Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tonsil GDN30/60/Kobalt oraz GDM18/40/1

pawel15.96 19 Lis 2014 20:53 1269 15
  • #1 19 Lis 2014 20:53
    pawel15.96
    Poziom 7  

Witam.
    Mam problem a mianowicie duzo czytałem na temat wymiany zawieszenia w tych głośnikach ale nigdzie nie mogłem natrafić na mój problem.
    Chciałbym wycentrować cewkę bez wycinania kopułki na membranie.Czy jest taka możliwość oraz proszę o podpowiedz czy lepsze będzie zawieszenie piankowe czy gumowe.
    Pozdrawiam.

• Pomocny post
    #2 20 Lis 2014 09:33
    Tomek Janiszewski
    Poziom 29  

pawel15.96 napisał:
    proszę o podpowiedz czy lepsze będzie zawieszenie piankowe czy gumowe

Tuzy tego forum przy każdej okazji powtarzają że należy stosować tylko komponenty oryginalne, i trudno zakwestionować tego rodzaju argumenty. Zawieszenia gumowe uchodzą za sztywniejsze, i zastosowanie ich zmieni mniej lub bardziej parametry głośnika, zwłaszcza częstotliwość rezonansowa się zwiększy (choć akurat przypadku GDM18 może to nie mieć istotnego znaczenia o ile dolna częstotliwość podziału została wybrana znacznie powyżej rezonansowej; nie wiem tylko czy na pewno istnieją zawieszenia gumowe pasujące akurat do tych głośników).
    Jednak trzeba też wiedzieć że zawieszenie piankowe, jakie było stosowane w obu tematycznych głośnikach ma ograniczony czas przydatności do użytku. Zależy on od rozmaitych czynników, np. takich czy kolumna stoi w słońcu czy w cieniu, czy w pomieszczeniu pali się papierosy czy nie, ale należy oczekiwać że po upływie pięciu- siedmiu lat zawieszenie rozsypie się nieuchronnie (nawet jeśli głośnik praktycznie nie był używany), i zabawa zacznie się od nowa.
    Co do tej kopułki - trzeba poszukać innych tematów dotyczących regeneracji głośników,, tam napisano niemało. Osobiście nie mam żadnej praktyki w takich naprawach, mimo że na moich oczach rozsypało się już wiele głośników z piankowymi zawieszeniami: GD10/10, GDM10/60, GD12/8, GDS16/15, GDN16/50, GDN20/40. Od pewnego czasu interesują mnie bowiem tylko takie na szmacianych zawieszeniach, które są trwałe, a uszkodzić można je tylko przeciążając głośnik. Także nabyte okazyjnie archaiczne polskie GDN16/10 zawieszone na gumach, pamiętające jeszcze wczesnego Gierka cieszą się doskonałą kondycją do dziś.

• #3 20 Lis 2014 12:05
    Sanjose
    Poziom 25  

Ja osobiście kupiłbym piankowe zawieszenie, mam przetworniki firmy Visaton model W 200 NG i pomimo 15 lat ciągłego użytku pianki są jak nowe.

• Pomocny post
    #4 20 Lis 2014 12:17
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

Tomek Janiszewski napisał:
    ma ograniczony czas przydatności do użytku
    Guma też. Guma po pewnym czasie parcieje, łuszczy się i traci swoje właściwości.
    ale należy oczekiwać że po upływie pięciu- siedmiu lat zawieszenie rozsypie się nieuchronnie
    Chyba pianki z Chin o niewiadomym składzie. Tonsilowska pianka PU w warunkach nasłonecznienia i ciągłego palenia papierosów wytrzymuje około lat 10.
    pawel15.96 napisał:
    Chciałbym wycentrować cewkę bez wycinania kopułki na membranie.Czy jest taka możliwość
    Nie ma takiej możliwości.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1797404&highlight= To jest jedyna możliwość regeneracji głośników, aby po sklejeniu głośnik był sprawny.
    pawel15.96 napisał:
    czy lepsze będzie zawieszenie piankowe czy gumowe.
    Piankowe i jednocześnie oryginalne. Wstawienie innego spowoduje że to już nie będzie GDN 30/60 a potworek o niewiadomych parametrach.
    http://www.skleptonsil.pl/483980/zawieszenia-do-glosnikow

• #5 20 Lis 2014 12:57
    Tomek Janiszewski
    Poziom 29  

telecaster1951 napisał:
    ma ograniczony czas przydatności do użytku
    Guma też. Guma po pewnym czasie parcieje, łuszczy się i traci swoje właściwości.
    ale należy oczekiwać że po upływie pięciu- siedmiu lat zawieszenie rozsypie się nieuchronnie
    Chyba pianki z Chin o niewiadomym składzie. Tonsilowska pianka PU w warunkach nasłonecznienia i ciągłego palenia papierosów wytrzymuje około lat 10.

W takim razie wychodzi na to że piankę z Chin stosowano w głośnikach Tonsila o których pisałem i to już w dobie tzw. przełomu ustrojowego. :P Głośniki nie stały na słońcu, papierosów nikt nie palił. To co rozsypało mi się w głośnikach VIDEOTON od Chopina (pokazanych na http://www.hifiwigwam.com/showthread.php?85963-Project-Minimum-Minimaximum ) mogło wyglądać na spienioną gumę; w każdym razie nie nabrało od razu kruchości pozostając przez cały czas suchymi jak tonsilowska pianka, lecz zrazu spierzchło na powierzchni jak wargi przy przeziębieniu, w głębi zaś rozpłynęło się w smolistą, ciągnącą się maź która ostatecznie stwardniała na kruchy, ale sztywny kamień, unieruchamiając membranę. Pewnie tamta guma, podobnie jak i ta używana obecnie na zawieszenia też była z Chin :lol: bowiem wspomniane przeze mnie GDN16/10 na zawieszeniach wyglądających tak jakby zrobili je z dętki od rowera są wciąż jak nowe, mimo że wyprodukowano je przed 1975 rokiem. I nie był to odosobniony przypadek: parę lat temu widziałem całe zespoły ZG10C z takimi samymi głośnikami u dziadka na Wolumenie, i też nie miały zamiaru się rozsypywać.

• #6 20 Lis 2014 13:15
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

W takim razie wychodzi na to że piankę z Chin stosowano w głośnikach Tonsila o których pisałem i to już w dobie tzw. przełomu ustrojowego.
    Żeby padły po 5 latach to musiałyby panować w pomieszczeniu koszmarne warunki. Jak wrócę do Polski to spróbuję wrzucić piankę tonsilowską na testy starzeniowe. Ciekawe jaka trwałość wyjdzie.
    Guma się nie rozsypuje. Guma twardnieje i traci elastyczność. Guma w tych GDNach podobno (ja nie mam prawa tego wiedzieć) jest obecnie znacznie twardsza niż kiedyś. Ona się nie rozpadnie. Nadal będzie działać jak zawieszenie ale nie będzie tak miękka jak przy produkcji.

• #7 20 Lis 2014 13:26
    wkj
    Poziom 34  

pawel15.96 napisał:

Chciałbym wycentrować cewkę bez wycinania kopułki na membranie.Czy jest taka możliwość oraz proszę o podpowiedz czy lepsze będzie zawieszenie piankowe czy gumowe.
    Pozdrawiam.

Jasne że pianka. Przyślij mi te głośniki i będziesz miał je tak zrobione jak są teraz tylko ze będą w 100% sprawne czyt wklejone będą pianki oryginalne.

Naprawiam głośniki ponad 25 lat na różnych komponentach i żaden nie wrócił by nowa pianka po 10 latach się posypała. Może te starsze były żywotniejsze, tego nie wiem, wiem ze osobiście daje gwarancję na swoją pracę i serwis pogwarancyjny.
    A sporadyczne opinie dot. żywotności nie są regułą, bo nie wiadomo skąd jest część, ja osobiście zawsze brałem prosto z Wrześni.

ps. ten poradnik https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1797404&highlight=
    może i jest dobry, ale z estetyką się pogniewał. W głównej mierze to zajęcie techniczne a jak technika to zajmuje się tym płeć brzydka a jak wiadomo owa płeć zwraca uwagę na wygląd.

• #8 20 Lis 2014 13:56
    Tomek Janiszewski
    Poziom 29  

telecaster1951 napisał:
    Żeby padły po 5 latach to musiałyby panować w pomieszczeniu koszmarne warunki

To był pokój w mieszkaniu, i to nie ten w którym sypiałem (w razie gdybyś chciał policzyć marny koniec pianki na karb nieświeżego oddechu :oops:). Blok z wielkiej płyty, ocieplony zatem o żadnym zawilgoceniu nie mogło być mowy. Mimo to GDS16/15 nabyte w roku bodajże 1988 rozsypały się po kilku latach, ten sam los spotkał w podobnym czasie (dużo krótszym niż 10 lat) także GDN16/50 które kupiłem na ich miejsce (bo tych wcześniejszych już nie było w sprzedaży, GDN16/30 zdecydowanie mi się zaś nie podobały z uwagi na karykaturalnie mały magnes wróżący marną efektywność). Gdy stwierdziłem że pianka znów się pruje - odstawiłem to barachło i nie próbowałem już szukać nowych, aż okazyjnie trafiły mi się kolumienki ZG15C z GDN16/15 na szmatach w których musiałem wymienić tylko... poliuretanową gąbkę wygłuszającą, bo ona też rozsypywała się już w pył pod naciskiem palca i do jej usunięcia niezbędny okazał się odkurzacz 8-O .
    Cytat:
    Guma się nie rozsypuje. Guma twardnieje i traci elastyczność. Guma w tych GDNach podobno (ja nie mam prawa tego wiedzieć) jest obecnie znacznie twardsza niż kiedyś. Ona się nie rozpadnie. Nadal będzie działać jak zawieszenie ale nie będzie tak miękka jak przy produkcji.

Sprawdzałem częstotliwość rezonansu swobodnego gumianych GDN16/10. Wyszło coś trochę ponad 35Hz, a więc mniej więcej tyle ile powinno być od nowości. Może ta "guma" co sztywnieje nie jest w rzeczywistości gumą lecz jakimś tworzywem gumopodobnym (igelitem? Poliuretanem niespienionym?) z dużym dodatkiem plastyfikatorów?

• #9 20 Lis 2014 14:25
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

Kolego, skończyłem chemie i fizykę polimerów. Zaczynam w okolicach tego tematu doktorat. Nie mówię tutaj z tego co przeczytałem na forach internetowych, co dowiedziałem się od kogoś.
    Ja wiem jaki jest mechanizm degradacji pianki PU, wiem co ją przyspiesza, co ją spowalnia. W warunkach do jakich została stworzona tj. suchego pomieszczenia bez dymu papierosowego, bez organiki, nie ma szans aby rozsypała się po 5 latach. Pianki okienne, a jest to bardzo podobny materiał, są projektowana na lat 10 i w testach starzeniowych tyle spokojnie wytrzymują. Zawieszenia piankowe, są w stanie wytrzymać i 20 lat.

GDS16/15 nabyte w roku bodajże 1988
    Mogłeś kupić leżak. Ten głośnik mógł mieć dobrych kilka lat.
    Może ta "guma" co sztywnieje nie jest w rzeczywistości gumą lecz jakimś tworzywem gumopodobnym (igelitem? Poliuretanem niespienionym?) z dużym dodatkiem plastyfikatorów?
    Mówię o zwykłej gumie, wyprodukowanej z neoprenu, NBRu czy XNBRu. Zobacz sobie na dętki które mają po kilkanaście lat. Zaczynają pękać, sztywnieją, są mniej elastyczne. Opony rowerowe, które mają kilka lat mają wyraźne pęknięcia po bokach. Taki los czeka każdy wyrób gumowy. Widziałem już głośniki z kolorowymi, gumowymi zawieszeniami, które po 4 latach wypacały wypełniacze i barwnik. Jeżeli guma, z którego jest zrobione zawieszenie w tym GDNie była mocno wypełniona przeciwutleniaczami, to 30 - 40 lat może wytrzymać bez ogromnych zmian właściwości, ale mówienie o niej że jest wieczna, jest nieporozumieniem.

• #10 20 Lis 2014 17:03
    pawel15.96
    Poziom 7  

Czy materiał zawieszenia głośnika ma wpływ na samą jakość dźwięku bo szczerze mówiąc trwałość ma dla mnie mniejsze znaczenie.
    Jeszcze raz powtórze pytanie główne:Da się wymienić zawieszenie bez centrowania cewki ? Jeżeli nie to proszę o pomoc w centrowaniu cewki bez niszczenia kopułki.
    Pozdrawiam.

• Pomocny post
    #11 20 Lis 2014 17:56
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

pawel15.96 napisał:
    Czy materiał zawieszenia głośnika ma wpływ na samą jakość dźwięku
    Ma. Jeżeli założysz zawieszenie inne niż było w oryginale, to zmienisz całkowicie parametry głośnika.
    pawel15.96 napisał:
    Da się wymienić zawieszenie bez centrowania cewki ?
    Nie da.

• #12 20 Lis 2014 19:20
    pawel15.96
    Poziom 7  

Dzięki.Krótko i zwięźle bez zbędnych komentarzy.To dalej toczę pytanie czy da się wycentrować cewkę bez wycinania kopułki ?

• #13 20 Lis 2014 19:29
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

pawel15.96 napisał:
    czy da się wycentrować cewkę bez wycinania kopułki ?
    Bez usuwania kopułki nie da się wycentrować cewki. Jednak nie trzeba jej wycinać, można ją delikatnie odkleić.

• #14 20 Lis 2014 20:53
    pawel15.96
    Poziom 7  

Dzięki.Właśnie czytałem coś na ten temat w poradniku na elektrodzie ale pytanie czy da radę zrobić to czymś innym niż acetonem ?

• Pomocny post
    #15 20 Lis 2014 22:16
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

pawel15.96 napisał:
    ale pytanie czy da radę zrobić to czymś innym niż acetonem ?
    Przezroczystym rozpuszczalnikiem NITRO, czystą (w skali czystości) mieszaniną ksylenów, toluenem, chloroformem (też czystymi).

• #16 08 Gru 2014 20:49
    2519665
    Usunięty  
 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME