Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rysunek techniczny, sprawdzenie

19 Lis 2014 19:50 2754 16
  • Poziom 5  
    Witam,

Zwracam się do was o pomoc z wymiarowaniem rysunku technicznego. Jestem na 1 roku Tech. o zawodzie mechatronik. Szybko idziemy z tematem. Niestety dopadła mnie choroba i nie byłem na lekcjach. Mam wykonać p. dom, lecz nie wiem czy dobrze to zwymiarowałem i mam problem z oznaczeniem chropowatości i z tolerowaniem 3 wymiarów. Proszę o pomoc.
  • Poziom 5  
    naciamen napisał:
    A zdjęcie to gdzie?

sorki, nie załadowało się coś. Juz dodałem powinno być OK. Rysunek techniczny, sprawdzenie
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    Zamknięte łańcuchy wymiarowe. Na dodatek wymiary się nie zgadzają te co piszesz na gorze i te co na dole zaznaczone na zielono

• Poziom 5  
    naciamen napisał:
    Zamknięte łańcuchy wymiarowe. Na dodatek wymiary się nie zgadzają te co piszesz na gorze i te co na dole zaznaczone na zielono

A dałoby radę jakoś to bardziej jaśniej wytłumaczyć, żebym coś zrozumiał. Wiem wiem, mam duże zaległości, ale niestety potrzebuje pomocy z czyjejś strony. Jeśli chodzi o łańcuchy wymiarowe, czyli wymiar który pokazuję, środek dziury musi być na końcu a nie w środku wymiarowania tak ? a te zielone linie to o co z nimi chodzi :x?
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    A gdzie całkowity wymiar 40mm tego co po lewej stronie.
    A gdzie wymiar na jakiej długości jest fi 20 i fi 10 w elemencie w środku.
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    Musisz zawsze zostawić 1 wymiar żeby można było go sobie obliczyć czyli to 16 i to 40 ci jest nie potrzebne. A z zielonymi liniami o to chodzi ze nie zgadzają ci sie cyfry zielone linie mają takie same długości ten wymiar na dole jest identyczny jak ten na gorze a u Ciebie na rysunku tak nie jest, bo masz na dole napisane 65 a na gorze 28 jako polowe tego wymiaru 28+28 to nie jest 65.
  • Poziom 5  
    sikorkam napisał:
    A gdzie całkowity wymiar 40mm tego co po lewej stronie.
    A gdzie wymiar na jakiej długości jest fi 20 i fi 10 w elemencie w środku.

Dopiero się uczę, dlatego zwracam się z prośbą o pomoc. Dzięki, jeszcze coś jest źle, brakuje ?
  • Poziom 39  
    Jeżeli jest to rysunek wykonawczy, a na taki wygląda to musisz go zwymiarować tak aby można go było wykonać bez wykonywania karkołomnych obliczeń.
    Wyobraź sobie, że jesteś tokarzem który ma wykonać ten element i teraz zadaj sobie pytanie co będziesz pokolei robić aby go wykonać, w tym momencie powinieneś wiedzieć jakich wymiarów potrzebujesz i tak to zwymiaruj :)
  • Poziom 18  
    Brak oznaczenia kąta fazy, wymiar16 i 30 ??? wystarczy fi 20, średnica zewnętrzna i kąt. Np. 2/45 stopni.
  • Poziom 39  
    Podawanie wymiaru 25 do osi otworu fi15 przyjmując za bazę początek sfazowania to jakieś nieporozumienie. Pomyśl jakbyś to miał zmierzyć np. suwmiarką, żeby wykonać ten otwór.
    Wymiar 65 od kołnierza do początku sfazowania to kolejne nieporozumienie. Analogicznie wymiar 30.
  • Poziom 5  

A teraz ?, ps. Jak wykonać tolerancje 3 wymiarów i oznaczyć chropowatość ?
  • Poziom 5  
    dedito napisał:
    Rysunek dalej niepoprawnie zwymiarowany.

A można wiedzieć co w nim jest źle ? ps. trzeba podawać kąt fazy ?

• Poziom 39  
    Wyobraź sobie jak tokarz to będzie robić.
    Ja nie jestem tokarzem, więc mogę tu coś pleść lub obrać złą kolejność ale generalnie idea wymiarowania powinna być dobra:
    - aby wykonać ten element potrzebuję wałka o średnicy 80 i długości 105 i te dwa wymiary potrzbuję,
    - potem przyjmę bazę wymiarowania jako lewą krawędź bo prawa będzie w uchwycie tokarskim,
    - potem wykonuję w wałku na całej długości otwór fi10
    - potem wykonuję otwór fi20 tylko na określoną głębokość
    - potem staczam wałek na określonej długości do fi 40
    - potem robię otwór fi 10 w określonej odległości od bazy
    - w końcu robię fazkę pod określonym kątem na określoną głębokość
    Z tego opisu powinny Ci wyjść potrzebne wymiary jakie powinieneś umieścić na rysunku.
  • Poziom 22  
    Kolego zapoznaj się z pierwszą lepszą książką do rys. techn. (np. Dobrzański). Jest tam wiele podobnych przykładów do twojego. Napewno dużo z tego zrozumiesz, poznasz podstawy wymiarowania a takie pytanie co każdy post do niczego cię nie doprowadzi. Nikt tu nie będzie odrabiał prac domowych za ciebie widząc jakie masz zaległości