Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Arduino vs komputery SoC (jak malinka).

BIF22 22 Nov 2014 23:44 996 3
 • #1
  BIF22
  Level 9  
  Witam!

  Czy Waszym zdaniem Arduino nie stracilo troche na atrakcyjnosci, biorac pod uwage fakt, ze mini-komputerki typu SoC (jak Raspberry Pi) sa niewiele drozsze, a maja nieporownywalnie wieksze mozliwosci??

  Odnioslem takie wrazenie porownujac ceny w PL. Na Zachodzie uklady Arduino (i ich klony) sa znacznie tansze, podobnie akcesoria do nich.

  Pozdr. BIF22
  Do you have a problem with Arduino? Ask question. Visit our forum Arduino.
 • #2
  elektryku5
  Level 39  
  To raczej sprawa zastosowania, bo do przysłowiowego migania LEDem Linux potrzebny nie jest, ale już z M328 odtwarzacza HD się nie zrobi...


  Poza tym swoją platformę do uruchamiana AVR można zrobić wyjątkowo tanio (przynajmniej kiedyś wystarczyło "kilka części", programator na port szeregowy/równoległy, procesor i można było ponieś się inwencji twórczej).
 • #3
  BIF22
  Level 9  
  No tak, masz rację, ale względy ekonomiczne też są ważne. A co do strony "edukacyjnej" - to pełna zgoda.
 • #4
  tmf
  Moderator of Microcontroller designs
  BIF22 - niewiele droższe? Najtańszy mikrokontroler kupisz za 2-3 zł, RPi za kilkaset zł. Więc różnica w cenie jest raczej istotna. Nie do każdego zastosowania RPi się nadaje i nie w każdym wykorzystasz oferowane przez niego możliwości. A jeśli ich nie wykorzystasz, to znaczy, że płacisz za coś czego nie potrzebujesz. Rozwiązania SoC to zupełnie inny obszar zastosowań, oczywiście są implementacje "na styku", gdzie coś można zrealizować tak lub tak, ale większość zastosowań ma raczej ściśle zdefiniowany segment i świetnie wchodzi w mikrokontrolery lub bardziej rozbudowane systemy.