Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nowa instalacja - Jaki kabel rzucić i jaki spliter do UPC/Vectra

Doom 24 Nov 2014 15:30 5637 25
Wago
 • #1
  Doom
  Level 18  
  Witam,

  Jestem w trakcie robienia nowej instalacji do TV oraz internet, usługi są od Vectra/UPC chciałem się zapytać jaki kabel powinien być puszczony oraz jaki spliter dać ? Jakiś czas temu rzucił mi się w oczy temat gdzieś na forum z opisem najczęstszych usterek w instalacjach RTV były tam między innymi wyszczególnione zbyt mały przekrój kabla oraz niskiej jakości spliter który musi także rozdzielić sygnał dla routera do internetu. Co i jak zrobić żeby było ok. A w szczególności jakich materiałów użyć ?
 • Wago
 • #2
  freebsd
  Level 40  
  Niedawno też modernizowałem u siebie i zastosowałem:
  - Kabel: TRISET PROFI 120dB klasa A++
  - Rozdzielacze i gniazda: Tratrc Telmor (do modemu kablowego: TRIS-268EEN)
  - złącza kompresyjne (TRS-9)
 • #3
  krys06
  Level 29  
  Kilka pytań :1-gdzie ta instalacja
  2-ile odbiorników tv
  3-jak internet ma być dzielony;przewodowo,bezprzewodowo,ile komputerów ?
  Polecam do poczytania : http://www.forumsep.pl/printview.php?t=11743&start=0
  A co do jakości materiałów:ja w mieszkaniu M-4 do rozdzielenia sygnału tv,internetu użyłem kabla 75Ohm z żyłą główną tzw"drutem",a posiłkowałem się poradami z tego linku: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2479759.html
 • #4
  Doom
  Level 18  
  3 x TV + sygnał do modemu, za nim router.
 • Wago
 • #5
  krys06
  Level 29  
  http://www.satserwis.pl/pokaz.php?nazwa=oferta/24/2484.dat ...myślę,że to będzie ok.Sygnał z Vectry rozdzielić na poszczególne tv,jedno z wyjść do modemu.Tu podpiąć router(konfiguracja).U mnie instalacja w domu zbliżona do Twojej .Mam 3 tv+ neta na 3 komputerach...1 PC + 2 laptopy. . PC można też bez kabla ...stosując np:TL-WN722N
 • #6
  Doom
  Level 18  
  a przy 4xTV i modemem ? Czytałem, że dekoder z nagrywaniem będzie wymagał 2 kabli... Kabel już mam ctf-100 digital 75 ohm powinien być ok. Teraz jeszcze jaki rozdzielacz ? Widziałem że są też jakieś z kanałem zwrotnym. Do czego to jest ? Jaki wybrać ? 4 TV 1 modem i wejście... Do tego będę jeszcze potrzebował rozdzielacza 1we/2wy. W tej chwili przy drzwiach mam puszkę z kablem dochodzącym do mieszkania muszę się tam wpiąć i przejść do szafki rack 19'' przy czym zachować ciągłość poprzedniego połączenia czyli dać jakiś 3-nik.
 • #7
  krys06
  Level 29  
  Najlepiej jeśli jest jak najmniej połączeń i dodatkowych rozgałęzień, więc propozycja moja jest taka:
  1Separator DATA-TV -ten podpinasz od tego doprowadzonego kabla do mieszkania.Masz podzielony sygnał na TV,Internet.
  2Teraz musisz mieć ogólny ogląd co tam w Twoim mieszkaniu...i gdzie ma być ?
  3 Od wyjścia DATA podłączamy odpowiedniej długości kabel do Modemu,który Vectra chyba daje?.Modem łączymy kablem poprzez gniazdo RJ45 z routerem bezprzewodowym...no i mamy punkt dostępowy internetu.Jeżeli w domu jest PC ...dokupujemy bezprzewodową kartę sieciową np:TL-WN722N.
  4Teraz ogarniamy TV.Od wyjścia w separatorze TV ... podłączamy Rozgałęźnik 1x4 5-2000Mhz 4-Way.Potem ,lecimy z kablem po pokojach gdzie owe tv są zainstalowane.Nie kombinować ,nie bawić się w szukanie problemów ,których na razie jeszcze nie ma !!!.Jak się pojawią typu zła jakość sygnału,brak sygnału,etc ...no to trzeba szukać rozwiązań.No i nie piszę już o tym,że należy wszystko dokładnie skręcać (nic na siłę),przy zastosowaniu odpowiednich łączników,końcówek ,o których tu nie wspominam Podaję link do owego rozgałęźnika: http://www.sklepsaturn.pl/rozgaleznik-1x4-5-2400-mhz-televes-ref-543702.html ,oraz Separatora: http://www.winue.com.pl/separator_sygnalu.htm
 • #8
  Doom
  Level 18  
  no tak tylko teraz muszę wkuć 2 kable z puszki w korytarzu do skrzynki rack 19'' (około 10m z czego 3m wkute w tynk. Nie ukrywam że wolał bym jeden kabel wkuwać :) Do tego musiałbym mieć jeszcze jedno odejście z separatora na drugi TV.

  Nowa instalacja - Jaki kabel rzucić i jaki spliter do UPC/Vectra

  Legenda:
  Czerwone - Szafa Rack/Serwerownia
  Niebieski/Fiolet - Telewizory
  Pomarańczowe - Puszka UPC/VECTRA
  Brązowy - Kable z UPC/VECTRA które są pod tynkiem/podłogą

  Więc tak - chciałem przejść jednym z kabli z puszki UPC/Vectra do szafy rack, tam dać separator i rozgałęźnik na TV które schodzą i tak się do szafy rack. Jak przetnę kabel w puszce UPC/Vectra to dobrze by było dać tam 3-nik.

  Jak dam sam separator to po pierwsze muszę iść 2 kablami do szafki rack a po drugie kabel który idzie do salonu będzie odłączony (chciałem zostawić jako zapasowy jakby co).
 • #10
  Doom
  Level 18  
  Mieszkam w bloku a szafa rack jest w jednym z pokoi - moja własność i tylko ja mam tam dostęp.
 • #11
  krys06
  Level 29  
  Nie poczytałem całego Twojego opisu.Ale pytanie :skoro Vectra podaje Ci sygnał w jednym miejscu ...to dlaczego okablowanie schodzi się w szafie Rack.Reasumując powyższe ...właściwym byłoby zrobić jak TY to zamierzasz.Należy po prostu rozdzielić sygnał na TV,DATA.Potem sygnał tv-rozgalęźnikami rozprowadzić do istniejącego okablowania.Przecież można sygnał za pomocą np:ESI-02N,R-2 Signal,lub RM-2FiO dowolnie przenosić .Pamiętając o ewentualnym zamknięciu nieobciążonego wyjścia rezystorem obciążeniowym 75Ohm we wtyku F.Internet jak pisałem wcześniej.No jeszcze sprawa tych tv ...jakie to telewizory?,ccrtv,czy już nowa generacja?Ale ,gdyby nawet "tzw mieszanka"...też żaden problem.
 • #12
  Doom
  Level 18  
  kable od dostawcy się schodzą nie w szafie rack tylko w puszce przy wejściu, która jest na pomarańczowo na rysunku i idą na mieszkanie - w miejsca kompletnie bez sensu zaznaczone jako brązowe linie.

  Do szafy rack sam chce dociągnąć sygnał bo tam schodzą się kable od wszystkich telewizorów i tam będzie router - sam to tak pociągnąłem, bo w puszce od dostawcy jest mało miejsca. aby wszystko zmieścić.

  Problem teraz w tym, że muszę to czymś połączyć. Czyli muszę w puszcze od dostawcy w przedpokoju dać trójnik aby puścić sygnał do szafy rack i zachować ciągłość połączenia do salonu. W szafie rack muszę dać rozdzielacz na 4xTV + separator na internet :)
 • #13
  krys06
  Level 29  
  Dokładnie tak,jak nie ma miejsca,załóż obok obojętnie jakąś puszkę ,aby schować to wszystko(sam rozgałęźnik plus idące odgałęzienia brzydko będą wyglądały)Ja zmieściłem w natynkowej puszce FASTBOX N6.A co Ci Vectra daje :mam tu na myśli osprzęt(modem,dekoder ,transmitery etc).Czy tylko podłączyli sygnał?
 • #14
  Doom
  Level 18  
  Na razie jest kabel. Do wyboru mam Vectra i UPC zobaczymy, która oferta będzie ciekawsza. W tej chwili jestem jeszcze na etapie wykańczania więc bez sensu podłączać i płacić za internet, TV :)

  Czyli mój pomysł żeby najpierw pociągnąć kabel do szafki rack jest zły ? Tam będzie dużo miejsca więc będzie łatwiej to rozszyć/serwisować/łączyć.
 • #15
  krys06
  Level 29  
  Nie ,Twój pomysł nie jest zły...tylko jak sam piszesz:
  Doom wrote:
  kable od dostawcy się schodzą nie w szafie rack tylko w puszce przy wejściu, która jest na pomarańczowo na rysunku i idą na mieszkanie - w miejsca kompletnie bez sensu zaznaczone jako brązowe linie.
  .Mam na myśli takie rozwiązanie :Rozumiem ,że do i od puszki RACK idzie Twoje okablowanie(założone ..albo będzie założone),więc machnąć ręką na te "niechciane przewody,skoro żadnego z nich pożytku".Odciąć to wszystko w "diabły ",pociągnąć sygnał z punktu dostępowego...dzieląc go po drodze jak tam Ci pasuje.Ten jeden z brązowych kabli"idzie jak gdyby dalej przez ścianę"...no to o ile ma to znaczenie należy tu podać sygnał(TV,DATA),czyli pierwszy podział TUTAJ,potem DRUGI już w Twojej puszce RACK !
 • #16
  Doom
  Level 18  
  nie zaznaczyłem wejścia do lokalu :) Wejście jest tam gdzie właśnie są te 2 kable i ta pomarańczowa puszka a szafka rack jest na czerwono. Czyli muszę dociągnąć kable do szafki rack i dopiero rozdzielać.

  Wystarczy dać w tej pomarańczowej puszce "beczkę" czy jakiś wzmacniacz sygnału ?

  Poniżej jak wg mnie będzie wyglądać instalacja docelowa na czerwono nowe kable: Nowa instalacja - Jaki kabel rzucić i jaki spliter do UPC/Vectra
 • #17
  KOCUREK1970
  Network and Internet specialist
  Doom
  Zapytam tylko,
  a jakich rozgałęźników kolega zamierza użyć,
  wtyczki F rozumiem też zaciskane będą,
  a kabel, to co najmniej TRISET 113...?.
 • #18
  SP5ANJ
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Witam.

  Czy zastanawiałeś się o jakiej TV piszesz i jaką chcesz odbierać. :?:

  W TVK (TV Kablowa) są dekodery dedykowane dla danej sieci TVK , które wymagają stałej karty kodowej - 1 karta = jeden dekoder - , który jest rejestrowany w takiej TVK.
  Inaczej możesz zdekodować dany kanał w pakiecie TVK i tylko ten program będziesz oglądał w całym systemie Twoich kabelków.

  Bywają również jeszcze w tych TVK przekazy analogowe, ale jest ich tylko kilka programów.

  Doom wrote:
  Wystarczy dać w tej pomarańczowej puszce "beczkę" czy jakiś wzmacniacz sygnału ?

  Wzmacniacza nie dajesz , chyba, że z kanałem zwrotnym -- tylko po co -- . :?:

  Jeżeli "uparłeś" na szafę Rack , to moja propozycja takiej instalacji jest następująca :

  Nowa instalacja - Jaki kabel rzucić i jaki spliter do UPC/Vectra


  Pozdrawiam.
 • #19
  KOCUREK1970
  Network and Internet specialist
  SP5ANJ wrote:
  Jeżeli "uparłeś" na szafę Rack , to moja propozycja takiej instalacji jest następująca :

  Doom
  Jeśli "wkuwasz" kable w ściany, to daj je w jakimś peszlu, albo chociaż jakieś "korytka" plastikowe.
  Mam nadzieję, że kable są kładzione na "gwiazdę", no i dałbym wszędzie co najmniej po dwa kable koncentryczne, jak i skrętkę.
  W razie awarii okablowania, masz jak znalazł.
 • #20
  Doom
  Level 18  
  SP5ANJ

  Na szafę rack się nie uparłem tylko już ją mam. Od pół roku, stoi i czeka 19'' 39U. Po prostu jest to moim zdaniem najlepsze miejsce na rozdzielenie TV. A do tego mam jeszcze do umieszczenia w niej 2x serwer + rejestrator do kamer i router 1U. Co do TVK to wiem o tym, że potrzebuję dekoder ale tak czy inaczej jakieś DVB-T powinienem odbierać na tym kablu.(chyba) Nawet jeżeli nie to zawsze są jakieś "multiroom-y". Zobaczymy... I tak mam ściany gołe/ przed gładziami i malowaniem. Tak czy inaczej lepiej położyć kable niż później po podłodze przez pół mieszkania ciągnąć i chować rozgałęźniki za szafkami bo się okaże, że syn będzie chciał TV u siebie...


  KOCUREK1970

  Skrętka idzie tak czy inaczej 2x na każde pomieszczenie FTP kat 5E (lub 6A nie pamiętam co mam na stanie), kabel do TV mam już kupiony satec ctf-113 Digital 100m. Kable będą w peszlu, peszel jest już kupiony tylko wszystko czeka na położenie - prawdopodobnie jutro. Jeden punkt dystrybucyjny wymusza położenie wszystkiego na "gwiazdkę" inaczej byłoby to bez sensu. Co do końcówek to będą zaciskane - pracuję w firmie, która zajmuje się strukturą niskoprądową więc zaciskarki etc mam na "wyciągnięcie ręki". Tak jak dostęp do hurtowni okablowania etc. Co do rozgałęźników to było jedno z moich pytań :) Bo nie miałem pojęcia jakie dać tak samo jak separator ale już wyżej dostałem odpowiedź :)
 • #21
  KOCUREK1970
  Network and Internet specialist
  Doom wrote:
  Co do TVK to wiem o tym, że potrzebuję dekoder ale tak czy inaczej jakieś DVB-T powinienem odbierać na tym kablu.(chyba) Nawet jeżeli nie to zawsze są jakieś "multiroom-y".

  Nie w każdej kablówce jest sygnał DVB-T!.
  Pozostają dekodery operatora, lub moduł Ci (jeśli operator oferuje).
  Doom wrote:
  Co do rozgałęźników to było jedno z moich pytań

  Szukaj z Trateca - to sprzęt typowo "kablówkowy".
 • #22
  VooVoo
  Level 34  
  I nie zapomnij założyć filtry KZ na każdy telewizor, lub jeśli to będzie ze splittera to przed nim. Unikniesz zakłóceń w kanale zwrotnym z telewizorów. Układ przedstawiony przez @SP5ANJ jest najlepszy.
  Vectra daje sygnał cyfrowy odkodowany ale telewizory muszą mieć głowicę kablową do ich odbioru (dvb-c).
 • #23
  Doom
  Level 18  
  VooVoo

  Czyli daję separator TV-Data i na odejściu TV daję jeden filtr KZ tak ? Separator taki: "Gniazdo multimedialne Kelkom Telmor GMF-351 internet-radio-telewizja" wystarczy ?
 • #24
  krys06
  Level 29  
  Będzie ok.
  Chciałbym "3 grosze "do ogólnego odbioru TVK.Jest prawdą ,że dekoder dedykowany jes do 1 tv...lub trzeba wykupić dodatkowy pakiet.Tak jest np w Multimedia Polska(mój dostawca).Ale można to trochę ,że tak powiem "usprawnić"...mianowicie:1 tv odbiera przez dekoder "pełen full",2 tv tylko programy w pakiecie wykupionym,3 tv ma osobny dekoder dvb-t i tylko tv naziemna.No i w instalacji kolegi Doom ,przy założeniu ,że wszystko będzie zainstalowane właściwie...taka możliwość istnieje.A do Moderatora...temat powinien posłużyć jak pomoc dla wieeelu pytających o sposoby montażu,rozdziału TVK i nietylko !
 • #25
  VooVoo
  Level 34  
  Doom wrote:
  VooVoo

  Czyli daję separator TV-Data i na odejściu TV daję jeden filtr KZ tak ? Separator taki: "Gniazdo multimedialne Kelkom Telmor GMF-351 internet-radio-telewizja" wystarczy ?
  Wszystko zależy od poziomu sygnału na wejściu do lokalu. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem zamiast tego gmf-a jest tris 307P. Ma dwa wyjścia data (modem + dekoder) oraz wyjście rtv z wbudowanym KZ. Z niego należałoby podzielić sygnał na pozostałe otv.
 • #26
  KOCUREK1970
  Network and Internet specialist
  VooVoo wrote:
  Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem zamiast tego gmf-a jest tris 307P. Ma dwa wyjścia data (modem + dekoder) oraz wyjście rtv z wbudowanym KZ

  Gniazdo multimedialne GMDF351
  http://www.satserwis.pl/pokaz.php?nazwa=oferta/24/2482.dat