Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

GM-WO 4LX i Wekta 050 v7 jak podlaczyc

Syriu 24 Nov 2014 12:53 1896 9
 • #1
  Syriu
  Level 11  
  Witam, dla lepszego zrozumienia problemu przybliże zaistniałą sytuację otóż w kamienicy od dzisiątek lat zamontowany był domofon GM-WO 4LX kilka lat temu padł uniform który wymieniony został na Wekta 050 v7 (taki symbol jest na płytce) i wszystko działało do czasu aż nie wprowadzili się nowi sąsiedzi. Kabel idzie od centralki przez uniform przytoczonych sąsiadów do nas. Sąsiedzi robili remont coś w kablach namieszali i domofon nie działa a ostatnio zamontowali zamek w dzwiach od podworza przez co czara goryczy się przelała. Zamierzam uciąć kabel na korytarzu i pominąc ich uniform podlaczajac tylko nasz (probowaliśmy negocjować dzielenie się kosztami naprawy ale sąsiadka już miesiąc "konsultuje sie z mężem" a ja mam dość mieszkania w bunkrze) Poniżej załączam linki do dwóch tematów w jednym jest schemat centralki w drugim zdjęcie płytki uniformu proszę o instrukcję jak to połączyć.

  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2592101.html
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1320467.html
  Moderated By Tracer2:

  3.1.13. Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.

 • #2
  zybex
  Helpful for users
  Do abonentów idzie kilka wspólnych żył i jedna indywidualna (wywołanie).
  Podłącz sąsiadowi jego unifon we właściwy sposób i potem sprawdź unifon i nikt nie poniesie żadnych kosztów.

  W twoim stary unifonie miałeś 4 zaciski.
  1 - wywołanie
  2 - masa
  3 - słuchawka
  4 - mikrofon

  Twój obecny unifon to Wekta TK6. Podłączasz tylko zaciski od 1 do 4 i musisz mieć założone 2 jumpery (poziomo).
  Wyprowadzenia są identyczne jak w starym unifonie (choć często bywa inaczej).
 • #3
  Syriu
  Level 11  
  Właśnie zdałem sobie sprawę z tego, że cały ten wątek jest niepotrzebny bo rozwiązanie jest banalne. Upewnijcie mnie się jeszcze, że moje rozwiązanie zadziała. Problem polega na tym, że sąsiad swój unifon odłączył i źle podłączył przez co nie działają oba. Mój (Weta TK6) wcześniej działał i nie był ruszany więc przewody u mnie są podłączone dobrze. Teraz robię tak: Podchodzę do miejsca gdzie dwa przewody (od centralki i mojego unifonu) razem wchodzą do mieszania sąsiada tnę oba łączę wszystkie przy pomocy żelowych szybkozłączek kolorami tak jak są i ewentualnie wyprowadzam z każdego połączenia trzeci przewód izoluje i opisuje jak podałeś (masa, słuchawka, mikrofon) ażeby sąsiad mógł się ewentualnie podłączyć (tylko swoje 'wywołanie' będzie musiał znaleźć) i jeśli zechce to sobie połączy jeśli nie zechce to nadal mieszka w bunkrze... Dobrze będzie?
 • Helpful post
  #4
  zybex
  Helpful for users
  Do dwóch mieszkań idzie 5 żył z czego 3 są wspólne dla obu mieszkań i po jednej indywidualnej, które na waszej kondygnacji się rozdzielają na obie strony. Zakładam, że masz tylko jednego sąsiada.
  Zatem twoje rozumowanie idzie w dobrym kierunku. Na twoim miejscu podłączyłbym też unifon sąsiadowi (prawidłowo), bo jak on ponownie sam go podłączy to efekt będzie ten sam.
 • #5
  Syriu
  Level 11  
  Domyślam się, że jesteś monterem takich instalacji. Jeśli ja to jutro naprawię a on znów to zepsuje to wezwę Ciebie lub kogoś innego kto robi to zawodowo i obciążę go kosztami bo myślę, że znajdą się w tym kraju odpowiednie środki prawne do wyegzekwowania od niego pieniędzy za naprawę;) tymczasem dziękuję, jutro napiszę jak mi poszło ewentualnie będę pytał dalej jak nie zadziała.
 • #6
  zybex
  Helpful for users
  Niestety nie jestem monterem takich instalacji. Czasem pomagam ludziom wymienić stary unifon na nowy, bądź znaleźć jakąś usterkę w instalacji. Dla mnie to hobby, nie zarobek. Pracowałem na centrali telefonicznej i miałem do czynienia z o wiele bardziej skomplikowanymi kablami. Instalacje domofonowe to pestka. Te najnowsze (systemy cyfrowe) mają tylko 2 żyły i wszyscy abonenci są do tych 2 żył podłączeni równolegle. Nie ma zatem żadnych indywidualnych żył.
 • #7
  Syriu
  Level 11  
  Wiec po odcięciu sąsiada sprawa wygląda tak: mikrofon w unifonie działa, otwieranie rygla też. Nie działa tylko moje wywołanie (zaznaczam moje bo sąsiada jest ok) i słuchawka. Moje wywołanie idzie brązowym przewodem słuchawka zaś czarnym. Czy możliwe, że sąsiad podczas swoich eksperymentów pomylił te dwa jakże podobne przewody i uszkodził cały system? Dodam jeszcze tylko, że zanim go odciąłem u niego działało wszystko poza słuchawką.
 • #8
  zybex
  Helpful for users
  Wywołanie pojawia się na danym unifonie (na jego linii) tylko w momencie gdy ktoś na dole trzyma przycisk od jego mieszkania. Nie mógł sąsiad ci tego zepsuć. Wywołanie jest wspólne dla wszystkich mieszkańców i dociera z zasilacza (centralki) do kasety z przyciskami. Dalej idzie dopiero w niezależne kabelki do każdego osobno. Dalej trafia na przełącznik widełkowy danego unifonu a tuż za nim na wkładkę słuchawkową. Czy to jasne?
  Na schemacie nie rysowałem owych przełączników widełkowych, aby jaśniej to wytłumaczyć.

  GM-WO 4LX i Wekta 050 v7 jak podlaczyc

  Na tym poglądowym schemacie DU to dzwonienie unifonów, które wychodzi z zasilacza (centralki). 0 - to masa. Oczywistą sprawą jest fakt, że słuchawka unifonu ma być odwieszona na miejsce. Można też przytrzymać przycisk palcem a słuchawkę w tym czasie trzymać z dala od ucha.
 • #9
  Syriu
  Level 11  
  Z kasety na zewnątrz idzie przewód do centralki na korytarzu dalej z centralki do sąsiada do jego unifonu i od niego wychodzi dalej do mnie więc miał dostep do mojego wywołania i mógł sobie z nim zrobić co zechciał. Rozebralem kasetke na zewnątrz sprawdziłem który kabel od wywołania jest mój upewniłem się, że jest doprowadzony do mojego unifonu na pin 1 i nadal nie działa. Możliwe, że uszkodzony jest mój unifon (chociaż działał zanim sąsiad zaczął mieszać przy swoim) ale słuchawka nie działa ani u mnie ani u niego więc albo wysiadły dwa unifony albo coś innego.
 • #10
  zybex
  Helpful for users
  Ustal za pomocą zwykłej słuchawki telefonicznej czy działa "odbiór". Po prostu bierzesz wkładkę słuchawkową (np.W66) i podłączasz sobie do niej dwa pomocnicze kabelki. Łatwo posłuchasz czy słychać mikrofon przy drzwiach wejściowych. Podobnie można sprawdzić wywołanie, tzn. dokąd dociera a gdzie już nie.