Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

dell d610 - Laptop rozpoznaje zasilacz ale nie widzi baterii. Nie ładuje

24 Lis 2014 20:24 9867 9
  • Poziom 9  
    Witam

Wpadł mi w ręce laptop dell d610

Nie dostałem do niego zasilacza.... więc używam uniwersalnego
    Bios wykrywa ten zasilacz jako 150 W

Niestety nie widzi baterii w biosie ani pod systemem Windows
    Nie ma również ładowania.

Po podłączeniu zasilacza 5 razy wolno miga dioda ładowania na zielono a następnie w nieskończoność miga bardzo szybko na pomarańczowo.

Po wciśnięciu przycisku testującego baterie nie świeci żadna dioda kontrolna

Zasilacz serwisowy pokazuje niezależnie od tego czy bateria jest zainstalowana czy wyciągnięta pokazuje taki sam pobór prądu. Nigdy nie przekraczający 2A

Niestety nie mam drugiej baterii na podmianę

Proszę o sugestie czy coś innego poza baterią może być sprawcą takiej sytuacji
  • Poziom 21  
    Zły zasilacz -> uszkodzenie baterii.
    W Dellach zasilacze są 'cyfrowe'.

Ale obstawiam na uszkodząną baterię, jeśli wskaźnik naładowania nie reaguje wcale, to znaczy że uszkodzony jest układ kontrolujący pracę ogniw, lub same ogniwa.

Pozdrawiam
  • Poziom 7  
    Zła ładowarka lepiej kup uzywaną lub nową to tego laptopa. lub bateria moze być uszkodzona lub jeszcze elektryka ci poszła w laptopie.
  • Poziom 9  
    Też tak obstawiam ale bateria też chyba może nic nie pokazywać jeśli jest rozładowana do 0% a tak chyba jest ponieważ najwyższe napięcie jakie znalazłem na pinach to 0,35 V i spada przy podłączeniu miernika.

Popraw mnie jeśli się mylę bo nie wiem jakiego minimalnego napięcia wymaga aby chociaż mignąć diodami

Dodano po 2 [minuty]:

Dodam jeszcze tylko, że zanim do mnie trafił to widziałem go podłączonego do oryginalnego zasilacza i objawy były takie same.
  • Spec od monitorów
    Cytat:
    Nie dostałem do niego zasilacza.... więc używam uniwersalnego
    Bios wykrywa ten zasilacz jako 150 W

Niestety nie widzi baterii w biosie ani pod systemem Windows
    Nie ma również ładowania.

Z NIE_orginalnym tak będzie (min. Brak Ładowania)...

Skoro na org. zasilaczu tak było
    -albo bateria do kosza (lub zablokowana ? przez jej wewnętrzny kontroler?)
    - uszkodzenie an MB (uszkodzony układ chargera)

Pomiary i diagnostyka mile widziane.
    Podaj opisy z MB (dell d610)

Nie zaszkodzi co nieco poszukać i poczytać na forum ( opcja Szukaj)
  • Poziom 9  
    Kolego lisek szukałem na tym forum i nie znalazłem drugiego takiego przypadku
    W większości przypadków bios nie rozpoznaje zasilacza i odcina ładowanie
    W kilku innych bios rozpoznaje baterię i zasilacz ale nie ładuje
    Tak czy inaczej w żadnym z tych przypadków nie znalazłem podobnego syndromu dziwnie migającej diody od ładowania.

Pomiary zrobię jutro rano....

Aktualnie rozebrałem bateryjkę i okazuje się że na dwóch ogniwach jest 1,2 V na kolejnych dwóch 2,12 V a na dwóch ostatnich 0 V

Więc chyba już wiem co jest przyczyną
  • Spec od monitorów
    Cytat:
    Więc chyba już wiem co jest przyczyną

Dzięki. Teraz to my na forum też wiemy!

Drugi problem bywał w
    dell d610 - Laptop rozpoznaje zasilacz ale nie widzi baterii. Nie ładuje
  • Poziom 9  
    A więc opisze co udało mi się ustalić

Niezależnie czy podłączam mój zasilacz uniwersalny czy oryginalny laptop nie wykrywa i nie ładuje baterii... Po założeniu innej sprawnej baterii wszystko się zmieniło.... Laptop wykrył ją w biosie... ale nadal jej nie ładował

Więc elektronika baterii jest na 100 % do kosza

Po rozebraniu laptopa okazało się, że spalony jest układ obok gniazda baterii PQ25
    Niestety jest tak spalony, że nie mogę nawet odczytać oznaczeń które na nim były.

Drugą martwiącą rzeczą jest układ PQ24 który znajduje się obok ponieważ na jego pinach też znalazłem i usunąłem zwarcie.....

Niestety nie potrafię go zmierzyć ponieważ nie wiem jakie wartości powinien posiadać na wyjściach
  • Poziom 9  
    Dziękuje wszystkim za pomoc.
    Ładowanie działa.

Jako ciekawostkę podam, że po podłączeniu zasilaczy uniwersalnych wykrywanych przez bios jako 120W orz 150W laptop ładuje.
    Jedynie po podłączeniu słabszego niż 90W ładownie zostaje odłączone