Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

silnik DC 240 V kłopot z zasilaniem z sieci

24 Lis 2014 12:23 942 15
  • Poziom 12  
    Witam
    Proszę o pomoc.
    Wymontowałem silnik na prąd stały 240 V z niszczarki z zamiarem użycia w mechanizmie służącym do rozdrabniania owoców na miazgę.

Niestety, nie zauważyłem, że jest to silnik na prąd stały 240 V a system, który wyrzuciłem nie jest tylko "dla ozdoby".

Teraz, żeby rozdrabniarka ruszyła muszę znaleźć sposób jak podłączyć urządzenie do sieci.

Szukałem konwerterów, ale nie ma takich, które miały by takie wartości.
    Czy ktoś podpowie mi co powinienem zrobić?
  • Poziom 43  
  • Poziom 12  
    Rozumiem.
    Czy mógłbyś kilka słów więcej na ten temat?
  • Poziom 43  
    Dodaj mostek prostowniczy Graetza.
  • Poziom 12  
    Ok. Dziękuję.
    Jako, że jest to piaskownica pozwolę sobie na dziecinne pytanie.
    Mostek wyprostuje mi napięcie.
    A co z natężeniem i mocą dostarczoną do silnika? Nie ma konieczności regulacji tych parametrów?

Pytam, bo czytam o mostkach, którym jest przypisana jakaś wartość natężenia.
    Który więc wybrać?
  • Poziom 30  
    jdubowski napisał:
    Cytat:
    Radziłbym jeszcze zwrócić uwagę na białe przewody - to może być termistor lub wyłącznik termiczny.

A może to raczej jest uzwojenie wzbudzenia?

Pozdrawiam wszystkich

jjanek
  • Poziom 43  
    jiwaniuk napisał:
    ... może to raczej jest uzwojenie wzbudzenia? ...
    Raczej nie, bo widać szczotki.
  • Poziom 40  
    Jak doradzacie to chociaż umiejętnie. 230 VAC po wyprostowaniu da około 300 VDC (zakładam brak filtracji, bo i po co). Odszukaj resztki z tej maszyny i wykorzystaj.
  • Poziom 16  
    Kolego powyżej doradzający "umiejętnie", pragnę zwrócić uwagę, że wartość skuteczna napięcia przemiennego przed prostownikiem dwupołówkowym i wartość skuteczna napięcia tętniącego DC za tymże prostownikiem są sobie równe.
  • Poziom 40  
    Maciej Raniś napisał:
    Kolego powyżej doradzający "umiejętnie", pragnę zwrócić uwagę, że wartość skuteczna napięcia przemiennego przed prostownikiem dwupołówkowym i wartość skuteczna napięcia tętniącego DC za tymże prostownikiem są sobie równe.

Dokładnie tak jak piszesz - no cóż strzeliłem sobie w kolano. Tak to jest jak się szybciej pisze niż myśli, mea culpa.
  • Poziom 30  
    Maciej Raniś napisał:
    Cytat:
    że wartość skuteczna napięcia przemiennego przed prostownikiem dwupołówkowym i wartość skuteczna napięcia tętniącego DC za tymże prostownikiem są sobie równe.

Niestety, masz rację tylko częściowo, tzn. przy obciążeniu czysto rezystancyjnym lub mało indukcyjnym (gdy LR jest małe).
    W przypadku silnika DC którego współczynnik LR jest bardzo duży następuje zjawisko tzw. "przeciągania prądu", co powoduje, że wartość skuteczna za prostownikiem będzie równa prawie 300V.
    Reasumując, zanim zaczniesz poprawiać innych zapoznaj się dokładnie ze zjawiskami zachodzącymi w obwodzie, a dopiero doradzaj.

Pozdrawiam wsystkich

jjanek
  • Poziom 43  
    jiwaniuk napisał:
    że wartość skuteczna za prostownikiem będzie równa prawie 300V.

Nie będzie, bo prostownik mocno pulsujący, mam silnik 4kW 220V i jedyny problem to rozruch za pomocą sterownika spawarki 40A Triak.

Jak się rozbuja bo ma ciężki wirnik to idzie jak przecinak, im większe obciążenie tym więcej prądu łyka, bez opamiętania zgodnie ze swoją charakterystyką.
  • Poziom 16  
    Kolego powyżej oceniający moją wiedzę, pragnę zwrócić uwagę na fakt, iż mój post odnosił się do wartości napięcia po wyprostowaniu dwupołówkowym bez filtracji "bo po co" i tylko do niego. Nigdzie nie wspominałem o omawianym w temacie silniku jako odbiorniku przyłączonym do prostownika. Dołączając odbiornik szeregowy RL dodajemy chcąc nie chcąc filtr indukcyjny i on rzeczywiście będzie miał wpływ na wartość prądu w obwodzie. Co więcej, silnik będzie odbiorem postaci RL jedynie przy nieruchomym wirniku, chyba nie ma kolega zamiaru przemilczeć obecności SEM twornika podczas pracy silnika w swojej pouczającej wypowiedzi?
  • Poziom 12  
    Niestety. Odkładam sprawę silnika na za milion lat. Skoro jego rozruch ma zająć mi tyle czasu to odpuszczam.