Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

GDWK 9/80/1 lub inna kopułka w Altus 110?

Jednorożec 22 Lis 2014 17:26 3948 41
  • #1 22 Lis 2014 17:26
    Jednorożec
    Poziom 10  

Witam, planuję modyfikacje zestawów Altus 110. Zwrotnice będą bardzo podobne do tych z New Mildton 170. Wymiana fabrycznego GDWT 9/40 na GDWT 9/80/5F nie przyniosła pożądanych skutków, gdyż wysokie tony nadal są zdecydowanie zbyt ostre. Co sądzicie o przetworniku GDWK 9/80/1? Planuję zastosować go w swoich Altusach 110, ponieważ nie są wymagane żadne modyfikacje obudowy i można zostawić fabryczny, aluminiowy ozdobny pierścień. Jaki inny model mógłbym zastosować w tych zestawach?

0 29
  • #2 22 Lis 2014 17:31
    Nandish
    Poziom 18  

Śmiało możesz wymieniać. Ja po zakupie Altusów, pierwsze co zrobiłem, to właśnie wywalenie tych trąbek GDWT. Kolumna moim zdaniem zyskuje bardzo na jakości emitowanego dźwięku. Nic nie przerabiałem.

0
  • #3 22 Lis 2014 17:56
    Jednorożec
    Poziom 10  

Ja wrzucam zwrotnicę 6/12/12, bo fabryczna miała cięcia 6dB/okt na wszystkich filtrach.
    Jaki głośnik zamontowałeś zamiast tego krzykacza?

0
  • #4 22 Lis 2014 18:19
    Nandish
    Poziom 18  

właśnie GDWK 9/80/1, moim zdaniem ma najlepsze, bardzo subtelne brzmienie. Nawet próbowałem z przetwornikami piezo (lepiej brzmiało niż ta trąba) ale za mało dolnego pasma wysokich. pozostał GDWK 9/80/1. Może też ze swoją zwrotnicą pokombinuję, napisz jaki efekt słuchowy.

0
  • #5 22 Lis 2014 18:33
    goraj krzysztof
    Poziom 28  

Możesz przerobić Altusy na ich eksportową wersje HX80 Tylko nie wiem czy schemat zwrotnicy jest dostępny.

0
  • #6 22 Lis 2014 21:08
    Celas
    Poziom 9  

Śmiem twierdzić, że wymiana GDWT na GDWK nawet nie wymaga przeróbki zwrotnicy, bo i tak będzie to grało lepiej niż tamta przeklęta pseudoestradowa szczekaczka. Po mojemu - robić śmiało, nic się nie bać

0
  • #7 22 Lis 2014 21:34
    zulusj23
    Poziom 21  

Miałem kiedyś Altusy 75 z końcowego okresu ich produkcji, z plastykowymi, szarymi pierścieniami jak w Altonach/Mildtonach tyle, że bez czerwonych akcentów i właśnie kopułką. Sprawdzałem (jakieś 25 lat temu ;) ), zwrotnica była bez zmian w stosunku do starszych 75-tek. Nikomu w Tonsilu nie chciało się nic zmieniać.

0
  • #8 22 Lis 2014 21:45
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

Widzę sami specjaliści...

Celas napisał:
    Śmiem twierdzić, że wymiana GDWT na GDWK nawet nie wymaga przeróbki zwrotnicy
    Ta? A ja śmiem twierdzić że GDWK gra znacznie ciszej niż GDWT. Oznacza to że trzeba zmienić choćby samo tłumienie. Poza tym, kopułka promieniuje inaczej niż tuba, więc mogą być problemy z fazą.
    zulusj23 napisał:
    Nikomu w Tonsilu nie chciało się nic zmieniać.
    Taa, bo w Tonsilu leżeli w hamakach i ładowali w skrzynie co mieli na magazynie. Mam wrażenie że tak myślą niektóre osoby które się tu wypowiadają...
    Altus 75 nigdy nie był tak wykonany.

Ja w ogóle nie rozumiem sensu przerabiania tych Altusów, bez całkowitej modyfikacji zwrotnicy, tylko wstawieniu jej z innej konstrukcji...
    Jeżeli nie pasuje Ci ich brzmienie, to sprzedaj je i kup coś innego. Altusy zostały zaprojektowane tak a nie inaczej. Żeby je przerabiać, trzeba posiadać gruntowną wiedzę z zakresu elektroakustyki. Wsadzenie innych głośników narobi bałaganu brzmieniowego i nic poza tym.

0
  • #9 22 Lis 2014 21:57
    Celas
    Poziom 9  

Celas napisał:

Ta? A ja śmiem twierdzić że GDWK gra znacznie ciszej niż GDWT. Oznacza to że trzeba zmienić choćby samo tłumienie. Poza tym, kopułka promieniuje inaczej niż tuba, więc mogą być problemy z fazą.

To że gra znacznie ciszej to właśnie zamierzony efekt. Dla mnie krzykliwość altusów 110 to ewidentna wada, zamiana tych głośników ja eliminuje. W dodatku powiedzmy sobie szczerze, jeżeli ktoś ma altusy i podoba mu się ich dźwięk, problemy z fazą nawet go pewnie nie interesują.
    Trzeba rozgraniczać klasy sprzętu audio - altusy to dość niska półka, i tutaj naprawdę nie widzę sensu wnikać w tak zaawansowane rzeczy. Gdybym gadał o zmianie głośnika na inny w jakichś DOBRYCH kolumnach (a altusy do nich z całą pewnością nie należą) wówczas nie ryzykowałbym stwierdzenia, że można NIE INGEROWAĆ w zwrotnicę. Te kolumny nadaja się właściwie wyłącznie do techno i disco polo, a zamiana GDWT na GDWK to jak zamiana keczupu na majonez w hamburgerze z przydrożnego baru - wiele zmienia (w smaku), ale to wciąż hamburger z przydrożnego baru robiony na przypalonym tłuszczu. Takie jest moje zdanie, nie rozumiem zachwytów forumowiczów nad wyrobami tonsila, ich chwała już dawno przebrzmiała a ich dość drogie głośniki estradowe 'dupy nie urywają', szczególnie jeżeli chodzi o stosunek jakośći do ceny

0
  • #10 22 Lis 2014 22:14
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

Celas napisał:
    o że gra znacznie ciszej to właśnie zamierzony efekt.
    Nie. Zamierzony efekt, to osiągnięcie równego pasma po zmianie głośnika. Jeżeli wstawić GDWK na miejsce GDWT bez zmian w zwrotnicy to wysokie tony będą wycofane.
    Celas napisał:
    z fazą nawet go pewnie nie interesują.
    Czyli niech gra w cały świat, bez wysokich tonów, z koszmarnymi przesunięciami fazy?
    Celas napisał:
    Trzeba rozgraniczać klasy sprzętu audio - altusy to dość niska półka, i tutaj naprawdę nie widzę sensu wnikać w tak zaawansowane rzeczy
    Wybacz, ale Altusy to nie VoiceKraft. To jednak projektowany zestaw HiFi, z zaprojektowaną zwrotnicą. Jeżeli nie podoba Ci się ich brzmienie, to kup coś innego. Proste. Jeżeli dyskutowalibyśmy na temat takich właśnie VoiceKraftów, to ok. Tam nawet nie ma sensu się bawić w projektowanie zwrotnicy, bo to więcej wyniesie niż wart jest sprzęt. Altus jednak to kilka klas wyżej. Są ludzie, którym się to brzmienie podoba. Jeżeli komuś ono nie odpowiada, to niech kupi co innego, a nie bez pomyślunku przerabia.
    Celas napisał:
    Takie jest moje zdanie, nie rozumiem zachwytów forumowiczów nad wyrobami tonsila, ich chwała już dawno przebrzmiała
    Tonsil nadal projektuje, nadal robią nowe konstrukcje, więc nie wiem w czym rzecz.

0
  • #11 22 Lis 2014 22:39
    zulusj23
    Poziom 21  

telecaster1951 napisał:
    Celas napisał:
    zulusj23 napisał:
    Taa, bo w Tonsilu leżeli w hamakach i ładowali w skrzynie co mieli na magazynie. Mam wrażenie że tak myślą niektóre osoby które się tu wypowiadają...

Ja w ogóle nie rozumiem sensu przerabiania tych Altusów, bez całkowitej modyfikacji zwrotnicy, tylko wstawieniu jej z innej konstrukcji...
    Jeżeli nie pasuje Ci ich brzmienie, to sprzedaj je i kup coś innego. Altusy zostały zaprojektowane tak a nie inaczej. Żeby je przerabiać, trzeba posiadać gruntowną wiedzę z zakresu elektroakustyki. Wsadzenie innych głośników narobi bałaganu brzmieniowego i nic poza tym.

Tak ? No to niedowiarku postaram się wkleić zdjęcia bo powinny stać jeszcze w piwnicy u brata. Jak najbardziej oryginalny wyrób Tonsila, na górze kopułka na niskotonowy GDN 25/55. A to, że o nich nigdy nie słyszałeś, to nic na to nie poradzę. Widać niewiele jeszcze widziałeś...

0
  • #12 22 Lis 2014 22:41
    ml
    Poziom 25  

Ja latami w A140 miałem zamontowane zamiast tubowych GDWK9/80/6 i byłem zadowolony bez zmiany wartości elementów zwrotnicy jedyne co zrobiłem to wyrzucenie z niej kond.elektrolitycznych na rzecz foliowych.

0
  • #13 22 Lis 2014 22:59
    Jednorożec
    Poziom 10  

goraj krzysztof napisał:
    Możesz przerobić Altusy na ich eksportową wersje HX80 Tylko nie wiem czy schemat zwrotnicy jest dostępny.

Zwrotnica eksportowych "Altusów", czyli Dynamic Speaker serii HX była równie słaba co ta w wersji krajowej https://obrazki.elektroda.pl/7_1269680830.gif.. Zdecydowałem się zbudować zwrotnice bardzo zbliżoną do tej z zestawów New Mildton 170, ponieważ posiadały one takie przetworniki jak Altusy 110, które teraz składam: GDN 25/60, GDM 12/60 (z zamkniętym koszem - fabryczna komora zostałą już usunięta z obudowy) oraz GDWK 9/80/5, który nie pasuje w pierścień Altusa, więc muszę wybrać jakiś inny model. Oprócz tego zmienione będzie wytłumienie oraz oba tunele bass reflex wydłużone zostaną do 8cm by usunąć podbarwienie i znacznie obniżyć strojenie.

telecaster1951 napisał:

Gdybym oczekiwał takiej rady to poszedłbym do kościoła albo do baru.

Podoba mi się wygląd tych zestawów i właśnie ze względu na niego postanowiłem coś z nimi robić. Mildtony nie wyglądają już tak dobrze, ze za to brzmią dużo lepiej. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby Altusy brzmiały tak samo :)

ml napisał:
    Ja latami w A140 miałem zamontowane zamiast tubowych GDWK9/80/6 i byłem zadowolony bez zmiany wartości elementów zwrotnicy jedyne co zrobiłem to wyrzucenie z niej kond.elektrolitycznych na rzecz foliowych.

Sprawdzałem ten GDWK i nie wchodzi w pierścień :( Brakuje ponad 5mm. Kondensatory będą nowe, dedykowane do zwrotnic.

0
  • #14 22 Lis 2014 23:03
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

zulusj23 napisał:
    Jak najbardziej oryginalny wyrób Tonsila, na górze kopułka na niskotonowy GDN 25/55. A to, że o nich nigdy nie słyszałeś, to nic na to nie poradzę. Widać niewiele jeszcze widziałeś...
    Na pewno nie były produkowane seryjnie. Jeśli już, to mógł to być wyrób ZKS.
    ml napisał:
    Jeżeli przyzwyczaisz słuch do danego brzmienia, to będzie Ci ono odpowiadać. To naturalne. Mi chodzi o coś innego.
    W latach 80 dostępność innych zestawów głośnikowych była niewielka, więc jak się komuś udało kupić Altusy to zrozumiałe że chciał je przerobić aby brzmiały lepiej. Teraz jednak dostępność do zestawów o innym brzmieniu jest ogromna. Zatem, jeżeli komuś nie odpowiada brzmienie A110, to znacznie lepiej jest je sprzedać i kupić coś odpowiedniego, niż przerabiać bez pomyślunku. Nie ma żadnych, tym bardziej ekonomicznych, powodów, aby przerabiać Altusy na tak zwaną "pałę". Istnieją ludzie, którzy przyzwyczaili się do brzmienia Altusuów i inne zestawy głośnikowe im nie odpowiadają. Zostawmy zatem te zestawy im, a jeśli szukamy innego brzmienia, kupmy coś innego.
    Jeśli natomiast ktoś chce je przerabiać, to niech robi to profesjonalnie.
    To trochę tak, jakby komuś nie odpowiadała moc Matiza i wstawił doń silnik z Audi. Jakby pokombinować, to może by i pojechało, ale czy o to chodzi?
    Jednorożec napisał:
    Gdybym oczekiwał takiej rady to poszedłbym do kościoła albo do baru.

Podoba mi się wygląd tych zestawów i właśnie ze względu na niego postanowiłem coś z nimi robić. Mildtony nie wyglądają już tak dobrze, ze za to brzmią dużo lepiej. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby Altusy brzmiały tak samo :)
    Ja nie komentuję tutaj Twoich poczynań, bo jak widzę zabierasz się do pracy sposób w miarę profesjonalny. W moich wypowiedziach odnoszę się do osób, które polecają bezsensowną wymianę głośnika.
    Wiesz oczywiście że po zamontowaniu wszystkiego, należy ściągnąć charakterystyki przenoszenia zestawów i dokonać korekt w zwrotnicy?
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1974081.html

0
  • #15 22 Lis 2014 23:07
    Jednorożec
    Poziom 10  

telecaster1951 napisał:
    To trochę tak, jakby komuś nie odpowiadała moc Matiza i wstawił doń silnik z Audi. Jakby pokombinować, to może by i pojechało, ale czy o to chodzi?

Porównanie nietrafne. Taką modyfikację można porównać na zamianie silnika w Golfie z SDI na TDI ;)

0
  • #16 23 Lis 2014 00:24
    Nandish
    Poziom 18  

Ja póki nie przyszły kopułki miałem wepchaną watę w te tuby, dopiero wtedy dało się wytrzymać słuchając. Zaznaczam, że lubię delikatne subtelne brzmienie wysokich tonów i to że kopułki grają ciszej uważam za wybawienie. Co do fazy, to Altusy i tak jej dobrze nie trzymały. Przynajmniej na oryginalnej zwrotnicy. Wszystko kwestia gustu, i tyle.

0
  • #17 23 Lis 2014 00:25
    Jednorożec
    Poziom 10  

Nandish, mówisz o tych GDWK 9/80/1?

0
  • #18 23 Lis 2014 01:08
    elektryku5
    Poziom 37  

Zgranie fazowe zależy również od rozmieszczenia głośników, już nie wspominając o jakiejkolwiek zmianie przetworników, wszelakie przeróbki powinny być potwierdzone pomiarami, za dużo filozofii nie ma, w skrócie mikrofon elektretowy + program.

Poza tym GDWK9/80 nie jest jakimś super głośnikiem, jak już koniecznie ktoś musi przerabiać, to wypadałoby dać jakiś współczesny przetwornik i przysiąść nad nową zwrotnicą, koszty przedsięwzięcia poddają wątpliwości całą operację, tym bardziej że okolice cięcia niskotonowy/średniotonowy trudno zmierzyć w domowych warunkach ze względu na odbicia, części na zwrotnice też tanie nie są.

0
  • #19 23 Lis 2014 01:15
    Jednorożec
    Poziom 10  

elektryku5, nie GDWK 9/80 a GDWK 9/80/1. To zupełnie inny przetwornik. Mierzenia wiele nie ma, bo wszystko już zmierzył Tonsil w latach 90 ;)

0
  • #20 23 Lis 2014 05:14
    wkj
    Poziom 35  

telecaster1951 napisał:

zulusj23 napisał:

Był. Wiesz dobrze że zawsze trzymam się oryginału, oto i one (jedyne altusy, które po jednym utworze mnie nie zmęczyły).

zulusj23 napisał:
    Miałem kiedyś Altusy 75 z końcowego okresu ich produkcji, z plastykowymi, szarymi pierścieniami jak w Altonach/Mildtonach tyle, że bez czerwonych akcentów i właśnie kopułką.

Jedna uwaga, nie były one z końcowego okresu produkcji.

0
  • #21 23 Lis 2014 07:50
    zulusj23
    Poziom 21  

Tak, to właśnie te. I zgadzam się z oceną ich brzmienia. Tak więc GDWK jak najbardziej tak i to bez ingerencji w zwrotnicę.

0
  • #22 23 Lis 2014 11:35
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

wkj napisał:

Był. Wiesz dobrze że zawsze trzymam się oryginału, oto i one (jedyne altusy, które po jednym utworze mnie nie zmęczyły).
    Wybacz kajam się. Nie widziałem ich do tej pory.

0
  • #23 23 Lis 2014 13:30
    Sanjose
    Poziom 26  

Zawsze myślałem że te Altusy to jakaś samoróbka z firmy Pyramid lub coś podobnego, a tu proszę, ładne nawet to.

0
  • #24 23 Lis 2014 14:05
    Nandish
    Poziom 18  

Tak GDWK 9/80/1 a nie szeleszczące GDWK 9/80. Widzę, ze niektórzy tu mocno są za pomiarami. Ja uważam, że jeśli kolumny grając dają satysfakcję to pomiary można sobie darować. Kolumn używam do słuchania muzyki, a nie do patrzenia w charakterystykę akustyczną, nieprawdaż:) Pomiarami można sobie pomóc, kiedy coś nie wychodzi, owszem. Lecz kiedy po wymianie głośników brzmienie "bardzo smakuje", po co to robić? najprostsze rozwiązanie jest najlepsze, to moja dewiza. :)

0
  • #25 23 Lis 2014 14:29
    wkj
    Poziom 35  

zulusj23 napisał:
    Tak więc GDWK jak najbardziej tak i to bez ingerencji w zwrotnicę.

Czy ja coś wspominałem o zwrotnicy? Fakt był taki ze niedawno je miałem i to krótko, ale do zwrotnic pod kubkiem nie zaglądałem, tak jakoś wyszło, nie wiem czy wysokiego nie cięto w nich ze spadkiem 12 dB/okt.

0
  • #26 23 Lis 2014 16:44
    Jednorożec
    Poziom 10  

W Altusach drugiej serii niestety stromość filtru na przetwornika wysokotonowego wynosiła marne 6dB/okt. Jest to zdecydowanie za mało. "Gwizdek" przy dużej ilości tonów średnich potrafi wręcz "trzeszczeć" i wydawać inne niepożądane odgłosy.

wkj, niedawno na OLX ktoś sprzedawał jedną sztukę takich Altusów. Szkoda, że nie parę :(

Czyli do swoich 110-tek zamontuję GDWK 9/80/1, rezystory tłumiące GDM i GDWK wyrzucę 3,9ohm zamiast fabrycznych 8,2ohm, a stromość filtrów zmienię na 12dB/okt (na wzór zwrotnicy NM170 wyposażonych w bardzo podobne przetworniki).

0
  • #27 23 Lis 2014 16:57
    zulusj23
    Poziom 21  

Jeśli faktycznie masz zamiar pracować nad nową zwrotnicą to rzuć okiem na to: http://www.kolisz.republika.pl/alt18.htm . Chyba, że już na to natrafiłeś. Nie mam pojęcia jak się ona spisuję. Kilka lat temu, tak dla sportu, zacząłem nawet robić pomiary głośników w 110-kach ( je też miałem ;) ) aby na tej podstawie zasymulować pracę tej zwrotnicy ale temat upadł bo trafił się kupiec i Altusy zmieniły właściciela.

0
  • #28 23 Lis 2014 17:01
    Jednorożec
    Poziom 10  

18dB/okt w Altusach? No to wtedy bym poszalał :D Wiesz jaki jest koszt samych elementów do takiej zwrotnicy? Ponad 300zł ;)

0
  • #29 23 Lis 2014 17:11
    zulusj23
    Poziom 21  

Dlatego napisałem abyś rzucił okiem. To jest raczej przerost formy nad treścią ale szacunek dla autora. Aby ostudzić dodatkowo zapał do kopiowania trzeba wziąć pod uwagę, że nie jest to zwrotnica projektowana na bazie pomiarów poszczególnych głośników a jedynie teoretyczne filtry z kalkulatora. Trzeba mieć wieeeelkie szczęście aby w rzeczywistości działała więcej niż przyzwoicie...

0
  • #30 23 Lis 2014 17:31
    wkj
    Poziom 35  

Jednorożec napisał:
    18dB/okt w Altusach? No to wtedy bym poszalał :D Wiesz jaki jest koszt samych elementów do takiej zwrotnicy? Ponad 300zł ;)

To niedużo, robiłem pewien projekt gdzie zwrotnice zamykały się kosztem 900 zł za parę.
    Tanio nie zawsze idzie w parze z dobrym.

0