Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Modem 3g HPSA+ USB z/bez zewnetrznej anteny – roznica predkosci

greep 23 Lis 2014 01:50 936 3
  • #1 23 Lis 2014 01:50
    greep
    Poziom 19  

Chcialbym uzyskac mozliwie jak najlepsze BEZPRZEWODOWE polaczenie internetowe do telekonferencji przez Microsoft Lync 2010.

Jaka bedzie srednia roznica predkosci (download & upload) pomiedzy Modemem 3G HPSA+
    - bez podlaczonej zewnetrznej anteny
    - z podlaczona zewnetrzna antena

Na chwile obecna, srednia predkosc bez antenty jest: Download 6Mb/s, Upload 1,5Mb/s
    Na jakie ‘wzmocnienie’ sygnalu moge liczyc po podlaczeniu anteny i jak sie to moze przelozyc na powyzsze predkosci?
    Czy moge sie spowiedziwac np: +1Mb/s Download i... +0,5Mb/s Upload?

Wiem, ze to pewnie tez zalezy od anteny, ale przymijmy jakas sredniej klasy antene (100-150zl).
    W ogole jesli ktos moglby jakas polecic, byloby super.

Rozwazam jeszcze uzywanie ‘tethering’ przez USB ze smartfona (Xperia T), bo po testach na modemie 3G i telefonie, testy z telefonem podpietym na USB wyszly troche lepiej niz na modemie 3G USB...

0 3
  • #2 23 Lis 2014 02:01
    Pi0trek121
    Poziom 23  

Wszystko zależy jak daleko mieszkasz od nadajnika, ja na HSPA+ wyciągnąłem 2MB/s czyli 16Mb/s tak więc wyciągając antenę na zewnątrz da radę wyciągnąć więcej niż ten 1Mb więcej

0
  • #3 23 Lis 2014 09:07
    matek451
    Specjalista Sieci, Internet

Brak jakichkolwiek danych, więc tylko wróżka może pomóc. Po pierwsze operator, po drugie jaki modem i wykorzystywana technologia 3G czy LTE, jaki poziom sygnału? Następnie jaka lokalizacja i jak daleko do BTS-a? Antenę dobiera się do odpowiedniej częstotliwości, z której korzystasz. Aby zobaczyć jak wygląda prędkość przy dobrym poziomie sygnału zrób test z telefonem w pobliżu BTS-a. Jeśli znacząco wzrośnie wówczas zakup odpowiedniej anteny i poprawa sygnału w miejscu zamieszkania poprawi parametry internetu.

0
  • #4 23 Lis 2014 21:38
    greep
    Poziom 19  

Dzieki za odpowiedzi

- Posiadam modem 3G (Huawei K4511 - z Vodafone) – jeszcze nie testowany na polskich kartach SIM, ale na zagranicznych sieciach nie-Vodafone dziala zdecydowanie wolniej, wiec pewnie musze kupic jakis inny.
    *zastanawiam sie tez nad zakupem Huawei E3131 z Play, ale slyszalem ze ma bardzo delikatne gniazdo antenowe...
    Moze ktos cos poleci? Tylko nie modem LTE – nie chce wydawac 2x wiecej na cos czego nie mam w zasiegu.

Siec z ktorej chcialbym korzystac to: PLAY
    Bede uzywac 3G HSDPA+ Wedlug mapy PLAY, zasieg LTE jest kilka km poza moim zasiegiem.
    W ok 6km w linii prostej sa 2 maszty i kilka nadajnikow (po drodze brak zabudowan, troche drzew i nadajniki sa ok 30m wyzej od mojej lokalizacji).
    Na stronie http://beta.btsearch.pl znalazlem wiecej informacji na temat nadajnikow w poblizu:
    - Orange UMTS 2100 / GSM 900
    - T-Mobile GMS900 / GSM1800
    - Plus UMTS 2100 / GSM 900 GSM 2100
    Jako ze PLAY ma zasieg z wszystkich sieci (T-Mobile nie jestem na 100% pewien), wydaje mi sie ze lepiej bedzie zamowic internet wlasnie z PLAY.
    Obydwa nadajniki sa w ok 200m odleglosci od siebie, takze chyba lepiej zamowic antene kierunkowa a nie dookolna?
    Czy kierunkowa jest trudno ustawic?
    Jaki minimalny zysk anteny ‘dB’ powinien mnie interesowac?

Niestety na chwile obecna nie moge zrobic testowych pomiarow na miejscu, bo mnie tam nie ma – a jak bede chcialem juz miec wszystko zamowione/gotowe do podlaczenia.
    Ile w ogole mozna wyciagnac przy nadajniku, w na HSDPA+?
    Z tego co pamietam, bedac tam ostatnio (6 miesiecy temu), robilem testy predkosci telefonem i wychodzily 3-7Mb/s.

Jesli na podstawie powyzszych informacji mozecie mi daj jakis wskazowek odnosnie anteny i modemu, bede bedzo wdzieczny.

Dodano po 2 [godziny] 29 [minuty]:

Wlasnie przeczytalem artykul na temat anten i... wynika z tego ze wybrana przeze mnie antena i modem moga nie byc najlepszym wyborem:
    http://jdtech.pl/2013/03/jak-sobie-radzic-ze-slabym-sygnalem-krotki-poradnik.html

W artykule jest napisane, ze powinno sie wybrac antene kierunkowa z jedna czestotliwoscia.
    Ta co wybralem jest dookolna i dziala na 3 czestotliwosciach

Czy w moim przypadku antena kierunkowa na GMS900 bylaby dobrym rozwiazaniem?

Odnosnie modemu, pisza ze Huawei ma slabe gniazdo antenowe i ze w porownaniu do jakiegos modemu ZTE ma slabsze osiagi na sieci PLAY (ktorej to ja zamierzam uzywac).

Jakies porady z waszej strony?

0
  Szukaj w 5mln produktów