Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Intel i5 4670k lub 4690k i r9 280x

wojtek265 23 Nov 2014 17:34 1977 8
    wojtek265
    Level 8  
    Składam PC-ta. Co powiecie na taki zestaw zmienić coś czy jest git?

Na razie i5 4670k, ale jeśli uda mi się tanio kupić to 4690k. Do tego płyta główna MSI z97 g43 gaming, zasilacz SilentiumPC Deus M1 550W 80+ Bronze(wybrałem z polecanych benchmark) ram na razie 4gb(1600Mhz CL9), potem dokupię drugie 4 jak nazbieram kasę. No i karta grafiki r9 280x np. od msi.
    Komputer ma służyć do gier. Niepokoją mnie trochę wymagania najnowszych gier które ostro tępią amd, bo wyraźnie słabszy ge force jest równy mocnemu AMD np. Far cry 4 w rekomendowanych ma gtx680 i r9 280x. Może to po prostu ubisoft się sprzedał xd
    I jak myślicie czy jeśli zrobię zakupy w styczniu gdzie teoretycznie po świętach powinny ceny spaść to zaoszczędzę? :|
    wariato
    Level 43  
    Ten zasilacz jest trochę "niepewny", lepiej wybrać coś sprawdzonego - choćby XFXa TS 550 albo TT Smart SE 530. Procesor lepiej 4690K bo nie tak się grzeje jak 4670.
    Myślę że do stycznia ceny się nie zmienią, a nawet wzrosną. Dolar nie chce spadać.
    mario81
    Level 33  
    wojtek265 wrote:
    Komputer ma służyć do gier. Niepokoją mnie trochę wymagania najnowszych gier które ostro tępią amd, bo wyraźnie słabszy ge force jest równy mocnemu AMD np.

Moim zdaniem, nie warto patrzeć na takie rzeczy. W zamian, wystarczy zobaczyć testy kart graficznych w najnowszych grach i będzie wszystko jasne. Właściwie, to w rzeczywistości jest odwrotnie niż piszesz, ponieważ to teoretycznie mocniejsze karty nvidii są gorsze od teoretycznie słabszych Radeonów. Oczywiście, nie w każdej grze tak jest, ale mimo wszystko od jakiegoś czasu coś jest na rzeczy, szczególnie w najnowszych grach, i karty nvidii słabsze od GTX 970 nie potrafią dotrzymać kroku nawet tańszym Radeonom.

W Dragon Age Inquisition, R9 280X jest lepszy od droższego GTX 770, tak samo R9 270 jest lepszy od GTX 760.

W Far Cry 4 jeszcze większy pogrom, tam R7 265 ma wydajność niemal taką jak GTX 760. O wydajniejszych Radeonach nie ma co wspominać, bo leją nvidię.

Call of Duty: Advanced Warfare - podobna sytuacja, R9 280 za 800 zł na poziomie GTX 770 za 1100 zł, a R9 270 lepsze od GTX 760.

Ryse: Son of Rome, kolejny przykład, R9 280X na poziomie niemal dwa razy droższego GTX 780. Więcej pisać nie trzeba.

Wolfenstein: The New Order? Ta gra nie ma dużych wymagań, ale mimo wszystko np. taki R7 265 jest wydajniejszy od GTX 760.

Middle Earth Shadow of Mordor, tutaj już jest nieco spokojniej, ale mimo wszystko tańszy R9 280X jest wydajniejszy od droższego GTX 770.

The Vanishing Of Ethan Carter, R9 270 wydajniejsza od GTX 760, natomiast R9 280X na poziomie dwa razy droższego GTX 780 Ti.

I tak dalej...

Jeśli nie planujesz kupna GTX 970, to moim zdaniem lepiej trzymać się Radeonów, ponieważ reszta słabszych GTX jest raczej nieopłacalna, kosztują więcej a do tego na ogół mają słabszą wydajność, co potwierdzają testy.

Ludziom trudno w to uwierzyć, ponieważ za bardzo przywykli do klepanych w kółko benchmarków, w tych samych starszych grach, na popularnych polskich serwisach.

Nie żebym pisał powyższe rzeczy z powietrza. Testów jest od groma, np. na:
    http://gamegpu.ru/
    http://www.purepc.pl/artykuly/karty_graficzne
    itd.
    Ogr-odnik
    Level 22  
    Też jakoś nie ufam tym testom. Mam 7950 = 280x gram w dosyć "szerokiej" rozdzielczości i detale zazwyczaj wrzucam na trochę poniżej full, np. cienie na high zamiast ultra.
    Wszystko działa płynnie, choć niektórzy mogą nie dowierzać, bo przecież mam FX-6300, a jest to procesor który kategorycznie nie nadaje się do grania :D
    Sparrowhawk
    Level 22  
    Ja też zastanawiałem się nad kupnem karty AMD R9 280x, i te ostatnie testy mnie przeraziły. Zwłaszcza AC Unity. W każdym razie obecnie mam GTX 660, i szkoda mi trochę pieniędzy na GTX 970. Wydaje mi się, że na 770 nie ma co zmieniać, więc zastanawiam się czy kupić R9 280X (Nie wiem czy będzie odczuwalna różnica), czy R9 290. Procesor mam I5 3570, 8GB RAM, a zasilacz 750W OCZ.
    1słoń
    Level 14  
    Jest teraz prowadzona promocja cashback na której możesz zaoszczędzić , odzyskać na procesorze i płycie głównej asusa w zależności od modelu 200-500 zł :) .
    wojtek265
    Level 8  
    Dzięki za wszystkie odpowiedzi.