Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komputer nie uruchamia się -

18 Lis 2014 21:04 2283 26
  • Poziom 7  
    Witam
    Mam problem z komputerem. Wczoraj podczas próby uruchomienia starszej wersji systemu
    (xp, bo mam 2 systemy zainstalowane) włączyło się skanowanie dysku D i zaczęło się kasowanie plików – „usuwanie segmentu rekordów oddzielonego pliku” więc zrestartowałem komputer aby nie utracić danych (a nie było innej możliwości przerwania tej operacji)
    Dysk jest podzielony na 2 partycje:
    C – system główny vista
    D – system xp
    Po restarcie zaczęły się problemy. System główny przestał się uruchamiać. Zatrzymuje się na ładowaniu „Microsoft Corporation” (pasek cały czas się ładuje ale nie daje to efektu, czekałem pół godziny). Przy włączaniu mam możliwość uruchomienia komputera w kilku trybach:
    Uruchom system normalnie, Ostatnia znana dobra konfiguracja – zatrzymuje się na ładowaniu;
    Tryb awaryjny (z obsługą sieci, z wierszem polecenia) – w tych trybach pojawia się okienko:Ładowanie plików systemu Windows Czekaj…
    Proces zatrzymuje się na załadowano: \Windows\System32\Drivers\aswRvrt.sys po jakimś czasie pojawia się czarny ekran i widać tylko kursor.
    Próbowałem kilka razy, różne tryby, dałem mu chwilę ale nic to nie dało. Po tym zdarzeniu stwierdziłem, ze przy restarcie systemu w momencie kasowania plików uszkodziły się jakieś pliki systemowe, więc spróbowałem odpalić system operacyjny z płyty instalacyjnej systemu. Z menu wybrałem opcję „Napraw komputer”. Włączyło się okienko „Opcje odzyskiwania systemu” z możliwością wybrania woluminu z którego ma być załadowany sterownik dla dysków twardych tzn. „Jeśli nie widzisz swojego systemu na liście, kliknij przycisk Załaduj sterowniki, aby załadować sterowniki dla dysków twardych” i przycisk Załaduj sterowniki (co ciekawe po wyborze tej opcji wyświetla mi moje dyski na kompie, ale zamienia je między sobą, tzn. dysk C oznacza jako D i na odwrót). Nie zmieniałem nic z tymi sterownikami i nacisnąłem po prostu „Dalej >” i włączyło się „narzędzie do naprawy systemu podczas uruchomienia”. Wyszukało że rzeczywiście jest jakiś problem z rozruchem systemu i że coś z tym zrobił i po restarcie powinno OK. W tym momencie nie wiedziałem czy system odpalić normalnie czy z płyty. W każdym bądź razie po tym niby naprawianiu zmieniło się jedynie tyle, że pasek ładowania Microsoft Corporation dochodzi do końca, pojawia się czarny ekran po czym nagle samoistny restart (w każdym trybie to samo). Odpalałem w tym czasie kilka razy narzędzie do naprawy systemu podczas uruchomienia za każdym razem coś podobnego wyświetlało ( w logach) i że po restarcie będzie ok, aż do momentu kiedy i ta funkcja przestała działać z powodu:
    „StartRep.exe – Błąd aplikacji
    W aplikacji wystąpił wyjątek unknown software exception ( 0x80000003) pod adresem 0x7302764a”
    Po kliknięciu Ok włącza się menu z kilkoma opcjami:
    Narzędzie do naprawy systemu podczas uruchomienia
    Przywracanie systemu
    Windows Complete PC Restore
    Narzędzie diagnostyczne pamięci systemu Windows
    Wiersz polecenia
    I na tym utknąłem… bardzo proszę o pomoc w rozwiązaniu tego problemu.
  • Poziom 13  
    W pierwszej kolejności sprawdź dysk pod kątem bad sektorów. Potem sprawdź ram. Najlepsze narzędzie do tego to hirren boot. Wypalasz płytkę i odpalasz jak jak instalacja Windowsa czy Ubuntu live CD. Jak te 2 rzeczy są zdrowe to będziemy myśleć co dalej :)
  • Poziom 40  
    Nie lubię Visty i nie wiem czy to zadziała w tym systemie ale na pewno nie zaszkodzi.
    Jak coś podobnego działo się w XP włączało się dysk instalacyjny /napraw system wybierało się system i (w większości moich przypadków) pomagała komenda chkdsk (czasami z informacją że musi nastąpić restart i wtedy następowało sprawdzanie struktury danych)

Proponuję ci wybrać "wiersz polecenia"
    i dla każdego dysku zrobić chkdsk czyli chkdsk c:
    potem chkdsk d: itd.
  • Poziom 7  
    matisobek napisał:
    W pierwszej kolejności sprawdź dysk pod kątem bad sektorów. Potem sprawdź ram. Najlepsze narzędzie do tego to hirren boot. Wypalasz płytkę i odpalasz jak jak instalacja Windowsa czy Ubuntu live CD. Jak te 2 rzeczy są zdrowe to będziemy myśleć co dalej :)

Czy program jest bezpieczny pod względem utraty danych? W sensie czy przypadkiem nie usuwa jakiś plików?

marek003 napisał:
    Nie lubię Visty i nie wiem czy to zadziała w tym systemie ale na pewno nie zaszkodzi.
    Jak coś podobnego działo się w XP włączało się dysk instalacyjny /napraw system wybierało się system i (w większości moich przypadków) pomagała komenda chkdsk (czasami z informacją że musi nastąpić restart i wtedy następowało sprawdzanie struktury danych)

Proponuję ci wybrać "wiersz polecenia"
    i dla każdego dysku zrobić chkdsk czyli chkdsk c:
    potem chkdsk d: itd.

Logi w załączniku
  • Poziom 40  
    Z logów wynika że wszystko ze strukturą jest ok. więc najprawdopodobniej to błąd systemowy. Może jednak trzeba wybrać "napraw instalację" ale tu nie jestem ekspertem.
    Poczekaj na kogoś kto ma większą wiedzę.
  • Poziom 7  
    matisobek napisał:

Ok, tylko które to narzędzia do ramu podejrzewam, że Windows Memory Diagnostic, ale żeby sprawdzić pod kątem bad sectorów, to nie wiem które narzędzie wybrać?
  • Poziom 7  
    matisobek napisał:

Użyłem tego programu, skorzystałem z opcji Testing Tools i odpaliłem te programy:
    Memtest86+
    GoldMemory
    Windows Memory Diagnostic
    Test Hark Disk Drive

wszystkie testy przebiegły sprawnie, 0 błędów

Chciałem odpalić też z konsoli Hark Disk Drive opcję: HDAT2 (Test/Repair Bad Sectors) ale nie mogłem jej uruchomić z powodu: "Load error: no DPMI - Get csdpmi*b.zip", ale wyczytałem w sieci, że opcja Test Hard Disk Drive również sprawdza bad sectory.
    Więc, moim zdaniem po prostu błędy plików systemowych (uszkodzone).
    Dzięki temu narzędziu udało mi się odpalić system z płyty (Mini Windows XP) i stwierdziłem ubytek 20 GB, podejrzewam, że usunęły się przy tej opcji: "usuwanie segmentu rekordów oddzielonego pliku". Ogólnie raczej ma to sens bo system tak jak by nie mógł się uruchomić w momencie kiedy powinny załadować się konta w systemie, więc pewnie jest to jakiś ubytek istotnego pliku lub jego uszkodzenie.
    Edit:
    Sprawdziłem dodatkowo testem MHDD i też brak błędów.
  • Poziom 43  
    Przyszło Ci do głowy aby podać pełną konfigurację sprzętową wraz z marką i modelem zasilacza?
    Zatem zrób to.
    arek1713 napisał:
    Sprawdziłem dodatkowo testem MHDD

Pokaż ekran końcowy oraz SMART
  • Poziom 7  
    Robert B napisał:
    Przyszło Ci do głowy aby podać pełną konfigurację sprzętową wraz z marką i modelem zasilacza?
    Zatem zrób to.
    arek1713 napisał:
    Sprawdziłem dodatkowo testem MHDD

Pokaż ekran końcowy oraz SMART

Konfiguracja:
    Sensilo MX-240 VHB [K
    Windows Home Premium 32 bity
    Intel Pentium E5300 2.6 GHz, 2MB L2 cache, 800 MHz FSB
    DDR2 2GB 800MHz + DDR2 1GB 800MHz
    Sea250 GB SATA II
    Asus P5N-EM HDMI
    350W (ATX)
    GeForce 9600 GT - 1GB

Potrzeba coś jeszcze?

Screeny z MHDD:

prawdziwek89 napisał:
    Zainstaluj konsolę odzyskiwania systemu Windows i przywróci ci wszystkie niezbędne pliki.
    Znalazłem nawet filmik https://www.youtube.com/watch?v=NWf1orrx8Ok .
    Niestety to nic nie daje
  • Poziom 43  
    Dysk zaczął relokować sektory. Kontroluj pilnie jego stan.
    arek1713 napisał:
    350W (ATX)

arek1713 napisał:
    Potrzeba coś jeszcze?

To jest jego marka i model?
    Robert B napisał:
    wraz z marką i modelem zasilacza?

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1294468.html
  • Poziom 7  
    Znaczy ja już wyłączyłem całą operację. Nie widziałem, żeby coś tam się jeszcze robiło. Proszę o informację o co chodzi.
  • Poziom 43  
    Dysk ma relokowane sektory jak widać.
    Podaj porządnie dane zasilacza.
  • Poziom 7  
    Dane zasilacza:
    Robert B napisał:
    Dysk zaczął relokować sektory. Kontroluj pilnie jego stan.

Robert B napisał:

Znaczy ja już wyłączyłem całą operację. Nie widziałem, żeby coś tam się jeszcze robiło. Proszę o informację o co chodzi.
  • Poziom 43  
    Przecież mówię po raz trzeci:
    Robert B napisał:

Lektura:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1467175.html

Zasilacz OK.
  • Poziom 7  
    Robert B napisał:
    Przecież mówię po raz trzeci:
    Robert B napisał:

Lektura:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1467175.html

Zasilacz OK.

Ok zapoznałem się z tym tematem. Ale nie mogę się wczytać, kiedy te wartości są dobre/kiedy złe (jedynie widzę informację, że im mniej tym lepiej, więc ciężko mi stwierdzić kiedy granica jest przekroczona). I też za bardzo nie wiem, jak te wiadomości o dysku mogą pomóc mi w naprawieniu mojego systemu. Proszę o wskazówki/pomoc :D
  • Poziom 43  
    Czy żaden z systemów nie uruchamia się?
    Próbowałeś reinstalacji zamiast naprawy?
    I jeszcze jedno. Nie pokazałeś SMART drugiego dysku. Windows prowadzi zapisy i odczyty na wszystkich dyskach. Chociażby indeksując zawartość.
  • Poziom 7  
    Robert B napisał:
    Czy żaden z systemów nie uruchamia się?

Ani jeden ani drugi. Vista staje w momencie kiedy powinny załadować się konta użytkowników(widać nawet kursor), tak jak by próbował załadować pliki systemowe po czym samoistny restart (czyli nic się nie zmieniło). XP nie urchamia się i pokazuje sie błąd:
    Przy okazji dowiedziałem się, że dyski są zorganizowane inaczej. Zedytowałem pierwszy post.
    Robert B napisał:
    Próbowałeś reinstalacji zamiast naprawy?

Mam to rozumieć jako instalacja systemu na nowo? Nie próbowałem bo nie chce stracić danych.
  • Poziom 43  
    Pokaż SMART tego drugiego dysku.
  • Poziom 7  
    Robert B napisał:
    Pokaż SMART tego drugiego dysku.
    Drugi dysk jest już odłączony, moje niedopatrzenie (byłem niemal przekonany że zapasowy system instaluje na dodatkowym dysku). Tak więc jest 1 dysk podzielony na dwie partycje:
    C - Vista
    D - XP
    MHDD nie daje wyboru partycji, można cały dysk tylko sprawdzić.
  • Poziom 43  
    arek1713 napisał:
    MHDD nie daje wyboru partycji, można cały dysk tylko sprawdzić.

Bo sprawdza dyski fizyczne i tak ma być.
  • Poziom 7  
    No dobra. To co w takim razie mogę dalej zrobić? Tamtego dysku i tak nie ma co skanować, bo już go odłączyłem, a i tak nie zawierał żadnych istotnych plików systemowych (był podłączony długo po instalacji systemu głównego vista, w celu instalacji dodatkowego systemu xp, który i tak został zainstalowany na tym samym dysku co Vista, ale na innej partycji)
    Edit:
    Po wielu próbach uruchomienia doszedłem do wniosku, że jest to wina uszkodzania kont użytkowników, bo po załadowaniu paska windows, pojawią się czarny ekran i kursor i w momencie kiedy powinny się załadować konta, wtedy samoistny restart. Natomiast jeśli próbuje uruchomić starszy system, wywala błąd: Plik lub katalog \$Extended\$Reparse jest uszkodzony i nie nadaje się do odczytu. Uruchom program CHKDSK.

Moderowany przez swiercm:

Posty scaliłem. Proszę, byś w przypadku aktualizacji informacji używał opcji "Zmień".

• Poziom 43  
    Powtórzę kolejny raz, że dysk z powodu realokowanych sektorów nie nadaje się na ważne dane a tym bardziej na stawianie na nim systemu.
  • Poziom 7  
    No tak, będę musiał kupić nowy dysk. Ale chodzi mi o to, żeby teraz odpalić system żeby móc zgrać dane. Czy jest jakaś opcja?
  • Poziom 43  
    Przecież możesz z bootowalnego Linuksa.
    Masz na co zgrać?
  • Poziom 7  
    Ok. Bardziej chodzio mi o dane z programów np. Firefoxa, czy dzięki Linux Live-CD będę miał możliwość zgrania danych z tych programów (nie mam kopii zapasowej zakładek, historii itd.)?
  • Poziom 43  
    Oczywiście.