Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie i precyzja stroboskopu Eurolite Superstrobe 2700 DMX

andrzejlisek 22 Lis 2014 18:24 4017 20
  • #1 22 Lis 2014 18:24
    andrzejlisek
    Poziom 28  

Posiadam stroboskop Eurolite Superstrobe 2700 DMX, ale jeszcze nie posiadam jakiegokolwiek sterownika DMX.

Z tego, co wyczytałem, w tym stroboskopie przewidziano dwa kanały, jeden to częstotliwość błysków, drugi to jasność błysków.

W związku z tym mam pytania: Czy przypadku sterowania poprzez DMX, to czy częstotliwość błysków jest precyzyjna? Chodzi o to, że DMX to jest sterowanie sygnałem cyfrowym, więc pomyślałem, że oprócz imprez i koncertów, taki stroboskop można zastosować tam, gdzie jest istotna dokładna częstotliwość błysków, np. pomiar szybkości obrotowej, tylko, że DMX przewiduje wartości od 0 do 255, a stroboskop błyska od 0 do ok. 12 błysków na sekundę, pozostaje empirycznie zdjąć funkcję zależności częstotliwości błysków od wartości podawanej z kontrolera DMX. Chodzi o to, że jak się ustawi na przykład na 128, to czy bedzię np. błyskać cały czas z częstotliwością dokładnie 5Hz, a nie np. pływać od 4,8 do 5,2Hz, co nie ma znaczenia na imprezie, a ma znaczenie przy jakimś pomiarze. W końcu i tak w środku musi być jakiś procesor, żeby mógł odebrać sygnał DMX, odczytać z niego wartości i wysterować układ lampy.

Czy w tym stroboskopie można wyzwolić błysk sygnałem zewnętrznym? W jaki sposób? Chodzi o to, że zbuduję niezależny generator, który sterowałby błyskami stroboskopu. Możliwość sterowania z zewnątrz jest istotna między innymi w przypadku synchronizacji pracy kilku stroboskopów, błysków w rytm muzyki. Gdzie podać taki sygnał? Czy może pewna wartość lub zmiana wartości któregoś z kanałów DMX jest interpretowana jako moment wyzwolenia błysku?

0 20
  • Sklep HeluKabel
  • #2 22 Lis 2014 18:56
    Świr
    Poziom 34  

Nie wiem jak jest z stabilnością częstotliwości błysków w tych stroboskopach, ale podejrzewam że zbyt precyzyjne to to nie będzie. Niektóre stroboskopy mają sterowanie analogowym sygnałem 0 - 10V. Ten akurat go nie ma. Z tego co się orientuję ma możliwość ustawiania częstotliwości i jasności błysków za pomocą potencjometrów. Trzeba by się do tego dobrać, wyprowadzić odpowiednie sygnały, i spróbować zasterować go z zewnętrznego generatora.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 22 Lis 2014 19:53
    andrzejlisek
    Poziom 28  

Z tago, co wiem, Eurolite Superstrobe 2700 występuje w wersji bez DMX i taka wersja posiada wejście sterujące 0-10V. Czy w tej wersji też można zdalnie sterować jasnością, częstotliwością i wyzwalać błyski z zewnątrz?

Podobno zarówno wersja z DMX, jak i wersja bez DMX może być synchronizowana z innymi, do 5 sztuk. W takim razie pierwszy musi wysyłać jakiś sygnał, który wyzwala pozostałe. Nie widzę innych gniazd oprócz DMX In i DMX Out. Jeżeli ten model można synchronizować, to musi być możliwość wyzwalania zewnętrznego przewidziana przez producenta. Wtedy trzebaby zasymulować taki sam sygnał, jaki nadaje pierwszy stroboskop, a jeżeli to jest DMX, to trzeba ułożyć odpowiednie komunikaty.

0
  • #4 22 Lis 2014 20:07
    Świr
    Poziom 34  

Jeśli jest wejście 0-10V to możesz synchronizować ile stroboskopów chcesz. Potrzebujesz dwóch sygnałów. Jeden to jasność. Regulujesz w zakresie 0 - 10V. 0V to zupełna ciemność, 10V świeci maksymalną jasnością. Drugi to wyzwalanie. Podajesz impuls z generatora który może wyzwolić stroboskop, albo tak samo wartością napięcia od 0V do 10V ustawiasz wewnętrzny generator na pracę z odpowiednią częstotliwością. Ja w pewnej dyskotece użyłem pierwszego rozwiązania (NE555) i cztery stroboskopy są wyzwalane w identycznym czasie.

0
  • #6 22 Lis 2014 23:24
    andrzejlisek
    Poziom 28  

Czy ja dobrze rozumiem, że w przypadku sprzętu ze sterowaniem 10V jest tak, że normalnie na linii sterującej jest 0V, podaje się impulsy o napięciu od 0 do 10V, gdzie samo wystąpienie impulsu generuje błysk, a napięcie impulsu determinuje jasność błysku? W takim razie, jak będą impulsy 5V co 0.5 sekundy, to stroboskop będzie błyskać 2 razy na sekundę z jasnością 50%?

Mój stroboskop nie posiada wejścia 10V.

Z tego, co czytałem, DMX to jest wysyłanie cyklicznie na okrągło sygnału cyfrowego z wartościami kanałów od 1 do 512, cykl powtarza się z częstotliwością 44100Hz w przypadku wysyłania wartości wszystkich kanałów. Mój stroboskop wykorzystuje dwa kanały, gdzie pierwszy to jasność, a drugi to częstotliwość błysków.

Ile kanałów DMX i w jaki sposób najczęściej są interpretowane wartości kanałów w kupnych konwerterach DMX=>10V? Pobieżnie popatrzyłem i zauważyłem, że można kupić konwerter 10V=>DMX.

Przyszła mi myśl, że jeżeli w kanale określającym częstotliwość jest wartość 0, to stroboskop nie błyska, jeżeli jest wartość niezerowa, to błyska z częstotliwością proporcjonalną do podawanej wartości, ale pierwszy błysk następuje w momencie zmiany wartości z zera na niezerową. Czy faktycznie tak jest? Jeżeli tak, to wystarczy zbudować lub kupić kontroler DMX512, który w jednym kanale nadaje wartość 0, ale z zadana częstotliwością zmienia na krótko wartość na niezerową, przy każdej takiej zmianie stroboskop błyśnie. Oczywiście czas nadawania wartości niezerowej musi być krótszy niż czas miedzy błyśnięciami wynikający z zadanej wartości, potem wraca się do wartości 0. Czy dobrze myślę?

0
  • #7 23 Lis 2014 02:32
    Świr
    Poziom 34  

adambyw napisał:
    Ale czy to regulacja analogowa czy DMX nie ma większego znaczenia.

Teoretycznie. A czy w praktyce uda się uzyskać synchroniczne wyzwalanie? Pierwszy błysk na pewno, a co z kolejnymi?

andrzejlisek napisał:
    podaje się impulsy o napięciu od 0 do 10V, gdzie samo wystąpienie impulsu generuje błysk, a napięcie impulsu determinuje jasność błysku?

Nie nie, to nie tak. Źle mnie zrozumiałeś. Przy sterowaniu 0 - 10V masz dostępne dwa "wejścia" w stroboskopie. Regulując napięcie na pierwszym regulujesz jasność, a na drugim częstotliwość pracy wewnętrznego generatora. A że ja miałem zsynchronizować dwa stroboskopy różnych firm, które przy napięciu (przykładowo) 5V błyskały: jeden z częstotliwością (załóżmy) 5Hz, a drugi 7Hz, to zmajstrowałem generator na NE555, który generował szpilki wyzwalające (10V) stroboskopy. Nie pamiętam jaki był potrzebny współczynnik wypełnienia żeby stroboskopy reagowały - coś około 5 - 10%. Napięcie może być niższe. Wtedy wypełnienie możesz zwiększyć.

andrzejlisek napisał:
    Jeżeli tak, to wystarczy zbudować lub kupić kontroler DMX512, który w jednym kanale nadaje wartość 0, ale z zadana częstotliwością zmienia na krótko wartość na niezerową, przy każdej takiej zmianie stroboskop błyśnie. Oczywiście czas nadawania wartości niezerowej musi być krótszy niż czas miedzy błyśnięciami wynikający z zadanej wartości, potem wraca się do wartości 0. Czy dobrze myślę?

Dobrze myślisz - ja na tej zasadzie oparłem wynalazek który opisałem wyżej.

0
  • #8 14 Sie 2015 01:00
    andrzejlisek
    Poziom 28  

Z tym stroboskopem dzisiaj zrobiłem eksperyment.

Włączyłem wentylator i starałem się dobrać częstotliwość błysków potencjometrem tak, żebym uzyskać iluzje zatrzymanego wentylatora.

Okazało się, że pozorna prędkość obrotu śmigła nie jest stabilna. Przy ustawieniu decydują pojedyncze stopnie kąta obrotu potencjometru. Jak ustawiłem jakiś stan, to śmigło wentylatora po chwili zmieniało szybkość lub kierunek obrotu.

Czy przyczyną jest niestabilność częstotliwości stroboskopu czy niestabilność obrotów wentylatora?

0
  • Pomocny post
    #9 14 Sie 2015 13:42
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

andrzejlisek napisał:
    Czy przyczyną jest niestabilność częstotliwości stroboskopu czy niestabilność obrotów wentylatora?
    Myślę, że obie.
    Wentylatory (większość zdecydowana - nie wiem jakiego Ty użyłeś do eksperymentu) posiada silniki asynchroniczne; więc ich obroty zależą od różnych czynników opór śmigła, czy nawet zmiana przepływu powietrza (np. przeciąg). Druga sprawa to sam generator. Nie wiem jak z jego dokładnością (i jaki konkretnie typ zastosowałeś), ale w pracy n a imprezach nie jest ważne by uzyskać idealnie precyzyjną częstotliwość = a żeby tego dokonać musiałbyś chyba zrobić generator stabilizowany kwarcem.
    Na koniec chciałem przypomnieć, że ograniczenie częstotliwości błysków jest celowe - ze względu na żywotność samego palnika. Można ją nieco zwiększyć zmniejszając jasność błysków, ale żeby móc pracować z częstotliwościami błysków rzędu kilkuset na sekundę, należy tę wartość (moc/jasność błysku obliczy; w ten sposób, by średnia moc w określonej jednostce czasu nie była przekroczona. Jeśli tę moc się przekroczy żywotność palnika spada bardzo szybko.

1
  • #10 14 Sie 2015 15:40
    andrzejlisek
    Poziom 28  

Wentylator to jest zwykły najtańszy wentylator podłogowy firmy "no name" z 3 prędkościami obrotów.

Generator błysków to jest wbudowany generator w stroboskop Eurolite Superstrobe 2700 DMX sterowany potencjometrem. Ten stroboskop ma wejście i wyjście DMX, ale ma możliwość pracy bez sterownika DMX, wtedy pracą steruje się za pomocą dwóch potencjometrów.

Z tego, co czytałem, DMX to jest protokół cyfrowy i jakbym kupił lub zrobił sterownik DMX, to wydaje się, że kontrola częstotliwości błysków powinna być dokładna. Na imprezach i koncertach spotyka się instalacje kilku takich stroboskopów pracujących synchronicznie, w takiej sytuacji pływanie częstotliwości błysków przy sterowaniu DMX wydaje się nie być dopuszczalne. Na przykład, gdyby w kilku identycznych stroboskopach ustawić te same kanały DMX, to czy każdy będzie błyskać po swojemu, czy będą błyskać jednocześnie (każdy ze swojego generatora, ale są na tyle dokładne, że można utrzymać synchroniczną pracę)?

Czy faktycznie sterowanie w oparciu o DMX wyeliminuje pływanie częstotliwości błysków? Czy może w takich instalacjach stosuje się zewnętrzne generatory, które wysyłają impulsy, a każdy stroboskop błyska w momencie otrzymania tego impulsu?

Na pewnym portalu z ogłoszeniami zobaczyłem stroboskop zwany "stroboskop błyskowy sb-05", który ma neonówkę zamiast palnika ksenonowego. Wydaje się, że taki stroboskop powinien mieć stabilną częstotliwość błysków, bo on właśnie służy do pomiarów.

0
  • Pomocny post
    #11 14 Sie 2015 17:06
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Wyzwalanie synchroniczne to jedno, a stabilność generatora to drugie. Oczywiście - zawarty generator w sterowniku powinien być dokładniejszy (o ile jest realizowany w jakiś sposób w procku który jest nadzorowany kwarcem), niż wbudowany w sam stroboskop.
    Jak ustawisz wszystkie stroboskopy na jeden kanał DMX będą pracować synchronicznie. W innym wypadku nie byłoby sensu stosowanie takiego systemu.
    Neonówka w takim stroboskopie może być wyzwalana np. z cewki zapłonowej - wtedy zamiast napięcia jonizującego z wewnątrz podawane jest napięcie z cewki samochodu. I wtedy jest to zupełnie logiczne - masz taki przyrząd do ustawiania kąta zapłonu - więc musi być idealnie zsynchronizowany z aparatem zapłonowym.

1
  • #12 25 Sie 2015 22:53
    andrzejlisek
    Poziom 28  

Postanowiłem ten temat ugryźć inaczej.

Między innymi zakupiłem stroboskop SB-05 (jak się okazało, konstrukcja lampowa, pewnie lata 60., są 3 diody, nie ma ani jednego tranzystora). Tamten stroboskop ma wejście do generatora zewnętrznego, który może być sterowany przez dowolny sterownik mikroprocesorowy, ja wykorzystałem do tego celu poczciwy DSM-51. Wysterowałem za pomocą tranzystora IRL540N, uruchomiłem i śmiga.

Teraz chciałbym wysterować stroboskop Eurolite za pomocą tego samego generatora zewnętrznego. Można oczywiście zbudować generator DMX, ale musiałbym specjalnie kupić AVR i oprogramować, żeby konwertował jakiś prosty sygnał na sygnał zgodny z DMX512.

Inny sposób, to przerobienie samego stroboskopu. Czy łatwiej i lepiej zostawić lampę i obudowę, a układ zrobić od podstaw, czy przerobić fabryczny układ, tzn. poprzecinać ścieżki, żeby odciąć elektronikę sterująca i dolutować przewody z sygnałem sterowanym z zewnątrz?

Wtedy bym zwiększył szybkość błysków do dużej wartości (nawet 100Hz, stroboskop SB-05 pozwala na 200Hz), jednak musiałbym ściemniać palnik, żeby go nie przegrzać i odpada cały problem ze stabilnością, bo generator byłby na mikrokontrolerze. Miałbym pełny zakres regulacji od pojedynczych błysków do świecenia światłem ciągłym, przy czym nawet przy 200Hz przy szybkim machaniu ręką lub przedmiotami widać efekt stroboskopowy.

W jaki sposób w stroboskopach jest realizowana jasność palnika? W popularnym Jabel J-023 jasność błysku zależała od pojemności użytych kondensatorów.

Ja myślę, że, można zastosować kondensatory takie same, jak te żółte widoczne na zdjęciach, przy czym sterowane byłoby ładowanie, czyli obwód ładujący byłby włączany tranzystorem na określony czas, kondensatory w tym czasie zgromadzą pewną z góry ustaloną porcje energii, potem zostanie włączony obwód transformatora wysokiego napięcia i nastąpi wyładowanie w lampie. W takiej konstrukcji jasność lampy zależy od czasu ładowania kondensatorów, a częstotliwość zależy od częstotliwości uruchamiania całego cyklu pracy (ładowanie kondensatora i uruchamianie obwodu lampy). Czy taka konstrukcja ma prawo działać? Czy zamiast mierzenia czasu ładowania kondensatora lepiej zastosować komparator napięcia, który spowoduje przerwanie ładowania, jak kondensatory naładują się do określonego poziomu napięcia?

Sterowanie i precyzja stroboskopu Eurolite Superstrobe 2700 DMX Sterowanie i precyzja stroboskopu Eurolite Superstrobe 2700 DMX Sterowanie i precyzja stroboskopu Eurolite Superstrobe 2700 DMX Sterowanie i precyzja stroboskopu Eurolite Superstrobe 2700 DMX Sterowanie i precyzja stroboskopu Eurolite Superstrobe 2700 DMX Sterowanie i precyzja stroboskopu Eurolite Superstrobe 2700 DMX Sterowanie i precyzja stroboskopu Eurolite Superstrobe 2700 DMX Sterowanie i precyzja stroboskopu Eurolite Superstrobe 2700 DMX Sterowanie i precyzja stroboskopu Eurolite Superstrobe 2700 DMX

0
  • #13 26 Sie 2015 20:49
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

andrzejlisek napisał:
    W jaki sposób w stroboskopach jest realizowana jasność palnika?
    W stroboskopach - nie wiem. Być może właśnie tak jak myślisz - ładowanie do określonego poziomu napięcia. Czy i jak jest to realizowane w konstrukcjach tego typu -nie wiem. Nie wydaje mi się żeby był odliczany czas - chociaż do takich zastosowań - może (mała powtarzalność chyba - palnik nie zawsze rozładowuje po błysku kondensatory do zera).
    Pomysł z komparatorem wydaje mi się (z akcentem na "wydaje") jest lepszy - należałoby tylko zapewnić dwie rzeczy - ściśle stabilne źródło napięcia jakim jest ładowany kondensator i dostatecznie szybki komparator.

0
  • #15 31 Sie 2015 14:02
    Świr
    Poziom 34  

Nie dokładnie to opisałaś. Wyzwalanie palnika jest synchronizowane z przebiegiem napięcia sieciowego, po to, aby wyładowanie nastąpiło w momencie kiedy kondensatory gromadzące ładunek dla lampy są naładowane do poziomu potrzebnego dla zadanej energii błysku.

0
  • #16 31 Sie 2015 20:03
    Justyniunia
    Poziom 25  

Ten typ stroboskopu nie gromadzi energii w kondensatorach.

Spójrz na schemat np stroboskopu SCLAT. (ten sam układ zasilania lampy co i tu i w moim EUROLITE i pewnie w innych modelach też)
    Chcesz powiedzieć że ten kondensatorek 4,7uF jest w stanie zmagazynować i oddać tak wielką energię, że wymagana lampa to od XOP15 w górę?
    Moim zdaniem prąd lampy, to prąd płynący z sieci przez prostownik.

Napięcie pracy takiej lampy to ok 100V i układ synchro oprócz regulacji "jasności" ustala górny próg napięcia zasilającego lampę - moment wyzwolenia układu zapłonowego od min napięcia przy jakim prąd popłynie przez lampę, do maksymalnie 100V w sieci.

Stroboskopy działające na zasadzie rozładowania pojemności to stroboskopy małej mocy typu J23 i jemu pochodne, ale tam niema potrzeby synchronizacji z siecią, chyba że tak jak piszesz, można zastosować dużą pojemność i regulowany układ ładowania tej pojemności, wtedy mamy regulację mocy.

Aha, co do synchronizacji kilku urządzeń przez DMX - Jeśli będą to identyczne modele tego samego producenta, to nie powinno być problemu z rozjeżdżaniem się częstotliwości.

Takie przykłady:
    Tańsze urządzenia np PAR64 LED SHOWTEC ustawione na jeden adres, włączony jeden program i ta sama prędkość dla wszystkich, po kilku sekundach rozjeżdżają się, aż do całkowitego chaosu.

Droższe urządzenia wykonują zadaną w pakietach DMX operację zawsze po komendzie tzw break, więc działają idealnie tak samo.
    Tylko czemu nie wszyscy producenci stosują to rozwiązanie? Szkoda...

0
  • #17 31 Sie 2015 20:59
    Świr
    Poziom 34  

Na jakim palniku jest Twój EUROLITE?

XOP-15 ma napięcie zasilania ponad 600V. Układ zasilania zrobiony jest na diodowo kondensatorowym podwajaczu napięcia. Tam wyzwolenie występuje w odpowiednim miejscu zbocza narastającego sinusoidy napięcia sieciowego. Od tego miejsca zależy energia błysku.

Dodano po 4 [minuty]:

Justyniunia napisał:
    Tańsze urządzenia np PAR64 LED SHOWTEC ustawione na jeden adres, włączony jeden program i ta sama prędkość dla wszystkich, po kilku sekundach rozjeżdżają się, aż do całkowitego chaosu.

Trzeba korzystać z opcji jakie oferuje dmx i generować efekt stroboskopowy za pomocą otwierania i zamykania kanału DIMMER-a. Wtedy nic się nie rozsynchronizuje.

0
  • #18 01 Wrz 2015 08:02
    andrzejlisek
    Poziom 28  

Justyniunia napisał:
    Chcesz powiedzieć że ten kondensatorek 4,7uF jest w stanie zmagazynować i oddać tak wielką energię, że wymagana lampa to od XOP15 w górę?
    Moim zdaniem prąd lampy, to prąd płynący z sieci przez prostownik.

Sam byłem zdziwiony, że w środku jest taki mały kondensatorek. Jak się podłączy do prądu, to może działaś dopiero po kilkunastu-kilkudziesięciu sekundach. Na początku myślałem, że jest to jakaś wada, dzwoniłem do sprzedawcy, a ten powiedział, że w środku jest duży kondensator do palnika i że musi się naładować, a potem rozładowuje się nie do końca, dlatego może błyskać 10 razy na sekundę.

Justyniunia napisał:
    Napięcie pracy takiej lampy to ok 100V i układ synchro oprócz regulacji "jasności" ustala górny próg napięcia zasilającego lampę - moment wyzwolenia układu zapłonowego od min napięcia przy jakim prąd popłynie przez lampę, do maksymalnie 100V w sieci.

Czy to znaczy, że to jest układ bliski układowi zasilania lamp ksenonowych i wyładowczych na prąd stały? Takby było, gdyby błysk wyzwalać na każdym cyklu zmian napięcia zasilającego (50Hz lub 100Hz w przypadku prostownika dwupołówkowego) Jest to pytanie czysto teoretyczne, bo żaden palnik stroboskopowy nie wytrzyma ciągłego świecenia.

Świr napisał:
    Na jakim palniku jest Twój EUROLITE?

Ten stroboskop według producenta ma moc 1500W, ma palnik właśnie XOP-15.

0
  • #19 01 Wrz 2015 09:52
    Justyniunia
    Poziom 25  

W takim MARTIN ATOMIC 3000 max częstotliwość błysków to 25Hz, można regulować nawet czas trwania błysku. Można go też zaświecić jak blinder.
    Na pewno wpływa to na żywotność lampy, ale efekt jest powalający. No i w szczycie potrafi połknąć ponad 30A prądu.

Cytat:
    Jak się podłączy do prądu, to może działaś dopiero po kilkunastu-kilkudziesięciu sekundach. Na początku myślałem, że jest to jakaś wada, dzwoniłem do sprzedawcy, a ten powiedział, że w środku jest duży kondensator do palnika i że musi się naładować

Brawo sprzedawca...
    Dobrze że nie powiedział, że strobo musi się nagrzać, bo to lampowy.
    W końcu ma jakąś lampę nie? ;)

0
  • #20 01 Wrz 2015 10:56
    Świr
    Poziom 34  

Nie porównuj do ATOMIC-a do tych konstrukcji. Różni się sterowaniem, zasilaniem palnika, samym palnikiem jak i zabezpieczeniami. To całkiem inna bajka.

Justyniunia napisał:
    Dobrze że nie powiedział, że strobo musi się nagrzać, bo to lampowy.

Tak jak pisałem - są też takie konstrukcje. Akurat XOP-15 jest zasilany z około 640V, do niego ładunek jest pompowany bezpośrednio z sieci. Pisałem o tym w poście powyżej.

0
  • #21 20 Wrz 2015 21:34
    andrzejlisek
    Poziom 28  

Dzisiaj nastąpiło rozstrzygnięcie. Wykorzystując poczciwy DSM-51 z odpowiednim programem i prosty układ z tranzystorem udało mi się wysterować stroboskop błyskowy SB-05 tak, że błyska w takt impulsów z DSM-51, wiec uzyskałem bardzo stabilną częstotliwość. Tak przygotowanym sprzętem oświetliłem wentylator i pozorne zatrzymanie śmigła nie było stabilne. Wniosek jest taki, że obroty wentylatora wykorzystanego w tym eksperymencie nie są stabilne. Wydaje mi się, że do takich eksperymentów będzie potrzebny silnik synchroniczny, w którym prędkość obrotowa jest zależna od częstotliwości zmian napięcia w sieci (50Hz, co daje 3000rpm).

0