Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ładniejsza i mniejsza płyta - wyświetlacz segmentowy

19 Lis 2014 22:25 1017 2
 • Poziom 13  
  Witam,
  O ile z zaprojektowaniem schematu problemu nie miałem - bo chyba jest poprawny - to tworzenie PCB jest dla mnie tragedią.
  Jest to płytka wyświetlacza 3-segmentowego do innego urządzenia, stąd goldpiny. Nie znalazłem ani listwy goldpin 11-el., ani wyświetlacza 3 segm. w jednym elemencie, dlatego je "rozłożyłem". Plan był taki żeby na płytce je upchać w jedno miejsce, wlutowałbym potem bez problemu połączony, potrójny wyświetlacz. Plan a wykonanie dzielą setki kilometrów:

  Ładniejsza i mniejsza płyta - wyświetlacz segmentowy


  Uwaga, proszę nie umrzeć na zawał :D

  Ładniejsza i mniejsza płyta - wyświetlacz segmentowy

  Schemat powinien być wolny od błędów, ale PCB nawet nie próbowałem "kompresować" i sprawdzać. Sam jestem załamany tym jak to wygląda więc co dopiero profesjonaliści.

  Otóż moje pytanie - jak to wykonać ładnie? Nie proszę o gotowy projekt, bo próbuję właśnie po to aby się nauczyć. Mi wyszło aż 10 przelotek, z czego dwie się krzyżują (chociaż to mogłem inaczej poprowadzić). Czy to jest możliwe do realizacji bez ani jednej przelotki?

  Samą obsługę programu już wyczytałem z tutoriali i przećwiczyłem funkcje, ale nie znalazłem porad jak to zrobić ładnie :|

  EDIT: Znalazłem takie coś i jestem pełen podziwu: http://www.pcbheaven.com/scripts/imagepresent...Fimages%2F7segbreadboardmodule_1273677641.png
  Chyba spróbuję to przerzucić na trzy cyfry..
 • PCBway
 • Pomocny post
  Poziom 41  
  aso824 napisał:
  Uwaga, proszę nie umrzeć na zawał :D

  To co pokazujesz to jest chyba praca autoroutera, z nieudolną próbą jego poprawienia :cry:

  Projektując płytę PCB, nie musisz znać programy EDA, wystarczy że potrafisz myśleć przestrzennie i logicznie.
  Wtedy to Ty prowadzisz ścieżki, a nie polegasz na programie.

  Przykładowe rozmieszczenie elementów i prowadzenie ścieżek bez żadnych zworek.

  Ładniejsza i mniejsza płyta - wyświetlacz segmentowy
 • PCBway
 • Poziom 13  
  No niestety, przynajmniej mam poziom autoroutera ;) Chociaż go nie użyłem bo zrobił mi ponad połowę jako zworki / drugą stronę.

  Pomysł z szynami wyszedł Ci znacznie lepiej niż u mnie, mimo że próbowałem - chociaż jakoś podoba mi się to (w moim schemacie) przecinanie linii. Naturalnie zmniejsza to czytelność...

  Właśnie u mnie jest z tym problem - z pomysłem jak poprowadzić. Jestem pełen podziwu że udało Ci się to wykonać bez ani jednej zworki. Chwilę temu sam wpadłem na pomysł żeby zamienić kolejność pinów, w końcu to do uC idzie więc co za problem. Najbardziej zaskoczyły mnie rezystory przy tranzystorach, zapomniałem o nich, a jeszcze do tego "zadziałały" jako zworka. Szczerze zazdroszczę umiejętności rozkładania tego tak ściśle i dokładnie, a jednocześnie z pomysłem.

  Bardzo dziękuję za pomoc, jak teraz mam pojęcie jak to pojechać to spróbuję zrobić to sam na kartce. Przy okazji muszę poczytać o minimalnych odstępach między ścieżkami itd.

  Pozdrawiam!