Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

B3 PRO Compact Charger imax RC - naprawa

frantastic 17 Nov 2014 22:10 5535 4
 • #1
  frantastic
  Level 11  
  Dostałem od szwagra (jak to w rodzinie) do naprawy dwie ładowarki akumulatorów Li-Po do broni do zabawy "na polu walki". Ładowaczki oczywiście chińskie i bliżej nieznane dla Google, choć ponoć znane modelarzom.
  Okazało się, że jedna taka ładowarka ładuje baterię składającą się z dwu bądź trzech ogniw litowo-polimerowych. Napięcie jednego ogniwa (ang. cell) jest około 4,1 Volta. Co charakterystyczne, każde ogniwo w baterii jest ładowane z oddzielnego stabilizatora, co jak przypuszczam ma na celu zrównanie naładowania/uniknięcie przeładowania jednego ogniwa kosztem drugiego w klasycznym, prostym połaczeniu szeregowym.
  Jak się okazało jedynym problemem są użyte w stabilizatorach ładowania ogniw scalaki (również nieznane dla Google) w wersji SMD 8 pin.
  Generalnie scalaki bądź mają żywe zwarcie na wejściu do minusa B3 PRO Compact Charger imax RC - naprawa B3 PRO Compact Charger imax RC - naprawa lub są martwe nie mając zwarcia, wtedy diody LED w tym kanale nie świecą. W moim przypadku z dwu sztuk ładowarek czyli 6 szt scalaków ostały się dwa dobre takie scalaki. Szwagier łąduje akumulatory dwucelowe, więc wlutowałem je na pozycje cel 1 i 2 i ze złącza CON3 naprawionej ładowarki można łądować akumulator dwucelowy.
  Byłbym wdzięczny gdyby ktoś podał jakiś odpowiednik tych scalaków lub, jeszcze lepiej, gdzie je tanio kupić. W oryginale mają napisy: 5056 1411 i nic ponadto.
  W załączeniu schemat blokowy z natury i schemat jednego z trzech identycznych stabilizatorów prądu/napięcia ładowania ogniw.

  Pozdrawiam
 • #2
  SERVICE-AV
  Level 39  
  Podaj foto tych układów.
  Czy to nie AP5056 Battery Charge Management IC SOP-8 ?
 • #3
  frantastic
  Level 11  
  Nie ma co fotografować. Jak napisałem jest to klasyczna dwurzędowa obudowa SMD. Na górze obudowy jest napisane w górnej linijce 5056, a w drugiej linijce 1411. Numery wyprowadzeń jak na dołączonym drugim schemacie.
  Obejrzałem datasheet'a AP5056 i przynajmniej wstępnie wydaje się, że to właśnie ten układ. Dzięki za podpowiedź bo to stanowczo nie moja działka elektroniki. Gdyby tak jeszcze wiedzieć gdzie go można tanio kupić, byle nie z Hong Kongu.
  Dzięki za zainteresowanie. Pozdrawiam
 • #5
  frantastic
  Level 11  
  Ten moduł znalazłem w innym sklepie za 6 zł. Układ TP 4056 w tym module wydaje się być tym samym co AP 5056.