Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Fibaro Fibaro
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Viessmann Vitodens 100-W - Open Therm (PT52) + czujnik TZ + temperatura na piecu

tomix 24 Lis 2014 21:20 1896 7
  • #1 24 Lis 2014 21:20
    tomix
    Poziom 16  

Panowie, krótko opisując sytuację:
    do 100-W jest podłączony termostat pokojowy PT52 za pomocą protokołu OpenTherm (http://www.elektrobock.cz/pl/termostat-z-komunikacj---opentherm-plus/product.html?id=238) oraz czujnik temperatury zewnętrznej NTC.
    Zgodnie z instrukcją wybrałem dostępną krzywą grzania nr. 11 (str. 10), co przy temperaturze zewnętrznej 0°C na piecu powinno dać 43°C i tak też oblicza termostat ukazując stosowną informację na wyświetlaczu (przykład str. 4 rys. "TEMP A MOC"), natomiast kocioł potrafi nagrzać się do 70°C. W czym leży problem, czy ktoś może domyśla się?
    Ogólnie rozmawiałem z serwisantami Viessmanna z Krakowa i Wrocławia, ponoć od jakiegoś czasu interesują się tym termostatem i chcą go wprowadzić do swojej oferty jednak pojęcia nie mieli z czego wynika ów powiedzmy problem.

• Fibaro
  • #2 24 Lis 2014 23:49
    serwo66
    Poziom 24  

Zwróć uwagę czy grzeje do 70st.c wtedy gdy ma przejście z niższej temp. na wyższą a gdy zbliża się do temp. żądanej to wtedy powraca do temp. wyliczonej z krzywej grzewczej.

• Fibaro
  • #3 26 Lis 2014 12:37
    tomix
    Poziom 16  

Dzięki serwo66 za odpowiedź. Analizowałem ją trzy razy i obawiam się, że nie do końca rozumiem co miałeś na myśli. Możesz prościej mi to wyłożyć? :)

• Fibaro
  • #4 26 Lis 2014 22:47
    serwo66
    Poziom 24  

Jeśli na noc ustawisz np. 20 stopni a rano kocił przełączy się na dzienną temp. np 22 to czujnik sam podniesie temp. ogrzewania centralnego aby szybciej osiągnąć ustawione 22, w miarę zbliżania się do żądanej temp. będzie powracał do wyliczonej temp. z krzywej grzewczej

• #5 09 Lis 2016 16:13
    zlotoj
    Poziom 2  

Hej Tomix,
    planuje podobną konfigurację kotła i sterownika, jak u Ciebie. Proszę daj znać czy musiałeś kupować jakąś specjalną przystawkę do protokołu OpenTherm, gdzie i jaki czujnik temperatury kupiłeś. Ja jestem z Wieliczki, Ty chyba też mieszkasz nie daleko, może się zgadamy i podzielisz się swoim doświadczeniem.

• #6 09 Lis 2016 16:33
    tomix
    Poziom 16  

@zlotoj Sprowadziłem temat to sytuacji najprostszej z możliwych. Termostat z mojego pierwszego posta OpenTherm PT52 podłączony do Vitodensa 100W + czunik temperatury zewnętrznej również podłączony do kotła. Całość ładnie razem współpracuje i nie sprawia kłopotów.

• #7 10 Lis 2016 08:03
    zlotoj
    Poziom 2  

@tomix Jaki czujnik temperatury zewnętrznej NTC kupiłeś - oryginalny od producenta, czy inny. Ja znalazłem np taki na allegro http://allegro.pl/czujnik-temperatury-zewnetrznej-co-z5-ntc-20k-i6567596966.html opis jego parametrów jest tutaj http://www.sksczujniki.republika.pl/klimatyzacja/COZ5.pdf

Czy to jest proste w podłączeniu? Jak sobie instalator nie da z tym rady, to czy ja sobie jakoś poradzę ;)

Możesz nastawiać zmiany temperatur w zasobniku z wodę użytkową z regulatora PT52?

• #8 10 Lis 2016 09:52
    tomix
    Poziom 16  

@zlotoj No coś TY, nie kupowałem oryginalnego bo cena jest oderwana od rzeczywistości. Kupiłem zamiennik w Tewie w Lublinie: TT7-5KC3-6. Oczywiście, że poradzisz sobie sam z montażem, jest banalnie prosty.
    Mam kocioł dwu-funkcyjny, bez zasobnika. Temperaturę CWU mogę regulować za pomocą PT52.

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo