Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermoPasty.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mikser Behringer 2442 FX - nie działa kanał

19 Lis 2014 11:46 2208 5
  • Poziom 2  
    Witajcie!

Elektrodę czytam już od bardzo dawna. Użytkownicy pomogli mi już w wielu sytuacjach. Niestety teraz przytrafił mi się problem, na który odpowiedzi nie znalazłem na forum. Jest to mój pierwszy post więc proszę o wyrozumiałość. W tym momencie nie mam zbyt wiele danych, w weekend spróbuje się zagłębić w problem, może coś pomierzę. Pisze już teraz bo może ktoś zna ten problem i poda mi możliwe przyczyny oraz rozwiązanie problemu. (Mikser Behringer 2442 FX)
    Mianowicie: nie działa jeden z kanałów mikrofonowych, nie daje dźwięku. Przy włączaniu MUTE na tym kanale nie zapala się dioda sygnalizująca zamurowanie kanału, podobnie jest przy włączeniu przycisku SOLO, wtedy powinna zaświecić się dioda CLIP przy kanale, wiadomo jednak że przycisk działa i wysyła sygnał dalej, poza kanał bo zapala się dioda MAIN SOLO (czerwona, większa, po prawej stronie) która sygnalizuje włączenie przycisku SOLO na którymś z kanałów.

Tyle udało mi się w tym momencie odczytać i dowiedzieć. W weekend będę miał czas bardziej się rozejrzeć.

Proszę o pomoc!

Mikser Behringer 2442 FX - nie działa kanał
  • TermoPasty.pl
  • Poziom 38  
    kola113 napisał:
    Przy włączaniu MUTE na tym kanale nie zapala się dioda sygnalizująca zamurowanie kanału, podobnie jest przy włączeniu przycisku SOLO, wtedy powinna zaświecić się dioda CLIP przy kanale, wiadomo jednak że przycisk działa i wysyła sygnał dalej, poza kanał bo zapala się dioda MAIN SOLO (czerwona, większa, po prawej stronie) która sygnalizuje włączenie przycisku SOLO na którymś z kanałów.

Kolego proponuję oddać sprzęt w ręce elektronika ,do tego znającego się na mikserach audio, bo z twojego opisu wynika ,iż kompletnie nie rozumiesz co jest do czego i jak działa.
    A jeżeli tak się dzieje tylko w jednym kanale miksera ,świadczy to o uszkodzeniu wewnętrznym tego toru.
  • TermoPasty.pl
  • Poziom 2  
    Problem okazał się dosyć prosty. Zawodził potencjometr, a te diody po prostu padły i nie mają wpływu na dźwięk. Na ten moment potencjometr został przeczyszczony preparatem Kontakt PR, pomogło -zobaczymy na jak długo.
    Być może w przyszłości trzeba będzie wymienić potencjometry. Czy ktoś ma wiedzę jakie potencjometry są zastosowane w tym urządzeniu? Poniżej zdjęcia. Na płytce jest napisane 10KD a na potencjometrze 6FD103. Jednak google nie pomaga. Nie wiem jaką potencjometry mają charakterystykę i na jaką moc są.

Czy to będzie coś takiego?
    http://www.tme.eu/pl/details/rs6011dy-10kdx2/potencjometry-suwakowe/alps/#

Mikser Behringer 2442 FX - nie działa kanał Mikser Behringer 2442 FX - nie działa kanał
  • Poziom 38  
    To co podajesz to jest numer serii produkcyjnej, a oznaczenie potencjometru znajdziesz po jego wylutowaniu.
    Oznaczenie na płycie wskazuje na charakterystykę D inaczej A10 a ty przytoczyłeś potencjometr o charakterystyce A15 - najpopularniejsza audio,logarytmiczna.
    Poglądowo dodaje katalog potencjometrów audio .

A , te potencjometry ,jak każde zresztą kontakt PR ( w szczególności polska konfekcja)wykańcza w przyspieszonym tempie( dlaczego- domyśl się), po jego zastosowaniu lepiej jest przepłukać alkoholem izopropylowym.
  • Poziom 2  
    Tak, znam działanie kontaktu z doświadczeń. Dlatego też przetestowałem tylko na tym potencjometrze który i tak zawodził. Pomogło ale w przyszłości trzeba będzie kupić i założyć nowy. Urządzenie użytkuje dosyć często więc wolałbym uniknąć rozłożenia na dłuższy czas, a składanie i rozkładania odpada... Wolałbym zamówić potencjometr i dopiero wtedy zabrać się za rozbiórkę.
    Czym się charakteryzuje pot A10 (wiem że jest logarytmiczny), czym się różni od A15?

Dzięki za pomoc.
  • Poziom 38  
    A czy obejrzałeś załącznik ,który ci dołączyłam?
    Masz tam odpowiedź.

Obawiam się iż bez demontażu się nie obejdzie, zmartwię cię iż zwykle w tym sprzęcie producent zamawia wyłącznie pod siebie charakterystykę, i nie zawsze ta "D"
    ( A10) dostępna w katalogu jest taka sama co w mikserze.

Co za tym idzie aby uzyskać taką samą regulację we wszystkich kanałach trzeba zastosować serwisowy zamiennik, albo wymienić wszystkie potencjometry na te z dostępną charakterystyką.

Istnieje jeszcze jeszcze niebezpieczeństwo ,iż producent celowo zamówił inny raster, tak wiec powszechnie wymontowuje się potencjometr.