Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Instalacja elektryczna w Scanii 94G230

atesik 21 Nov 2014 18:41 2967 11
Wago
 • #1
  atesik
  Level 8  
  Witam!
  Chciałbym się podpiąć do tematu Scanii 94. Czy instalacja elektryczna we wszystkich Scaniach 94 jest jednakowa? Czy zależało to od wyposażenia? Chciałem podłączyć halogeny w zderzaku bo widziałem że są tam poprowadzone kable. Kupiłem więc halogeny , podłączyłem pod istniejące okablowanie, ale w kabinie nie mam żadnego włącznika od tych halogenów, nawet nie żadnych kostek podłączeniowych w miejscu obok włącznika świateł przeciwmgłowych tylnych. Dowiedziałem się też z jednego z tematów na forum, że potrzebny będzie do świateł drogowych w zderzaku przekaźnik RP21. Niestety jego też nie posiadam w swojej instalacji (jest tam puste miejsce). Nie mam też włącznika S9 i S10 - nawet nie ma w instalacji żadnych kostek przyłączeniowych. No i stąd moje pytanie: czy można uruchomić moje halogeny w zderzaku, no bo na chłopski rozum, skoro ktoś puścił kable przyłączeniowe w zderzak to dlaczego dalej w instalacji nie ma ciągu dalszego?
  Z góry dziękuję za każdą odpowiedź.
 • Wago
 • #2
  RsNeo
  Level 19  
  Idź kolego po kablach idą one do skrzynki bezpiecznikowej i tam się kończą. A ze skrzynki musisz puścić swoje kable do przekaźnika i do wyłącznika.
  Pozdrawiam.
 • #3
  atesik
  Level 8  
  Czyli rozumiem że muszę jeszcze dokupić kostki pod te przekaźniki? A myślałem że to będzie prostsza sprawa. A może kolego znasz jakiegoś dobrego, niedrogiego elektryka który by mi to ogarnął?
 • Wago
 • #4
  MAN Electronics
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Poniżej masz schemat.

  Instalacja elektryczna w Scanii 94G230
 • #5
  atesik
  Level 8  
  Kolego serwisantscani1 możesz mi napisać jak wykonać taką instalację - przynajmniej żebym miał jakiś punkt zaczepienia, bo przyznam, że będę robił to po raz pierwszy. Z góry wielkie dzięki!
 • #6
  atesik
  Level 8  
  Witam ponownie!
  Dziś podłączyłem światła dodatkowe w zderzaku według schematu no i wystąpił mały problem. Nie zapalają się światła dalekosiężne w zderzaku. Sprawdziłem połączenia i wszystko wygląda ok. Wziąłem więc miernik i okazało się że po załączeniu świateł mijanie , później drogowych na styku L-1 nie ma napięcia, więc światła dalekosiężne raczej się nie załączą. Gdzie jeszcze mogę szukać przyczyny zaniku napięcia? Z góry dziękuję za wszystkie podpowiedzi.
 • #7
  atesik
  Level 8  
  Witam!
  Trochę to trwało, ale udało mi się wszystko uruchomić. Mam jeszcze tylko prośbę do kolegi serwisantscani1 o opis styków w wyłączniku klawiszowym scanii np. świateł przeciwmgielnych.
 • #8
  MAN Electronics
  VIP Meritorious for electroda.pl
  atesik wrote:
  opis styków w wyłączniku klawiszowym scanii np. świateł przeciwmgielnych.
  Nie do końca tak to "na przykład"... różnią się
  ale w sumie podłączeniem kontrolki.
  Instalacja elektryczna w Scanii 94G230
 • #9
  atesik
  Level 8  
  Wielkie dzięki kolego.
  Wiem że będę przynudzał, ale mam jeszcze jedną sprawę.
  Chcę użyć włącznika klawiszowego - takiego jaki służy do włączania przednich świateł przeciwmgielnych - do załączania "koguta" na mojej Scanii. Możesz mi napisać pod który styk mam doprowadzić napięcie, pod który masę (myślę że do styku nr3?), no i pod który "wyjście napięcia" na kogut, aby w chwili załączenia przycisku zapalała się na nim kontrolka i kogut się uruchamiał. Masę do koguta wezmę z innego źródła.
 • #10
  MAN Electronics
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Jeśli masz zieloną kontrolkę w przełączniku to jest od przednich przeciwmgłowych, jeśli pomarańczowe to tylne przeciwmgłowe.
  Pin 2 do niego podłączasz zasilanie oczywiście zabezpieczone (możesz wykorzystać piny 12-16 złącza E pod spodem bezpieczników)
  Pin 6 do niego podłączasz wyjście + na lampę sygnalizacyjną (kogut)
  Pin 3 masa kontrolki
  i teraz w zależności jak masz kontrolkę pomarańczową to tyle bo + na kontrolkę zostanie podany poprzez wewnętrzne połączenie w przełączniku, natomiast jak zieloną to musisz dodatkowo zmostkować pin 6 z 1.
 • #11
  atesik
  Level 8  
  Wielkie dzięki kolego za podpowiedź!
 • #12
  atesik
  Level 8  
  Witam!
  Mam jeszcze prośbę do kolegi serwisantscani1 o podesłanie schematu do świateł przeciwmgielnych przednich - tych w zderzaku Scanii 4. Chcę sprawdzić instalację , bo zaczyna się dziać coś dziwnego a mianowicie - przy włączonym zapłonie i wciśnięciu przycisku S9 załączają się przednie światła przeciwmgielne i światła pozycyjne. I teraz najdziwniejsze - w momencie wyjęcia przekaźnika RP12 światła przeciwmgielne zostają włączone a gasną światła pozycyjne. Nie wiem czy jest to spowodowane błędnym działanie przełącznika S9 czy przyczyna tkwi gdzie indziej?