Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

NLM2 Otwarty Projekt na bazie Arduino

warp3r 21 Nov 2014 14:13 10479 20
e-mierniki
 • NLM2 Otwarty Projekt na bazie Arduino

  Witam,
  celem projektu było zaprojektowanie i wykonanie sterownika oświetlenia dla modeli latających, o wystarczająco silnym poziomie oświetlenia, aby model był widoczny także w dzień, z zastosowaniem "budżetowych" diod mocy 3W, bez konieczności stosowania radiatorów zarówno w zaprojektowanym układzie, jak dla samych diod.

  Sercem sterownika jest układ ATTiny. Programowanie układu odbywa się z użyciem bezpłatnego środowiska IDE Arduino.

  Schemat

  NLM2 Otwarty Projekt na bazie Arduino

  Projekt płytki

  NLM2 Otwarty Projekt na bazie Arduino

  Gotowa płytka modułu

  NLM2 Otwarty Projekt na bazie Arduino

  Przykłady kodu źródłowego na stronie projektu.

  Strona projektu Realistic Navigation Lights Module

  Pozdrawiam,
  Andrzej Donczew

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  warp3r
  Level 10  
  Offline 
  Has specialization in: it
  warp3r wrote 22 posts with rating 9, helped 0 times. Live in city Katowice. Been with us since 2011 year.
 • e-mierniki
 • #2
  cebulator
  Level 10  
  Zapytam po raz kolejny. Jaki jest sens stosowania diody 3W przy zasilaniu jej przez rezystor prądem 20mA?
 • e-mierniki
 • #3
  zgierzman
  Level 30  
  Bo świecą jaśniej niż super jasne 5mm przy tym samym prądzie?

  Nie robiłem prób na biurku, ale w teorii Luxeony powinny być czterokrotnie jaśniejsze niż 5mm.

  dane z losowych datasheetów:
  (upraszczam trochę słownictwo, jasność, strumień świetlny itp, ale jeśli ktoś szczegółowo i naukowo "naświetli" problem różnic między jednostkami używanymi w opisie źródeł światła, to chętnie poczytam)

  Luxeon 3W przy prądzie 700mA daje 150 lm i ma prawie liniową charakterystykę intensywności w funkcji prądu. To daje powiedzmy ok 4 lm dla prądu 20mA

  Superbright led 5mm ma jasność max 12 cd przy prądzie 20mA
  Według tego kalkulatora przy kącie rozsyłu 20 stopni mamy raptem niewiele ponad 1 lm

  Poza tym w schemacie są rezystory 100Ω. Przy zasilaniu do 18V popłynie tam prąd nawet do 150mA. 20mA byłoby gdyby ledy zasilane były za stabilizatorem liniowym, ale ze schematu wnoszę, że zasilane są napięciem wejściowym (chyba przez pomyłkę oznaczonym jako Vcc).

  Mnie bardziej interesuje sens wytracania mnóstwa energii na rezystorach 1W. Ja zastosowałbym jakąś wysokosprawną przetwornicę do zamiany nap. wejściowego (do 18V według dokumentacji) na, załóżmy, 4V stabilizowane i z tego zasilałbym diody przez rezystory, na których odkładałyby się ułamki volta zamiast 10 czy 14 voltów. A do tego intensywność świecenia nie zależałaby od napięcia zasilającego.
  Z tego samego napięcia stabilizowanego zasilamy procek i odpada stabilizator liniowy, który też jest niezłą grzałką. Nie ma tu pomiarów wartości analogowych, wystarczy niewyszukana filtracja, szumy napięcia zasilającego procek nie rzutują na pracę układu.

  Ewentualnie poszukałbym jakiegoś scalonego sterownika ledów. Są różne fajne i niedrogie układy regulujące prąd diody przez PWM niezależnie od zasilania.

  Myślę, ze oszczędności prądu z baterii mogłyby być duże.
 • #4
  cebulator
  Level 10  
  Przekonałeś mnie co do stosowania ledów 3W.
  Sposób sterowania jest faktycznie niezbyt adekwatny.
  Tylko przy zastosowaniu zasilania większym prądem trzeba by już zwrócić uwagę na temp. LEDów.
  Bo zasilanie 3W leda przez driver prądem 20mA to też słaby interes.

  Edycja. Zaczynam mieć wątpliwości co do jaśniejszego świecenia 3W niż super jasnej diody. Wziąłeś za przykład diodę Luxeona, która jest niezbyt tania. Dioda 3W z TME za 3 zł wg obliczeń przy 20 mA ma tylko 2.3lm.
 • #5
  zgierzman
  Level 30  
  W sumie zaciekawił mnie temat, więc na szybko zrobiłem mały teścik na częściach z szuflady.

  Bohaterowie:
  1) WW-E101WL0-W4
  1W, 70lm @ 350mA, 140°

  2) LL-304WC-W2-3TC
  3mm, 9000mcd @ 20mA, 30°

  Diody połączone w szereg, prąd 14,5mA

  Teoretycznie dla pierwszej diody mamy około 2,9 lm,
  dla drugiej po przeliczeniach około 1,5 lm

  Na pierwszej diodzie spadek napięcia 2,78V - moc pobierana 0,042W
  Na drugiej 3,08V - moc pobierana 0,046W

  Najpierw zdjęcie:

  NLM2 Otwarty Projekt na bazie Arduino

  Na pierwszym zdjęciu wygląd "stanowiska", na drugim fota na żywca, na trzecim podświetlony od spodu kawałek papieru od drukarki (odległość ok 5 cm).
  Jak widać przy tym samym prądzie mała dioda wydaje się jaśniejsza niż duża.

  No ale mała świeci znacznie węziej niż duża: 30° do 140°...
  Aby wyrównać szanse na dużą diodę założyłem kolimator 20° - teraz światło wysyłane na wszystkie strony podąży podobną drogą jak przez soczewkę małej diody.

  NLM2 Otwarty Projekt na bazie Arduino

  I tu widać wyraźną różnicę w drugą stronę. Szczególnie przy podświetleniu kartki: średnice podświetlonych obszarów są podobne, ale ten od małej diody znika w porównaniu z diodą 1W.

  Tak więc moim zdaniem czasem używanie mocnych diod zasilanych małym prądem może mieć uzasadnienie. Szczególnie w urządzeniach zasilanych z baterii - przy podobnej mocy pobieranej z układu mogą świecić znacznie skuteczniej.
 • #6
  Sabre
  Level 18  
  Panowie zapominacie o podstawowej rzeczy, mianowicie o kącie rozchodzenia się światła. Diody mocy mają kąt nawet do 160 stopni, więc są widoczne z prawie każdej strony (jeśli będzie ich kilka na całym modelu), podczas gdy diody super jasne 5mm mają wąziutki kąt przez co w modelu latającym nie będą widoczne. No i oczywistym jest, że diody mocy przy identycznym prądzie mają wyższą sprawność niż super jasne diody 5mm.
 • #7
  Urgon
  Editor
  AVE...

  A nie lepiej zamiast przez cały czas zasilać je prądem 20mA przepuszczać przez nie powiedzmy 100mA przez 1/5 sekundy? Pobór energii będzie taki sam, ale jasny błysk będzie lepiej widoczny od średniego świecenia...
 • #8
  zgierzman
  Level 30  
  Sabre wrote:
  Panowie zapominacie o podstawowej rzeczy, mianowicie o kącie rozchodzenia się światła

  Ja nie zapominam. Dlatego w moim poprzednim poście jest porównanie diod zarówno z kolimatorem jak i bez. ;-)
  Zgadzam się też z tym, że w wielu przypadkach - tak jak w modelu latającym - zależy konstruktorom na możliwie dużych kątach widoczności, więc diody mocy tu są znacznie lepsze.
  Urgon wrote:
  A nie lepiej zamiast przez cały czas zasilać je prądem 20mA przepuszczać przez nie powiedzmy 100mA przez 1/5 sekundy? Pobór energii będzie taki sam, ale jasny błysk będzie lepiej widoczny od średniego świecenia...

  Przy błyskach 200ms z przerwami 800ms to byłby niezły stroboskop ;-) Ale zapewne miałeś na myśli sumaryczny czas, np. 2ms i 8ms ale 100 razy na sekundę, czyli tak na prawdę sterowanie PWM.
  Nie mam pojęcia, czy będzie różnica, ale oko nie reaguje liniowo a logarytmicznie, więc niewielkie nawet zmiany jasności kiedy obiekt jest stosunkowo ciemny będą znacznie bardziej zauważalne niż duże zmiany jasności przy obiektach jasnych.
 • #9
  Urgon
  Editor
  AVE...

  Miałem na myśli właśnie 200ms/800ms. Można nawet pokusić się o większe prądy, niż 100mA, na przykład te nominalne dla diod 3W 700mA. Można się nawet pokusić w większych modelach o pracę ciągłą diod 3W, bo im większy model, tym większą masę startową może mieć, więc da radę dołożyć dodatkowy akumulatorek dla oświetlenia. Z oczywistych względów sam modelarstwem lotniczym się nie zajmuję, ale ile czasu średnio taki model w powietrzu spędza? Jeśli mniej niż godzinę, to pojedyncze ogniwo LiIon o pojemności 2100mAh zasili trzy takie diody przez cały czas lotu...
 • #10
  zgierzman
  Level 30  
  Urgon wrote:
  Miałem na myśli właśnie 200ms/800ms.

  To chyba nie jest najlepszy pomysł. Także nie zajmuję się modelarstwem, ale wiem, że ideą jest możliwie dokładne odwzorowanie oryginału. Jeżeli w oryginale lampy pozycyjne świecą światłem ciągłym, to stroboskop w modelu jest nie do zaakceptowania.
 • #11
  warp3r
  Level 10  
  Moduł NLM2 od strony elektrycznej, zaprojektowany został do sterowania diodami mocy sygnałem PWM o częstotliwości 500Hz i impulsach nie dłuższych niż 100ms.
  Typowym czasem sterowania w przykładowych kodach źródłowych, czas ten wynosi 50ms przy impulsach PWM o częstotliwości 500Hz. Wpływ sterowania wartościami PWM w kodzie źródłowym na charakterystykę napięciową na wyjściach modułu, został zaprezentowany na stronie projektu.

  Sugerowane przezemnie diody mocy "budżetowe", a więc w cenie 4-6PLN to zbliżone do jakości PROLIGHT OPTO PM2B-3LWE-SD-X2 o jasności 260lm (!)

  Oczywiście, można także użyć znacznie lepszej jakości diod o jasności 300-500 lm.

  Więcej o zastosowaniu jak i szczegółów dotyczących modułu NLM2, znajdziecie na tej stronie projektu

  Ze względu na to, że projekt jest otwarty, nic nie stoi na przeszkodzie, aby dobrać samodzielnie rezystory w obwodach zasilania LED pod własne potrzeby.

  Poniżej, przykładowe zastosowanie modułu oświetlenia nawigacyjnego w modelu.


  Dodano po 12 [minuty]:

  zgierzman wrote:
  Urgon wrote:
  Miałem na myśli właśnie 200ms/800ms.

  To chyba nie jest najlepszy pomysł. Także nie zajmuję się modelarstwem, ale wiem, że ideą jest możliwie dokładne odwzorowanie oryginału. Jeżeli w oryginale lampy pozycyjne świecą światłem ciągłym, to stroboskop w modelu jest nie do zaakceptowania.


  Jest nie tylko akceptowalne, ale także zalecane i stosowane w dużych samolotach.

 • #12
  cebulator
  Level 10  
  Sam projekt jest dobry bo jest bardzo prosty.
  Ale skoro użyte zostały diody 3W to wolałbym sterować je prądem koło 100mA-200mA (nie wiem czy wtedy jeszcze nie potrzeba jakiegoś radiatora ale to praca na 1/7 mocy więc może nie)
  Światła antykolizyjne ( czerwone i zielone na końcu skrzydeł i białe na ogonie) można by połączyć w szereg. Stroboskopy jeżeli by miały błyskać jednocześnie to również j.w.
  A co do tej oszczędności to nie popadajmy w skrajności. Modele godzinę to ciężko mają latać.
  Dla przykładu średni model z Lipo 2200 i silnikiem koło 240W (około 700-1kg). W locie niech średni prąd wynosi 15A. To ile się skróci czas lotu. Z 8,5 min na 8 min (dla założenia, że samo oświetlenie pobiera 1A)
  Czy przy nagrywaniu nie "wchodzą w kadr te błyski"
 • #13
  warp3r
  Level 10  
  Odpowiadając na pytanie, nie. Oświetlenie znajduje się poza kadrem.

  W samym module, istnieje możliwość wykorzystania także dodatkowej funkcjonalności jaką daje użyty mikroprocesor, czyli pomiar napięcia i reagowanie na zadany wcześniej jego poziom.

  Dla przykładu, z modułem można użyć prostego dzielnika napięcia wejściowego, a programowo załączać odpowiedni tryb np. oświetlenia.

  Poniżej schemat takiego dzielnika wraz z aplikacją
  NLM2 Otwarty Projekt na bazie Arduino

  NLM2 Otwarty Projekt na bazie Arduino

  Rezystory dobieramy wg własnego dzielnika, jaki chcemy uzyskać. W przykładzie wykorzystałem rezystory R1=10kOhm i R2=2kOhm. Rezystory mają swoją różną tolerancję, dlatego warto zmierzyć ich oporność rzeczywistą wpisując wartości w kodzie programu.
 • #14
  agent00
  Level 10  
  Witam

  Pisałem na prv w sprawie modułu ale cisza :( , czy jest szansa na zakup takiego cacka :)
 • #15
  warp3r
  Level 10  
  Moduły wykonuję wyłącznie hobbystycznie i na indywidualne potrzeby. Oczywiście że jest taka możliwość, poprzez kontakt na pfmrc.eu.
 • #16
  jankosz
  Level 2  
  Witam,
  czy możliwy jest zakup płytki?
  Pozdrawiam
 • #17
  omega-2.0
  Level 11  
  Witam. Czy ktoś ma kontakt do Andrzeja. Lub może macie gdzieś CAD lub brd do tego projektu?
 • #18
  mayzel
  Level 13  
  Cześć,
  .. czy może ktoś z Was skompilować prawidłowo kod do modułu NLM2?, nie mam już siły bić się,...z tym "fa..erskim" Arduino platfusem;)...Próbowałem dokonać dzieła na kodzie Andrzeja ale coś mi nie udaje......Mimo wyboru płytki Atiny 44 /1Mhz ciągle błędy i błędy.. O ile daję radę sobie w programowaniu PIC na MPLAB... i Atmeg w Studio.. to to Arduino to jakaś magia...:)Prośbą zwracam się z tego tytułu, ponieważ mam zrobiony i zmontowany prototyp PCB na gotowo, według oryginalnego schematu Andrzeja , ale chyba coś jest nie tak, z kodem? , czy moim programem Arduino 1,8,7..? .. może płytką PCB ?- tą się podzielę ale najpierw chciałbym sprawdzić czy nadaje się do publikacji, po wgraniu właściwie skompilowanego kodu z którym mam problemy .... ;)

  ps. Obecnie zmontowany mój układ sprawdzam tylko z podaniem napięcia 7,4V ( symulacja pakietu 2s) z zasilacza. Nie mam aparatury z przełącznikami by w pełni za symulować działanie ( jak na filmie).. Czy aparatura z nadajnikiem jest konieczna by do końca sprawdzić układ?
  Dziękuję z góry.
  Irek
 • #19
  omega-2.0
  Level 11  
  Też mam problem z tymi kodami. Ni chuchu chcą działać. A do symulacji nie potrzeba aparatury. Zwierasz zewnętrzne piny na tym złączu sygnałowym które powinno być podpięte do odbiornika. Zewnętrzne tzn.1i3.
 • #20
  mayzel
  Level 13  
  .. Przynajmniej nie jestem osamotniony :)
  W paczce jest moja wersja projektu Andrzeja do modelu Cesna ( 10 led). Nie wiem czy przez błąd w kompilacji nie działają piny w złączach Conn4 i Conn 5, czy może błąd w płytce ? :) Po odpaleniu układu działają tylko TailStrobe , a po chwili włącza się również Wing Strobe -lecz świeci ciągłym światłem. Zapala się również FailSave który miga z częstotliwością tak jak TailStrobe.. Nie wiem czy to tak powinno być...
  Andrzej :) jeżeli zaglądasz tu na forum to pomóż nam, będziemy wdzięczni bardzo :)

  Irek
 • #21
  warp3r
  Level 10  
  Cześć,
  odpowiadając na wcześniejsze pytania, działanie modułu NLM opiera się na odczycie impulsów PWM na wejściu modułu, i w zależności od odczytanej wartości, wyprowadzeniu impulsów PWM o zadanym wypełnieniu i czasie trwania na wyjście.

  Programy jakie zamieszczałem do tej pory, opierają się na funkcji pulseIn (pulseIn), co oznacza, że do prawidłowego działania wgrywanego programu do modułu, niezbędne jest podawanie na wejściu sygnału PWM do właściwego działania układu.
  Pisząc prościej, używając funkcji pulseIn do odczytu wartości z wejścia, należy mieć podłączony odbiornik z aktywną aparaturą - no chyba że testujemy tryb failsafe.
  Jeśli we własnym kodzie programu zakładamy obsługę kilku wejść, np. wejście 1 łączymy z wyjściem 6 odbiornika, wejście 2 z wyjściem 7 odbiornika, wejście 3 z wyjściem 8 odbiornika, zakłądając że będziemy sterować niezależnie sygnałami zdarzenia na wyjściach modułu, musimy pamiętać o tym, że stosując funkcję pulseIn z biblioteki Arduino, koniecznie musimy podłaczyć sygnały do każego z oprogramowanych wejść modułu. W przeciwnym razie, bardzo się rozczarujemy. Rozwiązaniem jest użycie alternatywnych bibliotek, umożliwiających odczyt sygnału PWM, bez zatrzymywania programu na czas potrzebny do odczytu sygnału z poszczególnych wejść układu.

  Zdarza się także - choć tu pewności co do przyczyn nie mam, że po wgraniu programu do modułu, mimo włączenia odbiornika i aparatury, sekwencje działają zdecydowanie wolniej. Rozwiązaniem jest wówczas ponowne załadowanie bootloadera, a następnie po zrestartowaniu modułu, załadowanie właściwego programu. Dzieje się tak szczególnie przy układzie ATtiny 441, a rzadziej przy Attiny 44.

  Testując moduł z oprogramowaniem używającym funkcji pulseIn, ale bez podłączenia odbiornika wysyłającego odpowiedni sygnał, koniecznie na czas testowania, zastąpcie tą funkcję, odpowiednią wartością, np. gdy w kodzie odczytujemy wartość PWM do zmiennej:
  Code:
  durationS1 = pulseIn(input_Signal1, HIGH);

  to na czas testowania, należy przypisać odpowiednią wartość dla tej zmiennej:
  Code:
  durationS1 = 1400;  

  Tak samo będzie z innymi zmiennymi używającymi funkcji pulseIn, jeśli nie będziemy do oprogramowywanych wejść, podłączać sygnału.

  Poniżej przykładowy kod do samodzielnego sprawdzenia, czy zaprogramowany układ zostal prawidłowo i pracuje właściwie.
  Program, cyklicznie zapala wyjścia sterujące diod mocy co zadany czas (500ms).

  Code: c
  Log in, to see the code  Dla układu ATtiny 441, ustawienia w środowisku Arduino IDE na poniższym ekranie:
  NLM2 Otwarty Projekt na bazie Arduino