Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Laptop - Uszkodzona matryca, taśma, inwerter, układ na płycie głównej?

24 Lis 2014 21:51 1440 8
 • Poziom 9  
  Witam,

  Przekładałem obudowę w dniu wczorajszym i po jej przełożeniu oczom mym ukazała się przykra niespodzianka - plama na matrycy + prążki w pionie i poziomie(foto). Nie rozbierałem obudowy matrycy, przekładałem z zawiasami. Nie kojarzę też jakiegoś momentu, w którym nacisnąłbym mocno matrycę, a efekt jak na zdjęciu. W zasadzie jedyną rzeczą, której dotykałem była taśma matrycy no i mniej świadomie jakieś miejsca na płycie głównej. Stąd obstawiałbym taśmę matrycy. Ale chciałbym poznać Waszą opinię nim po raz kolejny rozbiorę laptopa w celu wymiany taśmy.

  Laptop - Uszkodzona matryca, taśma, inwerter, układ na płycie głównej?

  Będę wdzięczny za pomoc.
 • Poziom 35  
  Ewidentnie uszkodzona matryca. Musiałeś ją uszkodzić mechanicznie.
 • Spec od komputerów
  Matryca do wymiany.
 • Poziom 35  
  Powód uszkodzenia - za mocno ściskałeś klapę.
 • Poziom 9  
  Dzięki za odpowiedzi. Na razie wykluczyłem tylko układ graficzny, bo podłączyłem matryce z innego laptopa na innej taśmie i z innym inwerterem. Ale faktycznie wygląda, że to matryca. Już chyba nawet kojarzę moment, w którym tego dokonałem - jak odginałem klapę z matrycą od podstawy...ale żeby to jakoś mocno tę matrycę naciskał to nie kojarzę. Delikatne to ustrojstwo.

  Dam znać o efekcie jak upoluję matrycę. Aczkolwiek widzę, że mało jest 30pin(CCFL), 15.6'' w cenie do 150PLN. 15.4'' od groma. Więc chyba rozważę 40pin(LED) + przejściówka. Mam tylko jedną dyletancką zagwozdkę - czy jak mam matrycę HD a kupię Full HD to będzie ok? Innymi słowy - czy mogę dowolnie szafować matrycami o różnych rozdzielczościach? Na logikę wydaje się, że tak. Jedynym ograniczeniem są chyba tylko możliwości karty graficznej?
 • Poziom 35  
  sylwas99 napisał:
  czy jak mam matrycę HD a kupię Full HD to będzie ok? Innymi słowy - czy mogę dowolnie szafować matrycami o różnych rozdzielczościach? Na logikę wydaje się, że tak. Jedynym ograniczeniem są chyba tylko możliwości karty graficznej?


  Na logikę to już zbiłeś jedną matrycę ale nie wiesz kiedy :-)
  Na 99% nie będzie chodzić FHD zamiast HD w tym laptopie.
  Do końca nie wiadomo, bo nie podałeś szczegółów: model laptopa, matrycy, taśmy.

  Dodano po 2 [minuty]:

  sylwas99 napisał:
  podłączyłem matryce z innego laptopa na innej taśmie i z innym inwerterem.


  Nie wolno podłączać innej taśmy i innego inwertera niż kompatybilne. Najlepiej podłączać takie same. Coś czuję, że niedługo szykuje się większa naprawa :-)
 • Poziom 9  
  Dzięki za odpowiedź. Wyjaśnisz po krótce czemu FHD nie można zamienić na HD? Laptop emachine e730 z jakimś dedykowanym Radeonem.

  Poza tym, niepotrzebna uszczypliwość ;P Inny inwerter i inna taśma, ale z tego samego modelu. A matrycę uszkodziłem przez przypadek, a nie na logikę. Na logikę to nie powinna się uszkodzić przy standardowym traktowaniu.
 • Poziom 35  
  sylwas99 napisał:
  Wyjaśnisz po krótce czemu FHD nie można zamienić na HD?


  Kompletnie przekręciłeś moje słowa. Nie FHD na HD tylko HD na FHD. Jest to związane z liczbą kanałów. Taśma od HD może mieć ich 2 razy za mało.
  Ale nie podałeś wciąż modelu taśmy.
 • Poziom 9  
  Taśma:
  New70 lcd cable
  dc020010n00
  mec rev: 1.0
  2010/04/01 6-3-1