Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Laptop - Uszkodzona matryca, taśma, inwerter, układ na płycie głównej?

24 Lis 2014 21:51 1440 8
  • Poziom 9  
    Witam,

Przekładałem obudowę w dniu wczorajszym i po jej przełożeniu oczom mym ukazała się przykra niespodzianka - plama na matrycy + prążki w pionie i poziomie(foto). Nie rozbierałem obudowy matrycy, przekładałem z zawiasami. Nie kojarzę też jakiegoś momentu, w którym nacisnąłbym mocno matrycę, a efekt jak na zdjęciu. W zasadzie jedyną rzeczą, której dotykałem była taśma matrycy no i mniej świadomie jakieś miejsca na płycie głównej. Stąd obstawiałbym taśmę matrycy. Ale chciałbym poznać Waszą opinię nim po raz kolejny rozbiorę laptopa w celu wymiany taśmy.

Laptop - Uszkodzona matryca, taśma, inwerter, układ na płycie głównej?

Będę wdzięczny za pomoc.
  • Poziom 35  
    Ewidentnie uszkodzona matryca. Musiałeś ją uszkodzić mechanicznie.
  • Spec od komputerów
    Matryca do wymiany.
  • Poziom 35  
    Powód uszkodzenia - za mocno ściskałeś klapę.
  • Poziom 9  
    Dzięki za odpowiedzi. Na razie wykluczyłem tylko układ graficzny, bo podłączyłem matryce z innego laptopa na innej taśmie i z innym inwerterem. Ale faktycznie wygląda, że to matryca. Już chyba nawet kojarzę moment, w którym tego dokonałem - jak odginałem klapę z matrycą od podstawy...ale żeby to jakoś mocno tę matrycę naciskał to nie kojarzę. Delikatne to ustrojstwo.

Dam znać o efekcie jak upoluję matrycę. Aczkolwiek widzę, że mało jest 30pin(CCFL), 15.6'' w cenie do 150PLN. 15.4'' od groma. Więc chyba rozważę 40pin(LED) + przejściówka. Mam tylko jedną dyletancką zagwozdkę - czy jak mam matrycę HD a kupię Full HD to będzie ok? Innymi słowy - czy mogę dowolnie szafować matrycami o różnych rozdzielczościach? Na logikę wydaje się, że tak. Jedynym ograniczeniem są chyba tylko możliwości karty graficznej?
  • Poziom 35  
    sylwas99 napisał:
    czy jak mam matrycę HD a kupię Full HD to będzie ok? Innymi słowy - czy mogę dowolnie szafować matrycami o różnych rozdzielczościach? Na logikę wydaje się, że tak. Jedynym ograniczeniem są chyba tylko możliwości karty graficznej?

Na logikę to już zbiłeś jedną matrycę ale nie wiesz kiedy :-)
    Na 99% nie będzie chodzić FHD zamiast HD w tym laptopie.
    Do końca nie wiadomo, bo nie podałeś szczegółów: model laptopa, matrycy, taśmy.

Dodano po 2 [minuty]:

sylwas99 napisał:
    podłączyłem matryce z innego laptopa na innej taśmie i z innym inwerterem.

Nie wolno podłączać innej taśmy i innego inwertera niż kompatybilne. Najlepiej podłączać takie same. Coś czuję, że niedługo szykuje się większa naprawa :-)
  • Poziom 9  
    Dzięki za odpowiedź. Wyjaśnisz po krótce czemu FHD nie można zamienić na HD? Laptop emachine e730 z jakimś dedykowanym Radeonem.

Poza tym, niepotrzebna uszczypliwość ;P Inny inwerter i inna taśma, ale z tego samego modelu. A matrycę uszkodziłem przez przypadek, a nie na logikę. Na logikę to nie powinna się uszkodzić przy standardowym traktowaniu.
  • Poziom 35  
    sylwas99 napisał:
    Wyjaśnisz po krótce czemu FHD nie można zamienić na HD?

Kompletnie przekręciłeś moje słowa. Nie FHD na HD tylko HD na FHD. Jest to związane z liczbą kanałów. Taśma od HD może mieć ich 2 razy za mało.
    Ale nie podałeś wciąż modelu taśmy.
  • Poziom 9  
    Taśma:
    New70 lcd cable
    dc020010n00
    mec rev: 1.0
    2010/04/01 6-3-1