Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Konstrukcja prostego czujnika poziomu cieczy

tomek130 23 Lis 2014 18:11 1365 7
 • #1 23 Lis 2014 18:11
  tomek130
  Poziom 22  

  Witam.Potrzebuje pomocy w skonstruowaniu prostego układu utrzymującego poziom oleju(potrzebny w palniku na olej przepracowany).Mianowicie używałem czujnika pływakowego lecz jest on mało precyzyjny,teraz zamierzam wykorzystać szklaną rurkę i Czujnik; fotoelektryczny; G12-3C3PA; PNP; NO; bariera (nadajnik-odbiornik). Jego zadaniem było by tylko załączanie silnika pompy i przy osiągnięciu maksymalnego poziomu wyłączenie/ i tu moje pytanie czy wystarczy jeden taki czujnik tylko maksymalny poziom,czy użyć dwóch minimum i maksimum oraz jak wykonać układ włączania i wyłączania silnika. Za wszystkie sugestie z góry dziękuje. Jeśli ktoś byłby zainteresowany mogę zlecić wykonanie tego układu.

  0 7
 • Pomocny post
  #2 23 Lis 2014 19:04
  kybernetes
  Poziom 39  

  Do takiej automatyki stosowanie tego typu czujnika jest zbędne a nawet szkodliwe (optyczny czujnik i gęsta brudna ciecz?). Zastosuj czujnik pływakowy, tak jak to robią wszyscy:
  Duży pływak zawieś przez bloczek na lince z ciężarkiem równoważącym na końcu. Na lince zamontuj dwa zderzaki a obok niej wyłącznik bistabilny z przedłużoną dźwignią, na końcu której umocujesz blaszkę z otworem przez który przechodzi linka. Kiedy poziom oleju w zbiorniku opadnie poniżej minimum to pływak się opuści, linka pójdzie w górę a dolny zderzak oprze się o dźwignię wyłącznika krańcowego. Ciężar pływaka przesunie ją w górę i załączy pompę. Pływak zacznie się unosić a linka pod wpływem ciężarka na jej końcu zacznie się opuszczać. Kiedy pływak osiągnie górne maksymalne położenie to z kolei górny zderzak zatrzyma się w otworze dźwigni wyłącznika, ciężarek na końcu linki przesunie dźwignie i wyłączy pompę. Można to zresztą mechanicznie zrealizować na kilka sposobów. Jest to rozwiązanie proste i niezawodne. Jednak ponieważ nawet w takim prostym urządzeniu krańcówka może nawalić i szkoda by było aby olej i to przepracowany, zalał całą kotłownię to dla pewności daj tam jeszcze jeden wyłącznik, na osobnym pływaku rozłączający całą instalację i załączający np. alarm w momencie kiedy poziom oleju przekroczy maksimum i będzie dalej rosnąć.

  0
 • #3 23 Lis 2014 19:17
  tomek130
  Poziom 22  

  Dzięki za pomysł,tylko potrzebuje to maksymalnie małe i odporne na"przekładanie", a gdyby zamiast takiej mechanicznej krańcówki zastosować pływak taki z antenka metalową jak spławik i na końcu czujnik zbliżeniowy np magnetyczny?. jeszcze jedno jak podpiąć do tego silnik, gdyż poprzednio był wpięty szeregowo czujnik pływakowy.

  0
 • #4 23 Lis 2014 23:59
  _jta_
  Specjalista elektronik

  A czy jest jakaś ciecz, nie mieszająca się z tą, której poziom masz określać, i nieco cięższa od niej (być może woda by się nadawała)? Jeśli tak, to na dno zbiornika wlać taką ciecz i wyprowadzić rurkę - w rurce będzie czysta ciecz, której poziom łatwo będzie określić optycznie.

  0
 • #5 24 Lis 2014 17:19
  tomek130
  Poziom 22  

  Kolega pisze o określeniu optycznym organoleptycznym?

  0
 • #6 24 Lis 2014 19:56
  Marian B
  Poziom 35  

  Można wykorzystać zasadę naczyń połączonych. Mniej więcej przy dnie zbiornika podłączyć (na zewnątrz oczywiście) pionową, przeżroczystą rurkę, plastykową, lub szklaną. Szklaną tylko w zakresie pomiarowym, bo szkło daje się łatwo czyścić na zewnątrz. Zawsze będzie widać aktualny poziom, i oczywiście prosty pomiar żądanego poziomu np. przez barierę optoelektroniczną z wykorzystaniem elementu elektrooptycznego ze szczeliną.
  Taką rurkę plastykową kiedyś wykorzystywałem jako wskażnik paliwa w motorowerze Komar. Była umocowana na wierzchu zbiornika do wlewu i podłączona w dorobione odgałęzienie w rurce do kranika paliwa.

  0
 • #7 25 Lis 2014 11:19
  tomek130
  Poziom 22  

  Zrobiłem pływak taki z antenką na niej dwie nakrętki m4( przedział w jakim ma się utrzymywać poziom) i tu moje kolejne pytanie jakie kupić czujniki indukcyjne i co jeszcze jest potrzebne aby ten układ załączył silnik pompy przy min i wyłączył przy max.

  0
 • #8 25 Lis 2014 17:46
  _jta_
  Specjalista elektronik

  Można do tych nakrętek przyczepić magnesy neodymowe (jakieś małe), najlepiej w różny sposób orientując bieguny (jeden biegunem S do nakrętki, drugi biegunem N), a jako czujnika użyć "hallotronu" (obecnie już raczej nie ma prawdziwych hallotronów, są znacznie lepsze czujniki magnetooporowe, które udają hallotrony), który rozpozna i to, że któryś magnes jest blisko, i który biegun (a więc i który magnes). Magnes neodymowy daje pole około 1000 razy silniejsze od ziemskiego i jest ono odwrotnie proporcjonalne do trzeciej potęgi odległości - należałoby zadbać o to, żeby objętość kuli o promieniu równym odległości od magnesu do czujnika była najwyżej ze 200 razy większa od objętości magnesu, żeby ziemskie pole magnetyczne nie powodowało znaczących zakłóceń. No i trzeba zadbać o to, żeby nic w okolicy nie było namagnesowane (bo może wytwarzać pole silniejsze od ziemskiego), a blisko nic magnetycznego (bo magnes zostanie przyciągnięty i czujnik może się zablokować).

  0