Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

hc-05 - Zmiana parametrów HC-05 przez terminal

mkot123 19 Lis 2014 22:00 3471 5
  • #1 19 Lis 2014 22:00
    mkot123
    Poziom 15  

Witam,

Chciałbym wykorzystać moduł HC-05 do komunikacji z komputerem przez RS232 za pośrednictwem Bluetooth.
    Ten etap mam właściwie za sobą - dane z uC do PC docierają, a więc moduł HC-05 działa.

Chciałbym jednak zmienić jego domyślne ustawienia, a mianowicie baudrate z 9600 do np. 115 200.
    Spędziłem sporo czasu na próbach, jednak pomimo wielu tutoriali nie udało mi się nawiązać komunikacji z tym modułem w trybie konfiguracji.

Do tego modułu łączę się za pośrednictwem przejściówki USB-RS232 (FT232), która jest sprawna ponieważ regularnie jej używam i nie mam z nią żadnych problemów.
    Poniżej schemat połączenia:
    Dioda na HC-05 zmienia stan co 2 sekundy, a więc moduł jest w trybie konfiguracji.

Postępuję zgodnie z instrukcją:
    http://www.mlodedrwale.pl/2013/07/05/tani-modul-bluetooth-cz1/

W terminalu wpisuję komendę AT, ale niestety nie uzyskuję odpowiedzi z modułu.
    Poniżej zrzuty ekranu z terminala:
    hc-05 - Zmiana parametrów HC-05 przez terminal hc-05 - Zmiana parametrów HC-05 przez terminal

Komunikację sprawdziłem też za pomocą oscyloskopu. Kanał 1 (żółty) to linia TX z FT232, a Kanał 2 (niebieski) to linia RX, czyli tutaj powinien odpowiadać HC-05.

Czy ktoś mógłby wskazać co robię źle lub gdzie szukać przyczyny braku odpowiedzi z modułu HC-05?

0 5
  • Pomocny post
    #3 20 Lis 2014 01:54
    Marczeli_P
    Poziom 20  

Wyrzuć te rezystory może bo zbywają.

Dodano po 18 [minuty]:

Jeszcze mi sie przypomniało że trzeba zewrzeć PIO11 pin34 do 3.3V przed jego załączeniem. Jeżeli zewrzemy po załączeniu napięcia nie będzie czytał komend. Druga sprawa ale nie pamiętam może być ustawiony domyślnie prędkość na 38k więc przestaw terminal i spróbuj, ale moge się mylić.

0
  • #4 20 Lis 2014 06:47
    mkot123
    Poziom 15  

Już wszystko działa poprawnie!

Odpowiadając na pytania. W trym AT wchodzę po prostu załączając zasilanie, ale nóżka Key jest cały czas zwarta do 3,3V.

Skoro układ działał mi z uC na pędkości 9600 to na takiej też próbowałem go programować. Na wszelki wypadek spróbowałem też 19200, ale również bez rezultatów.

Nie próbowałem dalej zmieniać prędkości, a trzeba było. Na 38400 wszystko zaczęło działać! Może w trybie AT domyślna prędkość jest inna niż w trybie pracy. Na to wygląda.
    Działa niezależnie od tego, czy są rezystory 10k, czy ich nie ma.

Dziękuję za pomoc!

0
  • Pomocny post
    #5 20 Lis 2014 12:16
    dondu
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

mkot123 napisał:
    Nie próbowałem dalej zmieniać prędkości, a trzeba było. Na 38400 wszystko zaczęło działać! Może w trybie AT domyślna prędkość jest inna niż w trybie pracy. Na to wygląda.

Dlatego właśnie zapytałem jak wchodzisz w tryb komend AT, ponieważ zależnie od metody układ komunikuje się albo na standardowej ustawionej w danym momencie prędkości, albo na 38400: http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/03/Modul-HC-05-Komendy-AT-Podstawowe-zasady.html

0
  • #6 21 Lis 2014 10:06
    mkot123
    Poziom 15  

dondu Twoje poradniki są bardzo pomocne i często zaglądam na Twojego bloga, ale artykuł o Bluetooth przegapiłem. A szkoda.

W każdym razie, jeśli ktoś będzie miał podobny problem, to należy pamiętać, że w trybie AT ten moduł ma ZAWSZE baudrate 38400. W normalnym trybie pracy baudrate domyślny to 9600 lub taki, jaki ustawił użytkownik.

Dziękuję za pomoc. Temat zamykam.

0