Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Identyfikacja przewodów przy bezpiecznikach

22 Lis 2014 20:52 1884 13
  • Poziom 9  
    Witam, chodzi o to że w nowym mieszkaniu chyba zatynkowali mi kabel od dzwonka i teraz twierdzą że kable są w puszcze z bezpiecznikami. Znalazłem tam jakieś 2 wolne kable, ale wyglądają na połączone ze sobą (niebieski i brązowy)
    Załączam zdjęcia.

Identyfikacja przewodów przy bezpiecznikach
  • Poziom 37  
    A dlaczego ochronny leży sobie luzem?

Może przewidzieli dzwonek jako aparat modułowy. Kto to robił? Niech przyjdzie i dokończy.
  • Poziom 9  
    A ja wiem czemu tak leży...
    Nim się doczekam aż tu ktoś przyjdzie to...
    A te 2 kable ze zdj, są ze sobą połączone, czy są odizolowane i zabezpieczone?
  • Poziom 37  
    Są połączone.
    Gdybyś dał więcej wnętrza na zdjęciu to by można było coś się domyślać.
    Nie wiem co autor miał na myśli.
  • Poziom 21  
    Prawdopodobnie przewód złączony wago-złączką idzie do przycisku dzwonka - proponuje to sprawdzić np multimetrem czy jest przejście, jeśli tak to można bez problemu zamontować dzwonek na szynę lub normalny obok/pod/nad rozdzielnicą.
  • Poziom 9  
    Generalnie instalacja jest bez puszkowa. Leży tam jeszcze jeden brązowy kabel luzem na którym jest napięcie.

Podsumowując, te dwa złączone kable (niebieski i brązowy) mogę rozdzielić bez ryzyka zaburzenia całej instalacji w mieszkaniu ?
  • Poziom 21  
    Rozłącz napięcie (wszystkie eski i różnicówka w dół), ustaw multimetr na sprawdzanie ciągłości, wysuń te przewody ze złączki, przyłóż przewody multimetru i poproś kogoś o naciśnięcie przycisku dzwonka - sprawdzisz w ten sposób czy te przewody są od niego.
  • Poziom 22  
    To ja może zamiast próbować multimetrem zaproponuje na początek sprawdzenie tego za pomocą próbnika lub żarówki. Będzie troszkę bezpieczniej a i na mierniku można zaoszczędzić. Najpierw sprawdź czy nie występuje tam napięcie, może właśnie tak jest podane 'ZERO' na włącznik a ten co jest luźny i występuje na nim napięcie jest przewodem 'FAZOWYM' do zasilania dzwonka. Wystarczy teraz podłączyć dzwonek pod ten przewód z napięciem i pod listwę 'ZERO' w rozdzielni.

Daj zdjęcie z przodu tej rozdzielnicy. Możliwie jak najdokładniejsze.
  • Poziom 9  
    Zerowym przewodem jest kabel w kolorze niebieskim?

Sprawdziłem te 2 spięte kable (niebieski i brązowy) bez ich rozpinania, naciąłem tylko izolację. I w tej chwili na obu jest napięcie, więc chyba są od czegoś innego a nie od dzwonka?

Natomiast na brązowym przewodzie który leży luźno, pomimo wyłączenia wszystkich bezpieczników nadal jest napięcie.
  • Specjalista elektryk
    KStanek napisał:
    Będzie troszkę bezpieczniej a i na mierniku można zaoszczędzić.
    Kolega nie ma racji. Pomiary pod napięciem są na pewno zdecydowanie mniej bezpieczne niż przy całkowicie wyłączonym napięciu, sprawdzeniu braku tego napięcia i zabezpieczeniu przed jego ponownym załączeniem.
    zdzisiek1979 napisał:
    A dlaczego ochronny leży sobie luzem?
    Nadal nie ma odpowiedzi na pytanie kol. zdziśka, które ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa funkcjonowania instalacji.
    marxdesign napisał:
    naciąłem tylko izolację.
    Co to za pomysł na wykonywanie pomiarów poprzez nacinanie izolacji?
  • Poziom 9  
    Czemu kabel ochronny leży luzem, nie mam pojęcia.
    Z nacinaniem było prościej i szybciej.

Czy mógłby ktoś wypowiedzieć się na temat dwóch spiętych przewodów oraz napięciu w nich występującym?
  • Poziom 26  
    Wago na przewody daje się albo w celu celowego zwarcia żeby uniemożliwić podanie napięcia na ów przewód (w tym przypadku) albo skoro u Ciebie jest napięcie to celowe ich zwarcie coś jakby ująć w łącznikach światła faza przechodzi z jednego na drugi przewód. Martwi mnie ten niepodłączony przewód PE oraz ten fazowy który ciągle jest pod napięciem. Jeżeli ustalenie co jest co wykracza poza Twoje możliwości lepiej niech ten co wykonał się zjawi lub powie co miał na myśli bo jak dla mnie to robota nie skończona :/
  • Poziom 9  
    Racja, muszę tu ściągnąć tego kto to robił.
    Dziękuję za wszystkim za pomoc :)