Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Buderus GB022-24k - Schodzi woda z instalacji - przełącznik CO-CWU

montertb 21 Nov 2014 09:00 3303 12
Metalwork
 • #1
  montertb
  Level 22  
  Witam, od jakichś 2 tygodni znika mi woda zinstalacji CO, na początku zjawisko to było minimalne, ale zauważalne, a dziś już można mówić o problemie.
  Zauważyłem, że jak instalacja CO jest nabita do np. 1 [atm], a następnie odkręcam kran i korzystam z wody ciepłej - przełącza się jednocześnie jak przypuszczam zawór CO/CWU (i z pieca wydobywa się ten charakterystyczny dźwięk siłownika) i w tym momencie na manometrze ciśnienie trochę spada, powiedzmy o jakieś 0,2 [atm]. I tak za każdym razem jak przełącza się ten zaworek, aż do zerowego ciśnienia.

  Wykluczyłem problem z intalacją, odcinałem ją całkowicie sprawdzajac ubytki ciśnienia i nic, zresztą jest wykonana wzorowo i brak w niej łączników, jest wykonana jednolicie.

  Zamierzam wezwać serwisanta, ale najepierw jednach sam chciałem się zorientować w temacie. Przede wszystkicm czy ktoś się spotkał z takim przypadkiem? Jaki może być koszt takiego zaworu i jak zidentyfikować jego oznaczenie, nazwę - bo nie mogę nic w internecie konkretnego znaleść (szczególnie ceny)?
 • Metalwork
 • #2
  piracik
  Moderator of Heating systems
  Gdyby ten zawór puszczał to ta woda musiałaby wykapać z kotła.
  Jeżeli pod kotłem jest sucho to na początek sprawdziłbym stan naczynia przeponowego, uzupełnił w nim powietrze.
  1,0 bar to czasami granica działania naczynia przeponowego.
  Jeżeli ono nie działa to wystarczy kilka kropel aby ciśnienie spadło nawet o 0,5bar
 • #3
  didario
  Level 1  
  Proponuje sprawdzić zawór bezpieczeństwa.
  Jego odpływ jest podłączony do odprowadzenia skroplin kondensatu i uchodzi syfonem do kanalizacji.
  Należy ujście odłączyć i sprawdzić czy nie przecieka.
  Jesli tak to:
  a) brak powietrza w naczyniu przeponowym - należy uzupełnić do ciśnienia o 0,2 atmosfery niższego od napełnienia instalacji.
  b) uszkodzony zawór bezpieczeństwa 2,5 bara - wymienić na nowy.
 • #4
  montertb
  Level 22  
  OK, miałem chwilę to sprawdziłem, zawór trójdrogowy nie cieknie. Poza tym też nie widzę wycieków z innych elelmentów pieca.

  Mam teraz zagadkę, bo przez ostatnie 3...4 dni zauważyłem że jednak woda schodzi gdzieś z instalacji, sytuacja zmieniła się...
  Zrobiłem eksperyment, mam możliwość odcięcia niezależnego - parteru, poddasza i samego pieca. W każdym z tych trzech elementów instalacji mam manometr (wpiąłem do testów po jednym na parterze i poddaszu w rozdzielacz, w piecu jest standardowo), po napełnieniu całości instalacji do 2atm, odciąłem te instalację i w każdym z zamkniętych obiegów sprawdzałem gdzie ciśnienie spada. Wynika jednak że prawdopdobnie w instalacji na poddaszu jest jakiś problem. Pisze prawdopdobnie bo ciśnienie spadło lekko na parterze i trochę bardziej na poddaszu (ale ta część instalacji ma większą objętość), ale te spadki mogą być spododowane wystudzeniem wody i znowu nie mam pewności. Ciśnienie w części instalacji z piecem sprawdzić mogę tylko "statycznie", bez włączania grzania - więc też niewiele informacji mi to da...

  Wszystko jest dziwne, bo nigdzie się nic nie leje z sufitu (przynajmniej narazie, a minęło już trochę czasu od wystąpienia piewszego ubytku wody i ciągle ją dolewam...), a instalacja jest zrobiona z jednolitych odcinków rurek i raczej nie było możliwości żeby je gdzieś uszkodzić (np. przy układaniu podłogi). A ha, instalacja w całości z markowego ALUPEXa i wyjście z pieca do rozdzielaczy z miedzi.

  Ciągle mnie zastanawia też opisany fakt że przy przełączaniu tego zaworu spadało ciśnienie w całej instalacji, było to dobrze widoczne. Ciekawi mnie przyczyna tego zjawiska... Chyba muszę skupić sie na piecu jednak.

  W/g Waszych zaleceń:
  1. sprawdzę naczynie przeponowe i ciśnienie. Przez ostatnie lata ciśnienie w intalacji było ustawiane na 1atm i wzrastało do 2atm przy grzaniu. Tak zreszt a mówi tez instrukcja. Ale faktycznie to moze być coś na rzeczy, podobne doświadczenia mam z mebranną w hydroforze w ogrodzie. A ha, jak teraz dopełniam instalację to wydaje mi się że manometr porusza się nienaturalnie skokowo w pewnym momencie, chyba wcześniej pracował z większą gracją, może więc to i przepona...

  2. sprawdzę zawór bezpieczeństwa

  Dzięki za pomoc, dam znać do zrobiłem.
 • Metalwork
 • #5
  montertb
  Level 22  
  OK, znalażłem chwilę (cięzko...) i sprawdziłem.

  1. Zawór bezpieczenstwa jest raczej OK, nic nie przepuszcza i jest generalnie "suchy".

  2. Nacisnąłem wkrętakiem wentylek w naczyniu przeponowym, cisza. Wykręciłem wentylek - wydaje się być sprawny, ale wkręciłem sprawdzony, wykonany solidnie wyrób radziecki.
  Następnie pompką próbowałem napompować przeponę... słychać syk, nie wiem gdzie dokładnie, ale wydaje się że przepona padła i puszcza powietrze....

  Wobec tego skontaktuję się z serwisantem, bo nic więcej sam nie zrobię. Musi potwierdzić i wymienić naczynie/przeponę.

  Orientuje się ktoś ile to może kosztować?
 • #6
  gersik
  Level 32  
  Jak by przepona pękła to wykręconym wentylkiem wyciekła by woda. Jak masz możliwość odciąć kocioł od instalacji to tak zrób, wypuść ciśnienie z kotła i dopiero wtedy pompuj naczynie.
 • #7
  montertb
  Level 22  
  OK, spuściłem wodę z pieca, zacząłem napełniać powietrzem przeponę. Usłyszałem świst powietrza wychodzący z odpowietrznika instalacji zamontowanego na górze pieca (wewnętrzny odpowietrznik pieca)... Więc co? dziurawa przepona?
  Po chwili znowu spróbowałem napełnić przeponę i się udało, napompowałem, choć strasznie długo to trwało, do 1atm. Napełniłem instalację i teraz wody z instalacji ubywa mi jeszcze szybciej... :)
 • #8
  wawrzeczko_t
  Heating systems specialist
  Rozumiem że przeponę napełniałeś powietrzem przy "otwartym" kotle !?
 • #10
  wawrzeczko_t
  Heating systems specialist
  montertb wrote:
  Napełniłem instalację i teraz wody z instalacji ubywa mi jeszcze szybciej...


  Do ilu napełniłeś? Odpowietrzyłeś c.o. po napełnieniu ?
 • #11
  montertb
  Level 22  
  przeponę napełniłem do 1atm (mój manometr przy wentylu), potem instalację do 1atm (tak pokazuje manometr na piecu). I teraz myślę czy te wskazania mają sens, czy faktycznie o czymś zapomniałem.

  Po napełnieniu sprawdzałem czy gdzieś się zapowietrzyło i nie odnotowalem, przypuszczam że odpowietrzniki załatwiły sprawę?
 • #12
  wawrzeczko_t
  Heating systems specialist
  montertb wrote:
  przypuszczam że odpowietrzniki załatwiły sprawę?

  Możliwe, ale wątpię.
  montertb wrote:
  potem instalację do 1atm

  Napełnij do 1,5. Jutro sprawdź i znów dopełnij do 1,5 bar.
 • #13
  montertb
  Level 22  
  Trochę czasu minęło, ale lada moment będę wymieniał to naczynie z przeponą. Niestety jest uszkodzone. Dodatkowo membrana była przyklejona do jakiejś wewnętrznej grodzi i odkleiła się dopiero po podaniu paru atmosfer przez wentyl.

  Serwisant poinformował mnie że naczynie u producenta kosztuje około 460zł + 100..150zł (przy konieczności zdjęcia pieca) za wymianę.

  Jak bym miał możliwość, to nie wymieniał bym tego naczynia, a zainstalował osobny zewnętrzny zbiornik, dużo tańszy i możliwe że solidniejszy...