Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Viessmann Vitodens 100-W - Open Therm (PT52) + czujnik TZ + temperatura na piecu

tomix 24 Nov 2014 21:20 7011 12
    tomix
    Level 16  
    Panowie, krótko opisując sytuację:
    do 100-W jest podłączony termostat pokojowy PT52 za pomocą protokołu OpenTherm (http://www.elektrobock.cz/pl/termostat-z-komunikacj---opentherm-plus/product.html?id=238) oraz czujnik temperatury zewnętrznej NTC.
    Zgodnie z instrukcją wybrałem dostępną krzywą grzania nr. 11 (str. 10), co przy temperaturze zewnętrznej 0°C na piecu powinno dać 43°C i tak też oblicza termostat ukazując stosowną informację na wyświetlaczu (przykład str. 4 rys. "TEMP A MOC"), natomiast kocioł potrafi nagrzać się do 70°C. W czym leży problem, czy ktoś może domyśla się?
    Ogólnie rozmawiałem z serwisantami Viessmanna z Krakowa i Wrocławia, ponoć od jakiegoś czasu interesują się tym termostatem i chcą go wprowadzić do swojej oferty jednak pojęcia nie mieli z czego wynika ów powiedzmy problem.
    serwo66
    Level 25  
    Zwróć uwagę czy grzeje do 70st.c wtedy gdy ma przejście z niższej temp. na wyższą a gdy zbliża się do temp. żądanej to wtedy powraca do temp. wyliczonej z krzywej grzewczej.
    tomix
    Level 16  
    Dzięki serwo66 za odpowiedź. Analizowałem ją trzy razy i obawiam się, że nie do końca rozumiem co miałeś na myśli. Możesz prościej mi to wyłożyć? :)
    serwo66
    Level 25  
    Jeśli na noc ustawisz np. 20 stopni a rano kocił przełączy się na dzienną temp. np 22 to czujnik sam podniesie temp. ogrzewania centralnego aby szybciej osiągnąć ustawione 22, w miarę zbliżania się do żądanej temp. będzie powracał do wyliczonej temp. z krzywej grzewczej
    zlotoj
    Level 2  
    Hej Tomix,
    planuje podobną konfigurację kotła i sterownika, jak u Ciebie. Proszę daj znać czy musiałeś kupować jakąś specjalną przystawkę do protokołu OpenTherm, gdzie i jaki czujnik temperatury kupiłeś. Ja jestem z Wieliczki, Ty chyba też mieszkasz nie daleko, może się zgadamy i podzielisz się swoim doświadczeniem.
    tomix
    Level 16  
    @zlotoj Sprowadziłem temat to sytuacji najprostszej z możliwych. Termostat z mojego pierwszego posta OpenTherm PT52 podłączony do Vitodensa 100W + czunik temperatury zewnętrznej również podłączony do kotła. Całość ładnie razem współpracuje i nie sprawia kłopotów.
    zlotoj
    Level 2  
    @tomix Jaki czujnik temperatury zewnętrznej NTC kupiłeś - oryginalny od producenta, czy inny. Ja znalazłem np taki na allegro http://allegro.pl/czujnik-temperatury-zewnetrznej-co-z5-ntc-20k-i6567596966.html opis jego parametrów jest tutaj http://www.sksczujniki.republika.pl/klimatyzacja/COZ5.pdf

Czy to jest proste w podłączeniu? Jak sobie instalator nie da z tym rady, to czy ja sobie jakoś poradzę ;)

Możesz nastawiać zmiany temperatur w zasobniku z wodę użytkową z regulatora PT52?
    tomix
    Level 16  
    @zlotoj No coś TY, nie kupowałem oryginalnego bo cena jest oderwana od rzeczywistości. Kupiłem zamiennik w Tewie w Lublinie: TT7-5KC3-6. Oczywiście, że poradzisz sobie sam z montażem, jest banalnie prosty.
    Mam kocioł dwu-funkcyjny, bez zasobnika. Temperaturę CWU mogę regulować za pomocą PT52.
    ttmodel
    Level 9  
    Hej, Tomix czy PT52 kontroluje maksymalną temperaturę wody grzewczej - czyli w obiegu CO?

Niby w instrukcji jest, że można ją ustawić. Jak to działa z 100W? Czy w ogóle działa?

Chciałbym nabyć regulator, ale jeśli nie może kontrolować temp. w obiegu CO nie chciałbym mieć kaloryferów o temp. 70 stopni, kiedy regulator zażąda od pieca podgrzania wody w CO :)

Dzięki
    tomix
    Level 16  
    Cześć. Tak, kontroluje. Sam mam ustawioną taką temperaturę na 60°C. Poza tym PT52 załączając kocioł nie mówi mu "grzej ile fabryka dała" tylko ustawia temperaturę na kotle w zależności od: zadanej temperatury, temperatury wewnątrz, temperatury na zewnątrz i wybranej krzywej grzewczej. Kocioł w tym wypadku jedyne co musi to dobrać modulację palnika żeby z bieżącej temperatury osiągnąć zadaną. Nie wiem czy nie będę go sprzedawał za jakiś czas, potrzebuję coś z wifi i wystawionym API.
    ttmodel
    Level 9  
    Dziękuję Kolego,

chciałem rozwiązanie honeywell, które można ciekawie rozbudować.

Niestety obecnie nie ma możliwości ustawienia maksymalnej temp. wody grzewczej. Nie ma to sensu jak pompuje w kaloryfery WG o temp. 70 stopni.
    tomix
    Level 16  
    Ja zastanawiam się nad Honeywell T6, jesteś przekonany, że nie można tam ustawic max temp wody w obiegu C.O.? To byłaby poważna wada.
    krzys-iek
    Level 20  
    Stary temat ale do dzis w tym PT 52 nie usunieto cholernych bledow a tak prostych do poprawy.

Temp A moc - no u nas spojnik to "i", TUV zamiast CWU i to w polskim tlumaczeniu oczywiscie. A najbardziej irytuje temperatura TUV (czyli CWU) bez kropki (w PL znakiem dziesietnym jest przeciknek ale ok). Czyli zasonik ma wg PT52 450C... No i podswietlanie ktore gasnie po 2 sekundach, czasami nie lapie pierwszego nacisnienica przycisku itp.

W instrukcji ladne ortografy ale ot juz pikus. Zglaszane producentowi ponoc juz lata temu. Maja na to w....ne. A to chwila moment i nowa kompilacja programu i gotowe. Soft mam 10.05 a wy? Na koncu diagnostyk podaje.

Sa typy kotla 6 i 7 natomiast w instrukcji nie ma wyjasnienia co to oznacza!

Jeszcze pytanie czy z Viessman mozna odczytac cisnienie robocze instalacji?

Ja uzywam z termetem gdzie na sieci sprzedawcy pisza ze nie dziala a guzik prawda bo dziala chyba wszystko w tym program grzania CWU. Gdyby nie te bledy tlumaczenia oraz odbudowa z zatrzaskami (zamiast srubek). Ogolnie lepszego open therm w tej cenie nie znalazlem. Lyric T6 jest opcja ale drogi z kolei.