Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak zrobić sterowanie elektryczne - ogrzewanie podłogowe?

skakuda 20 Nov 2014 21:10 1761 12
    skakuda
    Level 2  
    Koledzy,
    chcialbym w mozliwie prosty i tani sposob wykonac sterowanie czasowe typu zamknij/otworz na jednym z obiegow podlogowych w moim mieszkaniu.

W kotlowni mam kociol Buderus GB162 z zasobnikiem warstwowym 40l. Do kotla podlaczone sa tradycyjne grzejniki i 2 petle ogrzewania podlogowego (1 na kuchnie i 1 na lazienke). Na obu petlach mam zalozone zawory RTL na powrocie i o ile mi wiadomo zadnych dodatkowych pomp czy sterowania na tych petlach nie ma.

Zastanawialem sie nad rozwiazaniem typu elektrozawor i wylacznik czasowy na jednym z regulatorow RTL, ale nie mam doswiadczenia. Czy ktos z Was moglby mi doradzic czy taka modyfikacja w ogole jest mozliwa, jaki osprzet wybrac, jak zmodyfikowac instalacje i jak to zlozyc w calosc?
    Zalezy mi na tym, zeby rozwiazanie bylo jak najtansze i najprostsze w konstrukcji, nawet jesli w oczach profesjonalisty bedzie wygladalo smiesznie - celem jest uzyskanie prostego sterowania czasowego na podlogowce.

Pozdrawiam i z gory dziekuje za pomoc!
    macieja
    Level 25  
    Witaj, w zasadzie to sam sobie odpowiedziałeś. Zegar czasowy i elektrozawór .
    skakuda
    Level 2  
    Ok, a mógłbyś podpowiedzieć na jakim osprzęcie najlepiej to zrobić?
    Rafal_elektronik
    Level 12  
    Ogrzewanie podłogowe rozgrzewa się wolno i wolno oddaje ciepło. Nie sądzę, że takie rozwiązanie "zero jedynkowe" sprawdzi się w praktyce. W jakich przedziałach czasowych miałoby być to sterowanie?
    Jacek79
    Level 37  
    W zależności czy jest suche czy mokre
    Rafal_elektronik
    Level 12  
    Zgadza się. Niech autor się wypowie czy ma podłogówkę wykonaną techniką mokrą czy suchą. Zalana betonem ma dużą bezwładność cieplną.
    Jacek79
    Level 37  
    Ale za to można sterować tylko w taniej taryfie
    skakuda
    Level 2  
    Podlogowka jest zalana cienka warstwa betonu (max 10cm z tego co pamietam). Chcecie powiedziec ze nie oplaca sie robic takiej przerobki?
    Rafal_elektronik
    Level 12  
    a w jakich przedziałach czasowych będzie to sterowane?
    skakuda
    Level 2  
    chcialbym wylaczac je na noc a wlaczac nad ranem, i jesli mialoby to sens wylaczac w ciagu dnia i wlaczac po poludniu
    Rafal_elektronik
    Level 12  
    z doświadczenia wiem że największy komfort cieplny z podłogówki jest wtedy gdy cały czas jest grzane bo płyta grzewcza rozgrzewa się długo i stygnie długo. Możesz próbować bo sama automatyka jest prosta... tak jak kolega wyżej, zawór i przekaźnik czasowy. Według mnie to szkoda roboty
    andrzej lukaszewicz
    Level 40  
    skakuda wrote:
    Koledzy,
    chcialbym w mozliwie prosty i tani sposob wykonac sterowanie czasowe typu zamknij/otworz na jednym z obiegow podlogowych w moim mieszkaniu.

Jacek79 wrote:
    siemens, aab, danfos,

skakuda wrote:
    W kotlowni mam kociol Buderus GB162 z zasobnikiem warstwowym 40l. Do kotla podlaczone sa tradycyjne grzejniki i 2 petle ogrzewania podlogowego (1 na kuchnie i 1 na lazienke). Na obu petlach mam zalozone zawory RTL na powrocie i o ile mi wiadomo zadnych dodatkowych pomp czy sterowania na tych petlach nie ma.
    Jacek79 wrote:
    W zależności czy jest suche czy mokre
    Jacek79 wrote:
    Ale za to można sterować tylko w taniej taryfie

Niektóre podpowiedzi sa takie, że rece opadają...
    Nie wiem jaka masz belke w rozdzielaczu CO, ale w najgorszym przypadku dokupujesz zawór termostatyczny prosty1/2" i montujesz go ( kierunek!) w górnej belce rozdzielacza na zasilaniu obwodu. Do tego siłownik termiczny pasujący do w/w zaworu oraz regulator pokojowy ( na przewód lub bezprzewodowy) . Przydałby sie jeszcze prosty "układ logiczny" OR na dwóch przekaźnikach lub diodach i przekaźniku) załączający kocioł gdy którykolwiek z regulatorów zgłosi potrzebę grzania.
    Przykładowe linki do w/w urządzeń:
    http://sklep-podgrzewacze.pl/herz-ts-90-prosty-1772391-zawor--termostatyczny-1-2-cala.html
    http://www.herz.com.pl/produkt.php?id=45
    http://www.salus-controls.pl/pl,091fl--progra...y-regulator-temperatury--tygodniowy,14,p.html
    http://www.salus-controls.pl/pl,bezprzewodowe,23,lp.html