Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Monitor samsung s24d390 a kabel DVI HDMI

ghost202 21 Lis 2014 11:27 7284 33
  • #1 21 Lis 2014 11:27
    ghost202
    Poziom 8  

Witam

Panowie, mam pewien problem i potrzebuję pomocy.

Miesiąc temu kupiłem monitor Samsung 24 cale S24D390. Początkowo był on podłączony do mojej karty graficznej GTX 260 kablem analogowym VGA dołączonym do zestawu. Zastosowałem przejściówkę VGA-DVI aby podłączyć monitor. Wszystko działało jak trzeba, lecz doszedłem do wniosku że może warto kupić kabel DVI-HDMI skoro w monitorze jest wejście HDMI a w karcie graficznej DVI i oba są cyfrowe, mając nadzieję że obraz znacznie się poprawi. Dzisiaj nabyłem taki kabel ku mojemu zdziwieniu obraz wygląda znacznie gorzej. Kupiłem kabel z końcówką DVI 19 pin. Czy wymienić na inny?

Oczywiście rozumiem różnicę pomiędzy 19 pin i 24 pin
    DVI 24 pin---2560×1600
    DVI 19 pin---1920×1200

Kabelek, który kupiłem wygląda mniej więcej tak :

Czym się różni z końcówką DVI jak ta :

Panowie proszę o pomoc co zrobić żeby odbierać obraz cyfrowo oraz aby on był przyjemny dla oka.

Pozdrawiam
    Jarek

0 29
  • #2 21 Lis 2014 12:25
    matrixneo007
    Poziom 30  

Złącze DVI występuje w 3 wariantach:

DVI-I - przesyła zarówno dane cyfrowe jak i analogowe. Po zastosowaniu właściwej przejściówki można je połączyć ze zwykłym złączem D-Sub karty graficznej.
    DVI-D - przesyła tylko dane cyfrowe; niektóre karty graficzne posiadają możliwość przesyłania dźwięku poprzez złącze DVI, nie jest to zgodne ze standardem DVI - w sposób niestandardowy wykorzystywane są jedynie niektóre piny, co pozwala na zastosowanie niestandardowej przejściówki DVI→HDMI[1].
    DVI-A - przesyła tylko dane analogowe.

1
  • #3 21 Lis 2014 12:45
    ghost202
    Poziom 8  

Dziękuję za objaśnienie. Teraz moje pytanie czy kabel który kupiłem jest dobry czli DVI-D single link czy wybrałem źle?

0
  • Pomocny post
    #4 21 Lis 2014 13:01
    matrixneo007
    Poziom 30  

Nie które te kable nie działają prawidłowo tez miałem kiedyś taki problem.
    DVI-D -nie jest to zgodne ze standardem DVI
    Trudno mi powiedzieć czy dobrze wybrałeś czy nie.

0
  • #5 21 Lis 2014 13:13
    ghost202
    Poziom 8  

Kabel, który kupiłem wygląda mniej więcej tak :

w monitorze jest wejście HDMI ale w karcie graficznej tylko DVi i teraz pytanie czy zamienić obecny kabel, który posiadam 18+1 pin na 24+1 pin czy to coś w obrazie zmieni? Mam wrażenie że przez kabel VGA+końcówka DVI-1 wygląda lepiej ale mimo wszystko jest to analog a nie cyfra. Co radzisz?

Nadmienię jeszcze, że mam wrażenie że obraz zwęża się po podłączeniu kabla DVI-HDMI oraz funkcja autodopasowania jest niedostępna

0
  • Pomocny post
    #6 21 Lis 2014 13:38
    matrixneo007
    Poziom 30  

VGA+końcówka DVI według mnie to już obraz cyfrowy po za tym DVI a HDMI to ten sam obraz i lepszy już nie biedzie nawet gdybys miał dwa razy HDMI.
    HDMI doda tylko dźwięk.

0
  • #7 21 Lis 2014 13:45
    ghost202
    Poziom 8  

Dokładnie kolego o tym samym pomyślałem ale czy taki zestaw daje "jakość" cyfrową?

0
  • Pomocny post
    #8 21 Lis 2014 13:53
    matrixneo007
    Poziom 30  

Według mnie tak, wyjście wychodzi już z DVI, a to wyjście jest cyfrowe.

0
  • #9 21 Lis 2014 14:07
    ghost202
    Poziom 8  

Rozumiem, ale skoro już kupiłem kabel DVI-HDMI to może na nim niech zostanie? kupiłem go niby to taniej za 35 zł w oryginalnym pudełku z telewizji N koleś sprzedawał dekodery ale zrezygnował z tego ponieważ mu słabo szło i wyprzedawał kable. Zastanawia mnie jeszcze jeden temat jak myślisz dlaczego po podłączeniu kablem DVI-HDMI opcja autodopasowania jest niedostępna oraz czemu takie mam wrażenie że obraz się zwęża ?

0
  • #10 21 Lis 2014 14:17
    matrixneo007
    Poziom 30  

Trudno powiedzieć kabel kablowi nie równy ,monitor monitorowi też.

0
  • #11 21 Lis 2014 14:23
    ghost202
    Poziom 8  

Rozumiem, serdecznie dziękuję za opinie i za pomoc. Poczekam jeszcze na opinię innych osób mam nadzieję, że temat jeszcze się rozwinie.

0
  • Pomocny post
    #12 21 Lis 2014 17:00
    Polon_us
    Poziom 40  

matrixneo007 napisał:
    VGA+końcówka DVI według mnie to już obraz cyfrowy
    matrixneo007 napisał:
    Według mnie tak, wyjście wychodzi już z DVI, a to wyjście jest cyfrowe.

Tu już kolega przesadził. Proszę zapoznać się dokładnie z specyfikacją DVI. Różnica między DVI a HDMI jest taka (m.in.) , że złącze DVI (oprócz DVI-D) przenosi również sygnał analogowy video.

Stąd też, jest możliwe użycie przejściówki DVI/VGA. I w takim przypadku odbiornik zawsze odbiera sygnał analogowy.

0
  • #13 21 Lis 2014 17:41
    ghost202
    Poziom 8  

Kolego Polon czy możesz zapoznać się z tematem i wyrazić swoją opinię? Bardzo proszę.

0
  • Pomocny post
    #14 22 Lis 2014 06:31
    Polon_us
    Poziom 40  

ghost202 napisał:
    Kolego Polon czy możesz zapoznać się z tematem i wyrazić swoją opinię?

Polon_us -> proszę bardzo ;)

Osobiście uważam pomysł przejścia sygnału analogowego na cyfrowy za niezbyt fortunny. Przy tym rozmiarze ekranu - 24 cale - różnica praktycznie nie będzie zauważalna. Mówię tu o sytuacji, kiedy w obu trybach ustawione są te same rozdzielczości.

Połączenie cyfrowe miałoby sens np. wtedy, kiedy przy połączeniu analogowym byłyby widoczne zakłócenia trudne do zlokalizowania. To wtedy tak, połączenie cyfrowe prawdopodobnie rozwiązałoby problem.

Ale jeżeli kolega upiera się przy podłączeniu cyfrowym, to zasugerowałbym parę rzeczy:

1- kabelek DIV 19 pin w zupełności starczy - max. rozdzielczość monitora to 1920 x 1080
    2 - zainstalowanie najnowszego sterownika z strony Samsunga -> Link
    3 - sprawdzić, czy po podłączeniu HDMI monitor jest w trybie PC czy AV dla wejścia HDMI. To ustawienie zależy od potrzeb kolegi i osiągów karty graficznej
    4 - sprawdzić ustawienia karty graficznej i ustawić je zgodnie z możliwościami monitora*

* - w instrukcji którą załączam poniżej proszę sprawdzić strony 80 - 81. Są tam wyszczególnione rozdzielczości ekranu z sugerowaną częstotliwością odchylania pionowego (vertical) i poziomego (horizontal).
    Po wejściu w zaawansowane ustawienia karty graficznej, te dane powinny były być dostępne.
    W zasadzie, nie ma potrzeby ustawiania tych częstotliwości ręcznie, przy założeniu, że prawidłowy sterownik jest użyty. Ale można sprawdzić i w razie potrzeby skorygować.

Powodzenia :)

:arrow: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=14153693#14153693
    [_P_]

0
  • #15 22 Lis 2014 10:13
    ghost202
    Poziom 8  

Dziękuję kolego. Mogę pozostać przy VGA jeżeli jest taka potrzeba. Wydaje mi się że obraz uległ zwężeniu kiedy podłączyłem kabel DVI HDMI czy to możliwe? Bolą mnie też dziwnie oczy, może to kwestia przyzwyczajenia??

Polon_us napisał:
    odchylania pionowego (vertical) i poziomego (horizontal).

Nie widzę tych opcji w ustawieniach karty graficznej.

Pozdrawiam :)

0
  • Pomocny post
    #16 22 Lis 2014 18:05
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

ghost202
    Kabel kupiony, ale, żeby zrobić fotkę wyjść DVI w karcie graficznej i pójść z nią do sklepu, to kolega nie pomyślał.

ghost202 napisał:
    Nie widzę tych opcji w ustawieniach karty graficznej.

Bo osobno ich nie ma, zależą od wybranej rozdzielczości.
    Powinno być ustawione 1920X1080/60 Hz, lub nawet 75 Hz (druga wartość zależy już od możliwości monitora).
    ghost202 napisał:
    Wydaje mi się że obraz uległ zwężeniu kiedy podłączyłem kabel DVI HDMI czy to możliwe? Bolą mnie też dziwnie oczy, może to kwestia przyzwyczajenia??

Wybrać właściwą rozdzielczość i odświeżanie w ustawieniach karty graficznej.

0
  • #17 22 Lis 2014 20:58
    ghost202
    Poziom 8  

Dziękuję za odpowiedź. Czyli tak mam obecnie ustawione na kablu DVI-HDMI 1920X1080/60 Hz a karta graficzna oraz wyjścia DVI wyglądają następująco:

Podsumowując dobrze zrobiłem, że kupiłem kabel DVI-HDMI 19 PIN ? czy trzeba było pozostać przy VGA-DVI.

Jeżeli tak to może koledzy podsuną parę informacji jak poprawie skonfigurować monitor względem obecnej karty graficznej tak aby osiągnąć dobre rezultaty.

Ciekawi mnie też opinie kolegów odnośnie monitora.

Koledzy jednak na kabelku DVI-HDMI zwęża obraz i to mocno z każdej strony

Jednym słowem kupno kabla DVI-HDMI do obecnej karty graficznej było złym rozwiązaniem. Chyba, że się mylę i jest jakiś sposób?

Za wszelkie udzielone odpowiedzi oraz informacje serdecznie dziękuję.

0
  • Pomocny post
    #18 23 Lis 2014 14:03
    Polon_us
    Poziom 40  

Polon_us napisał:
    2 - zainstalowanie najnowszego sterownika z strony Samsunga -> Link
    3 - sprawdzić, czy po podłączeniu HDMI monitor jest w trybie PC czy AV dla wejścia HDMI. To ustawienie zależy od potrzeb kolegi i osiągów karty graficznej
    KOCUREK1970 napisał:
    Wybrać właściwą rozdzielczość i odświeżanie w ustawieniach karty graficznej.

Czy kolega próbował te sugestie?
    Proszę jasno odpowiedzieć na każdą z nich.
    Dodam od siebie, że w menu monitora w przypadku trybu AV trzeba wybrać standard obrazu - 16:9 czy 4:3. Proszę pamiętać o tym.
    Załączony przykład obrazu z monitora nie jest miarodajny Jest to BIOS komputera i w tym momencie ustawienia karty są inne.
    Proszę podać zrzut ekranu po załadowaniu Windows.

P.S. Załączoną przeze mnie uprzednio instrukcję "drapieżny" moderator przeniósł do działu Instrukcje. I zabrał mi punkty za ową instrukcję, heh ..

0
  • #19 23 Lis 2014 16:18
    ghost202
    Poziom 8  

2. sterownik został pobrany oraz zainstalowany
    3.po podłączeniu HDMI monitor jest w trybie PC podczas przejścia na tryb AV obraz staje się większy i robi się lekko niebieski. Który tryb zastosować ?
    3. jak wybrać standard 16:9 ?

zrzut ekranu:

0
  • Pomocny post
    #20 23 Lis 2014 17:03
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

ghost202 napisał:
    zrzut ekranu:

I co ma z niego wynikać?.

Takich ustawień u Ciebie nie ma?:
    I powinieneś mieć podobnie ustawione.

0
  • #21 23 Lis 2014 17:19
    Polon_us
    Poziom 40  

KOCUREK1970 napisał:
    ghost202 napisał:
    zrzut ekranu:

I co ma z niego wynikać?.

Poprosiłem o zrzut tego ekranu jeszcze raz, bo
    ghost202 napisał:
    Koledzy jednak na kabelku DVI-HDMI zwęża obraz i to mocno z każdej strony

Ale widać, że pod Windows w zasadzie jest OK .
    ghost202 napisał:
    HDMI monitor jest w trybie PC podczas przejścia na tryb AV obraz staje się większy i robi się lekko niebieski. Który tryb zastosować ?

Który koledze lepiej pasuje. Odcień obrazu zawsze można zmienić ustawieniami monitora lub karty.
    ghost202 napisał:
    3. jak wybrać standard 16:9 ?

Proszę przejrzeć instrukcję monitora - można to zmienić tylko w trybie AV.

0
  • #22 23 Lis 2014 19:46
    ghost202
    Poziom 8  

KOCUREK1970 napisał:
    Takich ustawień u Ciebie nie ma?:

Są, proszę bardzo :

Polon_us napisał:
    Który koledze lepiej pasuje. Odcień obrazu zawsze można zmienić ustawieniami monitora lub karty.

Szczerze mówiąc sam nie wiem który jest korzystniejszy AV pasuje chyba bardziej do oglądania filmów. Na którym Ty kolego pracujesz ? Szczerze dopiero zaczynam pracę na LED, poprzednio 15 lat pracowałem na CRT

Polon_us napisał:
    Proszę przejrzeć instrukcję monitora - można to zmienić tylko w trybie AV.

Wszystko jasne, dziękuję w trybie AV ustawia automatycznie 16:9

Proszę o szczerą opinie czy to wszystko ma sens, zmiana ustawień, dostrajanie monitora pod kabel DVI-HDMI przy tym monitorze czy jedynie wystarczy VGA ? Czy to mi coś zmieni w kwestii wyświetlania? Miałem spore problemy kiedy kupiłem ten monitor aby przyzwyczaić oczy (początkowo na kablu VGA) po kilku dniach było ok potem kupiłem kabel DVI-HDMI i znowu bolą mnie oczy.

Czy może być tak, że karta graficzna którą mam obecnie może w pewien sposób nie zgrywać się z monitorem?

0
  • #24 23 Lis 2014 20:59
    ghost202
    Poziom 8  

mmm777 napisał:
    Spróbuj zmniejszyć jasność.

Dzięki. Co zrobić aby w biosie obraz był również rozciągnięty ?

Oraz pod które wejście podpiąć kabel DVI-HDMI 1 czy 2 czy to nie ma znaczenia??

0
  • Pomocny post
    #25 24 Lis 2014 09:18
    grubs
    Poziom 32  

Nie ma znaczenia.
    Jeżeli korzystasz z trybu PC to rozdzielczość ustaw na 1920/1080 ale w trybie PC a nie tak jak masz na screenie w trybie HD.

0
  • #26 24 Lis 2014 15:49
    ghost202
    Poziom 8  

grubs napisał:
    Jeżeli korzystasz z trybu PC to rozdzielczość ustaw na 1920/1080 ale w trybie PC a nie tak jak masz na screenie w trybie HD.

Nie da się ustawić rozdzielczości 1920/1080 w trybie PC leczy gdyby się dało wydaje mi się, że rozwiązało by to pewnie wszystkie problemy. Gdy staram się dodać rozdzielczość 1920/1080w trybie PC to wyskakuje rozdzielczość 1920x1080 już istnieje w sekcji pc. Czy jest jakiś sposób?

Filmy na kabelku DVI-HDMI wyglądają świetnie ale praca na pulpicie, folderach czy stronach internetowych już nie tak. Ostrość rażąca w oczy. Zmieniałem już ustawienia wielokrotnie. Czy są może jakieś optymalne do tego monitora?

Przedstawiam parę zdjęć w których obraz jest ucięty po każdej stronie. Ostatnie pochodzą z instalacji systemu Windows.
    Monitor samsung s24d390 a kabel DVI HDMI Monitor samsung s24d390 a kabel DVI HDMI Monitor samsung s24d390 a kabel DVI HDMI

0
  • Pomocny post
    #27 25 Lis 2014 08:37
    grubs
    Poziom 32  

Pokaż screen z najwyższą możliwą rozdzielczością do wybrania w sekcji pc.

0
  • #28 25 Lis 2014 09:27
    ghost202
    Poziom 8  

grubs napisał:
    Pokaż screen z najwyższą możliwą rozdzielczością do wybrania w sekcji pc.

Proszę bardzo:

0
  • #29 25 Lis 2014 12:06
    grubs
    Poziom 32  

No tak ale czy przestawiłeś pc/av mode -> HDMI -> w ustawieniach monitora na PC bo podejrzewam że dalej masz ustawione na AV.

0
  • #30 25 Lis 2014 12:39
    ghost202
    Poziom 8  

grubs napisał:
    No tak ale czy przestawiłeś pc/av mode -> HDMI -> w ustawieniach monitora na PC bo podejrzewam że dalej masz ustawione na AV.

mam ustawione na PC. Jakieś pomysły?

0