Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dell Inspiron N5110 - podlaczony, nie laduje

23 Lis 2014 14:10 7728 11
  • Poziom 9  
    Witam,

Mam problem z laptopem (jest on laptopem mojej kobiety) - Dell Inspiron N5110.

Laptop ma około 3 lat.

Ponizej opis laptopa zgodnie z przyklejonym watkiem:
    Cytat:
    1. Dell inspiron N5100 | plyta: 0HVRTT | Bios A11 08/03/2012
    2. CPU: Intel Core i7-2630QM @ 2.00GHz
    3. RAM: 6GB
    a) 2GB 667Mhz 1.5V; timingi: CAS 9, RAS 9, RAS Precharge 9, tRAS 24, tRC 33
    b) 4GB 667Mhz 1.5V; timingi: CAS 9, RAS 9, RAS Precharge 9, tRAS 24, tRC 33
    4. GPU: NVIDIA GeForce GT 525M 2833MB

5. Oryginalny zasilacz
    - Dell AC/DC ADAPTER
    - model: DA130PE1-00
    - output: 19.5V 6,7A
    - Zasilacz "trzeszczy" podczas pracy.
    6. Nie mam miernika, wiec nie moge zmierzyć napiecia i pradu.
    7. temperatury (podczas pisania, brak obciazenia):
    - CPU: 55*C
    - PCH: 64*C
    - GPU: 49*C
    8. nie dotyczy
    9. Microsoft Windows Home Premium 64-bit
    10. Avira Free Antivirus

Krótko mówiąc oryginalny zasilacz nie ładuje baterii.

Opis całych perypetii z laptopem:

1. Sytuacja bazowa.
    Oryginalna bateria przestaje byc ladowana (przez oryginalny zasilacz). Raz laduje, drugi raz jest cos w stylu "podlaczony, nie laduje".
    Dziewczyna wyjmuje rozladowana oryginalna baterie i ja tak zostawia - bateria umiera.
    Laptop dziala jako 'stacjonarka' czyli chodzi normalnie bez baterii.

2. Kupuje nowa baterie, zamiennik ze sklepu - swiatbaterii.pl (wysoka srednia ocena z opinii na google 4.8/5)
    http://swiatbaterii.pl/pl/baterie-do-laptopow...1knd-n4010-n5010-13r-14r-15r-111v-9-cell.html

Niestety, uzywajac oryginalnej ladowarki, bateria raz jest ladowana.
    Ale jak wyjme i podlacze ponownie ja, to pisze 'podlaczony, nie laduje' i wyskakuje dziwne okienko w windowsie
    > rozponany zasilacz nie jest oryginalny i nie ma 130W, podlacz normalny adapter.

Po zaznaczeniu pewnej opcji w biosie podobny komunikat wyskakuje podczas startu systemu
    > Adapter not recognized etc press F1 to continue, F2 to enter Bios

3. Wycieczka do serwisu Galileo.

Facet wykrecil nosem, powiedzial ze to wina baterii (MADE IN CHINA)
    Zbadal zasilacz po lebkach i stwierdzil ze jest OK.

Powiedzial zeby kupic lepsza baterie i przekierowal mnie do swiatbaterii.pl (LOL).

4. Serwis rematt

Gosciu powiedzial ze spoko, oraz ze do konca tygodnia da znac o co chodzi.

Stwierdzil ze to wina zasilacza i kupil zamiennik (koszt robocizny 80zl).

Bateria byla ladowana, zero dziwnych komunikatow oraz laptop "jakby" szybciej dzialal.

Dziewczyna powiedziala "jak ten laptop szybko pracuje, na oryginalnym zasilaczu dzialal mniej 'plynnie'" oraz ze go przymulalo itd.

NIESTETY ZASILACZ DZIALAL TYLKO 1 DZIEN!
    Prawdopodobnie ulegl spaleniu, nie swieci sie dioda od zasilania, jak jest on wlaczony do pradu/

5. Obecna sytuacja

Obecnie laptop dziala na oryginalnym "trzeszczacym" zasilaczu.
    Bateria byla testowana w innym laptopie -> dziala, bylo 1%, zostala podladowana.

PODSUMOWANIE I PYTANIE

Jak myslicie, gdzie tkwi problem?
    - zasilacz oryginalny jest popsuty, zamiennik BYL ZENUJACEJ jakosci
    - cos jest zepsute w laptopie, cos od zasilania albo plyty glownej
    - ani opcja #1 ani opcja #2 nie odpowiadaja rzeczywistosci.
  • Poziom 24  
    Na 100% uszkodzony zasilacz. Kiedyś identyczny problem miałem w w swoim D830. Te zasilacze maja jak by 3 żyły w jednym kablu. Zasilania, masa i ten trzeci to jakby sterujący". Kup na znanym serwisie aukcyjnym oryginalny zasilacz i będzie dobrze.
  • Poziom 36  
    Można też pokusić się o lokalizację przerwy w przewodzie, lub wymiana na nowy. Oryginalny zasilacz swoje kosztuje.
  • Poziom 9  
    maystero napisał:
    Na 100% uszkodzony zasilacz. Kiedyś identyczny problem miałem w w swoim D830. Te zasilacze maja jak by 3 żyły w jednym kablu. Zasilania, masa i ten trzeci to jakby sterujący". Kup na znanym serwisie aukcyjnym oryginalny zasilacz i będzie dobrze.

Czyli sugerujesz że zamiennik się rozleciał po 1 dniu?
    Hmm...

Ciekaw jestem czy zamienniki mają te wszystkie 3 "żyły".

andrzej55 napisał:
    Można też pokusić się o lokalizację przerwy w przewodzie, lub wymiana na nowy. Oryginalny zasilacz swoje kosztuje.

No ale to w zasilaczu "trzeszczy" ewidentnie i to słychać.
    Ale oki przetestuje ew.

----

Jesteście pewni że to nie jest wina laptopa? coś w środku? itd.
  • Pomocny post
    Poziom 24  
    Oryginalny zasilacz nie jest aż tak drogi. Poza tym lepiej kupić raz a dobrze, niż męczyć się z tanimi zamiennikami.

Możesz również w prosty sposób sprawdzić jak laptop będzie sie zachowyał na nowym zasilaczu. Może masz w okolicy sklep w którym na wystawie są komputery DELL, poproś sprzedawce aby sprawdzić ci twój komputer i po sprawie.
  • Poziom 9  
    maystero napisał:
    Oryginalny zasilacz nie jest aż tak drogi. Poza tym lepiej kupić raz a dobrze, niż męczyć się z tanimi zamiennikami.

Możesz również w prosty sposób sprawdzić jak laptop będzie sie zachowyał na nowym zasilaczu. Może masz w okolicy sklep w którym na wystawie są komputery DELL, poproś sprzedawce aby sprawdzić ci twój komputer i po sprawie.

Czyli sugerujesz że po prostu w środku laptopa jest wszystko "cacy", w sensie laptop nie popsuł obu "zasilaczy"?

Nie chciałbym sytuacji w której kupuje nowy zasilacz (oryginalny), a się on 'spala' po 2-3 dniach korzystania.
    Cały ten motyw spalenia 'zamiennika' po 1 dniu, jest jakiś taki strasznie nie-naturalny. W sensie aż zaczynam nabierać podejrzeń, że jest to spowodowane jakaś usterką w laptopie.

Skąd pewnność że zasilacz podróbka nie rozwalił czegoś w lapku (układ zasilania baterii itd.) ?

Dzieki za motyw z testowaniem u Dell'a - skorzystam. ;)
  • Pomocny post
    Poziom 24  
    W oryginalnym zasilaczu pewnie kondensator stracił pojemność i dlatego piszczał. A Ten zamiennik się uszkodził bo był... lipny. Ja kiedyś spotkałem taki zasilacz zamiennik co działał raptem kilka chwil... Naprawdę uważam, że nie warto inwestować w zamienniki. Ktoś powie że co za różnica? To i To robione jest w chinach! Owszem. Ale oryginalny zasilacz robiony jest na zamówienie konkretnego klienta o określonej jakości i parametrach. Inaczej klient nie odbierze zamówionych zasilaczy, bo jak będzie sprzedawał badziewie wraz z komputerami, to procesy reklamacyjne go wykończą. A zamienniki z kolei produkowane są na potrzeby rynku... czyli cena. Tanie->klient kupi->popsuje sie->znów kupi (bo tanie)->i tak w kółko.
  • Pomocny post
    Spec od monitorów
    Tam jest org. zasilacz : 19V-6.7A , 3+pin. wtyk

Kup najpierw org. zasilacz, sprawdz

Jest to platforma Pegatron , firma robi dla ASUSTek, brak SM.
    Core i7-2630QM, BD82HM67
    opis MB: socket PGA989 (i3-5-7 druga generacja_ ,Laptop Motherboard J2WW8 MWXPK
    Link
  • Poziom 9  
    @up
    Dziekuje za odp. :)

lisek napisał:
    Tam jest org. zasilacz : 19V-6.7A , 3+pin. wtyk

Kup najpierw org. zasilacz, sprawdz

Jest to platforma Pegatron , firma robi dla ASUSTek, brak SM.
    Core i7-2630QM, BD82HM67
    opis MB: socket PGA989 (i3-5-7 druga generacja_ ,Laptop Motherboard J2WW8 MWXPK
    Link

Hmm, co to znaczy "brak SM".
    Brak układu od 'ogarniania' zasilania na płycie głównej? Czyli wszystko ogarnia zasilacz?
  • Pomocny post
    Spec od monitorów
    Brak SM czyli nie ma dostępu do instrukcji serwisowej dla tej płyty głównej.
    Trzeba po rozwiązaniach podobnych w innych laptopach ASUSTeK lub Pegatrona lub innych laptopów na bazie płyt Pegatron
    - np. Packard Bell VA70/VG70 Rev:2.1 , chipset HM77
    - Acer Aspire V3-771G, platforma Pegatron VA70/VG70

Pegatron A35Y
    Pegatron H90MB / VA70/VG70
    Pegatron 2AD5 (pod i7...)
  • Poziom 9  
    Problem rozwiązany - wadliwy był zasilacz.

Podesłany zasilacz był oryginalny - jak narazie działa.

Tutaj wklejam treść wiadomości od sprzedawcy:
    Cytat:
    witam
    jest to oryginalny produkt della – najnowszy model
    mamy zasilacze który zamiast małego loga dell inc jest duże logo jest to starszy model ze starszych dostaw i nadal je mamy w magazynie (mamy w zbiorczych opakowaniach także wysyłamy losowo ) jeżeli jest takie życzenie możemy wysłać drugi a tamten Pan odeśle ( do tego czasu może Pan użytkować zasilacz ale proszę nie rozciągać kabla.
    dell teraz do nowych laptopów dodaje już tylko zasilacze gdzie jest tylko napis mały dell inc także absolutnie nie zgodzę się że produkt nie jest oryginalny i jeszcze jedna informacja do modeli tzw. marketowych dell dodaje zamienniki swoich produktów aby było śmiesznie .
    numery o których Pan piszę (N193 vs N17908) to wewnętrzna numeracja della i te numery są zmienne i mogę się różnić
    podczas robienia zdjęcia około 3 lata temu taka była numeracja teraz może się różnić
    identyfikuje się ten produkt po modelu PA-4e i kodzie DN/P

Foto zasilacza typu "nowego"

Foto zasilacza typu "starego"