Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kino domowe a wejście optical/coaxial

ascorp 17 Lis 2014 22:43 2274 8
  • #1 17 Lis 2014 22:43
    ascorp
    Poziom 17  

Witam, chcę kupić zwykłe tanie kino domowe z wejściami coaxial, oraz optical, interesuje mnie czy przy podłączeniu odtwarzacza multimedialnego, lub TV który odtwarza filmy/programy (dts/ac3 5.1), uzyskam "czysty" dźwięk 5.1 na kolumnach kina domowego np. Philips HTS2511, lub Sony STR-DE497, czy i tak będę skazany na przekształcenie dźwięku stereo na dolby pro logic itp. ? Nie rozumiem dlaczego wejścia cyfrowe są opisywane jako video in, a nie audio in ?

0 8
  • #2 17 Lis 2014 23:16
    SERVICE-AV
    Poziom 39  

Wpierw zorientuj się co oferuje TV , czy wyjście cyfrowe przekazuje w formacie DTS/AC3 . Ale jeśli taki sygnał dotrze do TV to powinien z niego wyjść na wyjściu DIGITAL OUT (optical/coaxial) .
    Wejścia cyfrowe w KD są częstokroć opisywane jako VIDEO IN gdyż służą do podłączenia właśnie DVD/TV czyli urządzeń z wizją :)

0
  • #3 18 Lis 2014 10:01
    Polon_us
    Poziom 40  

ascorp napisał:
    Nie rozumiem dlaczego wejścia cyfrowe są opisywane jako video in, a nie audio in ?

Kolega mógłby podać przykład urządzenia z takim opisem? Nie spotkałem się jeszcze z czymś takim. Chętnie zobaczę.

A wejścia cyfrowe audio zwykle opisywane są "Digital IN" - generalnie. I odpowiednio "Coaxial" czy też "Optical".

0
  • #4 18 Lis 2014 23:18
    ascorp
    Poziom 17  

Polon_us napisał:

Kolega mógłby podać przykład urządzenia z takim opisem? Nie spotkałem się jeszcze z czymś takim...

Omawiany Sony STR-DE497, ma opis "video in 2". Na innych sprzętach też to widziałem, ale niechcę mi się teraz szukac.

Wracajac do tematu, czyli jeżeli wszystko podłącze tak jak powinno a TV poda odpowiedni sygnał 5.1 to będe to tak słyszał w głośnikch kina domowego bez przekształcabia po drodze przez żadne dekodery typu dolby pro logic ?

0
  • #5 18 Lis 2014 23:52
    SERVICE-AV
    Poziom 39  

W TV dekoder jest zbędny :)
    Ale jak pisałem wcześniej, zorientuj się w sprawie swojego TV , może być sytuacja że wprowadzisz sygnał po HDMI i z TV już nie wyjdzie z DIGITAL AUDIO .

0
  • #6 19 Lis 2014 05:50
    Polon_us
    Poziom 40  

ascorp napisał:
    Omawiany Sony STR-DE497, ma opis "video in 2".

Aaa, teraz wiem dokładnie o co chodzi. Faktycznie, zdarza się to często. Ale tylko w wzmacniaczach, które mają możliwość zmiany przypisania wejścia cyfrowego. W przypadku tego Sony to jest "Video2 IN". Ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby przypisać do tego wejścia "CD" czy "DVD". A ta funkcja jest istotna w sytuacji, kiedy podłączone jest do wzmacniacza urządzenie audio/video. I chcemy wykorzystać wyjście cyfrowe z tego podłączanego urządzenia. W takim przypadku wzmacniacz musi "wiedzieć", które wejście cyfrowe audio włączyć z odpowiednim wejściem video. Wbrew pozorom, to bardzo przydatna funkcja.

ascorp napisał:
    czyli jeżeli wszystko podłącze tak jak powinno a TV poda odpowiedni sygnał 5.1

To nie jest takie oczywiste. W zasadzie wszystkie telewizory wyprowadzają sygnał 5.1 na wyjście optyczne z wbudowanego dekodera o ile taki sygnał jest odbierany.
    Większość odbiorników telewizyjnych degraduje cyfrowy sygnał sygnał audio do stereo z podłączonych zewnętrznych urządzeń. Nie wszystkie, ale zdecydowana większość.
    Ta kwestia wiele razy była omawiana na forum. Kolega musi sprawdzić instrukcję posiadanego odbiornika.

Rozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie funkcji ARC - Audio Return Chanel. Telewizor i wzmacniacz muszę wspierać tę funkcję, aby móc ją wykorzystać.

0
  • #7 19 Lis 2014 07:58
    ascorp
    Poziom 17  

1. Ok, pomińmy temat źródła dźwięku, interesuje mnie jedna kwestia, w starym kinie domowym jak podpinam przez AUX (2x chinch) np. TV, to mogę wybrać STEREO, Dolby Surround, Dolby Pro Logic I i II, czyli "pseudo" dźwięk przestrzenny, czy w takim kinie domowym jak omawiane wyżej przykłady (Philips HTS2511, lub Sony STR-DE497) kiedy podepnę sygnał dźwiękowy przez OPTICAL IN i wybiorę z pilota np. AUX 2 lub 3 (w zależności jak jest to wejście optyczne przypisane) to czy będzie dostępny tryb dźwięku 5.1/AC3/DTS , czy jak ? Hmm mam rozumieć, że zostanie "wyświetlony" taki rodzaj dźwięku jaki zostanie podany ? To jak będzie się nazywał na takim kinie domowym dźwięk 5.1 , DTS ?

2. I czy ma być oczywiste dla mnie, że jeżeli np. odtwarzam na TV film ze ścieżką dźwiękową AC3, a TV podaje dalej taki format przez OPTICAL OUT, to kino domowe musi obsługiwać taki format aby był dźwięk 5.1(AC3) ? To samo się tyczy DTS, tak ?

-------------------------

SERVICE-AV napisał:
    W TV dekoder jest zbędny :)
    Ale jak pisałem wcześniej, zorientuj się w sprawie swojego TV , może być sytuacja że wprowadzisz sygnał po HDMI i z TV już nie wyjdzie z DIGITAL AUDIO .

Tak, domyślam się , że mogą być takie problemy, ale wtedy chciałbym np. jakiś odtwarzacz podłączyć bezpośrednio z kinem domowym też przez optical, aczkolwiek mnie bardziej interesuje odtwarzanie filmów z samego TV (usb), pytanie tylko czy TV podaje taki dźwięk na optical jak jest zapisany w filmie, ale tego się pewnie wcześniej nie dowiem jak nie przetestuje :)

0
  • Pomocny post
    #8 19 Lis 2014 13:38
    sylwuniasylwia
    Poziom 8  

Cytat:
    STEREO, Dolby Surround, Dolby Pro Logic I i II, czyli "pseudo" dźwięk przestrzenny
    to zależy jaki sygnał zostanie podany do amplitunera, jeśli to będzie stereo, to wtedy możesz wybrać w/w tryby, jeśli do amplitunera popłynie dźwięk AC-3 lub DTS to wtedy ampli, wykryje to, zaświeci się kontrolka dolby lub dts i w/w trybów już nie będziesz miał możliwości wybrać. Wtedy będziesz miał prawdziwy dźwięk przestrzenny.
    Cytat:
    pytanie tylko czy TV podaje taki dźwięk na optical jak jest zapisany w filmie, ale tego się pewnie wcześniej nie dowiem jak nie przetestuje
    Podaje, ale telewizja nie zawsze nadaje w 5.1 a twój tv jeśli nie robi downmixu do stereo to będziesz miał normalne DD5.1

0
  • #9 19 Lis 2014 21:13
    ascorp
    Poziom 17  

Dziękuje wszystkim, teraz już chyba wiem wszystko w tym temacie ! Pozdrawiam

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo