Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

systemy grzewcze serwis-miarkowniki ciągu

kaba61 23 Nov 2014 18:56 2322 5
    kaba61
    Level 9  
    Posiadam przy swoim piecu miarkownik ciągu Regulus i mimo pewnych modyfikacji z mojej strony nie jestem z niego do końca zadowolony.Mimo nie ciężkich drzwiczek popielnika założyłem mu przeciwwagę a dodatkowo wymyśliłem wydłużenie jego ramienia do którego przymocowany jest łańcuszek ciągnący drzwiczki popielnika.Dzięki temu jego praca wyraźnie bardziej efektywna ale wg. mnie to jeszcze nie to.Czytałem dużo pozytywnych opinii nt. miarkownika Honeywell FR 124 i ciekawy jestem czy on reaguje wyraźniej na zmianę temperatury zwłaszcza w porównaniu z Regulusem który wg mnie porusza swoim ramieniem jakby chciał a nie mógł.Przed wydłużeniem ramienia trudno było zauważyć jego pracę.Proszę o wasze opinie bo być może wymienię miarkownik.
    Rafal_elektronik
    Level 12  
    Wszystko jest dobre do czasu. Miarkowiniki ciągu psują się często i nie są to niezawodne urządzenia. Jaki byś nie wkręcił
    jack63
    Level 43  
    Honeywell FR 124 to najlepsze miarkowniki na rynku. Takie były(!) w kazdym razie dotychczas. Używałem go przez 10 lat i wciąż działał. Pozwalał ma powieszenie 1 kg na końcu jego oryginalnej dźwigni. Z reguły drzwiczki powietrza obciążają go dużo mniej jak się nie zacinają i kąty działania sił nie sa zbyt ostre. Chodzi o wzajemne położenie dźwigni miarkownika i kierunku otwierania drzwiczek. W zasadzie drzwiczki powinny być rodzajem klapki zamykającej się pod własnym ciężarem.
    kaba61 wrote:
    wymyśliłem wydłużenie jego ramienia do którego przymocowany jest łańcuszek ciągnący drzwiczki popielnika.

To nie jest dobry pomysł bo zwiększa wymagania odnośnie siły nacisku elementu termostatycznego wewnątrz miarkownika.
    Daj zdjęcia Twojego montażu miarkownika. Może uda się coś doradzić.
    kaba61
    Level 9  
    W tej chwili nie zamieszczę zdjęć bo jestem ograniczony czasem ale dyskutowałbym z poglądem, że wydłużenie ramienia o kilka centymetrów może źle wpłynąć na pracę miarkownika gdyż drzwiczki popielnika są stosunkowo lekkie a dodatkowo założona jest na drugim końcu ramienia przeciwwaga.Poprzednio ruch drzwiczek był bardzo niewielki i odnosiłem wrażenie, że mając umiarkowany ciąg w kominie, powinien być większy aby efektywnie węgiel się wypalał.Obecnie lepiej to działa niemniej zwróciłem się o opinie aby wyrobić sobie pogląd nt.działania innych miarkowników. Narazie potwierdza się dobra opinia nt.Honeywell FR 124.Ale jeśli ktoś używał i Regulusa i FR 124 to proszę podzielić się zdaniem czy ich działanie wyraźnie się różni i czy warto w moim przypadku myśleć o wymianie.
    jack63
    Level 43  
    kaba61 wrote:
    Poprzednio ruch drzwiczek był bardzo niewielki i odnosiłem wrażenie, że mając umiarkowany ciąg w kominie, powinien być większy aby efektywnie węgiel się wypalał.

Ruch ma być niewielki. Tylko przy dużej różnicy temperatur: Nastawiona - Aktualna ma się otworzyć więcej.
    Miarkownik nic nie wie o ciągu kominowym! On tylko otwiera /zamyka klapkę powietrza w zalezności od temperatury CIECZY w miejscu jego zamontowania. Ma fajną charakterystykę nieliniową i jest prostym i bardzo dobrym sposobem sterowania kotłem stałopalnym. Jednak trzeba mu zapewnić możliwości prawidłowej pracy. Musi pobierać informację o temperaturze wody zasilającej instalację więc musi być zamontowany w górnej części płaszcza kotła. Równocześnie łańcuszek musi sięgać do klapki.
    Dlatego prosiłem o zdjęcia.
    Wg. mnie, przy prawidłowym montażu i sprawnym miarkowniku nie są potrzebne żadne przeciwwagi. Podobnie jak wydłużanie dźwigni miarkownika, które zmienia jego charakterystykę regulacyjną!
    Tak w ogóle to projekt kotła powinien uwzględniać montaż miarkownika. Położenie króćca montażowego nie jest obojętne. Dlatego też dokładanie miarkownika do kotła do tej operacji nieprzystosowanego często prowadzi do problemów.
    kaba61
    Level 9  
    Nie uzyskałem precyzyjnej odpowiedzi na zadane pytanie więc póki co pozostałem przy starym rozwiązaniu.Niemniej dzięki za uwagi zawarte w odpowiedziach i zamykam temet.