Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pawilon handlowy - zgodność przewodu z normami

23 Lis 2014 19:34 1101 9
  • Poziom 9  
    Dzień dobry.
    Kupiłem kontener a w zasadzie pawilon handlowy. Zleciłem elektrykowi zaprojektowanie prostej instalacji tj. jedno potrójne gniazdo i dwie lampy rastrowe 60x60 świetlówkowe. Dostałem projekt i elektryk zgodził się, aby zmniejszyć koszt podpowiedział mi bym zamontował prowadnice przewodów samodzielnie oraz poprowadził w nich przewody. Dostałem listę potrzebnych rzeczy i kupiłem w internecie.
    Jak zacząłem kłaść przewód od światła to zauważyłem pewną niezgodność w grubości przewodu. Zamówiłem 3x1,5 a dostałem 3x1. Czy mogę poprowadzić ten przewód do światła (2lampy rastrowe)?

Nie dopytałem się elektryka również czy potrzebuję jakieś dokumenty do odbioru tego pawilonu bo tak naprawdę jest on "ruchomy". Elektryk teraz wyjechał na jakieś 2 tygodnie i nie mam z nim kontaktu a chciałbym coś porobić.
    Pozdrawiam
  • Poziom 20  
    A jaka jest moc tych lamp? Być może da się zastosować przewód o zmniejszonym przekroju, ale zmiana przekroju wiąże się ze zmianą zabezpieczenia nadprądowego.
  • Moderator - Elektryka
    dziobak10 napisał:
    Dostałem projekt

A możesz wrzucić skan tego projektu, chociaż schemat jednokreskowy.
  • Poziom 32  
    dziobak10 napisał:
    niezgodność w grubości przewodu. Zamówiłem 3x1,5 a dostałem 3x1.

Grubość przewodu podawana jest w telekomunikacji, oraz grubość drutu nawojowego.
    W elektryce podawany jest przekrój poprzeczny przewodu. Mikrometr lub suwmiarka plus wzór na pole powierzchni koła i sprawa powinna się wyjaśnić ;)
  • Poziom 20  
    jacur napisał:
    W elektryce podawany jest przekrój poprzeczny przewodu. Mikrometr lub suwmiarka plus wzór na pole powierzchni koła i sprawa powinna się wyjaśnić

Myślę, że tu problem tkwi w nazewnictwie, bo z reguły przekrój jest oznaczony na izolacji przewodu.
  • Poziom 9  
    Oświetlenie to dwie lampy 4x18W.

Schematu akurat nie posiadam, bo zostawiłem go w firmie i będę miał go dopiero 2-3 dni.

A co do przewodu to odczytałem z oznaczenia na izolacji 3x1, dodatkowo sprawdziłem suwmiarką przekrój i potwierdziło to co stwierdziłem wcześniej (1mm^2).
  • Poziom 20  
    Z czystej matematyki wynika, że moc oświetlenia to 144W. Przy takiej mocy popłynie prąd ok. 0.62 A, a więc niedużo. Warunek na obciążalność długotrwałą zostanie więc na pewno spełniony. Nie wiem natomiast jaki przewód dokładnie posiadasz, bo ważne też jest napięcie znamionowe izolacji. Przewód 3x1mm^2, może być to przewód sterowniczy nie nadający się do zasilania urządzeń o napięciu 230V.
  • Poziom 9  
    Przewód to TF KABLE, YDYpżo 450/750V, oczywiście drut nie linka.
  • Poziom 27  
    Dziwne, że kolega najmuje elektryka i nie posiada do niego kontaktu np. telefonu. Zadzwonić do niego i popytać co i jak. No chyba, że z tym elektrykiem to ściema i kolega chce to zrobić sam i nie wie co i jak i dlatego tu jest.
  • Specjalista elektryk
    dziobak10 napisał:
    Kupiłem kontener a w zasadzie pawilon handlowy......... tak naprawdę jest on "ruchomy"
    Jeśli ten kontener jest "ruchomy", to należy użyć przewodów z żyłami giętkimi o przekroju nie mniejszym niż 2,5mm
    Patrz: PN-HD 60364-7-717 Instalacje elektryczne niskiego napięcia -- Część 7-717: Wymagania dotyczące specjalnych instalacji lub lokalizacji -- Zespoły ruchome lub przewoźne
    Zgodnie z powyższym żadne druty użyte być nie mogą, bez względu na ich przekrój.

Pozdrawiam, Wiesław