Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Internet LTE bez limitu - jak to jest faktycznie? Limity!

ROBSON33 16 Sty 2015 21:59 75861 272
    ar3k30
    Poziom 13  
    Składam co miesiąc reklamację w PLUSgsm , co miesiąc około 25 obcinają mi prędkość. Mam najwyższy pakiet bez limitu prędkości lecz po wykorzystaniu 30GB nagle prędkość spada do 1/3.

Ich odpowiedzi to ładnie napisane żebym spierd......ł . W regulaminie usługi maja takie zapisy że robią co chcą.
    chmuri
    Poziom 18  
    Czyli de facto można wziąć najniższy pakiet "bez limitu" i cieszyć się internetem kilku megabit-owym?
    chmuri
    Poziom 18  
    ar3k30 napisał:
    Chmuri , tak dokładnie.

A który operator ma pakiet najkorzystniejszy pod tym względem?
    ar3k30
    Poziom 13  
    Ja płacę około 49 zł za noLimit ( 30GB ) w Plusie , jako 2 usługa w Cyfrowym Polsacie.
    ROBSON33
    Admin grupy AGD
    Od 22 listopada złożyłem kilka reklamacji i na dzień dzisiejszy nie otrzymałem satysfakcjonującej odpowiedzi.
    Zażądałem podania progów w GB po przekroczeniu których jest przycinana prędkość oraz wykazu w jaki sposób jest rozliczana Ipla która nie powinna zmniejszać pakietu podstawowego.
    Otrzymałem jedną odpowiedź w której zacytowano mi regulamin, na powyższą odpowiedź również wczoraj złożyłem reklamację oraz zażądałem korekty wcześniejszych faktur w stosunku procentowym do jakości usługi jak również podtrzymałem wcześniejsze reklamacje.

O efektach będę informował.
    ROBSON33
    Admin grupy AGD
    ar3k30 napisał:
    Robson33 , jaki operator?

Przeczytaj pierwszy post w temacie :wink:
    Aban5
    Poziom 8  
    Ja używam LTE 25GB z Cyfrowego, limitu miesięcznego raczej nie przekraczam. Początkowo jak się wprowadzałem do nowego miasta miałem po 50mb prędkość, teraz różnie- czasem 5 czasem 20. Generalnie nie narzekam :)
  • Pomocny post
    matek451
    Specjalista Sieci, Internet
    Bo to internet dla takich jak ty, którzy nie robią krzywdy operatorowi. Płacą w terminie i pilnują się z limitem. Tylko dlaczego Plus/CP reklamuje Power LTE jako bez limitu? A LTE z prędkością 5Mb/s to lipa. Z początkowych 50mb/s na 5Mb/s a docelowo może być jeszcze gorzej a ludzie chwalą, niepojęte.
    Wieslaw3
    Poziom 18  
    Mam POWER LTE od 6 miesięcy więc mogę coś na jego temat napisać.
    Na początek miałem 7-dniowy zestaw karta + router Huawei B593 z Polsatu. W okresie próbnym śmigało to naprawdę nieźle, transfer dochodził go 60MB/s.
    Poczekałem aż skończy mi sie umowa na ADSL po czym zakupiłem na własność sprzęt (w/w router oraz antenę zewnętrzną) i podpisałem umowę w PLUS-ie tą na 30GB transferu a po przekroczeniu 20MB/s.
    Po podpisaniu umowy już nie było tak kolorowo. W porywach mam 30 MB/s, ale to na prawdę w wyjątkowych sytuacjach. W tech chwili pokazuje mi koło 10 a gdy przyjdzie sabota wieczór jest około 4 i to z przerwami - koszmar. Najwięcej głowę susza mi dzieciaki, że zrezygnowałem z ADSL-a bo wcześnie było tylko 7 MB/s ale niezależnie od dnia i pory zawsze tyle było i nie przerywało tak często. Zasięg na routerze mam na full.
    Jeśli ktoś ma inna alternatywę niech sobie da spokój z tym LTE. To jest dobre do komórek ale nie jako internet stacjonarny w domu.
    Pozdr. Wiesiek
    chmuri
    Poziom 18  
    No mi by pasowało np za 5 megabitów płacić 30zł stabilnego łącza:)
    Wieslaw3
    Poziom 18  
    Jedyny pożytek to ten e płacę mniej. 49 płaciłem za ADSL a za LTE płacę 33 zł
    FazZi85
    Poziom 9  
    Tak z grubsza czytam sobie niektóre wypowiedzi i zastanawiam się czy w ogóle zwróciliście uwagę na to iż w umowie/regulaminie pisze że prędkość "DO xx Mbit/s", a po przekroczeniu transferu "xx" GB, obniżane jest to. Ja ogólnie jestem klientem plusa i jestem zadowolony póki co.
    Ot tak sprawdziłem sobie
    Internet LTE bez limitu - jak to jest faktycznie? Limity! ogólnie różnie może być kwestia sprzętu z jakiego korzystamy i obciążenia sieci :)
    matek451
    Ale ten watek dotyczy limitu w Power LTE, który w reklamach i zapewnieniach konsultantów miał być internetem bez limitu. Zapisy w regulaminie pozwalają operatorowi dowolnie kształtować prędkości po pakiecie podstawowym pod pozorem FUP. Na dzień dzisiejszy 60-80GB to max co można pobrać w tej usłudze i to ze zmniejszoną do 0,5Mb/s prędkością. Potem 32kb/s, które oznaczają odcięcie od usługi,FUP nie ma nic wspólnego z obciążeniem BTS-a . To świadome działanie operatora, który w ten sposób limituje internet. Sprzęt przy lejkach nie ma znaczenia. Regulamin Plusa jest tak skonstruowany, że żaden rozsądny użytkownik pod nim się nie podpisze. Operator gwarantuje jedynie nędzny pakiet podstawowy i tyle. wszystko powyżej zależy od jego widzi mi się.
    Mówca Umarłych
    Poziom 14  
    Ujmę to dosadnie Internet Lte to wykastrowany internet
    -limit w pobieraniu danych
    -po blokowane wszystkie porty przychodzące
    -brak publicznego ip
    jako mobilny internet jest ok ale ludzie gdzie z tym do domu
    nie żal wam zdrowia na użeranie się z operatorem
    KKKabat
    Poziom 9  
    No ja się właśnie zastanawiam czy nie wziąć tego internetu w plusie lte.
    Mam już abonament komórkowy w plusie więc internet miałbym za połowę ceny.

Tak więc po uwzględnieniu promocji 50% miałbym za 30 zł miesięcznie na dwa lata neta z pakietem 25 GB, a po przekroczeniu transfer do 10 Mb/s albo za 35 zł miesięcznie 30 GB, a po przekroczeniu transfer do 20 Mb/s.

Gdybym wziął najdroższy router (D-Link DWR-921) i internet za te 30 zł to się nawet opłaca ;)

24 (miesiące) * 30 zł + 3zł (cena routera) + 49 zł (cena aktywacji) = 772 zł
    Cena routera w komputroniku to 649 zł

772 - 649 = 123 zł

123 : 24 = 5 zł za internet miesięcznie

A więc gdyby z abonamentu usunąć cenę routera to przy tej promocji 50% internet kosztuje 5 zł miesięcznie :D:D

A przy pakiecie za 35 zł:

24 * 35 zł + 3 + 49 = 849

849 - 649 = 200

200 : 24 = 8,33 zł za miesiąc internetu

Z tym że ja dużo "ściągam" i na pewno bym przekraczał te 25 GB, pytanie tylko do jakiej prędkości zmniejszyli by mi transfer... Dało by się oglądać np. strumieniowo tv przez www bez zacinania ???

Promocja ważna tylko do 30 marca 2015, co potem to nie wiem :D.

A i trzeba uważać żeby od razu po akkywacji zrezygnować z usługi "chmura" oraz usługi ipla - bo oni to na siłę od razu włączają a to się wiąże z dodatkowymi kosztami...
    SmartBug
    Poziom 18  
    KKKabat napisał:
    pytanie tylko do jakiej prędkości zmniejszyli by mi transfer... Dało by się oglądać np. strumieniowo tv przez www bez zacinania ???

Prolem jest przy predkości 32 Kb/s ze ściągnięciem poczty poprzez Thunderbirda (klient pocztowy) a tobie marzy się strumieniowanie... :D

Za to w playu na kartę za 45 zł można mieć całkiem przyzwoity internet (100 GB limit danych i po przekroczeniu mogą obciąć, lecz zazwyczaj nie obcinają) no i co ważne w regulaminie usługi jest to napisane.
    KKKabat
    Poziom 9  
    Hehe, to chyba postoję i poczekam :D. Chyba pozostanę przy tym play internet na kartę :). Właśnie, aktywował może ktoś w tym play internet na kartę usługę "internet bez limitu" za 45 zł miesięcznie ?? Jakie są transfery ?? Bo ja cały czas jadę na doładowaniach play internet na kartę i maksymalny transfer jaki mam to 500 kB/s (4 Mbits) - dzielnica Wola, prawie centrum Warszawy :P, 3/4 kreski LTE.
    jimasek
    Moderator - Sieci, Internet
    Mam włączoną tą taryfę i nie ma co narzekać, osobiście nie pobieram zbyt dużo więc nie przekraczam 100GB. Kolega miał też włączoną usługę pobrał 160GB i nic z transferem się nie stało.

Moje testy - http://tplink-forum.pl/opinie-uzytkownikow-opinie-ekspertow/tp-link-m7350-3673/ - prędkość łącza uzależniona jest od poziomu sygnału z BTS-a.
    ciejma
    Poziom 2  
    "W celu umożliwienia wszystkim Abonentom sprawiedliwe korzystanie z sieci Polkomtel stosuje zasady Fair-Usage-Policy („FUP”). Celem FUP
    jest zapewnienie każdemu z Abonentów możliwość sprawiedliwego korzystania z Usług niezależnie od ilości przesłanych danych. Realizowane
    jest to poprzez przydzielanie odpowiednich wartości parametrów dostępu do sieci telekomunikacyjnej zgodnie z rosnącym zużyciem danych
    przy zachowaniu priorytetów/różnic wynikających z pakietów taryfowych (taryf/promocyjnych planów cenowych)" Mówiąc w skrócie internet jest bez limitu dla normalnie ściągających.4% Klientów dotyka problem "lejka"
    matek451
    A jaka jest definicja "normalnie ściągającego klienta " wg. twojej teorii czy Plusa? Ile można pobrać "bezpiecznie" bez narażenie się na FUP?Masz dane od 96% klientów bez lejka to je przedstaw a nie powtarzasz jak mantrę regulamin Plusa. FUP to po prostu limit tylko niejasno sprecyzowany i nie ma na celu ochrony użytkowników a chroni operatora, który nie jest w stanie zapewnić ze względów oszczędnościowych gwarantowanego limitu 100-200 GB z prędkością normalną dla LTE. FUP jest coraz bardziej restrykcyjny, cóż klientów przybywa więc koszty transferu rosną. W Plusie pewny to jest jedynie limit podstawowy do 30GB. Później to loteria. I to jest właśnie problem Power LTE. Play rozwiązał to w zupełnie inny sposób i mimo zapewnionych 100GB ponad limit podstawowy i noce bez limitu można mieć transfer 300-400GB bez lejka z pełną dostępną prędkością i to na 3G i LTE. A lejek 2Mb/s, który jest rzadko stosowany pozwala normalnie korzystać z internetu. I tutaj nikt nie zastawia się niejasnym FUP a regulamin jest czytelny i wiadomo czego sie spodziewać. Na LTE promocja na taryfach głosowych, internetowych pre-paid i abonamentowych czy RBM za free i sieć działa bez FUP. W Plusie " dla dobra" operatora a nie klienta tnie się prędkość aż do 32kb/s a wszystko ponoć dla dobra użytkowników. Wolne żarty, to biznes a nie dobroczynność.
    ROBSON33
    Admin grupy AGD
    matek451 napisał:
    FUP to po prostu limit tylko niejasno sprecyzowany i nie ma na celu ochrony użytkowników a chroni operatora, który nie jest w stanie zapewnić ze względów oszczędnościowych gwarantowanego limitu 100-200 GB z prędkością normalną dla LTE. FUP jest coraz bardziej restrykcyjny, cóż klientów przybywa więc koszty transferu rosną. W Plusie pewny to jest jedynie limit podstawowy do 30GB. Później to loteria.

I to jest najprawdziwsza prawda niestety :(

matek451 napisał:
    Play rozwiązał to w zupełnie inny sposób i mimo zapewnionych 100GB ponad limit podstawowy i noce bez limitu można mieć transfer 300-400GB bez lejka z pełną dostępną prędkością i to na 3G i LTE.

Tak ale Play powiedział jasno że daje limit 100GB i przynajmniej Ja ( myślę że również wielu innych ) wybrałem Plusa ponieważ nie było limitu, również w salonie jak i na infolinni mnie zapewniano że takowy nie istnieje jeśli będę w zasięgu LTE.

Podsumowując Play poprzez jasny zapis traci klientów natomiast Plus po prostu łapie naiwniaków :(

matek451 napisał:
    A lejek 2Mb/s, który jest rzadko stosowany pozwala normalnie korzystać z internetu. I tutaj nikt nie zastawia się niejasnym FUP a regulamin jest czytelny i wiadomo czego sie spodziewać.

Dokładnie, w Plusie jak wpadniesz w tzw. lejek to nawet poczty nie odczytasz, a najgorsze jest to że nie znasz ani dnia ani godziny kiedy jesteś praktycznie bez internetu.
    A to dlatego że w jednym miesiącu dostaniesz lejek przy np. 80GB a następnego msc. na liczniku będzie 130GB i wszystko gra :?: :|

Aż dziwne że UKE jeszcze się za to nie wziął, a jeszcze bardziej dziwi mnie to że UOKiK nic nie robi w tym temacie :|
    matek451
    Sprawa znana w UKE i UOKiK ale żyjemy w kraju "prawa". Szybkość działania tych urzędów jest porażająca. Polska rzeczywistość.
    pci.sat
    Poziom 9  
    Ja nie zamierzam tu nikogo usprawiedliwiać, ani tym bardziej polecać Plusa komukolwiek, ponieważ mam dość niskie mniemanie o tej firmie i uważam, że hasło "LTE bez limitu" jest kłamstwem. Jednak chciałbym zwrócić uwagę na jeden aspekt.

Otóż jak się składa, że mam rzetelne dane z kilku miesięcy na temat tego ile danych jest przesyłanych miesięcznie w mojej firmie (w sumie 15 osób, w tym 10 deweloperów).

Okazuje się, że średnio jest to około 50-80GB.

Tak więc przepraszam bardzo, ale wydaje mi się, że większość tej dywagacji to bicie piany, a w istocie chodzi o torrenty i streaming video.

Oczywiście operator nie powinien w żaden sposób ograniczać zakresu zastosowań łącza, jednak sugerowanie, że nie można korzystać z www lub wysyłać maili jest czystą demagogią, bo realnie nie ma fizycznej możliwości, aby dojść do lejka na LTE korzystając tylko z maila i www...

Moim zdaniem, całkowicie subiektywnie, LTE jest fajną ofertą zarówno w zakresie prędkości działania jak i limitów. Nie wydaje mi się, aby ktokolwiek przy zdrowych zmysłach wierzył, że będzie miał za 50PLN Internet bezprzewodowy 150Mbit bez limitu... Co więcej, uważam, że w regulaminie jest to może niezbyt klarownie, ale w sumie w sposób prawdziwy, opisane. Prawda, jest napisane, że mogą każdemu ograniczyć zawsze, ale wydaje mi się, że każdy zdrowo myślący człowiek za tą kwotę oczekiwałby bardziej takie regulacji niż 150Mbit bez limitu...

Reasumując, ja bym nie darł szat. Działa to fajnie, stabilnie, nie mam uwag. Do torrentów to się nie nadaje. Do torrentów lepiej kupić ofertę z nocami poza limitem. Na takiej ofercie osobiście pobierałem nocami 200GB miesięcznie i śmigało bez zarzutów.
    DVDM14
    Poziom 35  
    @pci.sat: niby tak, ale zważ, że nawet konsultanci pytani o detale oferty zapewniali, że nie ma żadnej możliwości nałożenia limitu, co było jasnym kłamstwem... Z kolei szary obywatel raczej nie wczytuje się w meandry pokrętnego regulaminu, a zawierza "panu/pani w salonie". A ta osoba kłamie w żywe oczy.

pci.sat napisał:

Tak więc przepraszam bardzo, ale wydaje mi się, że większość tej dywagacji to bicie piany, a w istocie chodzi o torrenty i streaming video.

Zważ, że w dzisiejszym standardzie jest intensywne używanie chociażby YouTube, co przy 2-3 PC w domu bez najmniejszego problemu przekracza 30GB... Przeciętny "user" lubi sobie od czasu do czasu coś ściągnąć, a takie "cosie" jak np. nowsze gry potrafią łatwo przekroczyć 30 a nawet 40GB per pobranie...

Do tego aktualizacje różne oprogramowania (niektóre potrafią zająć sporo), czasem jakiś film pobrać, a i przeładowane grafiką strony bywają łączożerne... Tak wygląda typowe użycie internetu w domu przez przeciętnego "Kowalskiego" i to jest po zsumowaniu całkiem sporo danych, a nierzadko z jednego łącza korzysta kilka takich osób, zaś w firmie jednak używasz internetu w inny sposób, nie grasz, nie oglądasz filmów itd. a przecież to codzienne rozrywki wielu osób. :)