Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy mozna zmienic tranosformator we wzmacniaczu...

06 Maj 2005 19:02 1251 17
  • Poziom 11  
    Siemanko wszystkim mam problem a mianowicie to mam wzmacniacz ktory posiada transformator o napieciu symetrycznym 30V i chcialbym wymienic w nim transforamator w celu zwiekszenia jego mocy na transformator 35V!!! Tylko nie wiem czy mozna czy nie spala sie koncowki i czy mu to zaszkodzi w ogole???! Jesli to pomoze to jest on zbudowany na 4 tranzystorach mocy!
    HELP ME!!!!!!!!
  • Poziom 27  
    Heh, jasnowidzem nikt tutaj nie jest...sprawdz na jakie napiecia sa elektrolity, i jakie tranzystory pracuja w ukladzie - zobacz ich dane w katalogu - wszystko bedziesz wiedzial

pozdrawiam
  • Poziom 16  
    Witam
    Napisz Kolego co to za wzmacniacz. Bedziemy mogli cos wtedy podyskutowac.
    Pozdrawiam
  • Poziom 11  
    Jest to wzmacniacz TELEFUNKEN model HA660

Dodano po 22 [minuty]:

A te 4 tranzystory mocy to: 2x D1148 (czarne) i 2x B863 (zielone)
  • Poziom 14  
    Tranzystory we wzm. zawsze są na wyższe napięcia,wiec można ,ale bez przesady.
  • Poziom 29  
    Nie zapomnij też o zwiększeniu mocy trafa.
  • Poziom 33  
    Cyt yoka:
    chcialbym wymienic w nim transforamator w celu zwiekszenia jego mocy
    A nie szkoda Ci czasu i pieniędzy na takie wątpliwe przeróbki?
    Lepiej poszukaj lepszych głośników co zagrają głośniej.
    Pozdr. N.
  • Poziom 15  
    Moim zdanie szkoda zachodu - nie wiem o ile zwiekszy sie moc!! Wiem, że to żadna rada, ale później mogą wystąpić problemy z regulacją (zmieni sie punkt pracy tranzystorów - jeśli sobie z tym poradzisz to - OK) Kup sobie jakiś wzmacniacz na "STK"-u -graja bardzo dobrze!
  • Poziom 11  
    AHA OK! ALE CZY ABY NAPEWNO NIE SPALA SIE TE RANZYSTORY??????
    GDY PODLACZE TAKIE NAPIECIE!

No wlasnie glasniki sa wieksze tylko wzmacniacz troche za slaby!!!
  • Poziom 27  
    Ale nie z samych tranzystorow zlozony jest wzmacniacz, nie zapominaj o kondziorach elektrolitycznych i rezystorach ! te elementy rowniez beda narazone na uszkodzenie , musisz dokladnie wszystko sprawdzic, a jesli nie potrafisz, to daj sobie spokoj, szkoda zachodu!

pozatym nie odpowiedziales jeszcze na pytanie, czy to nowe trafo ma wieksza moc? czy tylko wyzsze napiecie?

pozdrawiam
  • Poziom 11  
    No wiem ale najwazniesze sa tranzystory bo najcenniejsze reszta moze sie jarac hehe A moc ten transformator nie wiem czy ma wieksza ale jest ze wzmacniacza o mocy 2x100W!
  • Poziom 27  
    heh, a co Ci z samych tranzystorow jesli poleci cala reszta? zastanow sie...skoro piszesz ze niech sie to jara...to brak mi slow do takiego podejscia...
  • Poziom 33  
    Jak to jest trafo 2x100W to moim zdaniem na pewno zjarają sie te tranzystory. Szczególnie te zielone są narażone.
    Pozdr. N.
  • Poziom 27  
    Nawigator -> slicznie ujoles kwintesencje calego naszego wywodu :]

pozdrawiam
  • Poziom 23  
    Tranzystory masz: 2SD1148 (2SD 1148) - SILIZIUM-TRANSISTOR NPN / 140V / 10A / 100W i 2SB863 (2SB 863) - SILIZIUM-TRANSISTOR PNP / 140V / 10A / 100W.

One powinny wytrzymać, ale generalnie jest inny problem ponieważ wzrost napięcia pójdzie na cały wzmacniacz i drivery mogą paść, tak samo po wzrości nap. zasil dobrze byłoby ustawić taki sam prąd spoczynkowy końcówki, nie mówiąc o punktach pracy pozostałych tranz.
  • Poziom 11  
    1. Zgadzam się z przedmówcami, że sens takiej zamiany jest co najmniej dyskusyjny, ale nie tego dotyczyło pytanie.
    2. Przy zmianie napięcia z 30V na 35V moc zmieni się w przybliżeniu o 36%.
    Tranzystory powinny to wytrzymać, a w przypadku nadmiernego grzania można zastosować wentylator (np z uszkodzonej karty graficznej lub zasilacza komputerowego).
    3. Przy zasilaniu symetrycznym tak mała zmiana napięcia zasilającego nie powinna wpłynąć na punkt pracy końcówki mocy, a pozostałe układy wzmacniacza powinny być zasilane przez stabilizatory.
    4. Należy sprawdzić czy elektrolity w filtrze są na odpowiednie napięcie (nie mniej niż 63V).
  • Poziom 18  
    Zmiennym.
    Yoka Wszystko inne może polecieć? A np. kondensatory o dużej pojemności na duże napięcie wcale nie są takie tanie. A poza tym wybuch takiego kondensaora może ci zniszczyć część części i mocno zaśmiecić cały zmacniacz.
    I nie myśl, że jeśli pójdzie Ci jakaś część to nie uszkodzą się dodatkowo właśnie te tranzystory. Wszystko jest możliwe.