Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja elektryczna w Scanii 94G230

atesik 21 Lis 2014 18:41 1812 11
  • #1 21 Lis 2014 18:41
    atesik
    Poziom 6  

Witam!
    Chciałbym się podpiąć do tematu Scanii 94. Czy instalacja elektryczna we wszystkich Scaniach 94 jest jednakowa? Czy zależało to od wyposażenia? Chciałem podłączyć halogeny w zderzaku bo widziałem że są tam poprowadzone kable. Kupiłem więc halogeny , podłączyłem pod istniejące okablowanie, ale w kabinie nie mam żadnego włącznika od tych halogenów, nawet nie żadnych kostek podłączeniowych w miejscu obok włącznika świateł przeciwmgłowych tylnych. Dowiedziałem się też z jednego z tematów na forum, że potrzebny będzie do świateł drogowych w zderzaku przekaźnik RP21. Niestety jego też nie posiadam w swojej instalacji (jest tam puste miejsce). Nie mam też włącznika S9 i S10 - nawet nie ma w instalacji żadnych kostek przyłączeniowych. No i stąd moje pytanie: czy można uruchomić moje halogeny w zderzaku, no bo na chłopski rozum, skoro ktoś puścił kable przyłączeniowe w zderzak to dlaczego dalej w instalacji nie ma ciągu dalszego?
    Z góry dziękuję za każdą odpowiedź.

0 11
  • #2 21 Lis 2014 19:19
    RsNeo
    Poziom 19  

Idź kolego po kablach idą one do skrzynki bezpiecznikowej i tam się kończą. A ze skrzynki musisz puścić swoje kable do przekaźnika i do wyłącznika.
    Pozdrawiam.

0
  • #3 21 Lis 2014 19:33
    atesik
    Poziom 6  

Czyli rozumiem że muszę jeszcze dokupić kostki pod te przekaźniki? A myślałem że to będzie prostsza sprawa. A może kolego znasz jakiegoś dobrego, niedrogiego elektryka który by mi to ogarnął?

0
  • #4 21 Lis 2014 19:40
    MAN Electronics
    VIP Zasłużony dla elektroda

Poniżej masz schemat.

0
  • #5 22 Lis 2014 20:06
    atesik
    Poziom 6  

Kolego serwisantscani1 możesz mi napisać jak wykonać taką instalację - przynajmniej żebym miał jakiś punkt zaczepienia, bo przyznam, że będę robił to po raz pierwszy. Z góry wielkie dzięki!

0
  • #6 27 Lis 2014 17:37
    atesik
    Poziom 6  

Witam ponownie!
    Dziś podłączyłem światła dodatkowe w zderzaku według schematu no i wystąpił mały problem. Nie zapalają się światła dalekosiężne w zderzaku. Sprawdziłem połączenia i wszystko wygląda ok. Wziąłem więc miernik i okazało się że po załączeniu świateł mijanie , później drogowych na styku L-1 nie ma napięcia, więc światła dalekosiężne raczej się nie załączą. Gdzie jeszcze mogę szukać przyczyny zaniku napięcia? Z góry dziękuję za wszystkie podpowiedzi.

0
  • #7 07 Gru 2014 16:46
    atesik
    Poziom 6  

Witam!
    Trochę to trwało, ale udało mi się wszystko uruchomić. Mam jeszcze tylko prośbę do kolegi serwisantscani1 o opis styków w wyłączniku klawiszowym scanii np. świateł przeciwmgielnych.

0
  • #8 07 Gru 2014 19:32
    MAN Electronics

atesik napisał:
    opis styków w wyłączniku klawiszowym scanii np. świateł przeciwmgielnych.
    Nie do końca tak to "na przykład"... różnią się
    ale w sumie podłączeniem kontrolki.

0
  • #9 07 Gru 2014 21:12
    atesik
    Poziom 6  

Wielkie dzięki kolego.
    Wiem że będę przynudzał, ale mam jeszcze jedną sprawę.
    Chcę użyć włącznika klawiszowego - takiego jaki służy do włączania przednich świateł przeciwmgielnych - do załączania "koguta" na mojej Scanii. Możesz mi napisać pod który styk mam doprowadzić napięcie, pod który masę (myślę że do styku nr3?), no i pod który "wyjście napięcia" na kogut, aby w chwili załączenia przycisku zapalała się na nim kontrolka i kogut się uruchamiał. Masę do koguta wezmę z innego źródła.

0
  • #10 07 Gru 2014 21:59
    MAN Electronics

Jeśli masz zieloną kontrolkę w przełączniku to jest od przednich przeciwmgłowych, jeśli pomarańczowe to tylne przeciwmgłowe.
    Pin 2 do niego podłączasz zasilanie oczywiście zabezpieczone (możesz wykorzystać piny 12-16 złącza E pod spodem bezpieczników)
    Pin 6 do niego podłączasz wyjście + na lampę sygnalizacyjną (kogut)
    Pin 3 masa kontrolki
    i teraz w zależności jak masz kontrolkę pomarańczową to tyle bo + na kontrolkę zostanie podany poprzez wewnętrzne połączenie w przełączniku, natomiast jak zieloną to musisz dodatkowo zmostkować pin 6 z 1.

0
  • #11 08 Gru 2014 20:40
    atesik
    Poziom 6  

Wielkie dzięki kolego za podpowiedź!

0
  • #12 12 Sty 2015 18:01
    atesik
    Poziom 6  

Witam!
    Mam jeszcze prośbę do kolegi serwisantscani1 o podesłanie schematu do świateł przeciwmgielnych przednich - tych w zderzaku Scanii 4. Chcę sprawdzić instalację , bo zaczyna się dziać coś dziwnego a mianowicie - przy włączonym zapłonie i wciśnięciu przycisku S9 załączają się przednie światła przeciwmgielne i światła pozycyjne. I teraz najdziwniejsze - w momencie wyjęcia przekaźnika RP12 światła przeciwmgielne zostają włączone a gasną światła pozycyjne. Nie wiem czy jest to spowodowane błędnym działanie przełącznika S9 czy przyczyna tkwi gdzie indziej?

0