Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Skrętka jako kabel USB - wykonanie przewodu typu Y

24 Lis 2014 14:58 1272 7
 • Poziom 9  
  Witam,
  Wiem, że ten temat był już kilka razy wałkowany, jednak chciałem zapytać dla pewności.

  Chce zrobić kabel USB typu Y ze skrętki. Kabel będzie łączyć modem LTE z routerem natomiast do 2 odnogi kabla będzie podpięty zasilacz.
  Rozchodzi mi się właśnie o tą skrętke. Długość kabla to +-60 cm, czy jest sens stosować skrętke ekranowaną i dorabiać jakąś filozofie do lutowania kabli, czy można je polutować na "pałe" po jednym przewodzie do pinu i tyle w temacie.
  Dzięki i pozdrawiam.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Przy takiej długości nie zrobi to raczej żadnej różnicy.
 • Poziom 26  
  Długość kabla jest mała i jak napisał -mbo- wybór żył jest bez znaczenia, ale to chyba nie problem wykorzystać skręconą parę na transmisję czyli środkowe piny. Oczywiście kolejność podłączenia we wtyczkach ma znaczenie.
 • Poziom 9  
  Dzięki za odpowiedzi.

  Cytat:
  Oczywiście kolejność podłączenia we wtyczkach ma znaczenie.

  Chodzi o to aby tą samą parę przewodów podpiąć do tego samego pinu sygnałowego np. D+ w gnieździe jak i wtyczce, tak?
  OK, to przylutuje po 1 parze. Masa może być pojedyńcza?

  Co w przypadku gdybym chciał zrobić kabel o długości około 3 m, tak aby router stał trochę bardziej w centrum domu? Wystarczy podłączenie takie jak napisałem wyżej? Zwykła skrętka 26AWG, bez żadnego oplotu po jednej parze na D+ oraz D-.
 • Poziom 26  
  Chodzi o to, aby przewody z jednej pary wykorzystać do transmisji danych. Możesz np. przewód zielony dać na D+, a biało-zielony na D-.
 • Poziom 9  
  Aaa w ten sposób. Tak miałem zrobić ale zdanie o kolejności zbiło mnie z tropu.
  A co w przypadku gdybym zrobił tak jak napisałem wyżej, tj. dał po jedej parze na d+ i jedną pare na d-, pomoże to zminimalizować spadki spowodowane długością kabla? Jest sens?
  Np. D+ : pomarańczowy i biało-pomarańczowy, D- biało-niebieski i niebieski czy coś w tym stylu...
 • Poziom 26  
  Wybiera się jedną parę, po to są właśnie skręcone żeby zminimalizować zakłócenia. Przy takich długościach można spokojnie pominąć spadki napięć na przewodach. Radzę użyć skrętki zrobionej z linki, a nie z drutu. Będzie bardziej odporna na czynniki mechaniczne.
 • Poziom 9  
  Ok dzięki wielkie. Już wszystko wiem tylko jeszcze jedno pytanie z ciekawości :P Czy np takie połączenie: D+ : pomarańczowy i biało-niebieski, D- biało-niebieski i pomarańczowy jest dopuszczalne, jeżeli tak to czy korzystniej zrobić w ten sposób czy lepiej użyć jednej pary do połączenia D+i D- i tyle w temacie?