Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie silnikiem prądu stałego

06 Maj 2005 20:07 3103 11
  • Poziom 11  
    Interesuje mnie jakby najłatwiej za pomocą mikrokontrolera sterować silnikiem prądu stałego. Chyba można by impulsami załączania (ich szerokość i częstotliwość) albo regulując napięciem, a może się myle?

pozdrawiam
    Szymon M.
  • Poziom 18  
    najlatwiej to chyba za pomoca PWMa, sterujesz wypelnieniem impulsu (oczywiscie rpzez tranzystor albo mostek H)
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    To co ciebie interesuje to moc, czyli wystarczy PWM, który jest wbudowany w AVR-y, PIC-e, a i ostatecznie idzie coś takiego popełnić programowo na MCS51. Regulacja napięcia, to chyba tylko przetwornica sterowana, inaczej to będą zbyt duże straty mocy na regulacji.
  • Poziom 11  
    Przy PWM to nie tylko chyba wypelnieniem impulsu mozna sterowac, ale rowniez czestotliwoscia zalaczania?
    Tak, im większa częstotliwość, tym większa rozdzielczość sterowania.
  • Poziom 29  
    trikess napisał:
    Interesuje mnie jakby najłatwiej za pomocą mikrokontrolera sterować silnikiem prądu stałego. Chyba można by impulsami załączania (ich szerokość i częstotliwość) albo regulując napięciem, a może się myle?

Można jeszcze włączyć silnik w mostek 4 tranzystory i sterować zarówno prędkoscią obrotów silnika jak i kierunkiem obrotów lewo/prawo
  • Poziom 11  
    Elektrooonik napisał:

Można jeszcze włączyć silnik w mostek 4 tranzystory i sterować zarówno prędkoscią obrotów silnika jak i kierunkiem obrotów lewo/prawo

A jakby ten mostek 4 tranzystorow wygladal?
  • Poziom 35  
    poszukaj h-bridge albo w dziale automatyka i robotyka przedstawialem moj projekt regulatora (jakis miesiac temu) - regulator juz sprawdzilem i dziala bez problemu do 10A (tranzystory sa zimne, napewno wytrzyma wiecej)

Regulator jest przygotowany do podlaczenia bezposrednio do procesora.

Jak masz silniki co pobieraja malo pradu (natezenie <3A) to mozesz zastosowac uklady typu l293c, l293d, l298 - wyjdzie cie to tanie i duzo prosciej sie cos takiego sklada.
  • Poziom 29  
    trikess napisał:
    Elektrooonik napisał:

A jakby ten mostek 4 tranzystorow wygladal?

Schemat pokazujący idee takiego mostka wrzucam w załączniku.

Lepszym pomysłem było by zastosowanie tranzystorów PNP od strony plusa ale wtedy skomplikuje sie troszke sterowanie (trzeba bedzie odwracac faze sygnału podawanego na bazy tranzystorow PNP).

Jesli silnik jest wiekszej mocy to konieczne bedzie zastosowanie MOSFET-ów.

W zależności od tego czy chcemy żeby silnik sie krecił w lewo czy w prawo sygnał podajemy na pierwsze lub drugie wejscie sterujące, a zmieniając współczynnik wypełnienia zmieniamy predkosc obrotów.

Wpadło mi jeszcze do głowy, że można zrobić dodatkowo hamowanie silnika tranzystorowe - zwierając silnik (po wczesniejszym odłączeniu sygnałów sterujących).

Tak więc wykorzystując 3 wyprowadzenia mikrokontrolera do sterowania silnikiem prądu stałego możesz zarówno zmieniać prędkość obrotów, kierunek a także zahamować silnik w dowolnym momencie :)

Pozdrawiam :)
  • Poziom 18  
    jeszcze diody zabezpieczajace tranzystory by sie przydaly
    No i górne tranzystory to raczej PNP, sterowane oddzielnymi NPN-ami mniejszej mocy.
  • Poziom 29  
    Anderian napisał:
    jeszcze diody zabezpieczajace tranzystory by się przydaly

Light'I napisał:
    No i górne tranzystory to raczej PNP, sterowane oddzielnymi NPN-ami mniejszej mocy.

Zgoda Panowie .. ale to nie miał być kompletny schemat ideowy tylko ogólny blokowo - poglądowy ;) ( a o tych PNP również wspomniałem )
    Elektrooonik napisał:

Schemat pokazujący idee takiego mostka wrzucam w załączniku. .

Nierysowałem kompletnego z uwagi na to, że kolega trikess zapytał tylko

trikess napisał:
    jakby ten mostek 4 tranzystorow wygladal?

Gdyby podał wiecej szczegółów, rodzaj silnika, moc, napiecie zasilania itp mozna by dopiero pokusić się o narysowanie kompletnego schematu ideowego :)

Pozdrawiam :)