Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączanie żyrandola sterowanie łącznikiem podwójnym

18 Lis 2014 12:51 2151 3
  • Poziom 2  
    Witam,

Bardzo proszę o pomoc w podłączeniu żyrandola. Żyrandol jest na 3 żarówki.
    Jeśli chodzi o włącznik to jest on tylko jeden ON/OFF - czyli wszystkie trzy się zapalają lub wszystkie trzy gasną.

Z sufitu wystają trzy kable:
    - brązowy (I)
    - czarny (II)
    - niebieski (III).

Jeśli chodzi o żyrandol to ma on trzy kable do podłączenia:
    - szaro-niebieski (a)
    - szary (b)
    - zielono-zółty (c) - przymocowany do metalowej części

Jest jeszcze jeden (x) idący od lamp do metalowej części żyrandola (prostokącik na rysunku).

Jak je połączyć w kostce? Który do którego? Bardzo proszę o pomoc.

P.S. Poprzedni żyrandol miał tak, że posiadał 2 kable czarne i jeden biały. Dwa czarne szły do brązowego z sufitu, a biały szedł do niebieskiego.

Dołączam rysunek - nie rysowałem kostki.
  • Poziom 15  
    I - b
    II - zaizolowac
    III - a
    c - zaizolować
    x - nie mam pojęcia.

Natomiast nie wiem co to przewód X (podejrzewałbym, że to uziemienie samych oprawek). Mniemam, że przełącznik działał kiedyś na dwa klawisze dlatego wychodzą z sufitu 2 przewody fazowe z włącznika (teraz pewnie oba na raz się załączają).
    W dodatku nie masz przewodu ochronnego (chyba, że to brązowy/czarny tylko ktoś nie zachował kolorystyki..) dlatego zółto-zielonego nigdzie nie podepniesz, dosyć niebezpieczna sprawa jeśli masz zamiar macać nowiutki żyrandol.

Pamiętaj by wyłączyć zasilanie i stwierdzić brak napięcia na przewodach itp.
    Jak pierdyknie wyłącznik to znaczy, że coś źle podłączyliśmy :D

Moderowany przez kkas12:

3.1.11. Zabronione jest publikowanie wpisów nie zawierających merytorycznej treści, zawierających szkodliwe porady, porady nie będące próbą rozwiązania problemu oraz publikowanie identycznych wpisów następujących po sobie lub powtarzających informacje ujęte w toku dyskusji.

Wyobraź sobie, że "pierdyknęło".
    Autora wątku.

• Poziom 2  
    strfind napisał:
    I - b
    II - zaizolowac
    III - a
    c - zaizolować
    x - nie mam pojęcia.

Bardzo dziękuję za odpowiedź.

Jeszcze takie pytanko. Czarny z sufitu (II) jest włożony do kostki, do środkowej pozycji. Czy tam może zostać?

Jeżeli tak, to jak rozumiem zielono-żółty nie mogę do niego dać (do środkowej pozycji kostki z drugiej strony) tylko zaizolowac - tzn. zakleić taśmą izolacyjną jak rozumiem.

Czy najlepiej obydwa wyjąć i "zakleić" końcówki taśmą izolacyjną?

Proszę o potwierdzenie

Pozdrawiam serdecznie
    Pawel
  • Poziom 42  
    Takie są skutki gdy jeden laik "radzi" drugiemu a ten drugi łyka "rady" jak kaczka kluski gdyż interesuje go tylko aby żarówka świeciła, zaś pojęcie "zasady ochrony przed porażeniem" są mu kompletnie nieznane.
    Więc cóż złego może się stać bohaterowi we własnym domu?

Otóż nie szanowny autorze wątku nie możesz wcielić w życie powyższych rad amatora gdyż żyrandol jest wykonany w I klasie ochronności i wymaga przyłączenia przewodu ochronnego do obudowy.
    Więc albo zaprosisz kumatego elektryka który w prawidłowy i bezpieczny sposób żyrandol ten do instalacji przyłączy, albo zastąpisz go innym żyrandolem lecz wykonanym w II klasie ochronności.

Temat zamykam.