Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Excel] Dane z pomiarów i obliczanie średniej

szpryniu 23 Lis 2014 22:06 1272 11
  • #1 23 Lis 2014 22:06
    szpryniu
    Poziom 7  

Mam bardzo podobny Link problem, potrzebuję takiego samego makra, tylko z obliczaniem średniej co 1min, co 5min, 10min, 15min i 30min. Swoje dane podporządkowałem pod ten udostępniony w temacie arkusz i makro "co godzinę" działa świetnie, jednak nie potrafię go przerobić na inne wartości! Proszę o pomoc, odpowiednią edycją podanego wyżej makra, lub proste wyjaśnienie jak ono funkcjonuje i w którym miejscu należy je edytować, żeby uzyskać potrzebne mi wartości?

0 11
  • #2 24 Lis 2014 04:12
    PRL
    Poziom 33  

Proszę załączyć plik wejściowy.

0
  • #3 24 Lis 2014 12:00
    szpryniu
    Poziom 7  

To jest tylko wycięty kawałek moich pomiarów. Na potrzeby makro z tego poprzedniego tematu skopiowałem datę i czas w osobne kolumny, ustawiłem w jednej wyświetlanie jako datę, w drugiej jako czas bez sekund(makro nie działało poprawnie z sekundami), a następie skopiowałem do notatnika i wkleiłem jako zwykły tekst. Po tych operacjach makro zaczęło działać.

Zaznaczam, że w załączonym pliku data i czas są tylko sformatowane, aby wyświetlać to co potrzebuję, a nie jako zwykły tekst. Zrobiłem to celowo, może będziecie mieć lepsze sugestie i nie warto zamykać furtki.

Uściślając temat, pomiar dotyczy sygnału WiFi w czasie, sieci jest kilka, a wszystkich pomiarów mam łącznie ~1,5mln, dlatego potrzebuję zastosować pewne uśrednienia i wykazać je na wykresach. Dane będę dzielił na różne okresy(dzień, godzina itp), a na różnych okresach będą różne uśrednienia. W związku z tym potrzebuję w miarę elastycznego makra, które najlepiej żebym zrozumiał i potrafił edytować

0
  • #4 24 Lis 2014 12:09
    PRL
    Poziom 33  

W związku z dużą ilością danych oraz tym, że jak sam napisałeś, chcesz mieć elastyczne makro, proponuję napisać małą, prostą aplikację w Akcesie, zamiast męczyć się w Excelu. Prościej, lepiej i szybciej będzie działać.

0
  • #5 24 Lis 2014 12:21
    szpryniu
    Poziom 7  

Wolałbym nie kombinować z kolejnym programem. Szczególnie, ze programista ze mnie żaden. To poprzednie makro bardzo mi się sprawdziło przy uśrednianiu co godzinę. Potrzebowałbym po prostu jakiegoś wyjaśnienia jak je przerobić na uśrednianie co inny odstęp czasu.

Taki jak wspomniałem nie działało przy sekundach, ale sekundy mogę okroić, są zbędne w tym przypadku.

0
  • Pomocny post
    #6 24 Lis 2014 12:46
    PRL
    Poziom 33  

W Akcesie mogę Ci pomóc to zrobić. Szybciej i wygodniej zrobić 'uniwersalne' rozwiązanie.
    W Excelu może ktoś inny Ci pomoże.

P.S. Nie, żebym nie potrafił. Po prostu do takich rzeczy został stworzony Akces.

Dodano po 21 [minuty]:

Przykładowa baza zrobiona na kolanie.;)

0
  • #7 24 Lis 2014 13:03
    szpryniu
    Poziom 7  

Z Accessem miałem styczność tylko raz i z tego co pamiętam, to nie pozwala usuwać wierszy, tzn. zostawia je puste, tworzy wiersz o nowej numeracji i tworzy się bałagan, a ja będę przekopiowywał, przenosił i kombinował na wiele sposobów, excel jest do tego łatwiejszy. Proszę jeszcze raz o pomoc w excelu;p

No dobrze, sprawdzę to w domu, bo w pracy mam tylko LibreOffice i niestety ich odpowiednik do baz danych nie chce mi otworzyć tego pliku

0
  • #8 24 Lis 2014 20:19
    szpryniu
    Poziom 7  

Faktycznie miałeś rację. To co wytworzyłeś w Accessie jest tym czego potrzebuję. Wielkie uznanie dla Ciebie PRL! Wytłumacz mi jeszcze tylko gdzie mogę zmienić uśrednianie co 5, 10, 15 i ile tylko będę potrzebował minut?

0
  • Pomocny post
    #9 24 Lis 2014 21:44
    PRL
    Poziom 33  

Cytat:
    tylko gdzie mogę zmienić uśrednianie co 5, 10, 15 i ile tylko będę potrzebował minut?

Nie żebym się czepiał, ale po co Ci uśrednianie co 7 minut i 38 sekund?;)

Dodałem wybór SSID.

0
  • #10 24 Lis 2014 22:22
    szpryniu
    Poziom 7  

Z bardzo prostej przyczyny, niektóre sieci, których pomiary posiadam są na skraju wykrywalności i uśredniając co godzinę wystarczy w ciągu godziny jeden pomiar, żebym uzyskał wartość, a na wykresie wygląda jakby sieć była wykrywalna całą godzinę. Mając uśrednienie co mniejszy okres czasu mogę wykazać, że sieć w ciągu dnia "znikała"

Jak dopisać do zapytania, aby wyniki puste też się pojawiały?

Mając wyniki chcę je przekopiować do Excela, uporządkować wszystko i robić wykresy. Przy Godzinnym wykresie nie było problemów bo wartości jest mało i można to zrobić "ręcznie". Przy minutach pojawia się kłopot. Rozdzielamy wtedy Godzinę i Minutę na osobne kolumny, które są tylko tekstem. Kiedy kopiuję do Excela, a o godzinie 20:05 nie mam pomiaru to automatycznie dostaję jeden wiersz mniej. Doszukiwanie się braków to droga bez końca. Przyporządkowanie wyników pod czas też jest niemożliwe, bo zamiast Daty i godziny w jednej kolumnie mam je rozdzielone na dwie i to w dodatku jako tekst.

0
  • Pomocny post
    #11 25 Lis 2014 05:26
    PRL
    Poziom 33  

Cytat:
    Jak dopisać do zapytania, aby wyniki puste też się pojawiały?

Puste wyniki, to zero, które wchodzi w skład obliczenia średniej.
    Albo obliczamy średnią, albo pokazujemy wartości pomiaru.

Cytat:
    Rozdzielamy wtedy Godzinę i Minutę na osobne kolumny, które są tylko tekstem.

Zmieniłem czas.

0
  • #12 08 Gru 2014 16:48
    szpryniu
    Poziom 7  

Dziękuję za pomoc, na razie mi to wystarczy, ale proszę nie zamykać tematu, bo może się jeszcze ten stan rzeczy zmienić.

0