Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Tani adapter Wi-Fi do Samsung Smart TV

24 Nov 2014 19:27 23316 30
  • Level 13  
    Telewizory LED Smart Samsunga mają zaszyte w swoim firmware sterowniki okrojone tak, aby działały wyłącznie z adapterami tegoż producenta. Adaptery Samsunga są wyjątkowo drogie a Karty USB Wi-Fi innych producentów z tym samym chipsetem (RT2870) nie są rozpoznawane przez telewizor, gdyż mają inne identyfikatory PID i VID.
    Do zamiany tych identyfikatorów będą na potrzebne:
    Adapter z odpowiednim chipsetem, Ubuntu w wersji poniżej 10.04 (najlepiej wersję 9.04) nagrane na płytę CD lub DVD oraz kod sterownika.
    Sterownik można nagrać sobie na pendrive.
    Do naszego celu mogą być użyte następujące chipsety Ralinka:
    RT2870 dla wszystkich serii
    RT3572 dla serii C, D i E
    RT3070, RT3071, RT3072, RT5370, RT5372, RT5572 dla serii E
    Ja do przeróbki znalazłem najtańszą na Allegro kartę Sitecoma WL-344 za 15zł z chipsetem Ralinka RT3071.
    Pobieramy z Internetu system Ubuntu 9.04 np. ze strony
    http://www.idg.pl/ftp/linux_2954/ubuntu.904.32.bit.html
    Wypalamy płytę z obrazu pobranego powyżej i wkładamy ją do napędu w komputerze.
    Wyłączamy i włączamy ponownie komputer przerywając uruchomienie przez wejście do Biosu.
    W Biosie komputera ustawiamy boot sequence na start z płyty CD i zatwierdzamy zmiany.
    Komputer uruchomi się ponownie z płyty Linuxa Ubuntu.
    Na ekranie powitalnym Ubuntu wybieramy uruchomienie bez instalacji.
    Po pełnym uruchomieniu się Ubuntu z płyty startowej wkładamy do gniazda USB pendrive ze sterownikiem.
    Na pulpicie pokaże się ikona z nowo zainstalowanym pendrivem. Otwieramy tę ikonę i prawym klawiszem myszy klikamy na spakowany plik sterownika i wybieramy rozpakowanie. Powstanie nowy folder zawierający pliki sterownika. Kopiujemy powstały folder do Home Folder z menu Places.
    Teraz wyjmujemy już pendrive i wkładamy do gniazda USB naszą kartę Wi-Fi, którą mamy przerobić.
    Z menu Applications wybieramy Accesories i uruchamiamy Terminal.
    Należy pamiętać, aby po wpisaniu każdej komendy zatwierdzić ją wciskając Enter i poczekać na jej wykonanie!
    Wpisujemy komendę:
    lsusb
    Wyświetli się nam lista wszystkich urządzeń USB podłączonych do komputera.
    Odczytujemy VID i PID naszej karty Wi-Fi.
    W skopiowanym uprzednio folderze otwieramy kolejno podfoldery: os, linux
    W podfolderze linux odnajdujemy plik o nazwie usb_main_dev
    Otwieramy go w trybie edycji i znajdujemy kilka ciągów znaków podobnych do tego:
    USB_DEVICE(0x148F,0x3070)
    Ten ciąg oznacza urządzenie mające VID=148F i PID=3070.
    Dokonujemy zmian w pliku wpisując w nawiasie w miejsce 148F nasz odczytany VID a w miejsce 3070 nasz odczytany PID (dla karty WL-344 będą to VID=0DF6 i PID=0040). Zamykamy plik z zapisem zmian.
    Zamykamy okienko Home Folder i z menu Applications wybieramy Accesories i uruchamiamy Terminal.
    Teraz możemy kompilować sterownik.
    Przechodzimy do Terminala i wpisujemy w jego okienku następujące komendy:
    cd RT3070
    sudo make
    sudo make install
    sudo rmmod rt3070sta
    sudo insmod os/linux/rt3070sta.ko
    Teraz można już włożyć w gniazdo USB kartę Wi-Fi, którą chcemy przerobić.
    Wpisujemy kolejne komendy:
    sudo ifconfig ra0 up
    sudo iwpriv ra0 e2p 208=04E8
    sudo iwpriv ra0 e2p 20A=2018
    Jeżeli po wpisaniu dwóch ostatnich komend pojawi się napis potwierdzający wpisane parametry, to karta jest gotowa. Można ją wyjąć z gniazda USB i sprawdzić w telewizorze.
  • Level 39  
    Bardzo ciekawy poradnik i napewno pomocny.
    Ale w dzisiejszych czasach wbudwane wifi w tv do podstawa, nie neguje i nie mówię że nie potrzebne bo może się komuś przydać.
  • Level 13  
    Niestety wiele telewizorów Samsung Smart TV są wykonywane w wersji Wi-Fi ready, co oznacza, że bez dodatkowego adaptera bezprzewodowego możemy zapomnieć o Internecie w telewizorze. Nie będzie więc telewizji hybrydowej, DLNA itd.
    Mój opis dotyczy zmiany identyfikatorów VID i PID na samsungowskie identyfikatory adaptera WIS09ABGN.
    Jeśli chcemy zmienić na identyfikatory nowszego typu adaptera WIS12ABGNX to polecenia linuksowe wyglądają następująco:
    sudo iwpriv ra0 e2p 208=148F
    sudo iwpriv ra0 e2p 20A=3572
  • Level 39  
    Tak jak pisałem wcześniej, bardzo dobry poradnik bo cena za Samsungowską kartę Wifi to kosmos.
  • Level 11  
    Witam
    Z wypiekami na twarzy przeczytałem to co wyżej gdyż dzisiaj kupiłem na szybkiego w Tesco TV sSamsunga UE40H5203AW i doszło do mnie ,że ze względu na cenę samsungowskiego adaptera muszę tak zrobić jak pisze kolega Ostry50 .
    Nie mam wiedzy czy dla mojego modelu Sitecom WL-344 będzie się nadawał i czy zmieniać VID I PID tak jak dla WIS09ABGN czy jak dla WIS12ABGNX?
    Bardzo proszę o informację na ten temat.
  • Level 2  
    Witam. Mam problem. posiadam kartę z chipsetem 2870 i według ten instrukcji za nic nie moge zmienić pid i vid. Posiadam na Linux Mint 17 Qiana, ale na Ubuntu co ta podane też nie daje rady. Zmieniam w tym pilku nazwy tak jak w instrukcji. Tam na początku jak jest spis tych modeli z pid i vid. A tutaj podam wpisy z terminala
    Quote:
    o
    o
    .--.
    |o_o |
    |:_/ |
    // \ \
    (| | )
    /'\_ _/`\
    \___)=(___/

smallbizon@SAMSUNG-NC110 ~/Pulpit/RT3070 $ su
    Hasło:
    SAMSUNG-NC110 RT3070 # lsusb
    Bus 001 Device 004: ID 2232:1005
    Bus 001 Device 006: ID 148f:7601 Ralink Technology, Corp.
    Bus 001 Device 003: ID 04e8:6872 Samsung Electronics Co., Ltd
    Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
    Bus 005 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
    Bus 004 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
    Bus 003 Device 002: ID 0a5c:219c Broadcom Corp.
    Bus 003 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
    Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
    SAMSUNG-NC110 RT3070 # sudo make
    make -C tools
    make[1]: Wejście do katalogu `/home/smallbizon/Pulpit/RT3070/tools'
    gcc -g bin2h.c -o bin2h
    make[1]: Opuszczenie katalogu `/home/smallbizon/Pulpit/RT3070/tools'
    /home/smallbizon/Pulpit/RT3070/tools/bin2h
    cp -f os/linux/Makefile.6 /home/smallbizon/Pulpit/RT3070/os/linux/Makefile
    make -C /lib/modules/3.13.0-24-generic/build SUBDIRS=/home/smallbizon/Pulpit/RT3070/os/linux modules
    make[1]: Wejście do katalogu `/usr/src/linux-headers-3.13.0-24-generic'
    CC [M] /home/smallbizon/Pulpit/RT3070/os/linux/../../common/crypt_md5.o
    CC [M] /home/smallbizon/Pulpit/RT3070/os/linux/../../common/crypt_sha2.o
    CC [M] /home/smallbizon/Pulpit/RT3070/os/linux/../../common/crypt_hmac.o
    CC [M] /home/smallbizon/Pulpit/RT3070/os/linux/../../common/mlme.o
    /home/smallbizon/Pulpit/RT3070/os/linux/../../common/mlme.c: In function ‘BssTableSetEntry’:
    /home/smallbizon/Pulpit/RT3070/os/linux/../../common/mlme.c:4002:39: warning: operation on ‘Tab->BssOverlapNr’ may be undefined [-Wsequence-point]
    Tab->BssOverlapNr = (Tab->BssOverlapNr++) % MAX_LEN_OF_BSS_TABLE;
    ^
    /home/smallbizon/Pulpit/RT3070/os/linux/../../common/mlme.c: In function ‘BssTableSortByRssi’:
    /home/smallbizon/Pulpit/RT3070/os/linux/../../common/mlme.c:4406:1: warning: the frame size of 1564 bytes is larger than 1024 bytes [-Wframe-larger-than=]
    }
    ^
    CC [M] /home/smallbizon/Pulpit/RT3070/os/linux/../../common/cmm_wep.o
    CC [M] /home/smallbizon/Pulpit/RT3070/os/linux/../../common/action.o
    CC [M] /home/smallbizon/Pulpit/RT3070/os/linux/../../common/cmm_data.o
    CC [M] /home/smallbizon/Pulpit/RT3070/os/linux/../../common/rtmp_init.o
    /home/smallbizon/Pulpit/RT3070/os/linux/../../common/rtmp_init.c: In function ‘RtmpRaDevCtrlInit’:
    /home/smallbizon/Pulpit/RT3070/os/linux/../../common/rtmp_init.c:3709:2: error: implicit declaration of function ‘init_MUTEX’ [-Werror=implicit-function-declaration]
    init_MUTEX(&(pAd->UsbVendorReq_semaphore));
    ^
    /home/smallbizon/Pulpit/RT3070/os/linux/../../common/rtmp_init.c:3710:2: warning: passing argument 2 of ‘os_alloc_mem’ from incompatible pointer type [enabled by default]
    os_alloc_mem(pAd, (PUCHAR)&pAd->UsbVendorReqBuf, MAX_PARAM_BUFFER_SIZE - 1);
    ^
    In file included from /home/smallbizon/Pulpit/RT3070/include/rt_config.h:56:0,
    from /home/smallbizon/Pulpit/RT3070/os/linux/../../common/rtmp_init.c:37:
    /home/smallbizon/Pulpit/RT3070/include/rtmp.h:5687:13: note: expected ‘UCHAR **’ but argument is of type ‘UCHAR *’
    NDIS_STATUS os_alloc_mem(
    ^
    cc1: some warnings being treated as errors
    make[2]: *** [/home/smallbizon/Pulpit/RT3070/os/linux/../../common/rtmp_init.o] Błąd 1
    make[1]: *** [_module_/home/smallbizon/Pulpit/RT3070/os/linux] Błąd 2
    make[1]: Opuszczenie katalogu `/usr/src/linux-headers-3.13.0-24-generic'
    make: *** [LINUX] Błąd 2
    SAMSUNG-NC110 RT3070 # sudo make install
    make -C /home/smallbizon/Pulpit/RT3070/os/linux -f Makefile.6 install
    mkdir: nie można utworzyć katalogu „/etc/Wireless”: Plik istnieje
    make[1]: Wejście do katalogu `/home/smallbizon/Pulpit/RT3070/os/linux'
    rm -rf /etc/Wireless/RT2870STA
    mkdir /etc/Wireless/RT2870STA
    cp /home/smallbizon/Pulpit/RT3070/RT2870STA.dat /etc/Wireless/RT2870STA/.
    install -d /lib/modules/3.13.0-24-generic/kernel/drivers/net/wireless/
    install -m 644 -c rt3070sta.ko /lib/modules/3.13.0-24-generic/kernel/drivers/net/wireless/
    install: nie można wykonać stat na „rt3070sta.ko”: Nie ma takiego pliku ani katalogu
    make[1]: *** [install] Błąd 1
    make[1]: Opuszczenie katalogu `/home/smallbizon/Pulpit/RT3070/os/linux'
    make: *** [install] Błąd 2
    SAMSUNG-NC110 RT3070 # sudo rmmod rt3070sta
    rmmod: ERROR: Module rt3070sta is not currently loaded
    SAMSUNG-NC110 RT3070 # sudo insmod os/linux/rt3070sta.ko
    insmod: ERROR: could not load module os/linux/rt3070sta.ko: No such file or directory
    SAMSUNG-NC110 RT3070 # sudo rmmod rt2870sta
    rmmod: ERROR: Module rt2870sta is not currently loaded
    SAMSUNG-NC110 RT3070 # ^C
    SAMSUNG-NC110 RT3070 #
    [/quote][/code]
  • Level 13  
    Prawdopodobnie polecenia linuksowe wpisywane są z poziomu zwykłego użytkownika a nie administratora systemu (SuperUser).
    Być może potrzebne będzie na początku uruchomienie polecenia su aby linux traktował sesję terminala jako sesję administratora, albo poprzedzanie każdego polecenia wpisem sudo gdyż tylko jako SupeUser (su) mogą być wykonywane pozostałe polecenia.

Dodano po 7 [minuty]:

Przepraszam, nie zauważyłem, że wszystkie polecenia są poprzedzone sudo.
    Z tego co widzę, to sterownik rt3070sta.ko już istnieje w systemie.
    Prawdopodobnie jest to zbyt nowa wersja linuksa, która ma już zaimplementowane sterowniki chipsetu rt3070, lu te sterowniki były wcześniej instalowana, gdyż podczas kompilowania tego sterownika pojawia się informacja, że plik już istnieje w systemie.
  • Level 9  
    Otwieramy go w trybie edycji i znajdujemy kilka ciągów znaków podobnych do tego:
    USB_DEVICE(0x148F,0x3070)
    OK ale dlaczego ten wpis ? USB_DEVICE(0x148F,0x3070)
    a nie ten : {USB_DEVICE(0x148F,0x3071)}, ?

u mnie jest tak :
    /* module table */
    struct usb_device_id rtusb_usb_id[] = {
    #ifdef RT3070
    {USB_DEVICE(0x148F,0x3070)}, /* Ralink 3070 */
    {USB_DEVICE(0x148F,0x3572)}, /* Ralink 3572 */
    {USB_DEVICE(0x148F,0x3071)}, /* Ralink 3071 */
    {USB_DEVICE(0x148F,0x3072)}, /* Ralink 3072 */
    {USB_DEVICE(0x0DB0,0x3820)}, /* Ralink 3070 */
    {USB_DEVICE(0x0DF6,0x003E)}, /* Sitecom 3070 */
    {USB_DEVICE(0x0DF6,0x0042)}, /* Sitecom 3072 */
    {USB_DEVICE(0x14B2,0x3C12)}, /* AL 3070 */
    {USB_DEVICE(0x18C5,0x0012)}, /* Corega 3070 */
    {USB_DEVICE(0x083A,0x7511)}, /* Arcadyan 3070 */
    {USB_DEVICE(0x1740,0x9703)}, /* EnGenius 3070 */
    {USB_DEVICE(0x1740,0x9705)}, /* EnGenius 3071 */
    {USB_DEVICE(0x1740,0x9706)}, /* EnGenius 3072 */
    {USB_DEVICE(0x13D3,0x3273)}, /* AzureWave 3070*/
    {USB_DEVICE(0x1044,0x800D)}, /* Gigabyte GN-WB32L 3070 */
    {USB_DEVICE(0x2019,0xAB25)}, /* Planex Communications,
  • Level 13  
    Nie ma znaczenia, który wpis zmieniamy. Chodzi tylko o to, by ten adapter, który chcemy przerobić był wykrywany przez sterownik linuksowy. Jego PID i VID muszą być wprowadzone do tego pliku, który edytujemy. Jeżeli wpis z naszym PID i VID istnieje już w sterowniku to w ogóle nic nie zmieniamy. Wszystko zależy od tego jaką kartę wi-fi przerabiamy.
  • Level 9  
    Witam , mam pytanie odnośnie orginalnego adaptera WIS12ABGNX czy można go przerobić na adapter WIS09ABGN kombinuje i nic mi nie wychodzi.
  • Level 13  
    Można nadać mu identyfikatory kart WIS09ABGN, ale najpierw należy w sterowniku (o czy pisałem wcześniej) wpisać identyfikatory karty WIS12ABGNX, czyli VID=148F i PID=3572 aby była rozpoznana przez sterownik.
    Potem procedura taka, jak w pierwszym poście.
  • Level 9  
    Dzięki za odpowiedz czyli tak vid-148f i pid-3572 bez zmiany na 7-ce w idetyfikacji są takie parametry , więc który sterownik trzeba zainstalować aby działał w LE40B651T3W , RT2870 czy RT3070.
  • Level 13  
    Sterownik linuksowy służy tylko do zmiany identyfikatorów VID i PID.
    Tak naprawdę, to nie ma znaczenia który sterownik zostanie zainstalowany pod Ubuntu, bo te chipsety obsługiwane są tym samym sterownikiem. Do mojego pierwszego postu załączony został sterownik, który działa z obydwoma chipsetami. Należy tylko do tego sterownika wprowadzić identyfikatory tego adaptera, który ma zostać przerobiony.
    Który z adapterów będzie działał z LE40B651T3W trzeba sprawdzić w instrukcji.
  • Level 9  
    I się narobiło czyżbym uwalił kartę po zmianie vid i pid , linux nie wykrywa karty a pod 7-ką vid -14ef pid-35fa czyli zmienione brak możliwości pobrania jakichkolwiek sterowników na 7 , czy można to jakoś naprawić ?
  • Level 13  
    Karta jest w porządku, tylko trzeba jej zmienić identyfikatory.
    W sterowniku linuksowym trzeba teraz wpisać identyfikatory VID=14EF i PID=35FA, czyli takie, jakie są obecnie wprowadzone do karty i po rozpoznaniu karty przez linuksa zamienić je na prawidłowe w ten sam sposób jaki opisany był w pierwszym poscie.
  • Level 10  
    Czy adapter ze zmienionym PID i VID bedzie pasował do Samsung UE40ES6100 ? Zepsuło mi się w tym modelu wbudowany odbiornik Wi-Fi i zastanawiam się jak rozwiązać ten problem.
  • Level 13  
    Jeżeli ten model w ogóle obsługuje zewnętrzne adaptery Wi-Fi, to na pewno tylko z samsungowskimi identyfikatorami. Proponuję spróbować z VID=148F i PID=3572, czyli takimi jakich używa WIS12ABGNX. Jeśli nie zadziała, to znaczy, że trzeba oddać telewizor do naprawy w celu wymiany modułu Wi-Fi.
  • Level 10  
    Ostry50 wrote:
    Jeżeli ten model w ogóle obsługuje zewnętrzne adaptery Wi-Fi, to na pewno tylko z samsungowskimi identyfikatorami. Proponuję spróbować z VID=148F i PID=3572, czyli takimi jakich używa WIS12ABGNX. Jeśli nie zadziała, to znaczy, że trzeba oddać telewizor do naprawy w celu wymiany modułu Wi-Fi.

Dzięki za pomoc. Czy ktoś wie jaki jest mniej więcej koszt wymiany modułu WiFi ?
  • Level 13  
    Nie wiem ile w Polsce kosztuje moduł Wi-Fi do Samsungów, ale na amerykańskim rynku kosztuje 36,90 USD. Do tego trzeba jeszcze doliczyć koszty wymiany.
    Moduł o nazwie WIDT20R oparty jest na chipsecie Ralinka RT5572 i podłączony jest przez szynę USB, więc zewnętrzny adapter powinien również działać.
    Prawdopodobnie trzeba jednak ustawić PID=148F i VID=5572, choć być może z pozostałymi identyfikatorami Samsunga też będzie działał.

Dodano po 1 [minuty]:

Dane tej karty można zobaczyć na stronie:
    https://wikidevi.com/wiki/Samsung_WIDT20R

Dodano po 5 [minuty]:

Odpowiednikiem takiego modułu wydaje się adapter USB firmy Netis o symbolu WF2150.
    Dane z Wiki:
    https://wikidevi.com/wiki/Netis_WF2150
  • Level 10  
    Ostry50 wrote:

Moduł o nazwie WIDT20R oparty jest na chipsecie Ralinka RT5572 i podłączony jest przez szynę USB, więc zewnętrzny adapter powinien również działać.
    Prawdopodobnie trzeba jednak ustawić PID=148F i VID=5572, choć być może z pozostałymi identyfikatorami Samsunga też będzie działał.

Nie znalazłem modelu Ralink RT5572. Czy jeżeli zamienię PID i VID w modelu RT5370 (taki jest dostępny), to jest szansa, że zadziała ?

Zastanawia mnie, czy odbiornik WiFi musi być na tym samym chipsecie, żeby został wykryty przez tv, czy mogę w tym przypadku użyć jakiegokolwiek odbiornika ?

Z góry dzięki za pomoc
  • Level 13  
    Przecież powyżej podałem przykładowy adapter Netisa z chipsetem RT5572.
    Znalazłem kilka aukcji na Allegro z tym adapterem w cenie około 50 zł.
  • Level 13  
    Praktycznie każdy chipset Ralinka począwszy od RT2870 w górę powinno się dać przerobić, gdyż są one obsługiwane tym samym sterownikiem linuksowym.
    Warto jednak zwrócić uwagę, czy dany chipset obsługuje wszystkie standardy a,b,g,n. Jak podaje Wiki tylko RT2870, RT3572, RT3573 i RT5572 obsługują cały komplet. Oczywiście, jeżeli router z którego "ciągnąć" będziemy Internet nie ma pasma 5GHz, to każdy chipset pracujący w standardach b,g,n będzie dobry.
    Ostatnio sprawdzałem oryginalny adapter Tp-Linka o symbolu TL-WDN3200, który ma chipset RT5572 oraz identyfikatory VID=148F PID=5572 z moim telewizorem z serii EH5300 ("Wi-Fi ready" bez wbudowanego modułu Wi-Fi) i niestety nie został wykryty przez telewizor. Po zmianie identyfikatorów wszystko działało jak należy.
    Zmienienie identyfikatorów to dziecinnie prosta sprawa i zajmuje tylko kilka minut.
    Być może w telewizorze z modułem wewnętrznym nie trzeba zmieniać identyfikatorów.
  • Level 13  
    witam, kupiłem modem z pierwszego postu jednak mam problem z uruchomieniem ubuntu 9.04. Stworzyłem botowalnego pendrive i jak chcę uruchomić wersję bez instalacji wyskakuje mi komunikat

unknown boot option 'floppy allowed_drive_mask=0' ignoring

busybox v1.10.2 (ubuntu 1:1.10.2-2ubuntu7) built-in shell(ash)
    enter 'help' for a list of built-in commands.
    (initramfs)

czy jest opcja aby w inny sposób przerobić modem tak aby działał na tv ue40d6100
  • Level 13  
    Nie każdy BIOS komputera pozwala na uruchomienie systemu z USB. Dużo łatwiej można uruchomić z płyty CD.
    Ważne też jest aby wgrać obraz na pendrive'a lub płytę CD wypalić z odpowiedniego obrazu UBUNTU (32 bitowy albo 64 bitowy) w zależności od procesora i płyty głównej komputera.
  • Level 13  
    ubuntu odpala się z usb, jednak po wyborze już w trybie graficznym, wyskakują mi takie błędy więc wydaję mi się, że nagranie na płytę problemu nie rozwiąże (jutro kupie czysta plyte i przetestuje). Jednak może są jakieś inne programy którym mogę zmienić parametry mojej karty ?
  • Level 13  
    Ostry50 dzięki za podpowiedź, nagranie płyty rozwiązało problem uruchomienia ubuntu. Jednak pojawia się później problem, przez przypadek zmianiłem USB_DEVICE(0x148F,0x3070) w pliku usb_main_dev dla Realtek a nie dla modemu sitecom (jest tu jakaś róźnica) ?
    teraz po wpisaniu komendy lsusb nie wyskakuje juzż modem sitecom a samsung 04e8:2018, czyli teoretycznie poprawnie, jednak po podłączeniu modemu TV nie może połączyć się z routerem.

Jakieś propozycje ?

Ps. dodatkowo przy wpisaniu w terminalu sudo rmmod rt3070sta wyskakiwał error.

Posiadam TV samsung ue40d6100 i ustawiłem dane z 1 posta

Quote:
    (dla karty WL-344 będą to VID=0DF6 i PID=0040).
  • Level 13  
    Realtek to zupełnie inny chipset i zupełnie inny sterownik. Nie nadaje się do przeróbki.

Dodano po 2 [minuty]:

Dla telewizorów z serii D, a taki model podałeś, pasują tylko dongle z chipsetami RT2870 i
    RT3572.

Dodano po 56 [sekundy]:

To jest napisane w pierwszym poście.
  • Level 13  
    ahh nie doczytałem tego, czyli muszę zmienić modem ? Mój modem nie nadaje się jednak do tego tv, możesz polecić jakiś najtańszy modem ?
  • Level 13  
    Strona wiki z donglami na chipsecie RT2870 na tej stronie:
    https://wikidevi.com/wiki/Special:Ask?title=S...p1+model]]+[[Supported+802dot11+protocols::~a*]]&po=%3FInterface%0D%0A%3FForm+factor=FF%0D%0A%3FInterface+connector+type=USB+conn.%0D%0A%3FFCC+ID%0D%0A%3FManuf%0D%0A%3FManuf+product+model=Manuf.+mdl%0D%0A%3FVendor+ID%0D%0A%3FDevice+ID%0D%0A%3FChip1+model%0D%0A%3FChip2+model%0D%0A%3FSupported+802dot11+protocols=PHY+modes%0D%0A%3FMIMO+config%0D%0A%3FOUI%0D%0A%3FEstimated+year+of+release=Est.+year&eq=yes&p[format]=broadtable&order[0]=ASC&sort_num=&order_num=ASC&p[limit]=500&p[offset]=&p[link]=all&p[sort]=&p[headers]=show&p[mainlabel]=&p[intro]=&p[outro]=&p[searchlabel]=%E2%80%A6+further+results&p[default]=&p[class]=sortable+wikitable+smwtable
    z donglami na RT3572 na tej:
    https://wikidevi.com/wiki/Special:Ask?title=Special%3AAsk&q=[[Chip1+model::~RT3572*]]&po=%3FInterface%0D%0A%3FForm+factor=FF%0D%0A%3FInterface+connector+type=USB+conn.%0D%0A%3FFCC+ID%0D%0A%3FManuf%0D%0A%3FManuf+product+model=Manuf.+mdl%0D%0A%3FVendor+ID%0D%0A%3FDevice+ID%0D%0A%3FChip1+model%0D%0A%3FSupported+802dot11+protocols=PHY+modes%0D%0A%3FMIMO+config%0D%0A%3FOUI%0D%0A%3FEstimated+year+of+release=Est.+year&eq=yes&p[format]=broadtable&order[0]=ASC&sort_num=&order_num=ASC&p[limit]=500&p[offset]=&p[link]=all&p[sort]=&p[headers]=show&p[mainlabel]=&p[intro]=&p[outro]=&p[searchlabel]=%E2%80%A6+further+results&p[default]=&p[class]=sortable+wikitable+smwtable

Popraw linki!
    [_P_]

Dodano po 2 [godziny] 21 [minuty]:

Linki zostały wklejone za pomocą standardowego polecenia kopiuj/wklej, ale to forum elektroda je zniekształca i skraca.
  • Level 42  
    Ostry50 wrote:
    Linki zostały wklejone za pomocą standardowego polecenia kopiuj/wklej, ale to forum elektroda je zniekształca i skraca.

Adresy (linki) można poprawnie wstawić za pomocą przycisku "URL", który jest widoczny po uaktywnieniu przycisku "Pisownia" :_)

Adres może wyglądać tak -> https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=14644603#14644603

Albo tak -> Link - postać preferowana

Oba adresy prowadzą do tego samego miejsca :_)