Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Telewizor SONY KV-29FX64K chassis AE-6B uszkodzony HOT.

06 Maj 2005 22:33 3135 8
  • Poziom 21  
    Telewizor dostałem do naprawy od kolegi więc nie znam wszystkich szczegółów. Uszkodzeniu uległ tranzystor Q8804 i trafopowielacz. Po wymianie samego tranzystora ulegał on ponownie uszkodzeniu. Po wymianie trafopowielacza telewizor ruszył lecz tym razem uszkodził się drugi tranzystor Q8803. Ponadto znalazłem uszkodzony tranzystor polowy Q8851 w układzie dynamicznego fokusa. Po wymianie Q8803 odbiornik rusza lecz obraz jest za szeroki, nie działa korekcja i po kilkudziesięciu sekundach ten tranzystor ponownie pada. Następuje prawdopodobnie uszkodzenie termiczne, bo tranzystor się szybko i mocno nagrzewa. Trudno mi dokładnie ocenić czas uszkodzenia i przyczynę gdyż szybko go wyłączam aby nie narobić niepotrzebnych kosztów. Informacje u uszkodzeniach pochodzą od kolegi. Sprawdziłem napięcie zasilające stopień końcowy linii oraz wszystkie kondensatory impulsowe na płycie odchylania. Sprawdziłem także sygnał korekcji docierający z płyty sygnałowej. Sądzę, że wszystko jest w porządku. Jeżeli włożę zwarty - uszkodzony tranzystor Q8803 to odbiornik pracuje lecz obraz jest zwężony i oczywiście nie działa korekcja. Przy okazji trochę grzeje się Q8851 ale nie uszkadza się. Sprawdziłem także Q8805 i Q8806. Obydwa są sprawne. Zasilanie komparatorów prawidłowe, lecz o przebiegach w nich niewiele mogę powiedzieć.
    Czy ktoś miał podobne objawy i poradził sobie z tym problemem?
  • Poziom 21  
    Mialem KV2264 ktory pracowal 2 tygodnie i robil to samo . Za kazdym razem wymiana tranzystorow , przebiegi , napiecia OK . W nocy czasem blyskal ekran .TV skonczyl na smietniku .
  • Moderator Samochody
    Nie znam tego TV, ale w SONY chassis BE3D przyczyną uszkodzenia tranzystora końcowego była awaria tranzystora- zabezpieczenia DA144 w obwodzie sterowania wstępnego tranzystora końcowego poziomu (2SC9427, zamiennik BU2508DF-tańszy). Spójrz na schemat opisanego chassis - pamiętaj tylko - jezeli na twoim chassis występuje podobny układ, NIGDY nie dotykaj miernikiem bazy w/w DA144 przy włączonym TV.
  • Poziom 18  
    Sprawdż opory R8895 i 8896 powinny mieć po 0,47 oma.Podejrzane tranzystory w tym chassis to-:
    Q8803,8804,8822,8805,8806.
    Obejrzyj R6018 470k/0,5W
  • Poziom 21  
    Z tego co mówi mirekel nie sprawdziłem tylko Q8822 oraz R6018, reszta jest dokładnie sprawdzona. R8895 i R8896 były uszkodzone i zostały wymienione. W tej chwili odbiornik stoi u kolegi ale po niedzieli do niego powrócimy. Natomiast R6018 jest w zasilaczu, a uszkodzenie jest napewno w bloku odchylania. Dzisiaj kolega podstawił sprawny blok odchylania i telewizor działał poprawnie.
  • Poziom 18  
    Często przyczyną uszkodzenia HOT-a są zimne luty na samym trafku sterującym (niewidoczne!!!!).
  • Spec od TV
    Sprawdz dokladnie LF8801 !! (zwarcie miedzyzwojowe).
  • Poziom 29  
    a zarzenie kineskopu wporzadku [-] nie zwiera[?]pozyjemy zobaczymy
  • Poziom 21  
    Skoro pisałem, że na sprawnym bloku odchylania telewizor działał poprawnie to jak może zwierać kineskop.