Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

vitodens 100 - zamkniecie obiegu C.O. czy można?

18 Lis 2014 08:57 1908 9
  • Poziom 22  
    Witam. w mieszkaniu które zakupiłem jakiś czas temu mam zamontowany piec viessmann vitodens 100.

na wszystkich grzejnikach poza drabinką w łazience zostały zamontowane zawory z głowicami termostatycznymi.

założyłem w łazience zawór i siłownik 230V podłączony do zewnętrznego termostatu.
    Zastanawiam się czy piec może pracować na zamkniętym obiegu grzania C.O. (wszystkie grzejniki zamkniete)
    Czy musiałbym założyć jakiś By Pass np przy wyjściu i wejściu rur C.O. przy samym kotle? Mam na myśli np. połączenie rurką elastyczną tych dwóch miejsc zaznaczonych na zdjęciu.
  • Poziom 22  
    Kontaktowałem się z technikiem Viessmanna. podpowiedział, iż całkowite zamkniecie obiegu poskutkuje szybszym zuzyciem pompy obiegowej. Własnie o to mi chodziło czy moze to spowodować uszkodzenie pompy. Zasugerował zastosowanie zaworu nadmiarowo upustowego.
    Co sądzicie koledzy instalatorzy o takim rozwiązaniu?
  • Specjalista - systemy grzewcze
    elektryk1e napisał:
    założyłem w łazience zawór i siłownik 230V podłączony do zewnętrznego termostatu

Czyż nie prościej w pokoju dziennym (bądź np. w sypialni) zabudować termostat pokojowy i zdjąć w tym pomieszczeniu głowicę z grzejnika ?
  • Poziom 22  
    Nie do konca zrozumialem. Wybacz, co masz na mysli piszac zabudowac termostat?
    Miałem na myśli regulator temperatury pokojowej który będzie wyłączał kocioł przy osiągnięciu nastawionej temp. w pokoju.
  • Pomocny post
    spec od auto-elektro
    Ja u siebie zamontowałem sprzęgło hydrauliczne. I w kazdym pokoju mam terostat
    Tak, ale w tym przypadku po co sprzęgło i znowu pompa za sprzęgłem ?!
  • Pomocny post
    Specjalista - systemy grzewcze
    Zmień wybieg pompy obiegowej na jak najmniejszy czas (około minuty).
    To, co ona popracuje na zamkniętym układzie, nie będzie miało znaczenia w jej kilkudziesięciotysięcznym godzinowo życiu. Może zostać jak jest.

wawrzeczko_t
    Też podsuwa dobre rozwiązanie. Najprostszy termoregul pokojowy kosztuje 30-40 PLN.

pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    elektryk1e , ja się zastanawiam o co Ci chodzi.
    Skoro jeden grzejnik jest bez głowicy termostatycznej, to zawsze masz odbiór ciepła, tak? I powrót wody z tego grzejnika też do kotła jest. Więc jak kocioł "zrozumie", że już nie trzeba grzać, to po prostu wyłączy palnik.

Chyba, że nie wsio zrozumiałem.
  • Poziom 22  
    W lazience jest elektryczna mata grzewcza pod drewniana podloga. Nie jest ona w stanie ogrzac pomieszczenia. Przy grzejniku zalozylem zawor do glowicy oraz silownik ktory otwiera zawor razem z zalaczeniem maty. W pozostalej czesci mieszkania jest zalozony regulator pokojowy ( w przyszlosci rowniez silowniki). Chodzi mi o sytuacje kiedy regulator w mieszkaniu wlaczy kociol przy zamknietych wszystkich zaworach, w mieszkaniu jak i w lazience. Sytuacja sie rozwiaze w momencie kiedy beda zalozone pozostale silowniki ktore beda sie otwierac wraz z zalaczeniem pieca. Tymczasem chcialbym uniknac awarii pieca zwazajac na temperatury na zewnatrz.