Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rzadko zadawane pytania: jak dobrać odpowiedni układ analogowy?

ghost666 24 Lis 2014 13:11 3078 2
 • Rzadko zadawane pytania: jak dobrać odpowiedni układ analogowy?

  Pytanie: Niedawno omawialiśmy mechanizm doboru odpowiedniego tranzystora ( https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=13785996#13785996 tutaj tłumaczenie tego artykułu - przyp. tłum.). Dowiedzieliśmy się iż nie musimy w tej materii być nazbyt ostrożni. Jak sprawa ma się z analogowymi układami scalonymi?

  Odpowiedź: Najłatwiej zrobić to tak, jak szuka się księżniczki z szklanym pantofelkiem w dłoni. Rozkaż swoim żandarmom zapukać do drzwi każdego producenta układów w królestwie i okazać im pantofelek. Jeśli ich oblicze odbije się w szkle bucika, to w ich katalogu znajdziesz to czego tak naprawdę potrzebuje Twoje serce.

  A poważniej mówiąc, trzeba pamiętać, iż specyfikowanie zbyt wielu parametrów i/lub wykorzystywanie niepopularnych czy egzotycznych układów, może znacznie skomplikować proces selekcji tego odpowiedniego, co zwiększy koszty całego systemu. To bardzo podobna sytuacja jak w przypadku tranzystora, więc nie wymagajmy trudnych do znalezienia układów i nie specyfikujmy niepotrzebnych nam parametrów. Jednak układy scalone są o wiele bardziej skomplikowane niż pojedynczy tranzystor, co czyni trudnym zdefiniowanie, które parametry są jednak potrzebne i jak je określić.

  W ramach tego artykułu omówione są generalne zasady doboru elementów, bez specyfikowania jego typu - mogą to być zarówno wzmacniacze, stabilizatory napięcia odniesienia, jak i rozmaite konwertery, także cyfrowe. Wspólnymi dla wielu układów parametrami są: bezwzględne maksymalne parametry, klasa ESD, napięcie i prądy zasilania, zdolność do rozpraszania strat, zakres temperatur pracy i przewodność cieplna, a także współczynnik wpływu zasilania, poziom szumu, obudowa, impedancja wejściowa, prąd polaryzacji wejścia, charakterystyki wyjścia analogowego układu, zakres częstotliwości pracy. Istotna jest także dla niektórych układów specyfikacja części cyfrowej - prędkość pracy, rodzaj interfejsu logicznego, poziomy napięć oraz inne funkcje. Przed analizą parametrów specyficznych dla danej klasy układów analogowych warto nakreślić ramy powyższych parametrów, w których 'zmieścić' musi się poszukiwany przez nas układ scalony.

  Rozpoczynając pracę od listy ważnych dla nas parametrów, włączając w to specyficzne dla poszczególnych elementów, które zostaną omówione później, ułożyć je musimy w kolejności od najważniejszego dla nas parametru do najmniej ważnego. Następnie pozwoli nam to, korzystając z wyszukiwarek elementów online, skompilować listę elementów - różnych producentów - spełniających nasze parametry. Jako że wymaga to odwiedzenia kilku stron i skorzystania z różnie pracujących wyszukiwarek, warto rozważyć skorzystanie ze strony dystrybutora elementów, jednakże pamiętać trzeba, iż nie zawiera ona tyle detali na temat układów, ile dostępne jest bezpośrednio u producenta. Jest tutaj spora poprawa, jednakże warto finalnie porównać parametry elementów korzystając z klasycznej metody kartki papieru lub arkusza kalkulacyjnego i kart katalogowych poszczególnych układów.

  Jeśli nie udało nam się wybrać elementu spełniającego zadane parametry, należy zastanowić się, które z nich można 'poluzować' i ponowić wyszukiwanie. Wtedy należy przyjrzeć się wszystkim wyszukanym elementom, na wypadek, gdyby udało się znaleźć lepsze i gorsze do naszej aplikacji.

  Finalnie, gdy mamy już skompilowaną listę wszystkich wybranych elementów spełniających nasze wymagania, ocenić musimy, który z nich jest najtańszy. W koszt aplikacji układu wliczyć należy nie tylko koszt zakupu samego układu scalonego, ale także koszty pozostałych elementów, które trzeba wbudować układ, wliczając w to koszty, np. dedykowanych zasilaczy itp., a także koszt kalibracji układu, ewentualnych wymagań co do procesu produkcji urządzenia oraz koszt płytki drukowanej zajmowanej przez układ. Należy upewnić się, czy obrana opcja jest najtańszą, co nie jest równoznaczne z wyborem najtańszego elementu.

  Tyle tytułem wstępu. Artykuł opisujący poszczególne parametry układów analogowych znajduje się tutaj:

  Źródła:

  Cześć pierwsza: http://www.edn.com/design/analog/4436892/How-to-choose-analog-integrated-circuits--Part-1
  Część druga: http://www.edn.com/design/power-management/44...-to-choose-analog-integrated-circuits--Part-2

  Jeśli istnieje istotne zainteresowanie tym tematem, chętnie przetłumaczę także powyższe artykuły i umieszczę je na elektrodzie. Z góry dziękuję za wyrazy zainteresowania w postach poniżej. :)

  http://www.analog.com/library/analogdialogue/archives/48-11/RAQ_111.html

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9668 postów o ocenie 7762, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.
 • Computer ControlsComputer Controls
 • #2
  sas49
  Poziom 11  
  Chętnie poczytam, jak zwykle.
  Kawał dobrej roboty robisz ghoście666 ;)
 • #3
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  sas49 napisał:
  Chętnie poczytam, jak zwykle.
  Kawał dobrej roboty robisz ghoście666 ;)


  Jeśli takich osób jak sas49 jest więcej, chętnie przetłumaczę ten powyższy artykuł :). Wystarczy pisać (najlepiej tutaj, nie na PW).