Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Metal Work Pneumatic
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Port I/O cyfrowych - Komunikacja mikrokontrolera z PC przez kabel ethernet (UDP)

Nissun93 21 Lis 2014 13:29 1497 9
  • #1 21 Lis 2014 13:29
    Nissun93
    Poziom 6  

Siema!

Mam do wykonania projekt portu 16 I/O cyfrowych uwzględniający takie założenia projektowe jak:
    - standard napięciowy TTL/LVTTL (dobrze napisałem to w ogóle?),
    - komunikacja między PC a uC w protokole UDP,
    - prędkość transmisji sięgająca 19.200 bps (w trybie UDP),
    - zasilanie 12V.
    Dodatkowo wypadałoby napisać program na kompie, w którym definiowałbym i ustawiał wejścia/wyjścia i opcjonalnie odczytywał ich wartości.

Dział wybrałem nieprzypadkowo, ponieważ nt. mikrokontrolerów mam lekkie pojęcie, a już komunikowanie ich z PC, interpretacja wymienionych założeń i sklecenie wszystkiego w całość + napisanie dokumentacji uważam za niewykonalne w przeciągu dwóch miesięcy (mam czas do końca stycznia).

Forumowiczów pilnie BŁAGAM, o jakieś pozycje w literaturze, internecie czy też rady, propozycję odnośnie doboru mikrokontrolera.

0 9
  • Metal Work Pneumatic
  • Pomocny post
    #2 21 Lis 2014 19:46
    BlueDraco
    Specjalista - Mikrokontrolery

Najprościej zapewne będzie to sklecić z płytki STM32F0DISCOVERY i modułu ESP-01.

1
  • Metal Work Pneumatic
  • Pomocny post
    #3 21 Lis 2014 20:25
    michalko12

Wystarczy ATmega8 + ENC28J60, ale optymalnie ze względu na ilość portów ATmega16 + ENC28J60. Do tego jeszcze stos uIP, parę dni i sprawa załatwiona.

1
  • Pomocny post
    #4 21 Lis 2014 20:55
    BlueDraco

No właśnie zasugerowałem rozwiązanie, które nie wymaga stosu TCP/IP ani nawet lutowania... ;)

1
  • Pomocny post
    #5 21 Lis 2014 21:02
    excray
    Poziom 39  

Ciekawe też są moduły oparte o Wiznet W5100 lub W5500.

1
  • #6 06 Sty 2015 11:55
    Nissun93
    Poziom 6  

Wziąłem się do roboty. Otóż zdecydowałem się na mikrokontroler ATmega8L-8PU i moduł Wiz107SR. W tej chwili nie ogarniam jak mógłbym w ogóle utworzyć aplikację do ustawiania i sprawdzania I/O, zatem wolałem zabrać się za coś łatwiejszego - konwerterze znaków z klawiatury na kod ASCII. Istota działania jest prosta: programuję uC, włączam terminal (jaki do komunikacji UDP?) i po naciśnięciu np. "a" na układzie zaczynają świecić się odpowiednie diody, których wartość binarna odpowiada kodowi ASCII znaku.

Problem polega na wszystkim. Otóż zaprogramowałem uC jak w listingu poniżej:

Kod: text
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

1. Nie wiem czy dobrze zaprogramowałem.
    2. Jest jakaś rażąca różnica pomiędzy Wiz107SR a Wiz107SR-TTL? Ten pierwszy ma interfejs RS232, a drugi UART. Ja posiadam ten pierwszy i podłączyłem go do uC jak należy tzn. RXD do TXD na krzyż.
    3. Czy nie myślicie, że skopałem sprawę nie dokupując do modułu zestawu uruchomieniowego WIZ107SR-EVB?

0
  • #7 12 Sty 2015 21:48
    Nissun93
    Poziom 6  

Czy może mi ktoś pomóc w skomunikowaniu jakimkolwiek ATmegi8L z modulem ethernet WIZ107SR? Mam już zestaw uruchomieniowy i moduł komunikuje się z PC, ale nie wiem co dalej mogę zrobić żeby skomunikować PC z ATmegą.

0
  • #10 15 Sty 2015 00:28
    Nissun93
    Poziom 6  

https://www.youtube.com/watch?v=vpo-4C_0EEA&index=3&list=PLvBNmp4sXJoP-7PajXOqFLChsjXw97DAT

Na powyższym video gościu od 03:05 pokazał co i jak poustawiać w Config Tool-u, żeby uruchomić transmisję w trybie UDP. Niestety nie udało mi się dokonać takiej samej transmisji jak autorowi filmu, bo przejściówka USB-RS232 mi na kompie nie śmiga, ale za to zastąpiłem ją mikrokontrolerem zaprogramowanym jak w listingu, który zamieściłem 6-go stycznia. ATmega odbierała pakiety danych z zakładki UDP w Herculesie tak jak to Azjata z Youtube.com zademonstrował.

Dziękuję wszystkim forumowiczom za odpowiedzi i użytkownikowi leszko84 za uwagę i udostępnienie bibliotek Eagle WIZ105SR i WIZ107SR. Na pewno komuś jeszcze się przydadzą.

Biorę się za pisanie właściwego programu portu I/O cyfrowych.

0
  Szukaj w 5mln produktów