Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

defreo komfort eko15 - nie idzie ciepła woda na grzejniki

djaugust123 23 Lis 2014 12:19 1629 12
  • #1 23 Lis 2014 12:19
    djaugust123
    Poziom 6  

witam serdecznie.mam taki problem.otóż gdy piec osiągnie 40 stopni,załączają się pompy od c.w.u,podłogówki i co.wszystko dział ok.temperatura dalej rośnie dochodzi do 60 stopni,piec przechodzi w stan podtrzymania bo taką mam temperaturę ustawiona na piecu.wszystkie pompy pracują,ciepła woda idzie na c.w.u, i podłogówkę ale nie idzie na grzejniki.pompa "c.o" cały czas pracuje ale w obiegu krąży zimna woda.grzejniki były kilkakrotnie odpowietrzane.jak delikatnie dobijam wodę do obiegu do woda ciepła zaczyna płynąć w obieg,jak zamknę dobijanie to z powrotem zimna woda w obiegu.zawór czterodrożny otwarty na full.
    proszę o pomoc jak sobie poradzić z tym problemem.dalej odpowietrzać grzejniki?

0 12
  • Pomocny post
    #2 23 Lis 2014 12:52
    piracik
    Moderator - Systemy Grzewcze

Sprawdzić czy zawór 4D jest ustawiony prawidłowo.
    Spróbuj go powoli ręcznie przymykać i zobacz czy ciepło pójdzie na grzejniki.
    Podłogówkę masz podłączoną za zaworem czy przed? Jakie masz sterowanie temperaturą podłogi? Z kotła czy głowica?

0
  • #3 23 Lis 2014 17:00
    djaugust123
    Poziom 6  

podjadę na budowę i sprawdzę bo nie pamiętam dokładnie i zrobię od razu kilka fotek i wstawię wtedy wszystko będzie bardziej jasne.

Dodano po 3 [godziny] 44 [minuty]:

defreo komfort eko15 - nie idzie ciepła woda na grzejniki defreo komfort eko15 - nie idzie ciepła woda na grzejniki defreo komfort eko15 - nie idzie ciepła woda na grzejniki defreo komfort eko15 - nie idzie ciepła woda na grzejniki

Dodano po 2 [minuty]:

na zdjęciach wyżej przedstawiam instalacje z mojej kotłowni

0
  • #4 23 Lis 2014 18:04
    MACIEK_M
    Poziom 28  

Równolegle do pompy CO masz przepinkę z zaworem zwrotnym, po co? Wydaje mi się że pompa "miele na okrągło" i nie tłoczy wody w instalację.

0
  • #5 23 Lis 2014 18:44
    djaugust123
    Poziom 6  

sam tego nie robiłem także nie wiem.hydraulikiem nie jestem

Dodano po 2 [minuty]:

dodam że woda od zaworu 4D jest zimna.na pozostałe pompy idzie ciepła

0
  • Pomocny post
    #6 23 Lis 2014 19:07
    piracik

Moim zdaniem masz problem z zaworem 4D
    Jak zdejmiesz tą rączkę do przekręcania to jest tam kwadratowy otwór.
    Na jednym z boków tego kwadratu masz nacięcie.
    To nacięcie możesz potraktować jak przesłonę. Jeżeli jest w lewym górnym rogu (wskazuje na lewą górną śróbę) to zawór jest zamknięty, w prawej górnej pozycji zawór otwarty.

Po zdjęciu rączki można kręcić nim do koła. Ustaw w pozycję otwartą i załóż rączkę tak aby wskazywała na skali, że zawór jest otwarty.

0
  • #7 23 Lis 2014 20:14
    djaugust123
    Poziom 6  

ok.jutro spróbuje tak zrobić i zobaczę jaki będzie efekt.

0
  • #8 23 Lis 2014 23:08
    MACIEK_M
    Poziom 28  

To jest pierwsze uruchomienie tej instalacji, czy działała już prawidłowo?

0
  • #9 23 Lis 2014 23:55
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 39  

MACIEK_M napisał:
    Równolegle do pompy CO masz przepinkę z zaworem zwrotnym, po co? Wydaje mi się że pompa "miele na okrągło" i nie tłoczy wody w instalację.

Też mi to wyglada podejrzanie. Zamiast zaworu różnicowego kulowego
    http://www.ferro.pl/produkt-zawory-zwrotne-kulowe-roznicowe-3656-ZR.html
    jest dany zwykły zwrotny ze spreżyną? To fuszerka, która uniemożliwia prace instalacji w grawitacji .
    Każ wywalić te zawory instalatorowi, bo one nie nadają się do CO, tylko do wody pitnej pod ciśnieniem.
    Do tego celu używa się zaworów klapkowych
    http://www.ferro.pl/produkt-zawor-zwrotny-z-klapa-3657-ZZK.html
    lub kulkowych:
    http://alejka.pl/zawor-zwrotny-z-kula-1.html
    , a nie ze sprzężyną. Powoduje to, że pompa CO musi pracować o jeden bieg wyżej niz wymagaja tego opory instalacji, a słabe pompy na pierwszym biegu ledwo je uchylają.

0
  • Pomocny post
    #10 24 Lis 2014 01:16
    piracik

andrzej lukaszewicz napisał:
    Też mi to wyglada podejrzanie. Zamiast zaworu różnicowego kulowego
    http://www.ferro.pl/produkt-zawory-zwrotne-kulowe-roznicowe-3656-ZR.html
    jest dany zwykły zwrotny ze spreżyną? To fuszerka, która uniemożliwia prace instalacji w grawitacji .

Prawda. W 100% się zgadzam lecz jeżeli kierunek jest dobry to nie jest to przyczyną tego, że nie grzeje.

Każ wywalić te zawory instalatorowi, bo one nie nadają się do CO, tylko do wody pitnej pod ciśnieniem.

Bzdura. Zawory nadają się równie obrze do C.O. jak i do C.W.U. i innych instalacji z obiegiem wymuszonym. czyli nie grawitacyjnym.
    Powoduje to, że pompa CO musi pracować o jeden bieg wyżej niz wymagaja tego opory instalacji, a słabe pompy na pierwszym biegu ledwo je uchylają.

Powoduje większe opory ale bez przesady. Nie jest to na tyle dużo aby pompa na I biegu nie pokonała oporów dwóch zaworów zwrotnych.

0
  • #11 24 Lis 2014 01:22
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 39  

piracik napisał:
    Bzdura. Zawory nadają się równie obrze do C.O. jak i do C.W.U. i innych instalacji z obiegiem wymuszonym. czyli nie grawitacyjnym.

Nie równie dobrze jak klapowe. Skoro sa takie i takie to po co robia dwa rodzaje?
    piracik napisał:
    Powoduje większe opory ale bez przesady. Nie jest to na tyle dużo aby pompa na I biegu nie pokonała oporów dwóch zaworów zwrotnych.

A co kolega powie na powszechne ( wymuszone unijnymi dyrektywami) stosowanie pomp samoadaptacyjnych i ich sens stosowania z takimi właśnie zaworami?

0
  • #12 24 Lis 2014 02:44
    piracik

Klapowe tak jak już wspomniałem stosuje się do instalacji pracujących grawitacyjnie.
    Instalacja taka jak na zdjęciach z zamontowanym w ten sposób zaworem 4D nie będzie pracować grawitacyjnie.

Jeżeli chodzi o pompy smoadaptacyjne to parametrem, który zadajesz na takiej pompie to wysokość podnoszenia, czyli suma oporów jakie ma pokonywać pompa.
    Ustawiasz np. 3m. Pompa ma pokonać ileś metrów rurki, dwa zawory zwrotne i cztery głwoice termostatyczne.
    3m w zupełności wystarczy, różnica w pracy będzie polegała tylko na wydatku objętościowym.
    Jeżeli wszystkie głowice otworzą to pompa zwiększy obroty aby uzyskać tak duży przepływ, żeby zachować różnice 3m pomiędzy ssaniem, a tłoczeniem.
    Jeżeli większość głowic pozamyka to pompa będzie mogła zmniejszyć obroty ponieważ będzie potrzebowała przepchnąć o wiele mniej wody aby uzyskać te 3m podnoszenia.

Zawory zwrotne stawiają opór pompie ale nie aż tak duży jak to Ty wyolbrzymiasz.
    Pompa cyrkulacyjna o mocy 4W spokojnie obróci wodę po całym budynku i pokona opór zaworu zwrotnego ze sprężyną.
    Nie wierzysz? Sprawdź sobie instalację cyrkulacji CWU. Nie. Nie ma tu znaczenia ciśnienie CWU. Przepływ zapewnia wyłącznie mała pompa 4W.

0
  • #13 24 Lis 2014 18:40
    djaugust123
    Poziom 6  

wszystko już w porządku.problemem był zawór 4D.był źle ustawiony(był zamknięty). teraz już jest jak należy.dzięki za pomoc

0