Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zasilacz do miksera Soundcraft studio

mauzer 21 Nov 2014 20:22 3303 22
  • #1
    mauzer
    Level 10  
    Dobry wieczór

    Mam problem z zasilaczem do miksera Soundcraft Studio, otóż nie posiadam do tego miksera oryginalnego zasilacza CPS 150 (który kosztuje ok 400$) lecz takowy skonstruowałem na podstawie oryginalnego schematu.

    -Pierwszy problem to układ LM338K bardzo drogi i bo dwie sztuki to koszt ok 500PLN, postanowiłem zastąpić go na próbę (rozruch) układem LM317, wiem że moge zastosować LM338T lecz w miejscu gdzie przebywam (austria) jest nie do kupienia.

    -Mostki prostownicze zastąpiłem diodami 1N5401 (znow problem z dostępnoscia mostków.

    -Transformator nawijałem na rdzeniu o wydajnosci wg obliczeń - 80W, napięcia mam poprawne +24V -24V, uzwojenie na zasilanie Phantom pominąłem ze względu na zbyt mały przekrój rdzenia i dlatego że poprostu by się nie zmieściło. Ale i tak nie jest uruchomienia potrzebne.

    Napięcia na wyjsciach: +17V, -17V moge regulować ok +-1,5V więc jest ok.
    Duży problem to to że po wyprostowaniu napięć otrzymuje nie w pełni napięcie wyprostowane, na oscyloskopie wygląda na przebieg piłokształtny z malutkim "kapturkiem" na wierzchołku trójkąta.
    Dodam że elektrolity 4700uF zastąpiłem 10.000uF a diody podmienilem już nawet na małopradowe 1N4007.
    Po podłączeniu do miksera przebieg mierzony na złączu wygląda już inaczej i przypomina jednopołówkowe prostowanie (dodatnia połówka widoczna co jeden cykl). Częstotliwościomierz pokazuje 50Hz a przy pogłośnieniu na odsłuchy bądz słuchawki słychać buczenie (50Hz).

    Odpinałem już caly układ po kondensatorze filtrującym mierząc przebieg i nic sie nie zmieniało.


    Czy coś robię źle, czy układ z moimi elementami będzie się tak zachowywał?
    Elementy sa nowe, żadnych używek.
    Powtórzę że problemem jest filtrowanie napięć.
    Zasilacz do miksera Soundcraft studio

    Dziękuje za porady!
  • #2
    stasiekm
    Level 30  
    Czy masz dwa niezależne uzwojenia wtórne w transformatorze?
    Układ jak na rysunku wymaga takiego transformatora z racji użycia stabilizatora napięcia dodatniego do stabilizacji napięcia ujemnego.
    Jeśli robisz zasilacz od zera użyj transformatora z odczepem, jednego mostka, dwóch kondensatorów i katalogowej aplikacji LM317 i LM337 by uzyskać +/-17V.
  • #3
    Marek2006
    Level 29  
    Myślę, że z ceną to bardzo przesadziłeś. Układ na prawdę ma symbol LM338 i chociażby w tme kosztuje w okolicy 6 zł za sztukę:
    http://www.tme.eu/pl/katalog/?idp=1&search=LM338&cleanParameters=1
    Może chodzi o Australię? W Austrii ten układ też jest dość tani - poniżej 2 Euro:
    http://www.mouser.at/ProductDetail/Texas-Instruments/LM338T-NOPB/?qs=sGAEpiMZZMvu8NZDyZ4K0czVwi%2feZmTa
    Mostki o znacznie większych prądach można dostać zarówno w TME jak i u Mousera.
    Warto obejrzeć karty katalogowe tych układów i tych, które użyłeś. LM338 dostarcza prąd do 5A (oczywiście z odpowiednim radiatorem). Może po prostu ten mikser potrzebuje większego prądu niż LM317 jest w stanie dostarczyć?
    Diod oczywiście nie można zastępować diodami o jak najmniejszym prądzie tylko raczej o jak największym. Ale oczywiście mostki 8A są powszechnie dostępne i kosztują kilka złotych więc lepiej kup mostki.
    Jeśli po podłączeniu do miksera masz tylko jednopołówkowe prostowanie, to źle coś podłączyłeś. Ale bez obejrzenia tego niewiele można powiedzieć. Zrób chociażby zdjęcia. Może faktycznie, jak pisze Stasiek, zrobiłeś wspólne uzwojenia dla obu zasilaczy. A w tej konfiguracji powinny być oddzielne.

    Marek
  • #4
    mauzer
    Level 10  
    Dziękuję bardzo za podpowiedzi.

    Uzwojenia oczywiście dwa niezależne 24V, 24V

    LM338K (czyli odpowiedni układ kosztuje tutaj 69.90Eu)
    Ale:

    Jest szansa że jutro dostanę właśnie wersje LM338T za 2Eu więc będzie fajnie:) nie sądze by to zmieniło coś w obrazie przebiegów napięcia;)
    Zamienię również diody na P600D (odpowiednik MR752 z mocniejszych zasilaczy soundcrafta jak CPS450). Mostków nie będe stosował ponieważ juz nie chce przerabiać pcb, no chyba że mają problem z filtrowaniem rozwiązać:)

    Nie sądze bym coś żle połączył, na codzień poruszam się intensywnie w technice lampowej więc coś tam wiem o połączeniach (wysokie nap.) ale oczywiscie sprawdzę poraz 10ty z kolei.
    Dodam że mikser pracuje prawidłowo juz 3ci dzień na tym zasilaczu - oczywiscie 317tki grzeją się okrutnie ale mikser spełnia swe zadanie, prucz własnie tego przydzwięku (buczenia) przy dużych wzmocnieniach.

    *Kondensatory filtrujące są przymocowane do obudowy zasilacza pod płytką (stąd puste miejsca na pcb).


    Zasilacz do miksera Soundcraft studio Zasilacz do miksera Soundcraft studio

    Dzięki!
  • #5
    Marek2006
    Level 29  
    LM338K różni się od LM338T jedynie obudową. Ale jeśli budujesz nowy układ, to nie ma to żadnego znaczenia. A czemu na tych zdjęciach jest tylko jeden układ?
    Zauważ, że są to dwa identyczne zasilacze dodatniego napięcia i ujemne napięcie jest uzyskane w ten sposób, że (+) dolnego zasilacza jest zwarty z (-) górnego zasilacza. W związku z tym (-) dolnego zasilacza nie może być zwarty do masy, a punkt ich zwarcia może mieć istotne znaczenie dla przydźwięku. A czy ujemne napięcie po podłączeniu miksera jest prawidłowe?

    PS: jeśli oryginalnie w zasilaczu były LM338, to prawdopodobnie ten radiator, który użyłeś jest za mały. Czy stabilizatory się grzeją?

    Marek
  • #6
    mauzer
    Level 10  
    Lm317 są osadzone na dużych radiatorach;) a widoczny TL793C jest od nie wykorzystanego jeszcze (z braku odp trafo) napięcia +48.

    Napięcia mam prawidłowe jedynie przebiegi w napięciach +17 i -17 są nie zaciekawe (piłokształt).
    Dodam że prądy na wyjsciach zasilacza wachają sie w okolicach 800mA.

    Jutro zmienie na LM338T i zdam relacje.
  • #7
    Marek2006
    Level 29  
    Wystarczy sprawdzić ten zasilacz z mniejszym prądem, na przykład 0.2A. Jeśli będzie dobrze, to prawdopodobnie przekraczasz dopuszczalne parametry układu. Zresztą fakt, że producent użył układu 5A o czymś świadczy.
    A jakie napięcie masz przed układami jak podłączysz mikser? Trzyma się 24V, czy znacznie spada?

    Marek
  • #9
    L_M
    Level 32  
    Wydaje mi się że masz transformator o zbyt małej mocy.Naprawiałem kiedyś podobny zasilacz i był tam transformator bodajże 120W albo 150W .Zastosowane stabilizatory M338K/5A wskazują że mikser pobiera pewnie prąd powyżej 3A bo inaczej pewnie by zastosowali LM350/3A,a wtedy transformator 80W będzie za mały.
  • #10
    mauzer
    Level 10  
    L_M wrote:
    Wydaje mi się że masz transformator o zbyt małej mocy.Naprawiałem kiedyś podobny zasilacz i był tam transformator bodajże 120W albo 150W .Zastosowane stabilizatory M338K/5A wskazują że mikser pobiera pewnie prąd powyżej 3A bo inaczej pewnie by zastosowali LM350/3A,a wtedy transformator 80W będzie za mały.



    Specyfikacja CPS-150:

    Max moc 100VA
    wyjscia: Max prąd: Max przydzwięk(noise)
    +17V 1.25A -68db
    -17V 1.25A -68db
    +48V 0.125A -80db

    Trafo jest na pewno zbyt mało wydajne stąd zrezygnowałem z nawinięcia uzwojenia +48, lecz nie mialem nic innego pod ręką na start. Do celowo transformator który juz zamówiłem bedzie miał 120W.

    Nie mniej bardzo mnie interesują te dziwne przebiegi na wyjsciach.....jak można to wytłumaczyc?

    Mikser kupiłem uszkodzony bez zasilacza. Uszkodzona okazała się taśma łącząca wszystkie bloki oraz rozleciane tłumiki i inserty i puki nie ogarnąłem samego miksera - nie chcialem ładować kasy w zasilacz. Wszystko naprawione i działa cudownie - dlatego teraz mogę sobie pozwolić na porządny zasilacz do niego ale puki co poeksperymentuję jeszcze na tym.

    Dzieki za odpowiedzi:)
  • #11
    L_M
    Level 32  
    Jeśli I=1,25A to po co stabilizatory Imax=5A i bezpieczniki 3,15A?
  • #12
    mauzer
    Level 10  
    Też się nad tym początkowo zastanawiałem, a dane pochodzą z oryginalnej serwisówki CPS-150.

    Jedno jest pewne że LM317 grzeją się jak piernik na tych radiatorach 100mmx60mm :)

    Jutro dam znać co się zmieni w obrazie po wymianie prostowników na P600D i stabilizatorów na LM338T.

    pozdrawiam
  • #13
    Marek2006
    Level 29  
    mauzer wrote:
    Zasilacz na "luzie" generuje już te przebiegi piłokształtne a przy obciążeniu "połówkowe"...
    Nie bardzo rozumiem co Ty konkretnie sprawdzasz. Sugerowałem sprawdzenie z małym prądem obciążenia. Czy "na luzie" oznacza, że sprawdzasz zasilacz w ogóle bez obciążenia? Niektóre zasilacze potrzebują chociażby minimalne obciążenie aby prawidłowo działać.
    Sprawa jest bardzo prosta. Są to dwa klasyczne zasilacze w wersji niemal z karty katalogowej. Z dokładnością do specjalnego układu zabezpieczającego składającego się z TR1, TR2, R4, D7, R24. Czy te oporniki i diodę masz prawidłowo połączone? Gdybyś ten układ odłączył, to każdy z tych zasilaczy można oddzielnie uruchamiać. A ponieważ są to tak elementarne aplikacje, to to nie ma prawa nie działać. Jedyne co mi przychodzi do głowy to odwrotne podłączenie diód D1, D2, D21, D22. One są dobrze połączone? Sprawdź pojedynczy zasilacz na małym prądzie (ale nie bez prądu obciążenia). Pracując z pojedynczym zasilaczem sprawdź napięcie na wejściu ADJ. Wcześniej, mając jeszcze podłączony układ zabezpieczający z D7 sprawdź napięcia na tej diodzie względem masy (czyli masy górnego układu). Zastanów się jak działa ten układ.
    Poza tym fakt, że producent użył stabilizatorów o wydajności 5A jednak o czymś świadczy. No i to, że w tej chwili stabilizatory się strasznie grzeją. Pozbieraj te fakty i pomyśl.

    Marek
  • #14
    mauzer
    Level 10  
    A więc:
    - wymienione zostały regulatory napięcia na LM338T
    - diody prostownicze na P600D (jak w mocniejszym CPS450)
    - reszta diod obligatoryjnie wyleciała dla nowych 1N4001
    - elektrolity również zmieniłem choć były nowe (10.000uf 100V 105st)
    układ sprawdzony tysiąc jeden razy:) generalnie wszystko działa, regulacja idealnie +17.00V i -17.00V
    Radiatory mają po ok 65stopni, trafo ok 40stopni - po 2 godz zabawy z mikserem.

    Jedynie co się zmieniło to moja pewność że teraz użyte części mają zapas prądowy (prócz transformatora o czym pisaliśmy wcześniej - który będzie zmieniony).

    A przydźwięk jak był tak jest i ma się dobrze :) Dodam ze operowanie pojemnościami nic nie zmienia na oscylogramie.

    Prostując wypowiedz kolegi że nie wie co mierze "na luzie" (stąd cudzysłów) czy na biegu:) to nie sądzę by ten układ z odłączonym mikserem był na luzie ;) więc dlaczego nie można by niby mierzyć przebiegów na np. kondensatorach filtrujących... mniejsza.


    Poniżej oscylogramy pokazujące tętnienia mierzone na wejściu miksera (złącze) - dolny wykres oraz sonda podpięta wprost na wyjście odsłuchowe, dodam że aktywny jest tylko master tłumik na max i potencjometr cntrol room/phones również na max.
    Sytuacja diametralnie pogarsza się (amplituda tętnień wzrasta)gdy włączam jakikolwiek PFL na grupach i mniej jeśli na kanałach i wydaje mi się że ma to związek ze zwiększeniem zapotrzebowania na prąd :)

    Jutro jeszcze zrobię próbę z wywaleniem trafa na zewnątrz (mimo wszystko nie słychać go nic a nic).

    Reasumując - problem nadal nie rozwiązany, połówki jak na oscylogramie pojawiające się już na kondensatorach filtrujących i mieszające się ze sygnałem.. Będę pisał w miarę rozwoju sytuacji i pomysłów :)

    Dzięki wszystkim
  • #15
    L_M
    Level 32  
    Czy oscylogram jest robiony bezpośrednio na kondensatorach filtrujących 10000µF (kondensatory mają wystarczającą pojemność i nie powinno być na nich widać tętnień)?Jeśli zaś chodzi o przydźwięk sieciowy to jest on przeważnie spowodowany przez złe prowadzenie masy, brak ekranu na trafie, źle dobrane lub uszkodzone elementy RC na mostku prostowniczym.
  • #16
    mauzer
    Level 10  
    Poprzedni wykres dolny wzięty z wejscia zasilania do miksera.

    Co do pętli mas itd to zjawisko jest mi bardzo dobrze znane z konstrukcji wzmacniaczy lampowych, tutaj ewidentnie wpadają śmieci ze zasilacza.
    Dodam ze kabel od zasilacza do miksera ok 3m jest pięcio przewodowy bez ekranu (nie wiem jak jest w oryginale), przewód ochronny przykręcony do obudowy zasilacza a w mikserze masa jest nietknięta.
    Jeśli by porównać oscylogramy z kondensatora i na wyjsciu układu to tętnienia są w fazie.
    Właśnie zastanawia mnie oddziaływanie tego transformatora na układ jako że jest troche za słaby ale przecież przez transformator jaki by nie był nie wpadnie na filtracje żadna "dzika" połówka zmiennego:) mam już mały mętlik w głowie heh.

    Wykres bezpośrednio z kondensatora 10.000uF (+17V) na drugim to samo.
  • #17
    L_M
    Level 32  
    Myślę że już masz odpowiedź na przydźwięk,długi 3m kabel bez ekranu(pewnie taśma 5 przewodów?)Jeśli chodzi o tętnienia na kondensatorze to są na przyzwoitym poziomie 3,5%,sprawdź na +-17V względem punktu CON1- 2.
  • #18
    Marek2006
    Level 29  
    Jak dajesz oscylogramy, to warto podać ustawienia oscyloskopu. Czasem je widać a czasem nie. Wydaje mi się, że na wcześniejszych zdjęciach czułość była ustawiona 5V/Div, a teraz jest 20mV/Div. Jeśli tak jest, to nie jest teraz tak tragicznie jak było poprzednio. Ale wydaje mi się, że tętnienia powinny być jeszcze mniejsze. Muszę to sprawdzić u siebie na jakimś zasilaczu.
    A w mikserze przy wejściu zasilania są jakieś kondensatory?

    Marek
  • #19
    L_M
    Level 32  
    Z tego co ja widzę to teraz jest ustawione na 1V/Diw.
  • #20
    Marek2006
    Level 29  
    Piszesz o poście numer 16, a ja piszę o poście numer 14. Takie tętnienia na kondensatorze wejściowym przy dużym poborze prądu są całkiem normalne. Interesuje nas napięcie na wyjściu stabilizatora. To jest tak prosty układ, że można go w 5 minut zmontować na płytce uniwersalnej i sprawdzić z odpowiednim opornikiem zamiast z tym mikserem. Może mikser jest nadal uszkodzony i stąd te sensacje?

    Marek
  • #21
    mauzer
    Level 10  
    L_M wykresy pokrywają sie jak na złączach con tak i na wejściu miksera.

    Złośliwość rzeczy martwych a raczej ożywianych.. :)

    dokonałem odkrycia - zastanawiając się nad tym przewodem (nie taśma na szczęście, ale i tak będzie ekranowany) oparłem się łokciem o puste miejsce tam gdzie chodzą tłumiki od grup na szczęście miałem słuchawki na uszach bo usłyszałem na ułamek sekundy tylko delikatny biały szum z nieznacznym buczeniem w tle:) stukanie palcami jednak raz go przywraca raz wycisza itd.

    To już wiele wyjaśnia... będzie walka z kontaktem xD

    Napiszę oczywiście gdy tylko usune w 100% ten przydzwiek, ale mimo wszystko też wydaje mi się że coś napięciem jest jeszcze nie halo - czekam na trafo puki co.

    Dziękuję za wypowiedzi.
  • #22
    Marek2006
    Level 29  
    Ha, ha. Trzy minuty wcześniej napisałem:
    Marek2006 wrote:
    Może mikser jest nadal uszkodzony i stąd te sensacje?
  • #23
    mauzer
    Level 10  
    L_M wrote:
    Czy oscylogram jest robiony bezpośrednio na kondensatorach filtrujących 10000µF (kondensatory mają wystarczającą pojemność i nie powinno być na nich widać tętnień)?Jeśli zaś chodzi o przydźwięk sieciowy to jest on przeważnie spowodowany przez złe prowadzenie masy, brak ekranu na trafie, źle dobrane lub uszkodzone elementy RC na mostku prostowniczym.


    L_M trafił z tą pętlą masy w 100% jednak kto by się spodziewał że na każdym kanale i grupach ona występowała po trochu - wszystko się sumowało i było piękne brumienie :)

    Przyczyna - poluzowane nakrętki wszystkich! potencjometrów.
    ____________________________________________________

    W przyszłości zamierzam wymienić elektrolity i kondensatory kluczujące oraz wszystkie 072 na niskoszumne.

    Dziękuję wszystkim, temat uważam za wyczrpany:)