Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Katalog Megger
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

KORG is50 - Przyciski sterujące do zmiany oktawy nie działają prawidłowo

MarcinB123 19 Lis 2014 09:08 1107 1
  • #1 19 Lis 2014 09:08
    MarcinB123
    Poziom 8  

Mam problem z prawidłowym działaniem przycisków (nie chodzi mi tu o klawisze a o przyciski sterujące) w KORGu is50 mianowicie wciskając jeden przycisk instrument reaguje tak jak bym nacisnął kilka.
    Wszystko zaczęło się od tego, że niektóre przyciski działały jedynie przy bardzo silnym naciśnięciu a nie które już prawie wogóle nie działały. Postanowiłem więc wymienić wszystkie przyciski na nowe aby uniknąć podobnego problemu w przyszłości.
    Podczas wymiany stosowałem stację lutowniczą kolbową, stół na którym pracowałem nakryłem folią aluminiową i uziemiłem go. Do usprawnienia demontażu używałem topnika w płynie, po wyjęciu każdego przycisku czyściłem z cyny pady plecionką a po przylutowaniu przycisków czyściłem płytę izopropanolem używając od tego starej szczoteczki zębów. Przed montażem płyty wysuszyłem ją najpierw gorącym powietrzem ustawiając temp. na ok. 140 stopni a potem pozostawiłem płytę na 5 min na stole.
    Po zamontowaniu jej do instrumentu podczas testów bardzo się ucieszyłem gdy przyciski tak lekko działały, niestety zbyt wcześnie bo gdy chciałem zmienić oktawę instrument dziwnie zareagował, zapaliły się przypadkowe diody (jak mi się wcześniej wydawało) i zaczęła grać perkusja, wcześniej przed wymianą przyciski te działały poprawnie z tym że trzeba było je mocniej nadusić. Przeszedłem w tryb serwisowy i sprawdzałem przyciski, okazało się, że wciskając przycisk SW39, lub SW40 [OCTAVE +], [OCTAVE -] naciskała mi się cała masa przycisków. Były to przyciski podpięte pod SD6 i SD7 (wg. oznaczeń z schematu piny 51 i52 mikrokontrolera odczytującego stan przycisków), dziwne wydało mi się że wszystkie inne przyciski działały prawidłowo tylko te dwa nie.
    Ponowna wymiana tych dwóch przycisków i diod połączonych do nich nie poskutkowała.
    Pomyślałem żeby lepiej wyczyścić płytę i dokładniej sprawdzić czy nie ma jakichś zwarć, niestety nic nie znalazłem. Sprawdzając miernikiem płytę bez podawania napięcia wszystko wydaje się być w porządku. Nie mam już pomysłu co to może być, zastanawiałem się czy gdyby topnik dostał się pod układ scalony to czy
    mógłby wywołać taki efekt. Wydaje mi się że nie ale postanowiłem wyczyścić go nalałem izopropanolu pod układ i po chwili wydmuchnąłem go (bałem się podnosić układ żeby bardziej nie popsuć) przy okazji wyczyściłem też płytę w pobliżu scalaka.
    KORG is50 - Przyciski sterujące do zmiany oktawy nie działają prawidłowo
    KORG is50 - Przyciski sterujące do zmiany oktawy nie działają prawidłowo KORG is50 - Przyciski sterujące do zmiany oktawy nie działają prawidłowo KORG is50 - Przyciski sterujące do zmiany oktawy nie działają prawidłowo
    Z góry dziękuję za wszelkie sugestie.

0 1
  • Katalog Megger
  • #2 16 Maj 2015 11:43
    MarcinB123
    Poziom 8  

Zamykam temat, uszkodzony był układ scalony, po jego wymianie na nowy sprzęt w końcu działa już jak należy. Znalezienie części do KORG w Polsce jest naprawdę dużym wyzwaniem mi na szczęście udało się znaleźć osobę posiadającą dużo części do starszych instrumentów korg. Oficjalny serwis "megamus.." nie odpowiadał na emaile, a telefonując do nich ciągle mnie zbywał, po dwóch miesiącach dzwonienia dzień w dzień odpuściłem (liczyłem, że dzięki namolności uda mi się). Jeżeli ktoś będzie potrzebował jakiś części do instrumentów KORG może napisać do mnie lub od razu zacząć szukać za granicą (ewentualnie można też pozyskać ze "szrotu").

0