Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Toshiba SB-M22 Poszło trafo? Pomocy!

r4pc10 06 Maj 2005 14:06 1571 13
  • #1 06 Maj 2005 14:06
    r4pc10
    Poziom 15  

Witam

Dzisiaj spotkało mnie nieszczęście, a mianowicie z dymem poszło trafo ze wzmaka Toshiba SB-M22 [prawdopodobnie to one].
    Na początek opiszę objawy.
    Przed kilkoma dniami wzmacniacz podczas włączania wydawał z siebie dziwne dźwięki [stuki, trzaski, tyrkanie, charkanie, nie wiem jak dokładnie to nazwać]. Dźwięk dochodził prawdopodobnie z trafa. Po lekkim uderzeniu ucichał lub po chwilce. To samo pojawiało się przy mocniejszym graniu w chwili zapotrzebowania na prąd od kopnięcia basem.
    Dzisiaj wydawał te same dźwięki aż w końcu się wyłączył... Po rozkręceniu okazało się, że poszedł bezpiecznik. Wymieniłem z nadzieją, że będzie jak dawniej... A tu lipa...
    Zamiast tego otrzymałem ciekawe efekty wizualne i zapachowe z diod prostowniczych [trochę dymku i zapaszku]. Szybko odłączyłem wzmacniacz z sieci i obczaiłem temperaturę wszystkich układów... Trafo temperatura znacznie przekraczająca normę.... Niech mi teraz ktoś powie czy to na pewno trafo czy nie....

Jeśli trafo to jaki zamiennik?
    Opis na trafie ze wzmaka: LO1-3322-05 JK20 [dziwny znaczek przypominający literę małą 'g'] SMD
    Proszę o pomoc!!!

0 13
  • #2 06 Maj 2005 15:49
    Marek Ulaszek
    Poziom 22  

Proponuję sprawdzenie transformatora bez obciażenia ( wypięte). Wcześniej minimum: sprawdź opory uzwojeń: pierwotny i wtórny. Będziesz miał odpowiedź na twoje pytanie czy to transformator czy nie.

0
  • #3 06 Maj 2005 15:58
    r4pc10
    Poziom 15  

Dzięki, ale jak tego dokonać? Z Trafa wypadają kabelki [brązowy + biały - do gniazdka oraz dwa czerwone + czarny - do zasilania wzmaka] W jaki sposób powinienem to sprawdzić? Z trafami nie miałem do czynienia jeszcze niestety dlatego pytam...

0
  • #4 06 Maj 2005 19:09
    cikol
    Poziom 27  

Wypnij dwa czerwone i sprawdź na nich napięcie. To chyba są 2 skrajne odczepy trafa(czarny to środkowy odczep). Potem podaj jakieś obciążenie(np. żarówke 40W/230V) na te przewody i sprawdź jeszcze raz napięcie.

0
  • #5 07 Maj 2005 10:37
    r4pc10
    Poziom 15  

W sumie cały jest już wypięty =] Sprawdze tak jak piszesz, tylko powiedz jeszcze jakie opory powinny być na uzwojeniach i powiedz jak je sprawdzić? Na których kablach jest jakie uzwojenie? :)

EDIT:
    Znalazłem coś o transformatorach i tak. Pierwotne to to które idzie do gniazdka sieciowego a wtórne to gdzie wychodzi napięcie odpowiednio zmniejszone [w moim przypadku dwa czerwone kabelki i jeden czarny].

Opór na pierwotnym wynosi 300kΩ i cały czas spada do ok. 260kΩ i skacze po kilka naście kΩ. Na wtórnym po 1Ω na każdym czerwonym kabelku. Teraz niech mi ktoś powie czy to oznacza, że trafo padło?

0
  • #6 07 Maj 2005 11:33
    jonnyB
    Poziom 15  

witam
    wszystko wskazuje na to ze masz uszkodzone trafo- na pierwotnym powinno byc od kilkudziesieciu do kilkuset ohm- zalezy od grubosci drutu.
    moze jest jeszcze szansa ze na pierwotnym uzwojeniu pod pierwsza warstwa izolacji bedzie bezpiecznik termiczny ktory trzeba bedzie wymienici i pozniej sprobowac podlaczyc na zarowce. napiecia wyjsciowe miedzy kablami czarnym - czerwonym1 i czarnym -czerwonym2 prawdopodobnie beda symetryczne
    pozdrawia

0
  • #7 07 Maj 2005 11:40
    micho a
    Poziom 35  

a duże to trafoi ?? weż je podłacz samo kabelki od wtórnego odłaczone i powinno działąc

coś wiara złew gadacie :D jakby trafo padło to czemu by sie grzały diody prostownicze ??

dobra nie gdybam podłacz przez bezpiecznik trafo odłaczone od wzmaka

0
  • #8 17 Maj 2005 09:34
    r4pc10
    Poziom 15  

Sprawdzone i lipa :/ Teraz trafo nie wstaje :/ Zero napięcia na wtórnym... Czyli musze leciec do sklepu po nowe tylko jakie :/ Nie wiem nawet jakie zasilanie ma ten wzmak ani ile WATT powinno miec trafo. Proszę o szybką pomoc! [cięzko mi znaleźć odrobinę wolnego czasu, a teraz go akurat mam] Dzięki.

Może jak podam więcej danych będzie wam łatwiej,
    Pobór 280W
    Zabezpieczony jednym bezpiecznikiem 1.6A 250V
    Moc [chyba] 2x40W
    Końcówka na tranzystorach - jeśli będzie potrzeba podam oznaczenia]
    Średnica drutu na transformatorze - 0,9mm

0
  • #9 17 Maj 2005 23:18
    Dee Jay Gucio
    Poziom 20  

Cze ten bezpiecznik to cos za duzy miales bo z tego co widze to nie spelnial on swojej funkcji bo dopiero przy obciazeniu ok 350W "palił się" a na tym wzmacniaczu jest niemożliwe otrzymanie takiej mocy. Co do drutu to drut grubosci 0,9mm nic mi nie mówi, jeśli możesz to podaj średnice uzwojenia wtórnego.

0
  • #10 17 Maj 2005 23:26
    r4pc10
    Poziom 15  

Spoko... Ale w jaki sposób mam to zmierzyć? Powiedz mi może jakie może być zasilanie tego wzmaka?

P.S.
    Bezpiecznik std. nawet na płytce pisze aby takowy stosować :/

EDIT:
    Sorka, ale już wiem jak :] Źle przeczytałem i myślałem, że chodzi o pierwotne. Tylko jest jeden problem... Nawinięte to to jest jakby na prostokąt. Podaje wymiary 4,5cm x 7,8cm.

0
  • #11 05 Cze 2005 00:48
    r4pc10
    Poziom 15  

Ponaglacz!

Naprawdę tak cięzko jest określić jakie to trafo? A może ja coś, źle Wam podałem. Proszę o pomoc. W przyszłym tygodniu mam przyzwoite I zmiany i dwa dni wolnego więc znajdę trochę czasu na majstrowanie.
    Pozdrawiam. r4pc10.

0
  • #12 05 Cze 2005 12:11
    michal147
    Poziom 15  

sprawdz oznaczenie i wpisz do wyszukiwarki

0
  • #13 05 Cze 2005 15:08
    micho a
    Poziom 35  

qrde za mało danych !!! pobór mocy 280 wat więc trafo pewnie z 250wat ma

1. napięcie wtórne musisz podać typ końcówki albo chociaż tranzystorki końcowe na uile śą elrektrolity zasilacza itd bez tego nikt ci nie wywrózy napięcia :D

2. prąd to wystarczty zmierzyć średnice drutu uzw wtórnego i wyliczyć prąd

takie trudne ?? obejrzyj to dokładnie spróbuj serwisówke znależc i może pomożemy :D

0
  • #14 13 Lis 2005 01:16
    r4pc10
    Poziom 15  

Problem nadal aktualny. Proszę o pomoc. Za kilka dni podam końcówki i kondziołki. Może ktoś posiada książkę serwisową?

P.S.
    Podpiołem inne trafo na chybił trafił i...
    Trafo sprawne... A hałasuje aż strach. Dwie końcówki się bardzo szybko grzeją :/ Pewnie końcówki siadły :/

0