Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ARDO FL85S - Mokre pranie i woda w bębnie

Tommaso 21 Lis 2014 11:55 1623 11
 • #1 21 Lis 2014 11:55
  Tommaso
  Poziom 9  

  Opiszę od początku ekscesy z tą praleczką. Wzięliśmy ją z poprzedniego mieszkania i podłączyłem ją do syfonu pod zlewem do króćca zwróconego w kierunku podłogi. Wszystko elegancko działało przez parę miesięcy. Pewnego razu wystąpił wspomniany problem stojącej wody w bębnie (oczywiście ubrania mokre). Zaczęliśmy z kolegą rozmyślać i przekręciliśmy króciec syfonu do góry (na moją logikę pompa brudnej wody potrzebuje mniejsze ciśnienie tłoczne). Wczoraj kolega zrobił pranie i stoi woda. Tym razem już nic nie pomaga nawet jak wyciągnąłem wąż odpływu do zlewu. Dodam, że już kiedyś koledzy mieli takie akcje, że ubrania nie były do końca odwirowane ale dodatkowy program samego odwirowania dawał radę.
  Ja niby inżynier mechanik ale z pralkami nigdy nic. Mnie się tylko nasuwają takie wnioski, że może pompa niedomaga. Bo w sumie tej wody nie zostaje po brzeg bębna tylko tak trochę poniżej czyli dużą część daje radę wypompować a potem jak ma niższy poziom cieczy to już nie daje sobie rady. Proszę o poradę.

  0 11
 • Pomocny post
  #2 21 Lis 2014 12:32
  wiertacz
  Poziom 33  

  Sprawdziłeś czy nie jest zatkany filtr znajdujący się pod małą klapką z przodu pralki ?

  0
 • #3 21 Lis 2014 13:46
  newDJ
  Poziom 17  

  Do sprawdzenia sama pompa i węże łączce zespół piorący z pompą odpływową.Często skarpeta która dostała się do węża blokuje dopływ wody do pompy spustowej.Lecz najpierw zrób tak jak radzi kolega wiertaczsprawdż filtr pompy spustowej.

  0
 • #4 21 Lis 2014 13:57
  Tommaso
  Poziom 9  

  Dzięki za sugestię, całkiem o tym zapomniałem, wstyd jak... Cała woda przez niego zeszła, jakieś 5l i na końcu trochę takiego brudu-szlamu, nie jakoś strasznie dużo. Oczyściłem dokładnie i zakręciłem mocno z powrotem. Zrobi się pranie, dam znać, na czym stoimy.

  0
 • #5 25 Lis 2014 10:20
  Tommaso
  Poziom 9  

  Czyszczenie filtra nic nie dało (zbyt czysty był). Jeden z użytkowników doradził mi aby zrobić puste pranie na 90 st. Właśnie się robi, dodałem jeszcze kwasku cytrynowego. Ale nie w tym (brudzie, zakamienieniu) leży problem.
  Tata doradził, że może jakiś guzik przyblokował łopatki pompy brudnej wody Jednak przez króciec filtra nie udało mi się nic zrobić, a łopatki bardzo ciężko chodzą, zamieszam filmik. Kolega wymyślił taki sposób na pranie, że jak pralka kończy cykl i zostaje woda to jeszcze raz załącza na samo wirowanie i odprowadza brudną wodę wężem do miski na poziomie podłogi i wtedy samoczynnie woda się wylewa i pranie jest odwirowane prawie maksymalnie. Zostaje resztka wody na dnie, która niestety zaczyna śmierdzieć.

  http://youtu.be/oTAKZxrN5SY

  0
 • Pomocny post
  #6 25 Lis 2014 14:04
  Stefciu_B
  Specjalista AGD

  Jeśli nic nie blokuje Ci turbinki to silnik pompki prawdopodobnie do wymiany. Twój filmik nie jest pokazanie problemu ponieważ turbinka normalnie pracuje z oporami, tak że te skoki które wywołujesz kleszczami to raczej normalne ruchy.

  0
 • Pomocny post
  #7 25 Lis 2014 19:35
  wiertacz
  Poziom 33  

  Ja bym spróbował włączyć pompowanie przy pustej pralce i obserwowałbym wirnik czy się kręci przez filtr.

  0
 • #8 25 Lis 2014 21:13
  Tommaso
  Poziom 9  

  Dzięki za odpowiedzi, jak tak zobaczyłem filmik z wymianą takiej pompki to to jest tak proste, że żal by było przez taką pierdołę pralkę zmieniać.
  Jeszcze zauważyłem taką rzecz, że co nie podejdę i nie dam w trakcie prania tego węża na wysokość miski na podłodze to leci z niej woda, a tak sobie myślę, że przez dłuższy czas prania jakiś elektrozawór powinien zamykać odpływ. Czy to jest tak, że przewiduje się taką wysokość podłączenia do syfonu, że bez pompy woda "nie poleci"?

  0
 • #9 25 Lis 2014 21:22
  wiertacz
  Poziom 33  

  Elektrozawór jest tylko na dopływie wody.
  Jeśli wylot będzie poniżej poziomu wody w pralce to zawsze będzie sama wypływała aż wyrównają się poziomy wody.

  Druga rzecz.
  Nie wymieniałbym zbyt pochopnie pompki bo może ona jest sprawna a cały szkopuł tkwi w innym miejscu.
  Jeśli w trakcie pompowania wirnik nie obraca się sprawdzić czy do silnika pompki dochodzi napięcie zasilające.
  Jeśli dochodzi to pompka może być niesprawna.
  Jeśli nie dochodzi to przyczyny trzeba szukać w innym miejscu ( programator, moduł ).

  0
 • #10 27 Lis 2014 12:16
  newDJ
  Poziom 17  

  Pisałem

  newDJ napisał:
  Do sprawdzenia sama pompa i węże łączce zespół piorący z pompą odpływową.

  Nie kombinuj tylko sprawdż samą pompę spustową.Silniczki tych pomp mają to do siebie że po latach pracy zaczynają wariować.Raz chce im się pracować ,raz nie ruszą.Wyjmij pompę,rozkręć ją i sprawdż na sucho czy silniczek pracuje i czy skrzydełka wirnika pompy obracają się za każdym razem gdy podasz napięcie.Rób to ostrożnie abyśmy nie składali się na wieniec żałobny,wszak to :idea: 230 V i może rzucić Tobą o podłogę.Koszt silnika plaset niewielki około 45-50 zł,wymienisz i pralka będzie dalej hulać.Po co tracić czas i nerwy na bezowocne kombinowanie.

  0
 • #11 27 Lis 2014 19:03
  Kubus1842
  Poziom 14  

  1) Sprawdzić pompę bezpośrednio podłączając ją pod 230 V
  2) Sprawdzić drożność węży między zbiornikiem a pompą i wężem spustowym, wychodzącym z pompy na zewnątrz pralki. Często tak podłączone pralki/ zmywarki (do syfonu) mają "zawalone" węże spustowe, ponieważ np. przytyka się syfon a ze zlewu korzystamy dalej i wszelkie nieczystości typu tłuszcz włosy mogą się tam dostawać.

  Dodano po 1 [sekundy]:

  1) Sprawdzić pompę bezpośrednio podłączając ją pod 230 V
  2) Sprawdzić drożność węży między zbiornikiem a pompą i wężem spustowym, wychodzącym z pompy na zewnątrz pralki. Często tak podłączone pralki/ zmywarki (do syfonu) mają "zawalone" węże spustowe, ponieważ np. przytyka się syfon a ze zlewu korzystamy dalej i wszelkie nieczystości typu tłuszcz włosy mogą się tam dostawać.

  0
 • #12 28 Lis 2014 15:18
  Tommaso
  Poziom 9  

  Bardzo Wam dziękuje za pomoc i zaangażowanie. Na ten moment po braniu na 90st z kwaskiem cytrynowym już 2 prania odwirowała bez wody w bębnie i no nawet w gorszych warunkach bo do zlewu który jest wyżej niż syfon. Jak się coś niedajBóg zmieni to się zastosuję do Waszych wskazówek;)

  0