Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Marantz PM-7200 - Nieprawidłowe napięcia na wyjściu zasilacza

joga12 23 Lis 2014 20:37 1776 6
  • #1 23 Lis 2014 20:37
    joga12
    Poziom 9  

Witam,
    zwracam się z prośbą o pomoc w wyjśnieniu moich wątpliwości co do wartości napięć na wyjściu zasilacza końcówki mocy.
    Zaczne od początku:
    Wzmacniacz przestał działać podczas pracy w klasie A i nie dużym obciążeniu,
    wymontowałem zmodyfikowany mostek na diodach fast recovery i wstawiłem fabryczny, trasformator sprawdziłem i podaje napięcia prawidłowe 43V i 20V.
    Napięcia mierzone względem masy za mostkiem wyglądają na prawidłowe, natomiast po podłącznie masy miernika do chassis napięcia na jednej stronie zasilania rosną dwukrotnie , na masie złącza jest 59V , a ujemna strona ma napięcie rowne 0V.
    Jak na załączonym rysunku:
    Marantz PM-7200 - Nieprawidłowe napięcia na wyjściu zasilacza .

Pozostałe napięcia sterujące wychodzące z zasilacza mierzone wględem chassis są prawidłowe.
    Miałem wylutowane elektrolity i ciekawostką dla mnie jest że przed demontażem miałem podwojone napięcie ujemne, a 0V na (+).
    Teraz po zamianie dużych elektrolitów miejscami, mam podwójne dodatnie i 0V na (-). Nie ma możliwości zamiany biegunów za wzzględu na sposób montażu.

Prosiłbym o pomoc w rozwiązaniu tego problemu bo brak mi już pomysłów, kondensatory nie mają sladów uszkodzeń, a po wymontowaniu pomiar napięć wskazywał na biegunowość zgodną ze schematem.

Z góry dziękuję,
    Daniel

0 6
  • #2 24 Lis 2014 06:13
    aksakal
    Specjalista - urządzenia lampowe

Sprawdź opór między średnim odprowadzeniem transformatora i punktami Р kondensatorów w każdym prostowniku. Ten opór powinien być 0 Ohm.Należy sprawdzić napięcie, które postępuje z transformatora na mostki. Dla tego wymierzyj napięcie między masą i każdym z bezpieczników 4А. To napięcie powinno być jednakowe i w granicach 43V. Potem wymierzyj napięcie między bezpiecznikami - musi być 86V.Być może jeden z elektrolitów jest uszkodzony - strata pojemności. Spróbuj równolegle elektrolitom kondensatorom podłaczyć kolejno sprawny kondensator pojemnością nie mniej 1000uF, każdorazowo mierząc napięcie.

0
  • #3 25 Lis 2014 16:51
    joga12
    Poziom 9  

Witam,
    dokonałem pomiarów zgodnie kolegi zaleceniami.
    Rezystancja pomiedzy P złącza transformatora i P na wyjściu mostka wyszła 0,7omha.
    Napięcia na bezpiecznikach prawidłowe i pomiedzy też 86V i 43V.

Dołączyłem 1000u do elekrolitu po stronie (+) i podczas pierwszego włączenia , miałem napęcie 58V na (+) i 0V na masie, ale brak napięcia po stronie (-).
    Natomiast po wyłączeniu i ponownym włączeniu, zawyżone napięcia powróciły, widocznie 1000u nie wytrzymał.
    Myślę że duże elekrtrolity chyba są do wymiany, wieć poszukam nowych i przy okazji wymienie mostki i 470 u też.

Jak najlepiej rozładować te duże elektrolity, bo przy próbie podłącznie tego 1000u i próbach lutowania dają zwarcie.

Pozdrawiam

0
  • #4 25 Lis 2014 17:27
    aksakal

Sprawdź zdatność do użytku wszystkich kondensatorów, diod i diod w mostku.Rozładowywać kondensatory można podłaczaniem do ich żarówki 220V 60-100W. Można wykorzystać druciany rezystor 100-200 Ohm- 20-25W.

Dodano po 6 [minuty]:

Jeśli możesz wyłoż część schematu, gdzie znajduje się transformator.

0
  • #5 26 Lis 2014 17:53
    joga12
    Poziom 9  

Załączam schemat całego zasilacza:
    Marantz PM-7200 - Nieprawidłowe napięcia na wyjściu zasilacza

Mam jeszcze pytanie jaką zastępczą pojemność kondensatora mógłbym zastosować w zamian za 12000uF, bo chwilowo nic nie mogę znaleść w tej pojemności, a są dostępne kondensatory Mundorf o pojemności 10000uF i 15000uF, który mógłbym wykorzystać jako zamiennik i jeśli bym chciał dodać do nich kondensatory bocznikujące MKP, jakiej powinny być pojemności?

Pozdrawiam
    Daniel

0
  • #6 27 Lis 2014 06:18
    aksakal

Bez problemów można wykorzystać kondensatory 10000-15000 uF z napięciem nie mniej 63V. Kondensatory bocznikujące pojemność 0,1-0,47uF.

0
  • #7 31 Maj 2016 20:25
    joga12
    Poziom 9  

Witam,
    problem z napięciami rozwiązany. Wartości napięć są różne w zależności od punktu masy, mierzone do masy zasilacza są poprawne, a w stosunku do chassis jak w powyższym poście.
    Zasilacz podłączyłem do końcówki mocy i wszystko działa jak powinno.
    Dziekuję kolegom za pomoc.

0
  Szukaj w 5mln produktów