Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ładniejsza i mniejsza płyta - wyświetlacz segmentowy

19 Lis 2014 22:25 1017 2
  • Poziom 13  
    Witam,
    O ile z zaprojektowaniem schematu problemu nie miałem - bo chyba jest poprawny - to tworzenie PCB jest dla mnie tragedią.
    Jest to płytka wyświetlacza 3-segmentowego do innego urządzenia, stąd goldpiny. Nie znalazłem ani listwy goldpin 11-el., ani wyświetlacza 3 segm. w jednym elemencie, dlatego je "rozłożyłem". Plan był taki żeby na płytce je upchać w jedno miejsce, wlutowałbym potem bez problemu połączony, potrójny wyświetlacz. Plan a wykonanie dzielą setki kilometrów:

Uwaga, proszę nie umrzeć na zawał :D

Schemat powinien być wolny od błędów, ale PCB nawet nie próbowałem "kompresować" i sprawdzać. Sam jestem załamany tym jak to wygląda więc co dopiero profesjonaliści.

Otóż moje pytanie - jak to wykonać ładnie? Nie proszę o gotowy projekt, bo próbuję właśnie po to aby się nauczyć. Mi wyszło aż 10 przelotek, z czego dwie się krzyżują (chociaż to mogłem inaczej poprowadzić). Czy to jest możliwe do realizacji bez ani jednej przelotki?

Samą obsługę programu już wyczytałem z tutoriali i przećwiczyłem funkcje, ale nie znalazłem porad jak to zrobić ładnie :|

EDIT: Znalazłem takie coś i jestem pełen podziwu: http://www.pcbheaven.com/scripts/imagepresent...Fimages%2F7segbreadboardmodule_1273677641.png
    Chyba spróbuję to przerzucić na trzy cyfry..
  • PCBway
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    aso824 napisał:
    Uwaga, proszę nie umrzeć na zawał :D

To co pokazujesz to jest chyba praca autoroutera, z nieudolną próbą jego poprawienia :cry:

Projektując płytę PCB, nie musisz znać programy EDA, wystarczy że potrafisz myśleć przestrzennie i logicznie.
    Wtedy to Ty prowadzisz ścieżki, a nie polegasz na programie.

Przykładowe rozmieszczenie elementów i prowadzenie ścieżek bez żadnych zworek.

• PCBway
  • Poziom 13  
    No niestety, przynajmniej mam poziom autoroutera ;) Chociaż go nie użyłem bo zrobił mi ponad połowę jako zworki / drugą stronę.

Pomysł z szynami wyszedł Ci znacznie lepiej niż u mnie, mimo że próbowałem - chociaż jakoś podoba mi się to (w moim schemacie) przecinanie linii. Naturalnie zmniejsza to czytelność...

Właśnie u mnie jest z tym problem - z pomysłem jak poprowadzić. Jestem pełen podziwu że udało Ci się to wykonać bez ani jednej zworki. Chwilę temu sam wpadłem na pomysł żeby zamienić kolejność pinów, w końcu to do uC idzie więc co za problem. Najbardziej zaskoczyły mnie rezystory przy tranzystorach, zapomniałem o nich, a jeszcze do tego "zadziałały" jako zworka. Szczerze zazdroszczę umiejętności rozkładania tego tak ściśle i dokładnie, a jednocześnie z pomysłem.

Bardzo dziękuję za pomoc, jak teraz mam pojęcie jak to pojechać to spróbuję zrobić to sam na kartce. Przy okazji muszę poczytać o minimalnych odstępach między ścieżkami itd.

Pozdrawiam!