Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przechowywanie układów scalonych - ciekawa propozycja

phanick 22 Nov 2014 21:08 5223 1
  • Od dłuższego czasu miałem problem z przechowywaniem układów scalonych.

Część przechowywałem po prostu luźno w pudełku. Plusem była bardzo mała ilość zajmowanego miejsca, minusem problem ze znalezieniem interesującego egzemplarza.

Inne, częściej używane, w opisanych woreczkach strunowych. Jednak z takiego woreczka ciężko je wyjmować/wkładać oraz nie mieści się w nim zbyt wiele.

W sprzedaży są specjalne antystatyczne gąbki do wbijania w nie układów, jednak są one trudno dostępne i stosunkowo drogie. A przecież można wykonać coś za zupełną darmochę.

Jako podstawa może nam wystarczyć styropian lub lepiej pianka układana pod panele podłogowe. Najlepsza będzie o grubości ok 5 mm.
    Przechowywanie układów scalonych - ciekawa propozycja Przechowywanie układów scalonych - ciekawa propozycja

Będziemy też potrzebowali aluminiowej folii spożywczej.
    Przechowywanie układów scalonych - ciekawa propozycja Przechowywanie układów scalonych - ciekawa propozycja

Piankę docinamy do interesujących nas wymiarów i owijamy dość ściśle folią kilka razy po czym zaklejamy końcówki taśmą aby trzymała się całości.

I w zasadzie mamy już gotowy `organizer`. Teraz wystarczy wbić w niego nasze układy. Od teraz wszystkie mamy na oku, dostęp jest bardzo łatwy, a całość nie zajmuje prawie w ogóle dodatkowego miejsca. Układy możemy oczywiście wbijać z obu stron.

Przechowywanie układów scalonych - ciekawa propozycja Przechowywanie układów scalonych - ciekawa propozycja Przechowywanie układów scalonych - ciekawa propozycja

Dla dociekliwych - folia aluminiowa zwiera nam wszystkie nogi układów, dzięki czemu podczas wkładania/wyjmowania ładunki elektrostatyczne nie uszkodzą czułych układów.

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    phanick
    Level 28  
    Has specialization in: energetyk najwyższych napięć
    phanick wrote 2461 posts with rating 2550, helped 57 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2007 year.
    Artur k.
    Admin of Audio group
    Styropian się kompletnie nie nadaje do tego celu, ponieważ się elektryzuje. Momentalnie uszkodzisz układy typu CMOS, nawet pomimo obecności folii aluminowej. Nota bene folia aluminiowa dość szybko się zniszczy - wystarczy kilka razy wyjąć i włożyć układ.
    Kolejną wadą tego rozwiązania jest to, że układy będą z tego wypadały (z pianki również).

Wpadłem na taki sam pomysł jakieś 15 albo i więcej lat temu - dość szybko przekonałem się o jego wadach. Już lepiej kupić w markecie budowlanym gotowy organizer za 30-40zł, małe, lekkie i praktyczne, ponadto z przegródkami.