Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Fibaro Fibaro
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

termet ecocondens 20

sikor 06 Sty 2015 22:50 5946 52
  • #31 06 Sty 2015 22:50
    jack63
    Poziom 40  

mirrzo napisał:
    I tu jesteś w błędzie.
    Możliwe. Nie upieram się. W instrukcji nie znalazłem żadnej informacji poza tą którą podałem wyżej.
    Jak wiesz to napisz koledze trochę ... mniej enigmatycznie. :D
    Na pewno trzeba jeszcze zmienić ustawienia sterownika, ale to też powinien "obsłużyć " serwisant uruchomiający kocioł.
    sikor napisał:
    Potrzebuje do kotła dodatkowo komin boczny przez ścianę + napęd do zaworu cwu i czujnik.

Tak. Bez komina kocioł raczej nie może działać. :D Tu Ci nie pomogę, bo ja komin kupowałem w 2012 a sytuacja rynkowa się zmienia. W moim przypadku (komin pionowy bezpośrednio nad kotłem) najlepszy okazał się zakup rur i zakończenia Kominusa + podstawa komina niby ori kupowana przez internet.
    Siłownik do zaworu 3D jest w komplecie z czujnikiem i uzupełnieniem instrukcji.
    Można tez kupić zestawy przyłączeniowe, ale nie polecam, bo drogie, choć wygodne do stosowania. To już musisz uzgodnić z instalatorem.
    Do pogodówki wystarczy podłączenie czujnika temp. zewnętrznej. Są pikne jako cud ori czujniki w odpowiedniej obudowie. Można tez kupić czujnik KTY xx juz nie pamiętam jaki za 2 zł. Co kto woli i na co kogo stać.
    Osobiście nie stosuję pogodówki więc sie nie wypowiem. Koledzy w innych tematach sie doktoryzowali.
    Przy Twojej "baterii" auratonów jeden możesz użyć do sterownia kotłem.

• Fibaro
  • #32 06 Sty 2015 23:09
    mirrzo

Moderator - Systemy Grzewcze

jack63 napisał:
    mirrzo napisał:
    I tu jesteś w błędzie.
    Możliwe. Nie upieram się. W instrukcji nie znalazłem żadnej informacji poza tą którą podałem wyżej.
    Jak wiesz to napisz koledze trochę ... mniej enigmatycznie. :D
    Na pewno trzeba jeszcze zmienić ustawienia sterownika, ale to też powinien "obsłużyć " serwisant uruchomiający kocioł.

Piszecie tu o dwóch różnych kotłach: IMMERGAS i TERMET
    W Termecie nie ma innej roboty, jak ustawienia w automatyce. Immergas wymaga więcej pracy - potrzebny zestaw na gaz płynny.
    A wszystko robi serwisant.

• #33 07 Sty 2015 07:38
    jack63
    Poziom 40  

mirrzo napisał:
    Immergas wymaga więcej pracy - potrzebny zestaw na gaz płynny.

Masz rację. Po dokładniejszym przeczytaniu instrukcji okazało się:
    cytat z instrukcji:
    Kotły Victrix X 12/24 2 I przystosowane są zasilania
    gazem ziemnym (GZ-50 - E, GZ-41,5 - Lw, GZ-35 -
    Ls) lub płynnym propanem technicznym.
    W razie konieczności dostosowania urządzenia do
    gazu innego niż ten, do którego został przystosowa-
    ny fabrycznie (patrz tabliczka znamionowa)należy
    zamówić zestaw przezbrojeniowy.
    Wytłuszczenie moje.
    sikor napisał:
    czy na wyświetlaczu kotła widać z jaką mocą obecnie pracuje?

Nie jest podawana wartość cyfrowa mocy ani nawet RPM wentylatora, która jest odzwierciedleniem mocy, tylko wykres słupkowy przedstawiający w sposób uproszczony aktualną moc kotła.

• #34 07 Sty 2015 15:34
    sikor
    Poziom 19  

Ok panowie zamówiłem to pudło + akcesoria ,oczywiście się okazuje ze wszyscy mają owy kocioł wirtualnie.Nie zamówiłem tylko czujnika zewnętrznego bo nie dam 220zł za kawałek puszki z przyklejonym w środku czujnikiem za 3zł :)
    Panowie stawiam że to będzie sensor kty 81/110 lub /210 a wy jak myślicie?

• #35 07 Sty 2015 22:22
    jack63
    Poziom 40  

Ma 1k w 25 oC jeśli dobrze pamiętam. Tylko po co? Kocioł to nie choinka aby "wieszać" na nim wszystko co się nawinie.

sikor napisał:
    oczywiście się okazuje ze wszyscy mają owy kocioł wirtualnie

Ależ to normalne. :D Jednak ceny internetowe są niższe. Sam kupowałem w ten sposób.
    Czekamy na efekty. :D

• #36 07 Sty 2015 23:24
    sikor
    Poziom 19  

3 dni musze czekać. Za ten czas dopracuje instalacje mam troche lutowania.Zaprojektowałem już dodatkowy czujnik zamknięcia zaworów.
    jak sie zaczną zamykać wszystkie zawory to ,zanim nastąpi brak przepływu kocioł dostanie off na złączu programatora i to załatwi sprawe.

• Fibaro
  • #37 08 Sty 2015 07:47
    jack63
    Poziom 40  

Tylko po co tak kombinujesz. Jeden termostat, ten z "najzimniejszego " pomieszczenia podłącz pod kocioł a nie pod siłownik zaworu. Zawór na full i po sprawie.
    Można też kupić ten KTY i mieć pogodówkę, która dobierze odpowiednią temp. zasilania aby kocioł się nie musiał wyłączać.
    Kocioł ma bypass, który standardowo jest otwarty, więc przepływ będzie zawsze, tylko po co ? Ja mam zakręcony. Grzejniki z rozdzielaczy, bez głowic, więc opory przepływu małe. Dałem pompę na II bieg zamiast III-go. Choć Twój może mieć już nową "elektroniczną" pompę. Okaże się.
    Czy znalazłeś już serwisanta do uruchomienia? To ważna kwestia, aby był to kompetentny człowiek. Jak się na takiego trafi to lepiej aby opiekował się kotłem przez cały czas gwarancji i dalej.

• Fibaro
  • #38 08 Sty 2015 09:11
    Euroster Serwis
    Poziom 13  

Sterowanie rozdzielaczem jest bardzo dobrym rozwiązaniem ale brakuje modułu T6 Link. Wszystkie regulatory podłącza się do niego a z niego dopiero siłowniki na rozdzielaczu. Dodatkowo do T6 podłącza się kocioł, pod zaciski (na kotle) dla regulatora pokojowego typu zwierno-rozwiernego. Jeżeli jest na rozdzielaczu pompa to też można ją podłączyć do T6 bo dla niej też jest sterowanie.
    Temperatura spada w dowolnym pomieszczeniu to siłownik na rozdzielaczu się otwiera, następnie włącza się pompa (jeżeli jest podłączona) a na końcu, z odpowiednim opóźnieniem, włącza się piec (już niezależnie od przepływu). Jak we wszystkich pomieszczeniach będzie nagrzane to piec się wyłącza. Wszystko działa tak samo jak by był podłączony tylko jeden regulator jednak każde pomieszczenie ma dokładnie taką temperaturę jaką się ustawi.

• #39 08 Sty 2015 10:25
    jack63
    Poziom 40  

Kolega @sikor nie ma podłogówki. Więc czym się różni zaproponowany układu od układu z jednym termostatem pomieszczeniowym i głowicami termostatycznymi??? Tym ze mamy trochę większą dokładność regulacji i całą choinkę sterowników? Czyżby miał być jeszcze jeden "centralny"? Wtedy pozostałe robią tylko za czujniki temperatury. Dla mnie bez sensu. Niepotrzebne pakowanie się w koszty, a problem całkowitego zdławienia przepływu jak był tak jest dalej.
    Zaletą zaworów na rozdzielaczu jest to, iż łatwiej jest doprowadzić zasilanie - jedno dla kilku siłowników. Szczególnie jak zastosowano tańsze ale pobierające dużo więcej energii siłowniki termiczne zamiast trójstawnych.
    Rozwiązaniem najbardziej optymalnym było stosowanie czujników bezprzewodowych "podłączonych" do sterownika kotła z pompą o zmiennym wydatku. Wtedy zawory na rozdzielaczu miały by sens. Jednak automatyka kotła jest prymitywna do bólu i marnie (wg. mnie ) sobie radzi z optymalizacją jego pracy a co dopiero z resztą układu.
    Wszelkie sterowania strefowe i inne "bajery" uważam za drogie prowizorki. Układ sterowania musi mieć jeden "mózg" do koordynowania i optymalizacji działań.
    Niestety jeszcze się taki nie narodził i pewnie się prędko nie narodzi, bo nie jest to na rękę producentom "ozdób na choinkę". Bliską tej idei są systemy (szumna nazwa) tzw. domów inteligentnych, ale one i tak muszą sterować kotłem przez jego niedoskonałe interfejsy.
    Dla pasjonatów programowania procesorów lub np. Raspberry Pi taki układ sterowania nie byłby żadnym problemem gdyby mogli potraktować kocioł jak grzejnik elektryczny. Czyli zadać mu aby grzał z określoną mocą a jego automatyka dbała by o optymalizację jego pracy.
    Na razie jest to niemożliwe. Niestety, m.in. ze względów bezpieczeństwa , nie można zastosować własnej automatyki kotła a producenci nie mają ochoty ich dostosowywać do opisanych wyżej założeń. Koniec końców mamy to co mamy czyli choinki z spore pieniądze i problemy z regulacją temp lub "męczeniem pompy i wymiennika kotła.

• #40 08 Sty 2015 11:44
    sikor
    Poziom 19  

@jack63 ja ciebie naprawdę nie rozumie ty w ogóle używasz pilota do telewizora czy to zbędny bajer?

To rozwiązanie idealne bez wad i proste jak konstrukcja cepa.
    Ja jestem wymagający co do temperatur w samej sypialni mam ustawione 3 temperatury w ciągu doby.W łazience mam ustawione 2 temperatury w ciągu doby 23 stopnie i 20 w nocy.W salonie mam zawsze stałą temperature 20.8 stopnia . Uzyskaj mi to na jednym sterowniku.
    Ps co to za różnica czy mam grzejniki czy podłogówke żadna, zasada działania taka sama.
    I po co ci centralny euroster?

@Euroster Serwis Czy ten sterownik ma możliwość opóźnienia włączenia kotła na czas potrzebny do otwarcia zaworów i uzyskania przepływu?
    Jeżeli nie to chyba to można załatwić na kotle ustawiając opóźnienie załączania palnika o czas potrzebny do otwarcia zaworu.

• #41 08 Sty 2015 12:20
    Euroster Serwis
    Poziom 13  

T6 ma stałe opóźnienie włączania kotła. Jak pisałem najpierw siłowniki potem po około 60s pompa a po następnych kocioł. Dzięki temu piec nie włączy się zanim nie otworzy obiegu chociaż jeden siłownik.

• #42 08 Sty 2015 12:28
    jack63
    Poziom 40  

sikor napisał:
    Ps co to za różnica czy mam grzejniki czy podłogówke żadna, zasada działania taka sama.

Różnica jest spora, bo podłogówka ma spora bezwładność cieplną i temperatura w pomieszczeniu zmienia się z dużym opóźnieniem w porównaniu z grzaniem grzejnikami.
    Jakbyś przeczytał post dokładnie i ze zrozumieniem to byś się nie dziwił i nie wyciągał fałszywych wniosków o pilocie i centralnym eurosterze.
    Z resztą najpier pytasz mnie:
    sikor napisał:
    a potem :
    sikor napisał:
    @Euroster Serwis Czy ten sterownik ma możliwość opóźnienia włączenia kotła na czas potrzebny do otwarcia zaworów i uzyskania przepływu?

Pewna niekonsekwencja. Nie sądzisz?
    sikor napisał:
    to można załatwić na kotle ustawiając opóźnienie załączania palnika o czas potrzebny do otwarcia zaworu.

Z tego co pamiętam w Victrix'ie jest taka możliwość.

• #43 08 Sty 2015 13:29
    sikor
    Poziom 19  

jack63 napisał:
    Różnica jest spora, bo podłogówka ma spora bezwładność cieplną i temperatura w pomieszczeniu zmienia się z dużym opóźnieniem w porównaniu z grzaniem grzejnikami.

to załatwia ustawienie krzywej grzewczej PI w sterownikach euroster i działa to wyśmienicie ,sterownik bierze pod uwagę jak długo grzejnik oddaje ciepło po wyłączniu grzania a co za tym idzie wyłącza grzanie z wyprzedzeniem bo wie że grzejnik dobije jeszcze te 0,2 stopnia zanim ostygnie.To samo tyczy włączania euroster oblicza sobie ile czasu grzejnik potrzebuje na uzyskanie wymaganej temperatury i załącza ogrzewanie z wyprzedzeniem lub z opóźnieniem.Dla tych sterowników coś takiego jak bezwładność nie istnieje !!!!
    jack63 napisał:
    sikor napisał:
    a potem :
    sikor napisał:

Ty napisałeś o centralnym eurosterze wiec zapytałem po co? Jak centralnym urządzeniem jest sterownik f6 który włączy kocioł.A ja zapytałem czy ma zwłokę czy odpala kocioł mimo zamkniętych zaworów.
    Sorry kolego ale rozpierdzielasz ten temat ja napisałem krótko i zadałem pytanie o kocioł a ty mi zaczołeś o.

Styropianie ,izolacji i cholera wie czym jeszcze ,teraz nie wiem czego odemnie wymagasz mam eurostery wystawić na allegro ,bo uważasz ze to drogie czy jak?Dla mnie instalacja jest perfekcyjna jest zmontowana działa ,i nie ma tematu a sterownik F6 tylko ją "dopieśći"

• Pomocny post
    #44 08 Sty 2015 13:49
    Euroster Serwis
    Poziom 13  

W gwoli ścisłości chodzi o T6 a nie F6. Algorytm PI w Eurosterze 2026, bo zdaje się o te chodzi, działa trochę inaczej niż to opisał sikor. Nie jest to aż tak istotne ale jeżeli kogoś to interesuje to polecam kontakt telefoniczny z naszym serwisem. Najważniejsze że faktycznie stabilizują bardzo ładnie temperaturę w pomieszczeniach, a chyba o to chodzi w wypadku dużej bezwładności układu.

• #45 08 Sty 2015 14:14
    jack63
    Poziom 40  

sikor napisał:
    Dla tych sterowników coś takiego jak bezwładność nie istnieje !!!!

Nie masz pojęcia o sterowaniu i przez to piszesz bzdury a bezwładności sterownika.
    Takiego czegoś nie ma. Są rożne bezwładności, ale samego sterownika nie dotyczą.
    na potwierdzenie:
    Euroster Serwis napisał:
    Algorytm PI w Eurosterze 2026, bo zdaje się o te chodzi, działa trochę inaczej niż to opisał sikor.

Bronisz swojego wydumanego układu jak niepodległości zamiast się zastanowić nad jego uproszczeniem i poprawieniem.
    Czy nie przyszło ci do głowy, że może przez niego zajeździłeś kocioł elektryczny???
    Zamiast podziękować za rady puszysz się jak indyk. Twoja wola.
    Większość moich postów nie była skierowana do ciebie. Przecież czytają to też inni. Może im się bardziej przyda przekazana wiedza.

• #46 08 Sty 2015 15:43
    sikor
    Poziom 19  

Tak wiem dla czego zajeździłem mój kocioł elektryczny. Poniważ elektronika ma zimne luty i słabej jakość turbinkę od przepływu do tego siadło łozysko ceramiczne w pompie jak to bywa w tym modelu po 10 latach.I to wszystko przez moje eurostery:)
    Ten kocioł już gwałcę w drugim domu wiec ma prawo się wykończyć i nie muszę szukać przyczyn bo ją znam.

Dzwoniłem właśnie do serwisu euroster w sprawie sterownika

Sprawa wygląda tak

Sterownik zaworów dostając informacje z eurstera pokojowego (wyłącz) zamyka zawór .W przypadku zamknięcia wszystkich zaworów wyłącza pokolei piec>>pompe>>zawory.
    Proces włączenia wygląda tak.
    Sterownik włącza zawory poklei potem włącza pompę a na końcu piec.Czyli nie ma możliwości żeby piec ruszył jak nie ma przepływu przynajmniej przez jeden zawór i to mi chodziło.

Dzięki wszystkim za pomoc

Dodano po 57 [minuty]:

I pozamiatane dzwoniłem do dwóch instalatorów nie chcą uruchomić kotła na butli !!!!!!!
    11kg czy 22kg bo podobno przepisy zabraniają.
    Wymiękam

Dodano po 20 [minuty]:

kurcze chyba immergas mało płaci za te pierwsze odpalenia bo sie serwisantom nie chce jeździć.

Dzwonie i mówię potrzebuje odpalić nowy kocioł z tym że trzeba będzie go przezbroić na Propan i że wszystko do tego mam.Kolo po chwili ciszy mówi ze jeszcze tego nie robił itd ale ok.
    Pyta się z czego będzie zasilany kocioł mówię ze na początek z butli 11kg i się zaczęło.Kolo pyta czy jestem pewny z w butli będzie propan to ja mu mówię że nie muszę być pewny bo przecież butla będzie w ciepłym pomieszczeniu.To wiec jak juz wszystkie opcje zapytań powaliłem kolo mówi że przepisy zabraniają podłączenia z butli i trzymania butli w domu.

Dzwonie do drugiego serwisanta kolo mówi Panie straciłem uprawnienia i panu nie odpale ale przy okazji o ten propan zapytałem i koleś mówi że minimum to butla 33kg na mniejszej tez by nie odpalił i tak mówią przepisy.

o co Panowie chodzi?

Nie potrafią?Nie chce im się ? czy przepisy?

Trzeci serwisant przerobiony ,mówi ze nie odpali z butli bo za małą ma wydajność i nie da rady wyregulować.

• #47 08 Sty 2015 16:22
    FOSGEN1
    Poziom 27  

@sikor , nie wiem co na to przepisy. Ale na logikę to ja bym się chyba nie porywał na taki rodzaj zasilania. Co ile czasu byś musiał to kontrolować?

• #48 08 Sty 2015 16:37
    sikor
    Poziom 19  

Pozostaje mi gaz propan muszę jakoś przetrwać zanim dociągną mi gaz ziemny.

Przy moich obliczeniach wcale to nie będzie kłopotliwe ,powinienem butlą tydzień objechać
    a planuje 2x33kg

• #50 08 Sty 2015 18:48
    sikor
    Poziom 19  

nie ma znaczenia czy to 11kg czy 33kg ta sama gadka

• #51 08 Sty 2015 19:38
    FOSGEN1
    Poziom 27  

sikor napisał:
    koleś mówi że minimum to butla 33kg

no przecież sam piszesz, że by Ci uruchomił. Acha, to ten co uprawnienia stracił :-(.
    Chyba będziesz musiał innego szukać.

• #52 09 Sty 2015 11:38
    sikor
    Poziom 19  

Jak można stracić uprawnienia ? Po pijaku montował kotły? :)

• #53 09 Sty 2015 15:24
    FOSGEN1
    Poziom 27  

sikor napisał:
    Jak można stracić uprawnienia ? Po pijaku montował kotły? :)

Może nie brał udziału w jakichś kolejnych szkoleniach?

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo