Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Metal Work Pneumatic
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

DS18B20 vs PT100 - Dokładność wskazań miernika

drgranatt 24 Lis 2014 07:45 1905 17
  • #1 24 Lis 2014 07:45
    drgranatt
    Poziom 9  

Witam kolegów,
    Poszukuję odpowiedzi w temacie dokładności:
    Powiedzmy, że mam dwa termometry o rozdzielczości wskazań 0,01°C każdy. Jeden jest z czujnikiem DS18B20 o zakresie pomiarowym od -50 do +125°C a drugi z Pt100 o zakresie pomiarowym od -100 do +450°C. W tym pierwszym wartości na termometrze zmieniają się co 0,06 lub 0,07°C (sprawdzone). Jak będą zmieniać się wartości na tym drugim :?: Czy mogą zmieniać się co 0,01°C :?: Zakres mierzonych temperatur będzie wynosić od 70 do 99,99°C.
    Wiem, że najprościej mieć ten drugi w ręku i sprawdzić ale zanim kupię...

Od czego to zależy, czy od samego czujnika czy od przyrządu pomiarowego :?:
    Dziękuję za odpowiedzi.

0 17
  • Metal Work Pneumatic
  • Pomocny post
    #2 24 Lis 2014 08:20
    Steryd3
    Poziom 32  

Może od początku.
    Układ DS18B20 to półprzewodnikowy czujnik temperatury z interfejsem 1-wire. Z tego co pamiętam( do weryfikacji w nocie katalogowej) ma dokładność na poziomie ±1°C i maksymalną rozdzielczością pomiary 1/16 °C.

Co do Pt100...tu już sprawa nie jest tak jednoznaczna. Ogólnie na Pt100 można uzyskać większą dokładność, zakres pomiaru i większą rozdzielczość. Wszystko jednak zależy od klasy czujnika i klasy przyrządu pomiarowego. Znam rozwiązanie oparte o Pt100 które charakteryzuje się dokładnością na poziomie 0,01°C...jest to jednak drogie urządzenie (nie na kieszeń hobbysty).

Reasumując...wszystko zależy do czego chcesz tego użyć. Z pewnością rozwiązanie oparte o DS18B20 jest dużo tańszym. Koszt DS'a to powiedzmy 3zł a Pt100 w klasie A -ok.160zł.

0
  • #3 24 Lis 2014 08:26
    Sparrowhawk
    Poziom 21  

Wszystko masz opisane w notach katalogowych. DS18B20 ma dokładność ±0.5%, i maksymalną rozdzielczość 12 bit, co daje właśnie minimalną zmianą na poziomie: 0.0625°C. W przypadku PT100, wszystko zależy jakiej klasy czujnik kupisz. Zwykły [klasa B] ma dokładność na poziomie ±0.3% dla 0°C. Są też lepsze (i droższe) o dokładnościach: klasa A - ±0.15%. Jednak należy pamiętać, że o dokładności całego termometru będzie decydować jeszcze dokładność samego pomiaru rezystancji czujnika.

0
  • Pomocny post
    #4 24 Lis 2014 08:46
    Steryd3
    Poziom 32  

Z tego wszystkiego zerknąłem do noty DS18B20.
    Dokładność to rzeczywiście ma ±0.5°C (nie %) ale w zakresie -10÷85°C.
    W tym zakresie wynik może różnić się o maximum 0,5°C.
    Dla zakresu pełnego czyli -55÷125°C producent podaje ±2°C.

0
  • #5 24 Lis 2014 09:25
    voytaschec
    Poziom 24  

Doprecyzuj czego chcesz się dowiedzieć. Na początku pytasz o dokładność, ale później cały czas opisujesz rozdzielczość (tak choćby właśnie na rozdzielczości tylko Ci zależało). To dwie zupełnie różne własności. Co do rozdzielczości, to na PT100 możesz uzyskać nawet 0,001 st., to czujnik analogowy i wszystko zależy od tego jakiego przetwornika i metody pomiarowej użyjesz.
    A co do dokładności to trzeba zerknąć do noty (koledzy już podali).

0
  • #6 24 Lis 2014 11:48
    drgranatt
    Poziom 9  

Dziękuję za dotychczasowe odpowiedzi.
    Rzeczy wiadome jak noty katalogowe są mi znane więc nie wniosły nic nowego do interesującego mnie tematu. Moje pytanie dotyczy dokładności wskazań miernika a nie dokładności czujnika.
    Rozdzielczość wskazań odnosi się do przyrządu pomiarowego a nie do samego czujnika. Obojętnie jaki czujnik zastosujemy to termometr nic więcej nie pokaże jeżeli wyświetlacz będzie ustawiony co 0,1°C.
    Tak jak napisałem w pierwszym poście, zmiany wyświetlane na konkretnym termometrze o rozdzielczości wskazań 0,01°C zaopatrzonym w czujnik DS18B20 wynoszą co 0,06°C. Mam to sprawdzone i to zagadnienie nie jest moim punktem zainteresowania.
    Chcę kupić termometr z takim samym wyświetlaczem (rozdzielczość wskazań 0,01°C) ale czujnikiem mierzącym jest PT100 i stąd moje pytanie, które powtórzę.
    Czy jest możliwe, że wskazania na wyświetlaczu będą zmieniać się co 0,01°C :?:
    Czy jest możliwe takie skalibrowanie przyrządu pomiarowego :?:
    Moje wątpliwości chcę rozwiać przed zakupem bo po to już będę wiedzieć a pytam dlatego ponieważ sprzedawca nie za bardzo potrafi na takie pytanie odpowiedzieć.

0
  • Metal Work Pneumatic
  • Pomocny post
    #7 24 Lis 2014 12:10
    Steryd3
    Poziom 32  

drgranatt napisał:
    Czy jest możliwe, że wskazania na wyświetlaczu będą zmieniać się co 0,01°C :?:

Możliwe choć bez dokumentacji trudno wyrokować. Jeżeli wyświetlacz wyświetla z taką rozdzielczością a miernik wyposażony jest w sensor Pt100 istnieje duże prawdopodobieństwo, że tak właśnie będzie.
    drgranatt napisał:
    Czy jest możliwe takie skalibrowanie przyrządu pomiarowego :?:

To zależy od tego, czy miernik to umożliwia. Zawsze można przy pomocy piecyka kalibracyjnego stworzyć tablicę z poprawkami ( co czyni się dla przyrządów nawet dobrej klasy).

0
  • #8 24 Lis 2014 15:02
    Freddy
    Poziom 43  

Ale bajki piszecie :)
    Dla dobrych czujek PT100 (-70 ÷ 500°C), dokładność wynosi 0.1°C, a rozdzielczość 0.01°C. Zwykle przyjmuje się jednak 0.5°C.
    Zmiany rezystancji PT100 to w dużym przybliżeniu 0.36Ω/°C.

0
  • #9 24 Lis 2014 22:45
    voytaschec
    Poziom 24  

Freddy napisał:
    Ale bajki piszecie :)
    Dla dobrych czujek PT100 (-70 ÷ 500°C), dokładność wynosi 0.1°C, a rozdzielczość 0.01°C. Zwykle przyjmuje się jednak 0.5°C.
    Zmiany rezystancji PT100 to w dużym przybliżeniu 0.36Ω/°C.

Praktycznie tak, ale teoretycznie biorąc układ pomiarowy, który dopasuje wartości rezystancji z zakresu temperatur -70 do +500 °C do pełnego zakresu przetwornika ADC 21-bit (popularny audio) uzyskamy rozdzielczość nawet 0,00027 °C (teoretycznie).

0
  • #10 24 Lis 2014 22:58
    drgranatt
    Poziom 9  

No właśnie panowie. Wniosek nasuwa się taki, że nie jest istotnym jaki zastosujemy czujnik ale jaki układ pomiarowy. To on odpowiada za nie tyle rozdzielczość wskazań co za dokładność. Chyba zmierzam do mety. Zamówię termometr oparty na PT100 i podzielę się spostrzeżeniami.
    Termometry już zamówione. Za 2-3 tygodnie napiszę jak te konkretne działają.

0
  • #11 16 Gru 2014 19:12
    drgranatt
    Poziom 9  

Otrzymałem te termometry i oto jakie są moje spostrzeżenia.
    Na wyświetlaczu wskazania zmieniają się co 0,02 - 0,03°C a co któryś odczyt o 0,05°C. Idealnym byłyby zmiany co 0,01°C. Nie jestem pewien czy czasami wpływ na to ma zastosowany czujnik PT100. W tym przypadku jest on 2-przewodowy. Co sądzicie o tym :?:

0
  • #12 16 Gru 2014 20:09
    Steryd3
    Poziom 32  

To, że czujnik jest 2- przewodowy nie ma wpływu na rozdzielczość- ma na dokładność. Te dwa pojęcia często są mylone. To, że wartość temperatury na wyświetlaczu zmienia się o jakąś wartość to kwestia urządzenia a nie analogowego czujnika. Jeżeli wartość zmienia się z nieregularnym "skokiem" to prawdopodobnie wina konstruktora. Widocznie zastosowany przetwornik A/C ma za małą rozdzielczość a takie zachowanie to pewnie wynik przeskalowania tej zbyt małej rozdzielczości przez jakąś krzywą (może łamaną lub funkcję) kalibracyjną. Jeżeli miernik ten posiada też możliwość wpięcia czujnika 3 i 4-przewodowego to można mu na szybko taki sensor stworzyć dodając brakujące przewody do tego posiadanego 2-przewodowego. Nie poprawi to co prawda jego metrologicznych własności natomiast pomoże zweryfikować tezę.
    A tak już zupełnie serio- nie dali do tego jakiejś dokumentacji?

0
  • #14 17 Gru 2014 08:23
    drgranatt
    Poziom 9  

Steryd3 napisał:

Otóż nie dali. Zresztą nie ma co się dziwić, otrzymałem prosto z Chin. Niestety, z miernikiem ani ze zmianą sensora nic nie można zrobić ponieważ całość zalana jest. Muszę sprawdzić jak będzie sprawować się w praktyce. Wykorzystany będzie do kontroli temperatury w zakresie 75 ÷ 90°C.

0
  • #15 17 Gru 2014 11:23
    Freddy
    Poziom 43  

drgranatt napisał:
    Steryd3 napisał:

Otóż nie dali. Zresztą nie ma co się dziwić, otrzymałem prosto z Chin. Niestety, z miernikiem ani ze zmianą sensora nic nie można zrobić ponieważ całość zalana jest. Muszę sprawdzić jak będzie sprawować się w praktyce. Wykorzystany będzie do kontroli temperatury w zakresie 75 ÷ 90°C.

Wyślij maila do sprzedawcy. JA też tak kupowałem moduły u chińczyka i nic nie dostałem.
    Po wysłaniu maila z prośba do sprzedawcy, dostałem zwrotnie pełną dokumentację na maila.

0
  • #16 17 Gru 2014 17:31
    drgranatt
    Poziom 9  

Już napisałem do chińczyka i czekam teraz na odpowiedź. Może doczekam się :lol:
    Z nimi to jest tak: jak o coś pytasz to udają, że nie słyszeli a jak piszesz żeby przysłał to czy tamto to w mig odpisują 8-O

0
  • #17 17 Gru 2014 19:50
    rubens
    VIP Zasłużony dla elektroda

drgranatt napisał:
    Otrzymałem te termometry i oto jakie są moje spostrzeżenia.
    Na wyświetlaczu wskazania zmieniają się co 0,02 - 0,03°C a co któryś odczyt o 0,05°C. Idealnym byłyby zmiany co 0,01°C. Nie jestem pewien czy czasami wpływ na to ma zastosowany czujnik PT100. W tym przypadku jest on 2-przewodowy. Co sądzicie o tym :?:

A ilu punktową mają te cuda kalibrację?

0
  • #18 18 Gru 2014 08:31
    drgranatt
    Poziom 9  

Nie mam zielonego pojęcia. Jak otrzymam jakąś dokumentację to może będę wiedzieć więcej.

0
  Szukaj w 5mln produktów