Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lampy ECH21 i UCH21 - Podobieństwo

21 Lis 2014 07:25 3516 6
 • Poziom 9  
  Witajcie,

  Mam pytanie jaka jest różni a pomiędzy lampami ECH21 i UCH21. Nie zauważyłem wielkich różnic między nimi. Czy można je stosować zamiennie?

  Pozdrawiam. Lampy ECH21 i UCH21 - Podobieństwo
 • Poziom 16  
  Nie można. Różnią się sposobem i parametrami żarzenia.
 • Poziom 9  
  Szkoda, ciężko znaleźć UCH21...
 • Poziom 32  
  Prowizorycznie można zastąpić UCH21 przez ECH21, włączając jej grzejnik za pośrednictwem niewielkiego transformatorka (moc grzejnika to niewiele ponad 2W) użytego w konfiguracji przekładnika prądowego. Jako że prąd żarzenia UCH21 wynosi 0,1A zaś ECH21 - 0,33A - uzwojenie pierwotne takiego transformatorka powinno mieć 3,3 raza więcej zwójów niż wtórne, i wytrzymywać bez nasycenia napięcie 20V AC. Można zmotać taki transformarotek np. wykorzystując rdzeń i karkas uszkodzonego transformatora z rodziny TS2. Pierwotne uzwojenie należy włączyć do obwodu żarzenia w miejsce grzejnika UCH21, zaś wtórne obciążyć grzejnikiem ECH21, i połączyć jednostronnie z chassis. Po włączeniu radia należy zmierzyć napięcie żarzenia zastępczej lampy (oczywiście sprawdziwszy uprzednio czy prąd żarzenia pozostałych lamp wynosi równo 0,1A) i w razie gdyby okazało się niższe od wymaganego 6,3V - odwinąć (paradoksalne, ale prawdziwe) odpowiednią liczbę zwojów uzwojenia wtórnego. Po takim zabiegu radio będzie pracowało normalnie (oczywiście, już bez możliwości zasilania prądem stałym) bowiem pozostałe parametry lamp ECH21 i UCH21 są identycznie. Natomiast lampy UBL21 niedasie już tak prosto zastąpić przez EBL21 (w każdym razie bez pogorszenia parametrów odbiornika), one bowiem różnią się nie tylko żarzeniem, ale i charakterystykami, a nawet jak się przyjrzeć uważnie - długością cylindra anody.

 • Poziom 27  
  Lampy UCH 21 - poszukaj na OLX lub po giełdach elektronicznych- prościej będzie.
 • Poziom 27  
  TELERADIOMECHANIKA napisał:
  Lampy UCH 21 - poszukaj na OLX lub po giełdach elektronicznych- prościej będzie.

  Z pewnością tak byłoby najprościej.
  Ale gdy nie uda się dostać UCH21, to też niewielki ambaras:
  1. Trzeba odłączyć przewody żarzenia od UCH21, i do nich podłączyć rezystor 200Ω (20V/0,1A) o mocy najlepiej 5W lub większej.
  2. Do zasilania żarzenia ECH21 najwygodniej wtedy użyć któryś z fabrycznych transformatorków sieciowych o napięciu wtórnym zbliżonym do 6,3V oraz wydajności prądowej nie mniejszej niż 0,35A, np. z serii TS4 lub TS5.
 • Specjalista - lampowe odbiorniki radiowe
  Poszukaj lampy.
  Generalnie loktale nawet naszej produkcji miały opinie lamp nie zarżnięcia.
  Używana lampa - przy poprawnie zestrojonym radiu - działać będzie znakomicie.

  Przeróbka na serię E? To już lepiej całość przerobić żarzenia. Zamiast opornika redukcyjnego trafo dla żarzenia UY1N (albo AZ21 - o dziwo dość często spotykana na bazarach). Oczywiście trafo głośnikowe też do zmiany. Reszta tylko zmiana prowadzenia przewodów żarzenia plus bezpiecznik zwłoczny zamiast żarówek skali dla zabezpieczenie obwodów anodowych.